Jump to content



My Intel Rig


JimmyFox

Recommended Posts

JimmyFox μια χάρη αν μπορεις, να τρέξεις super pi 1m γιατι πρόσφατα αγόρασα τον ιδιο επεξεργαστή αλλά επειδη δεν ειναι δικός μου δεν μπορώ να τον κλοκάρω και ετσι δεν μπορώ να δω την γλύκα...( τον χαίρετε η ασχετη η αδερφή μου) ετσι για τα πρακτικά κάνει 30,4 default ..επεισης τι ρεύμα του εχεις δώσει ..

Λίγη υπομονή ζητάω για αναλυτικά Benchmarks αλλά θα ικανοποιήσω την περιέργειά σου.

Στα 3400ΜΗζ που είμαι τώρα στο 1Μ βγάζω 17,891s.

Στα 3600ΜΗζ με τις μνήμες στα 900ΜΗζ 4-4-5-15 έβγαλα 16,750s αλλά δεν είμαι σταθερός εκεί.

Το ρεύμα στα 3400ΜΗζ είναι 1,6V από το BIOS και 1,576 στο CPUz. Θα δοκιμάσω και λίγο χαμηλότερα.

Εννοείται επίσης οτι τα benchmarks γίνονται στην εγκατάσταση των Windows που χρησιμοποιώ καθημερινά με όλες τις διεργασίες που χρειάζομαι (γύρω στις 30). Σίγουρα θα κέρδιζα κάτι παραπάνω αν ήμουν σε φρέσκια εγκατάσταση με 15 διεργασίες στο background.

Πολυ ενδιαφεροντα ολα αυτα!

Ακριβως γιατι εχουν τις προσωπικες εντυπωσεις, απο benchmarks και νουμερα εχουμε μπουχτισει.

Ωστε ετσι με την 8800GTS ε?!

καλα τα νουμερα που διαβαζουμε παντου, αλλα πουθενα δεν βγηκε κανεις να πει αυτες ακριβως τις προσωπικες εντυπωσεις και συγκρισεις για την ποιοτητα, και το μπλεξιμο με τις ρυθμισεις και τους drivers.

Ισα ισα που μας ειχανε πεισει ολοι οτι η ποιοτητα ειναι πλεον ιδια, και οτι οι nv drivers ειναι πιο εξελιγμενοι με λιγοτερα προβληματα.

τωρα μου φυγε και μενα οποιαδηποτε φαγουρα να ασχοληθω με nvidia. :003:

Αυτό είναι για μένα ανέκδοτο. Θέλουν δε θέλουν, η ATi παραμένει βασίλισσα της ποιότητας. Και δεν χάνει από 16x AF. Το οποίο έχω πάντα στο full βέβαια. Χάνει στο AA όσον αφορά την ταχύτητα αλλά... παίζει!

Όσο για απροβλημάτιστους drivers... Δε λέω, μπορεί να βρεις κάποιον που να δουλεύει αμα χάσεις 734 ώρες από τη ζωή σου ώσπου να τους βρεις.

Αλλά προσωπικά δε θα κάτσω να ασχοληθώ τόσο. Τα πέρασα με τη GeForce 2, την 4, την 6, την 7 ε δε θα φάω τη ζωή μου ψάχνοντας drivers.

Aς σοβαρευτεί η nVidia και να φτιάχνει τακτικά WHQL drivers. Το μπλέξιμο με τους Beta που θες και διαφορετικό για κάθε παιχνίδι, δεν το ξαναπερνάω.

Για πες μας ομως και αντιστοιχες εντυπωσεις απο τη μεταβαση σε C2D

H διαφορα στη συχνοτητα ειναι βεβαια τεραστια, αλλα με ενδιαφερει να πεις για την αισθηση που σου αφηνει στην καθημερινη χρηση, περα απο τα νουμερα.

Και γενικως απο τη μεταβαση απο μια καλη AMD πλατφορμα σε μια Intel.

Η εμπειρία μου από τον C2D επιβεβαίωσε αυτά που ήξερα και είχα δει.

Πρώτον, σε default απλά δεν παίζει. Από τα 3GHz και μετά νιώθεις οτι έχεις σύστημα. Ταχύτερη συμπίεση/αποσυμπίεση αλλά απόκριση για κλάματα.

Τα χειρόφρενα που τραβάει η CPU πραγματικά με έκαναν να σκέφτομαι να το δώσω πιο γρήγορα απ'ότι υπολογίζω. Εκεί που τρέχει, ξαφνικά τρώει κάποια στιγμιαία κολληματάκια που δεν είχα δει ποτέ σε οποιονδήποτε Α64 (από Sempron μέχρι Athlon Χ2).

