Jump to content



My Intel Rig


JimmyFox

Recommended Posts

  • Replies 83
  • Created
  • Last Reply
μνημες γιατι αλλαξες?

Διότι ήθελα 4GB και δε μπόρεσα πουθενά να βρω άλλα 2GB ΟCZ Gold 667.

Έτσι πήρα μαζεμένα 4x1GB OCZ Gold 800άρες.

Η μητρικη μονο καλο crossfire προσφερει κατα τα αλλα ειναι το ποιο αργο chipset που υπαρχει.Η DFI εχει βγαλει BIOS για G0 CPU η το εχει εγκαταλειψει το θεμα?

Το τελευταίο ΒΙΟS υποστηρίζει λέει και 1333FSB, πάντως ο Q6600 G0 κανονικά φαίνεται να παίζει.

Όσον αφορά την ταχύτητα, μου φαίνεται πιο γρήγορη από την Commando μάλλον λόγω των δίσκων. Δεν δοκίμασα τον Ε2180 και τις DDR2-667 στην DFI για να συγκρίνω με τα ίδια μέτρα. Το CrossFire που λές πάντως είναι από μόνο τους ένας καλός λόγος για να την προτιμήσει κάποιος. Είναι η μοναδική με το RD600 και CrossFire της προκοπής μόνο με ATi chipset θα κάνει κάποιος.

Πραγματικά τώρα, την ψύκτρα που την ξετρύπωσες?ΛΟΛ

Περιμένω να δω τι κάνουν οι μνήμες σε τετράδα και ανά δύο (αν έχεις χρόνο και όρεξη να δοκιμάσεις)

Η ψήκτρα είναι από Πλαίσιο... Την διάλεξα γιατί 1) Είναι CoolerMaster την οποία εμπιστεύομαι και 2) Είναι βιδωτή και δεν έχει τα ηλίθια pins.

Δεν δοκίμασα με 2 sticks μόνο. Δεν με ενδιαφέρει κι αν κλοκάρει καλύτερα με 2 άλλωστε. 4 sticks έχω. Δεν πρόκειται να τα βγάλω για να κλοκάρω καλύτερα.

JimmyFox added 17 Minutes and 26 Seconds later...

Λίγα σχόλια να σημειώσω πριν ανεβάσω τα εθιμοτυπικά benchmarks.

Θετικά:

Το μηχανάκι, οφείλω να πω, πάει καλά. Ο Quad δουλεύει στα 3GHz με όλα στοκ.

H μητρική έχει άπειρες ρυθμίσεις στο BIOS.

Το layout είναι πραγματικά πολύ καλό και ο εξοπλισμός κάτι παραπάνω από ικανοποιητικός.

Ο SB600 αποδεικνύεται καλύτερος από τον ICH8R.

O ήχος πολύ ικανοποιητικός, τα 8xSATA (4 από τον ΑΤi + 4 από τον Promise) με βάζουν σε σκέψη για αγορά άλλων 2 μεγάλων δίσκων.

Τα 4GB έδωσαν άλλον αέρα στα Vista x64.

Αρνητικά:

To μόνο πραγματικά αρνητικό στο μηχάνημα όπως το βλέπω τώρα είναι το τροφοδοτικό.

Το 4 ετών HEC 525W φαίνεται να μην αντέχει το φορτίο. Ενώ στα 3GHz το σύστημα βγάζει όλα τα benchmarks, βγάζει orthos, παίζει παιχνίδια για ώρες, ξαφνικά κάνει restart από το πουθενά.

Το τροφοδοτικό φαίνεται να είναι ο ένοχος. Να φανταστείται δεν είναι κάν 24πινο και έχει μόνο μια +12V 24Α. Και τόσο που άντεξε πολύ ήταν.

Εκτός κι αν αυτά τα restarts οφείλονται σε κάποια ιδιοτροπία της μητρικής αλλά χλωμό το κόβω.

Το τροφοδοτικό ευθύνεται λογικά και για την αδυναμία περαιτέρω overclocking. Απλά δε μπορώ να ξεκολλήσω από 3GHz ότι και να κάνω. Βέβαια, και η μητρική είναι "χάσιμο". Άπειρες ρυθμίσεις το BIOS.

