Jump to content



Δεν έχει σειριακή πόρτα το motherboard !!! HELPPPP


DiM1442169068

Recommended Posts

Ορισμένα πράγματα που τα θεωρείς αυτονόητα πως υπάρχουν εντέλει όταν τα χρειαστείς διαπιστώνεις πως δεν υπάρχουν !!!. Και καλά να πάθω αφού δεν το πρόσεξα πριν την αγοράσω.

Χρειάζομαι την σειριακή πόρτα (RS232) γιατί μέσο αυτής μονο μπορεί να κάνει αναβάθμιση ο δορυφορικός μου δεκτης. Πήγα στο back panel να την βρω αλλα προς μεγάλη μου έκπληξη δεν υπάρχει !!!.

Η επομενη κίνηση ήταν να πάω στο site του motherboard να δω τι λέει εκεί.

http://msicomputer.co.uk/index.php?func=proddesc&prod_no=1141&maincat_no=1&cat2_no=170

Από εκεί το επιβεβαίωσα ότι υπάρχει μονο εσωτερικά σαν υποδοχή αλλα και όχι στο back panel.

Μετά από λίγο ψάξιμο στο internet γιατί βαριόμουν να μετακινήσω το κουτί να το ανοίξω :033: να ψάξω βρήκα την έξεις photo.

http://www.bit-tech.net/hardware/2007/03/28/MSI_P6N_SLI_Platinum/2

Το 17 γραφει πως εκεί είναι η RS232 Serial Port Pin Out.

Οποτε η ερώτηση είναι η έξεις, έχει βρει κανένας κανένα Ελληνικό eshop να πουλάει φαντάζομαι το καλώδιο που θα συνδέεται στο motherboard μαζί με το λαμάκι που θα βγάζει την σειριακή πόρτα ????

Εάν το λέω καλά θα είναι κάτι αντίστοιχο με το παρακάτω μονο που αυτό είναι για να προσθέσεις 2 επιπλέον USB

http://www.eshop.gr/show_per.phtml?id=PER.750650

Κοίτα να δεις προβλήματα που σου βγαίνουν επειδή αποφάσισαν πως είναι άχρηστη η σειριακή. Ευχαριστώ εκ τον προτερων για την βοήθεια σας.

Link to comment
Share on other sites

Τα μαγαζιά απο οτι είδα δεν το έχουν αυτό το καλώδιο , τουλάχιστον στις ιστοσελίδες .

Σε κάποιες μητρικές παρέχεται .

Δες μήπως αυτό κάνει , υπάρχει και σε pci

Ισως καποιος γνωστός σου να το έχει το καλώδιο στον υπολογιστή του.

Link to comment
Share on other sites

Στην Στουρνάρη στο Cosmodata λογικά θα βρεις. Από κανένα παλιό υπολογιστή επίσης παίζει να βρεις. Αγγελία να βάλεις για 1-2€ πάλι θα βρεθεί κάποιος να σου δώσει τέτοιο καλώδιο. Σε καταστήματα με ηλεκτρικά/ηλεκτρονικά όπως π.χ. ο Κατουμάς πάλι μπορεί να βρεις. Δεν υπάρχει λόγος να καταφύγεις σε εξωτικές λύσεις.

Αν πιάνουν τα χέρια σου το φτιάχνεις και μόνος σου.

Link to comment
Share on other sites

Ναι το πιο καλό είναι να κάνεις αυτό που είπε ο john_dr. Να βρεις απο άλλο motherboard η παλιο pc. Το έχω κάνει αρκετές φορές και δουλεύει. Σίγουρα θα βρεις σε κάποιο μικρό μαγαζί η σε μαγαζί που έχει και μεταχειρισμένα.

Έτσι δε χρειάζεται να βάζεις USB ή PCI κάρτα.

Link to comment
Share on other sites

Να ευχαριστήσω καταρχήν για τον χρόνο σας που σπαταλήσατε για να με βοηθήσατε .

Η πρώτη λύση που σκέφτηκα και γω ήταν από USB να βγάλει σειριακή όμως επειδή διάβασα αρκετά το forum του δορυφορικού δεκτη οι περισσότεροι έγραψαν πως δεν δούλεψε έτσι.

Η δεύτερη εύκολη λύση ήταν να πάρω μια PCI σειριακή αλλα όσους έψαξα δεν λέγανε μάρκα επίσης δεν έβλεπα εάν είχαν υποστήριξη για windows vista !!!. Και εννοείτε πρέπει να έχει ένα λογικό κόστος :)

Οποτε η λύση είναι να πάω βόλτα στουρνάρι και να ρωτάω εάν έχει κανεις να μου δώσει από παλιό pc ? καλά δεν υπάρχει τίποτα σε καινούργιο ?

Link to comment
Share on other sites

Να ευχαριστήσω καταρχήν για τον χρόνο σας που σπαταλήσατε για να με βοηθήσατε .

Η πρώτη λύση που σκέφτηκα και γω ήταν από USB να βγάλει σειριακή όμως επειδή διάβασα αρκετά το forum του δορυφορικού δεκτη οι περισσότεροι έγραψαν πως δεν δούλεψε έτσι.

Η δεύτερη εύκολη λύση ήταν να πάρω μια PCI σειριακή αλλα όσους έψαξα δεν λέγανε μάρκα επίσης δεν έβλεπα εάν είχαν υποστήριξη για windows vista !!!. Και εννοείτε πρέπει να έχει ένα λογικό κόστος :)

Οποτε η λύση είναι να πάω βόλτα στουρνάρι και να ρωτάω εάν έχει κανεις να μου δώσει από παλιό pc ? καλά δεν υπάρχει τίποτα σε καινούργιο ?

Αν βάλεις USB ή PCI κάρτα δε θα μπορέσεις να τις δουλέψεις σαν COM1/COM2 γιατι θα είναι reserved από το σύστημα και πιθανόν να έχεις πρόβλημα με προγράμματα που είναι για αναβάθμιση δορυφορικού δέκτη.

Για καινουριο που ρωτάς δε ξέρω αν υπάρχει σαν ανταλλακτικό αλλά ξέρω ότι κάποια motherboard της Asrock το δίνουν μαζί.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.