Η "αδυναμία" των C2D φαίνεται πολύ στα Laptops. Για όσους έχουν δουλέψει laptop με A64 και C2D καταλαβαίνουν τι εννοώ.

Στο laptopάκι που έχεις μνήμες του κιλού, ένα μόνο δίσκο και αυτός αργός και δε μπορείς να κλοκάρεις, ο C2D τρώει άσχημα κολλήματα. Στη συμπίεση και πάλι είναι πιο γρήγορος αλλά τι να το κάνεις όταν τα Windows σέρνονται...

Επίσης οι SATA Controllers της Intel είναι σαφώς υποδεέστεροι από της ATi και της ULi. Στο RAID μειώθηκε το Average Transfer Rate και αυξήθηκε το Access Time των Raptors. Δεν αποκλείω κάποια κολλήματα να οφείλονται στον Sata Controller.

Στα παιχνίδια είδα κάποια διαφορά κυρίως στο Crysis που έχει απίστευτα physics. Βέβαια, πριν ήμουν με τον Χ2 στα 2650ΜΗζ και τώρα ήμουν στα 3,3GHz. Δε μου δίνει την αίσθηση οτι θα είναι τόσο πιο γρήγορος από κάποιον αντίστοιχο A64 5200+/5600+/6000+ στα 3,3~3,4GHz που τα έχει εύκολα. Το καλό του Ε2180 είναι οτι κόστισε λιγότερα κατά ~€30.

Στις αναλύσεις που παίζω εγώ, δηλαδή 1600x1200 και 2048x1536, το bottleneck από τον επεξεργαστή μειώνεται αισθητά. Αν εξαιρέσουμε το Crysis δε μπορώ να πω οτι παίζω καλύτερα από τον Χ2 στα 2650ΜΗζ. Με έναν ΑΜ2+ στα 3+GHz θα έπαιζα το ίδιο καλά με τον C2D στα 3+GHz.

Στο 3dmark06 βέβαια είδα αρκετά εύκολα τα 3 χιλιάρικα στο CPU score....

Αυτό που με παρηγόρησε σήμερα ήταν οτι με το που έφτασε το FSB στα 1500+ΜΗζ το σύστημα κάπως "ξεμπούκωσε".

Να καταλήξω όμως στο εξής. Ο E2180 είναι πολύ τίμιος επεξεργαστής. Κοστίζει λίγο, κλοκάρει πολύ.

Με προβλημάτισε η μικρή cache και περίμενα ίσως κάποια κολληματάκια σε παιχνίδια αλλά αποδεικνύεται πολύ αποδοτικός ακόμα κι αν χάνει ένα ~10% σε σχέση με έναν Ε6xxx με 2πλάσια ή 4πλάσια cache.

Συμπέρασμα, Αν πάρεις C2D κλόκαρέ τον πάραυτα. Αν τον αφήσεις default, βάψ'το μπλε (αν και δεν χρειάζεται) και πέτα το στον Θερμαϊκό.

Αν καταφέρεις και κλοκάρεις το FSB στα 1500ΜΗζ και βάλε, έχεις όντως σύστημα.

Γενικά, δε μπορώ οτι πραγματικά αναβαθμίστηκα. Οι ουσιαστικές διαφορές υπέρ του Intel εντοπίζονται στη διαφορά συχνότητας. Κέρδισα 750ΜΗζ. Τεράστια διαφορά που όμως δεν φαίνεται ιδιαίτερα στην πράξη. Αυτά τα MHz θα τα είχα και με έναν AM2. To πρόβλημα μου ήταν στη μητρική, δεν αγοράζω ποτέ τα πρώτα revisions και οι AM2+ μητρικές είναι ακόμα ανώριμες και ατελής. Τι να το κάνω το 790 όταν κοστίζει πάνω από €200, δε με ενδιαφέρει το triple/quad CrossFire και συνοδεύεται από το παλιό Southbridge SB600.

Ντας, ο τελευταίος επεσε.

Ρε Μητσο, τωσες Ρ35 + Χ38 που κλοκαρουν εχουν κουμπακια και κλπ, αδυνατω να καταλαβω γιατι πηγες σε 2 γενιές πίσω chipset.

Γιατί δεν έχουν PCI. Τα 2 ή το 1 PCI (αν κάνεις CrossFire) απλά δε μου φτάνει. Το PC μου δεν είναι μόνο παιχνιδομηχανή. Αν ήταν έτσι, θα έπαιρνα ένα PS3 και θα είχα ένα Sempron για κατεβαστήρι/file server.