To τροφοδοτικό έτσι κι αλλιώς θα αλλαχτεί βέβαια μιας και έτσι κι αλλιώς δεν αρκεί για το CrossFire που θέλω να κάνω. Λογικά, θα μπορέσω να κλοκάρω καλύτερα με καινούριο τροφοδοτικό.

Επίσης αρνητικό είναι η θερμοκρασία του chipset. Με stock ρεύμα κυμαίνεται στους 60C. Αυτό όμως λύνεται σχετικά εύκολα με πέρασμα φρέσκιας θερμοαγώγιμης και έναν ανεμιστήρα φυσάει την ψύκτρα.

Σε γενικές γραμμές το μηχάνημα κρίνεται υπέρ του δέοντος επαρκές με μόνη απαραίτητη αλλαγή πλέον του τροφοδοτικού.

Link to comment
Share on other sites

Εμ όταν σε πρήζουμε ... εσύ λες το Hec δεν μασά :p

Βρε συ dellman, το HEC φταίει ή ο JimmyFox ο μουρλός που περίμενε νέο σύστημα του 2008 να παίξει σωστά με τροφοδοτικό του 2000, που δεν έχει ούτε καν 24Pin? :033: :D

Εκτός αυτού το καημένο το HEC τι να σου κάνει, και σύγχρονο 500άρι θα τα έβρισκε σκούρα (χωρίς να βαράει restarts βέβαια)...

JimmyFox: Για ποιο PSU θα πας; Είσαι σίγουρος ότι φταίει το HEC? Όταν σου κάνει restart οι τάσεις είναι πεσμένες;

Link to comment
Share on other sites

Εμ όταν σε πρήζουμε ... εσύ λες το Hec δεν μασά :p

Δε μασάει ρε! Με την Commando τον Dual-Core και τα 2 DDR2 sticks πήγαινε μια χαρά.

Τώρα με την DFI τον Quad και τα 4 sticks το φορτίο είναι σαφώς μεγαλύτερο.

Βρε συ dellman, το HEC φταίει ή ο JimmyFox ο μουρλός που περίμενε νέο σύστημα του 2008 να παίξει σωστά με τροφοδοτικό του 2000, που δεν έχει ούτε καν 24Pin? :033: :D

Εκτός αυτού το καημένο το HEC τι να σου κάνει, και σύγχρονο 500άρι θα τα έβρισκε σκούρα (χωρίς να βαράει restarts βέβαια)...

JimmyFox: Για ποιο PSU θα πας; Είσαι σίγουρος ότι φταίει το HEC? Όταν σου κάνει restart οι τάσεις είναι πεσμένες;

Έ οχι και μουρλός! Θεόμουρλος!

Κοίτα, δε μπήκα στον κόπο ακόμα να τις μετρήσω με το πολύμετρο. Μου έκανε όμως εντύπωση που σύμφωνα με το HWMonitor η +5V είναι στα 4,78. Δεν την έχω ξαναδεί τόσο πεσμένη έστω και από software διαγνωστικό.

Πιστεύω οτι είναι συνδυασμός τροφοδοτικού με μητρική. Εκτός του οτι το PSU είναι 20pin και το έχω συνδέσει με αντάπτορα 24pin η μητρική απαιτεί άλλο ένα 8pin και όχι το απλά το κλασσικό 4pin. Είναι και DFI....

Τροφοδοτικό μάλλον θα πάρω το Power Cooling 750W. Ο dellman επιμένει για το Etasis αλλά προτιμώ μονή +12V γραμμή.

Jim βγάλε την 3870 και βάλε κάποια ποιο... ανάλαφρη (σε κατανάλωση) καρτούλα να δεις τι λέει.

Δε νομίζω οτι έχει νόημα. Τα restarts δε γίνονται σε full load για να πεις οτι δεν δίνει αρκετά watt. Και είναι παντελώς τυχαία. Άλλωστε η 3870 έχει πολύ χαμηλή κατανάλωση σε idle. Το μηχάνημα έμεινε ανοιχτό όλη τη νύχτα και δεν έκανε κιχ.

