Jump to content



DFI nF4 Ultra-D (Oc και σχόλια)


Borg

Recommended Posts

Αρχική απάντηση από DarkSaga

επηρεάζεται και απο το πόσο ρίχνεις στις μνήμες η είναι μόνο για το cpu αυτό???

θέλω να πάρω dfi αλλά ποιος διαβάζει 23σελίδες????

Μπα εκει ειναι μονο τα mosfet για την cpu αν δεν κανω λαθος.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 481
  • Created
  • Last Reply

πάει και αυτό....

one more to go....

είναι δυνατόν να ψάξεις για utt όλα τα timmings μόνος σου?

πόση ώρα ΄φαγανε οι πρώτοι παίζοντας με όλες τις επιλογέ‘?

υποθέτω οτι τα auto δε γουστάρει και έτσι θα κοιμηθώ ήσυχος σήμερα.....

πόσο ρεύμα ρίχνετε οι περισσότεροι στα utt?

όσο ζητάνε για να πάνε εκεί που τα πάτε?

εγώ με όσα διάβασα δε θέλω να δώσω πάνω απο 3.2....

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από DarkSaga

υποθέτω οτι τα auto δε γουστάρει και έτσι θα κοιμηθώ ήσυχος σήμερα.....

πόσο ρεύμα ρίχνετε οι περισσότεροι στα utt?

όσο ζητάνε για να πάνε εκεί που τα πάτε?

εγώ με όσα διάβασα δε θέλω να δώσω πάνω απο 3.2....

Το auto δεν το πάει καθόλου...

Για κάθε μέρα 3.1-3.2 με ανεμηστήρι για Bench μέχρι 3.5...

Link to comment
Share on other sites

νομιζω οτι στα πιο καινουργια BIOS εχει σταματησει να βγαινει το εκνευριστικο μυνημα στο boot αν εχεις τα DIMM στα κιτρινα, αλλα δεν ειμαι σιγουρος (κατι πρεπει να ειχε παρει το ματι μου)

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από unstoppable

Δευτερη η τριτη απο το bios, εχει επιλογες enable disable και auto, θα την βρεις ευκολα.

Enable disable ή auto είναι τα 2Τ???

(Καταραμένα 2gb ram (2*1gb stick))

edit Το βρήκα! thx. (επανάληψη τη Δευτέρα που έρθουν τα καινούρια παιχνίδια)

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

ετοιμαζομαι για w/c και δε βλεπω να χωραει με τιποτα το μπλοκ της ασετεκ για το nf4 με την 7800 απο πανω

την βαζω στο δευτερο slot,ανοιγει ο χωρος,τρεχω 3dmark2005 και μου βγαζει 7500(περιπου 1500marks πιο κατω)

φυσικα την ξαναβαλα στο πανω σλοτ

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από cptkoulis

ετοιμαζομαι για w/c και δε βλεπω να χωραει με τιποτα το μπλοκ της ασετεκ για το nf4 με την 7800 απο πανω

την βαζω στο δευτερο slot,ανοιγει ο χωρος,τρεχω 3dmark2005 και μου βγαζει 7500(περιπου 1500marks πιο κατω)

φυσικα την ξαναβαλα στο πανω σλοτ

Το κάτω slot το είχες στο X2 ή στο Χ8?

Link to comment
Share on other sites

Να πω και γω για τα κουλά που μου έκανε σήμερα??

Δοκιμάζω να παίξω με τις μνήμες, αλλάζω ένα-ένα κάποια settings και μετά από κάθε αλλαγή memtest(όχι για σταθερότητα σε αυτή τη φάση, αλλά για διαφορές σε bandwidth) για μην τα φτύσει το λειτουργικό.