Επίσης, οι σοβαρές μητρικές θα κοστίσουν πολλά για ένα σύστημα που τελικά δεν θα κρατήσω.

Το P965 είναι όντως καλό τσιπάκι, η Commando είναι καταπληκτική υλοποίηση, ανεβάζει τρελά FSB και είναι πραγματικά επεκτάσιμη.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 83
  • Created
  • Last Reply

Εμένα στα 3Ghz κάνει 15s για το 1M το superpi ο 8400. Ο 2180 κάνει περισσότερα σε μεγαλύτερη συχνότητα;

Για κάποιον που δεν τον ενδιαφέρουν τα fps αλλά η ποιότητα απεικόνισης και δεν αλλάζει hardware συχνά προτείνεις Ati, έτσι δεν είναι;

Link to comment
Share on other sites

Εμένα στα 3Ghz κάνει 15s για το 1M το superpi ο 8400. Ο 2180 κάνει περισσότερα σε μεγαλύτερη συχνότητα;

Εγώ όμως έχω 1ΜΒ cache, εσύ 6MB. Επίσης εγώ παίζω με timmings 5-5-5-15 στα 945. Εσύ τι μνήμες έχεις?

Για κάποιον που δεν τον ενδιαφέρουν τα fps αλλά η ποιότητα απεικόνισης και δεν αλλάζει hardware συχνά προτείνεις Ati, έτσι δεν είναι;

Προσωπικά, ναι. Δεν έχω παίξει όμως ΟΛΑ τα παιχνίδια.

Η αγορά κάρτας γραφικών έχει πολλές παραμέτρους.

Link to comment
Share on other sites

Γενικά, δε μπορώ οτι πραγματικά αναβαθμίστηκα. Οι ουσιαστικές διαφορές υπέρ του Intel εντοπίζονται στη διαφορά συχνότητας. Κέρδισα 750ΜΗζ. Τεράστια διαφορά που όμως δεν φαίνεται ιδιαίτερα στην πράξη. Αυτά τα MHz θα τα είχα και με έναν AM2.

Στο μυαλό μου είσαι:).Με γειά λοιπόν, έστω και προσωρινά(δεν σε κόβω για πολύ ακόμα)

Link to comment
Share on other sites

JimmyFox: Να πω με γειά, θα το κρατήσεις;;;

Στο μυαλό μου είσαι:).Με γειά λοιπόν, έστω και προσωρινά(δεν σε κόβω για πολύ ακόμα)

Κάτι θυμάμαι έλεγε κάποια ψυχή, σε κάποιο thread, για αυτά περί C2D και benchmarks και απόδοση σε real world apps... Ποιος να' ναι; ;)

Link to comment
Share on other sites

Ωραιος ! :023:

αυτα ειναι πραγματι user review

τωρα τα σκετα superpi και τα fps , δε δινω δεκαρα εδω και χρονια.

οποτε εκτος απο την ΑΤΙ δυσκολα με βλεπω να αλλαζω και τον 4400+ για πολυ καιρο ακομα.

Εχω βολευτει και με αυτα που μου δινει η μητρικη...

Οντως, το νο1 και στις δικες μου προτεραιοτητες ειναι τι δινει η μητρικη.

ΥΓ

ωστε ετσι και στα λαπτοπ ε?

Κι εγω ελεγα συμβιβασμος με τον Α64.

παλι καλα που δεν πηρα κανα μικρο C2D ή Celeron

Link to comment
Share on other sites

Ωραιος ! :023:

αυτα ειναι πραγματι user review

Thank you. Πάντως benchmarks θα ανεβάσω. Είναι χρήσιμα σαν σημείο αναφοράς.

ΥΓ

ωστε ετσι και στα λαπτοπ ε?

Κι εγω ελεγα συμβιβασμος με τον Α64.

παλι καλα που δεν πηρα κανα μικρο C2D ή Celeron

Ούτε για πλάκα. Εδώ εγώ έχω τον μονοπύρηνο Α64 3000+ και μάλιστα ClawHammer με CG stepping και δεν τον αλλάζω με τίποτα. Δούλεψα κάτι Laptopάκια με C2D και μου έπεσε το σαγόνι. Τέτοια καθυστέρηση είχα να ζήσω από... έλα ντε! Τα XP στον Duron 900 με 256ΜΒ RAM που είχα στο προηγούμενο laptop μου ήταν πιο γρήγορα από έναν C2D με 2GB στα Vista.

