Jump to content



DFI nF4 Ultra-D (Oc και σχόλια)


Borg

Recommended Posts

  • Replies 481
  • Created
  • Last Reply

...εφαγα παλι τα μουτρα μου χθες...σεταρω 2 vitesta 566 512mb με tccd πανω σε 2,5 4-3-7 και ενω ειμαι μαι error free μεχρι τα 295 και 3,1v στα 297 μου κολουσε λιγο πριν κανει backup to bios και μπει memtest86...αλλαζω lot στις μνημες,κανω διαφορες ρυθμισεις στο bios και δοκιμαζω αλλα τζιφος...λεω μπας και τα φτυνει ο controler της cpu,αλλαζω το voltage απο 4v max σε 3,2ω μαχ,σεταρω ξανα στα 3,1v ok μεχρι 297,κανενα κολημα, στα 298 ομως και πανω errors στο memtest...βαζω 297,παω να φορτωσω win...:tomato: :bye: ...τελικα να μην τα πολυλογω μπορουσα να φορτωσω win μονο στα 270...τα timings δεν επιρεαζαν καθολου την κατασταση,και με gay χρονους πανω απο 270 δεν επιανα στα win...και δεν ειναι μονο αυτο,οι μνημες για να δουλεψουν σε dual chanel με ολα στο default στα 283 και να μου περασουν το memtest ηθελαν 2,9v τουλαχιστον...στα 2,8 δεν ξεκινουσαν καν.Επρεπε να βγαλω την μια,να ανεβασω voltage και μετα να να ξεκινισω το μηχανιμα σε d.ch...τα ιδια εκαναν απ'οτι καταλαβα και στον προηγουμενο που τις ειχε σε dfi ultrad παλι...

Με τον συγκεκριμενο επεξεργαστη παντως εχω πιασει 307 2,5τ με vitesta tccd 256mb σε νεο2 board...αρα δεν νομιζω να φταιει η cpu μου...καμια ιδεα..εχω το μαμισιο 310 bios πανω...

:)

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Samael

Bασικα κατι παιζει με το multi μαλλον...

Να κανω κ μια μαντεψια,ειναι 9χ?

Τραβάει κολλήματα με κάποιες μνήμες και /9 διαιρέτη στις μνήμες πχ. multi 9x και /200, 8x και /180 και γενικώς ό,τι συνδιασμό δίνει cpu/9 τις μνήμες. Με τα ΒΗ τουλάχιστον έχει σίγουρα πρόβλημα. Παίζει ανετα 10x /200 και 9x /200 τρελένεται, πρέπει να κατεβούν αρκετά τα mhz στις μνήμες για να στρώσει.

Link to comment
Share on other sites

Κ απο οτι θυμαμαι καταληξαμε στο οτι ειναι θεμα cpu μαλλον.

Στα MSI παρουσιαζονται τετοια ομορφα?Σιγουρα εκτως απο τα ΒΗ κ τα D5 κανουν τα ιδια νουμερα σε Dfi nf3 k 3400+ C0 step.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από .38-.45

ευτυχως οι ανθρωποι το σκεφτηκαν σωστα και αφησαν μεγαλο κενο.

τι πραγματα ειναι αυτα.... αντι να τα βαλουν διπλα διπλα να εχουν καλυτερη διαμεταγωγη

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Voudas

τί μαδέρια είναι αυτά?? κυκλοφορούν?

.38-.45 οικια εικονα αυτη :D

http://img.photobucket.com/albums/v503/eedse/mems.jpg

κανεις πως δεν ξερεις ρε συ Vouda :D ... τοσες φορες στα εχω δειξει (coolermaster δυστηχως αλουμινενια, multirama)

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

να ρωτησω και γω κατι παληκαρια,οταν λεει οτι οι συγκεκριμενες μνημες για τις δικες μου μιλαω

απο την μανα τους δινουν 2-2-2-5 με 2,75 αμα τις δωσω δηλαδη 3v θα παθουν τιποτε;

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από def

να ρωτησω και γω κατι παληκαρια,οταν λεει οτι οι συγκεκριμενες μνημες για τις δικες μου μιλαω

απο την μανα τους δινουν 2-2-2-5 με 2,75 αμα τις δωσω δηλαδη 3v θα παθουν τιποτε;

Αν δεν βγάλουν προβλήματα (tccd) τότε τζάμπα θα ζεστένοντε παραπάνω...

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.