Τώρα τα έχω όλα defaults και δε φαίνεται να στεναχωριέται.

Tροφοδοτικό θα πάρω έτσι κι αλλιώς σύντομα οπότε αν κάνει και πάλι restarts, η DFI πάει για κάδρο...

Link to comment
Share on other sites

Πιστεύω οτι είναι συνδυασμός τροφοδοτικού με μητρική. Εκτός του οτι το PSU είναι 20pin και το έχω συνδέσει με αντάπτορα 24pin η μητρική απαιτεί άλλο ένα 8pin και όχι το απλά το κλασσικό 4pin. Είναι και DFI....

Kι εγώ νομίζω η ευθύνη πάει στο 20πινο βυσμα τροφοδοσίας περισότερο. Δεν πιστεύω ότι κάτι δεν δουλεύει καλά, πιστεύω απλά ότι είναι θέμα συμβατότητας.

Υ.Γ. Τελικά το πήρες απόφαση για PCP&C ε? Καλή επιλογή, δεν το συζητάω (αν και είναι λίγο "αλμυρούτσικο")...

Link to comment
Share on other sites

Υ.Γ. Τελικά το πήρες απόφαση για PCP&C ε? Καλή επιλογή, δεν το συζητάω (αν και είναι λίγο "αλμυρούτσικο")...

Οτι είναι, είναι. Αλλά θέλω όταν αγοράζω ένα τροφοδοτικό να το κρατάω. Το HEC το έχω σχεδόν 4 χρόνια. Το επόμενο τροφοδοτικό που θα πάρω θέλω να το κρατήσω τουλάχιστον άλλο τόσο. Είμαι και χρήστης που με ενδιαφέρει το CrossFire αλλά και οι μπόλικοι δίσκοι ενώ κλοκάρω κιόλας (ως εκεί που με παίρνει ο αέρας βέβαια). Οπότε τα 750W είναι πιστεύω το ιδανικό για μένα.

Link to comment
Share on other sites

Βασικα μιλαγα για το northbridge "σερνεται" μπροστα στα Intel,RD600 ειχα και εγω και δε μπορω να πω οτι ηταν τουλαχιστον σε non-raid ποιο γρηγορο απο Intel.Τα τυχαια restart παντως δεν πρεπει να ειναι απο το PSU δοκιμασε να πειραξεις και τιποτα στο BIOS.

Link to comment
Share on other sites

Βρε συ dellman, το HEC φταίει ή ο JimmyFox ο μουρλός που περίμενε νέο σύστημα του 2008 να παίξει σωστά με τροφοδοτικό του 2000, που δεν έχει ούτε καν 24Pin? :033: :D

Εκτός αυτού το καημένο το HEC τι να σου κάνει, και σύγχρονο 500άρι θα τα έβρισκε σκούρα (χωρίς να βαράει restarts βέβαια)...

αφου το 2008 οι καρτες (3870) καταναλωνουν πολυ λιγοτερο απο τις περυσινες και προπερυσινες 2900, ισως και απο τις 1900

το αυτο και για τις cpu (αν και ο τετραπυρηνος ισως φτανει στα ιδια επιπεδα με τους παλιοτερους)

Link to comment
Share on other sites

αφου το 2008 οι καρτες (3870) καταναλωνουν πολυ λιγοτερο απο τις περυσινες και προπερυσινες 2900, ισως και απο τις 1900

το αυτο και για τις cpu (αν και ο τετραπυρηνος ισως φτανει στα ιδια επιπεδα με τους παλιοτερους)

To εξηγώ παρακάτω αν είδες (σχετικά με το βύσμα τροφοδοσίας).

Παρεπιπτόντως αυτό για την πτώση της κατανάλωσης στις μελλοντικές gpu's το είχα "προφητέψει" πριν κανα χρόνο. :D

Πάντως μην χάνετε το κουράγιο σας βλεποντας να σκάνε στην αγορά 1000άρια και 1200άρια τροφοδοτικά.

Τo μέλλον είναι στην χαμηλή κατανάλωση ρεύματος.

Ήδη οι επεξεργαστές έχουν πέσει σε κατανάλωση σε σχέση με τις προηγούμενες γενιές παρόλο που είναι σαφώς ταχύτεροι, και το ίδιο θα γίνει και με τις GPU

@ JimmyFox: Sorry για το offtopic man...