Όπως τα είδα, ο μονοπύρηνος 3000+ με 1GB DDR400 ήταν τουλάχιστον το ίδιο γρήγορος στα Vista με έναν C2D 7200 (με 4ΜΒ cache) και 2GB.

Δε τολμώ να φανταστώ πως θα πηγαίνει στα Vista ένας T5xxx ή T2xxx.

Tα Windows θέλουν στιγμιαία πρόσβαση στη RAM. Ο C2D δε μπορεί να το κάνει αυτό όσους πυρήνες και να έχει. Laptop με C2D και Vista είναι το νέο πιο σύντομο ανέκδοτο.

Link to comment
Share on other sites

E νομίζω υπερβάλεις ότι ένας μονοπύρηνος 3000+ είναι καλύτερος από τον Τ7200. Έχω τέτοιο λαπτοπ και κάνω τα πάντα (+linux) και πάει σφαίρα.

Τι εννοείς πρόσβαση στη ram; Ήδη το bandwidth των C2D με ddr2 είναι τουλάχιστον μιαμιση φορά από την Α64 πλατφόρμα.

Link to comment
Share on other sites

E νομίζω υπερβάλεις ότι ένας μονοπύρηνος 3000+ είναι καλύτερος από τον Τ7200.

Eίπα οτι ένας Α64 3000+ είναι τουλάχιστον το ίδιο γρήγορος στα Windows. Σε κάποια βαριά εργασία πχ encoding ο Τ7200 θα είναι σαφώς πιο γρήγορος ή σε κάποιο παιχνίδι.

Τι εννοείς πρόσβαση στη ram; Ήδη το bandwidth των C2D με ddr2 είναι τουλάχιστον μιαμιση φορά από την Α64 πλατφόρμα.

Το bandwidth δε λέει τίποτα αν δε μπορείς να το εκμεταλλευτείς. Επίσης άλλο bandwidth, άλλο ταχύτητα.

Με τον IMC η επικοινωνία RAM-CPU γίνεται ασύλληπτα γρήγορα. Τα Windows που δεν κάνουν τίποτα άλλο από το να οργώνουν τη μνήμη συνεχώς, αυτό ζητάνε. Η "απόκριση" που λέμε είναι ακριβώς αυτό. Αυτό δε θα το δείξει κανένα SuperPi ή PCMark. Kαι είναι αυτό που μου έλειψε τώρα 2 εβδομάδες χωρίς τον 4400+ μου.

Link to comment
Share on other sites

να ποσταρουμε τοτε benchmarks απο convertX , winrar, και αλλα καθημερινα προγραμματα τι λετε?

Νομίζω ότι ο Jimmy αυτό ακριβώς είπε, οι c2d είναι πιό γρήγοροι σε τέτοιες εφαρμογές αλλά σε απόκριση δεν μπορούν να φτάσουν "με τίποτα" τους AMD λόγω του IMC. Εξήγησε ότι η "απόκριση" είναι η ταχύτητα επικοινωνίας της RAM με τον επεξεργαστή.

Link to comment
Share on other sites

............

Με τον IMC η επικοινωνία RAM-CPU γίνεται ασύλληπτα γρήγορα. Τα Windows που δεν κάνουν τίποτα άλλο από το να οργώνουν τη μνήμη συνεχώς, αυτό ζητάνε. Η "απόκριση" που λέμε είναι ακριβώς αυτό. Αυτό δε θα το δείξει κανένα SuperPi ή PCMark. Kαι είναι αυτό που μου έλειψε τώρα 2 εβδομάδες χωρίς τον 4400+ μου.

Εχεις απόλυτο δίκιο ....

Link to comment
Share on other sites

Με τον IMC η επικοινωνία RAM-CPU γίνεται ασύλληπτα γρήγορα. Τα Windows που δεν κάνουν τίποτα άλλο από το να οργώνουν τη μνήμη συνεχώς, αυτό ζητάνε. Η "απόκριση" που λέμε είναι ακριβώς αυτό. Αυτό δε θα το δείξει κανένα SuperPi ή PCMark.Kαι είναι αυτό που μου έλειψε τώρα 2 εβδομάδες χωρίς τον 4400+ μου.

Σσσσσ και σε ακουει ο Emperor (της Dark Side). :074:

Οτι bench και να εχω δει/τρεξει σε C2D που εχω φτιαξει και δουλεψει....αυτο θα σου λειπει οπως και σε πολλους αλλους.

To μονο που μου εκανε λιγο κλικ για αναβαθμιση (αλλα εμεινα πιστος στον 4400+) ηταν ενας 6000+@3,6 που εφτιαξα για καποιον,εκει ειδα διαφορα.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.