Φτάνει η στιγμή του tRTW. Από 2 που το είχα τόσο καιρο, σε 1. Reboot δεν μπουτάρει η μητρική, 3 κόκκινα led αναμμένα. Ok, δεν αντέχουν οι μνήμες υπέθεσα. Clear Cmos, βγάζω και μπαταρία(το τροφοδοτικό εκτός ρεύματος), μπαταρία πάλι πίσω, boot. Τίποτις, 3 κόκκινα led πάλι. Βγάζω την μία μνήμη, μπουτάρει. Την ξαναβάζω, δεν μπουτάρει. Βγάζω την 2η μνήμη, μπουτάρει. Βάζω τις 2 μνήμες στα κίτρινα slots(αν θυμάμαι καλά όταν την πρωτοπήρα την μητρική και δοκίμασα στα κίτρινα, έβγαζε ένα μήνυμα ότι δεν θα έχω dual channel, αλλά δεν βάζω το χέρι μου στη φωτιά ότι το είχα σε αυτή τη φάση το μήνυμα), μπουτάρει μια χαρά χωρίς μήνυμα.

Τις ξαναβάζω στα παλιά slots, δεν μπουτάρει.

Χμ, κάνω κάτι λάθος ή απλά δαιμονίστηκε?

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από RootX [Σήμερα, στις 20:43]

Να πω και γω για τα κουλά που μου έκανε σήμερα??

Δοκιμάζω να παίξω με τις μνήμες, αλλάζω ένα-ένα κάποια settings και μετά από κάθε αλλαγή memtest(όχι για σταθερότητα σε αυτή τη φάση, αλλά για διαφορές σε bandwidth) για μην τα φτύσει το λειτουργικό.

Φτάνει η στιγμή του tRTW. Από 2 που το είχα τόσο καιρο, σε 1. Reboot δεν μπουτάρει η μητρική, 3 κόκκινα led αναμμένα. Ok, δεν αντέχουν οι μνήμες υπέθεσα. Clear Cmos, βγάζω και μπαταρία(το τροφοδοτικό εκτός ρεύματος), μπαταρία πάλι πίσω, boot. Τίποτις, 3 κόκκινα led πάλι. Βγάζω την μία μνήμη, μπουτάρει. Την ξαναβάζω, δεν μπουτάρει. Βγάζω την 2η μνήμη, μπουτάρει. Βάζω τις 2 μνήμες στα κίτρινα slots(αν θυμάμαι καλά όταν την πρωτοπήρα την μητρική και δοκίμασα στα κίτρινα, έβγαζε ένα μήνυμα ότι δεν θα έχω dual channel, αλλά δεν βάζω το χέρι μου στη φωτιά ότι το είχα σε αυτή τη φάση το μήνυμα), μπουτάρει μια χαρά χωρίς μήνυμα.

Τις ξαναβάζω στα παλιά slots, δεν μπουτάρει.

Χμ, κάνω κάτι λάθος ή απλά δαιμονίστηκε?

ενα πραγμα μου περνα απο το μυαλο το οποιο το παθαινω απειρες φορες οταν ψαχνομαι να σφιξω τα tccd.

η δφι καποιες φορες ΔΕΝ κραταει τις ρυθμισεις που της δινεις σε περιπτωση που η ρυθμιση αποδειχθει υπερβολικα λαθος κατα την αποψη της.αλλες φορες κραταει την λανθασμενη και θελει τρελα κολπα για να στρωσει........μετα απο κλιαρ σιμος δοκιμασε να την αναψεις χωρις δισκους(απλα βγαζοντας τα σατα καλωδια)

γενικα ισχυει οτι αλλαγες στη δφι κανουμε οσο το δυνατον λιγοτερες ταυτοχρονα.....αν δεν μπουταρει αναγκαστικα βγαλσιμο σατα ή αλλαγη θεσης μνημων.:giveup:

Link to comment
Share on other sites

Ένα πράγμα άλλαξα μόνο, δεν έκανα πολλές αλλαγές μαζί.

Απλά δεν μπουτάρει με τις μνήμες στα πορτοκαλί, τις θέλει στα κίτρινα, lol. Σκόνη δεν παίζει, λιγότερο από μήνα την έχω, πάντα σε κλειστό κουτί.

Link to comment
Share on other sites

Δοκιμασε μετα απο shutdown να τις ξαναβαλεις τις μνημες.Μου κανε και μενα κατι κουλα οταν την κυριακη δοκιμαζα μνημες με τον Overflow μετα απο ενα καλο shutdown κλεισιμο τροφοδοτικου μπουταρε.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.