Link to comment
Share on other sites

Βασικα μιλαγα για το northbridge "σερνεται" μπροστα στα Intel,RD600 ειχα και εγω και δε μπορω να πω οτι ηταν τουλαχιστον σε non-raid ποιο γρηγορο απο Intel.Τα τυχαια restart παντως δεν πρεπει να ειναι απο το PSU δοκιμασε να πειραξεις και τιποτα στο BIOS.

Όπως προείπα, δεν αντιλέγω οτι το RD600 είναι πιο αργό από κάποιο αντίστοιχο intel. Διαφορές όμως 0,κάτι ms σε superpi κλπ δεν με ενδιαφέρουν. Εκεί που οι επιδόσεις φαίνονται είναι στους δίσκους και στις GPU.

Το RD600 και καλύτερο RAID κάνει και σωστό CrossFire.

Όσο για τα restars, από το μεσημεράκι που ήρθα σπίτι τσίμπησα λίγο τις τάσεις των μνημών και του Northbridge. Ως τώρα δεν είχα κανένα restart.

Μπορεί να ζορίστηκε η μητρική με τα 4 dimms. Ανέβασα το ρεύμα από 1,8V σε 2V και του north από 1,3V σε 1,36V.

αφου το 2008 οι καρτες (3870) καταναλωνουν πολυ λιγοτερο απο τις περυσινες και προπερυσινες 2900, ισως και απο τις 1900

το αυτο και για τις cpu (αν και ο τετραπυρηνος ισως φτανει στα ιδια επιπεδα με τους παλιοτερους)

Μην ξεχνάς όμως οτι το τροφοδοτικό μου δεν είναι καινούριο 525W. Είναι ένα 3,5~4 ετών τροφοδοτικό που από την πρώτη μέρα χρήσης του δούλευε σε υπερχρονισμένο σύστημα και με τουλάχιστον 4 δίσκους.

Ακόμα κι αν τα watt είναι αρκετά, ακόμα κι αν τα 24Α της μονής 12άρας το καλύπτουν, η φυσική φθορά υπάρχει.

Link to comment
Share on other sites

παραθετω 2 hdtach απο 2 320ΑΑΚS σε ICH9R για συγκριση, το πρωτο ειναι με write back cache enabled και το δευτερο με disabled.

σε συγκριση με τα δικα σου, ή το ich9r ειναι σαφεστατα βελτιωμενο είτε οι raptors δεν ειναι πια τόσο γρηγοροι.

post-923-1442174930,8663_thumb.png

post-923-1442174931,9234_thumb.png

Link to comment
Share on other sites

παραθετω 2 hdtach απο 2 320ΑΑΚS σε ICH9R για συγκριση, το πρωτο ειναι με write back cache enabled και το δευτερο με disabled.

σε συγκριση με τα δικα σου, ή το ich9r ειναι σαφεστατα βελτιωμενο είτε οι raptors δεν ειναι πια τόσο γρηγοροι.

Α βρε Πάνο, πες οτι έχεις κάνει RAID με Intel Matrix. Συν το οτι αυτό το post έπρεπε να το κάνεις όταν είχα την Commando ακόμα, όχι αφού την άλλαξα με την DFI...

_______

Σε συνέχεια των αλλαγών όμως, ο Quad αντικαταστάθηκε με έναν E6420 ο οποίος έφτασε αισίως τα 3600ΜΗζ ενώ αγοράστηκε μια ακόμα HD3870...

Η μητρική παίζει στα 450ΜΗζ FSB ενώ οι κάρτες σε CrossFire mode δουλεύουν στα 850/1200ΜΗζ

Link to comment
Share on other sites

Γιατί βαρέθηκε να βλέπει 2 πυρήνες να ξύνονται και ήθελε μεγαλύτερη συχνότητα και χρήμα για τη δεύτερη καρτούλα (να αυξήσει λίγο τον παράγοντα πρασινοποίησης του κουτιού του , για να μην του κρατάει κακία αργότερα ο φένομ που θα πάρει)

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.