Jump to content



26" με 559€!!


partsa

Recommended Posts

Οθονη SAMSUNG 26" με τοσα λιγα €? Δεν έχει βέβαια και τις καλύτερες γωνίες θέασης αλλά με τόσα λιγα λεφτα για 26" δεν ειναι και μεγάλο το κακο. Ξέρει κανείς τι εγγυήση, pixel κτλ δίνει η SAMSUNG?

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Μιας και μιλάτε για την συγκεκριμένη οθόνη, ήρθε χθες και εγκαταστάθηκε στο μηχάνημα της υπογραφής. Καταρχήν, είναι ΤΕΡΑΣΤΙΑ! Δεν ξέρω αν καταφέρω να την συνηθίσω κάποια στιγμή. Το κακό είναι ότι το γραφείο μου είναι μικρό σε πλάτος κι έτσι δεν μπορώ να πάω πολύ μακριά. Εντυπώσεις:

1) Η ποιότητα κατασκευής φαίνεται πολύ καλή. Και η βάση είναι πολύ ωραία. Η οθόνη πηγαίνει πάνω-κάτω αλλά και σε γωνία πάνω-κάτω. Επίσης φαίνεται να περιστρέφεται αλλά δεν μπορεί να γίνει κατακόρυφη επειδή είναι πολύ μεγάλη και βρίσκει στο γραφείο. Δεν ξέρω τι παίζει.

2) Έβαλα GTR2 σε συνδυασμό με τα Ζ-5500 και το logitech driving pro και το παιχνίδι ήταν πορωτικό! Σε ανάλυση 1920x1200 πήγαινε νεράκι (είναι πολύ ελαφρύ) και η απόκριση της οθόνης ήταν άψογη.

3) Είδα το knignt rider 2008 σε HD και επίσης η εικόνα ήταν πολύ καλή, αν και φαίνονται σημάδια συμπίεσης της εικόνας. Νομίζω ότι σε τέτοια μεγέθη πρέπει να έχουμε γενικώς πολύ καλής ποιότητας πηγές...

4) Τα χρώματα γενικώς φαίνονται καλά, δεν είμαι και άνθρωπος που εντυπωσιάζεται εύκολα, απλώς η οθόνη με κούρασε πολύ ειδικά όταν π.χ. άνοιγα τον mozilla και όλη η οθόνη γινόταν άσπρη. Κατέβασα την φωτεινότητα γύρω στα 30, την αντίθεση στα 100, αλλά ακόμη κι έτσι όταν το φόντο είναι ανοιχτόχρωμο, τότε σε κουράζει κάπως. Ήταν βέβαια η 1η μέρα, κι η μετάβαση από 19"CRT στις 26" ήταν κάπως απότομη, οπότε, ο χρόνος θα δείξει.

5) 2 αρνητικά θα γράψω τώρα. Το 1ο είναι η γωνία θέασης στο κατακόρυφο η οποία δεν είναι και ό, τι καλύτερο. Βέβαια δεν είχα ιδιαίτερο πρόβλημα, ακόμη και στο κρεβάτι που ξάπλωσα εφόσον η οθόνη ρυθμίζεται μέχρι και -5 μοίρες. Είδα κανονικά ταινία. Το 2ο είναι τα κουμπιά ρύθμισης τα οποία είναι αφής. Τα γράμματα από κάτω τους είναι άσπρα πολύ διακριτικά τα οποία όταν έχεις ανοιχτή την οθόνη δεν φαίνονται με τίποτα. Χρησιμοποίησα φακό για να τα βλέπω. Πρέπει να προσπαθήσεις αρκετά και για να τα πετύχεις.

6) Το επόμενο αρνητικό και ανεμενόμενο του όλου θέματος είναι ότι χρειάζεται πραγματικό θηρίο από πίσω ώστε να μπορείς να παίζεις παιχνίδια στα 1920x1200, αλλιώς με χαμηλότερες αναλύσεις η εικόνα έχει πολλά pixelιάσματα.

Γενικώς δεν έχω και εμπειρία με TFT οθόνες οπότε μην πάρετε τη γνώμη μου πολύ σοβαρά.:033: :033: :033:

Έκανα έναν γρήγορο έλεγχο για καμμένα pixels και δεν βρήκα κάτι. Χρησιμοποίησα τον dead pixel tester. Υπάρχει πρόγραμμα που να μπορεί ν καταλαβαίνει μόνο του αν υπάρχει καμμένο pixel;

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
Κατσε οπα.

Με οσο μικροτερη κουκιδα τοσο μεγαλητερη αναλυση.

Σωστα?

Ναι. Αλλά επειδή έχει native ανάλυση 1920x1200, όσο και οι 24-άρες, σημαίνει πως αφού είναι 26'' αυτή, έχει μεγαλύτερο κόκο. Δηλαδή ίδια ανάλυση, αλλά μεγαλύτερα γράμματα, εικονίδια, κλπ.

Link to comment
Share on other sites

Φαίνεται αρκετά καλή πρόταση..

Αν δεν ήταν το θέμα με την γωνία θέασης (αν και νομίζω πως αν την έχεις κάπου σταθερά μπροστά σου δεν είναι τόσο θέμα) θα ήταν.. λουκούμι..

Καλό αυτό που επισήμανε και ο artking επίσης.. :)

Tn panel

7 καμμένα

3 χρόνια on site

7 καμμένα; Που το λέει και δε το βλέπω;

Link to comment
Share on other sites

4) Τα χρώματα γενικώς φαίνονται καλά, δεν είμαι και άνθρωπος που εντυπωσιάζεται εύκολα, απλώς η οθόνη με κούρασε πολύ ειδικά όταν π.χ. άνοιγα τον mozilla και όλη η οθόνη γινόταν άσπρη. Κατέβασα την φωτεινότητα γύρω στα 30, την αντίθεση στα 100, αλλά ακόμη κι έτσι όταν το φόντο είναι ανοιχτόχρωμο, τότε σε κουράζει κάπως. Ήταν βέβαια η 1η μέρα, κι η μετάβαση από 19"CRT στις 26" ήταν κάπως απότομη, οπότε, ο χρόνος θα δείξει.

Υπάρχουν νομίζω έτοιμες ρυθμίσεις για games,Internet,text,sports.movies και Dynamic CR...εμένα με βόλεψαν πολύ.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Εγώ πάντως τη συνήθισα και πλέον φαίνεται φυσιολογική παρόλο που την 1η μέρα έλεγα "Πως θα τη συνηθίσω τέτοιο θηρίο;"

Το κακό είναι βέβαια ότι θέλεις σύστημα τέρας από πίσω για να παίξεις παιχνίδι της προκοπής. Κατα τα άλλα είναι πολύ καλή.

Link to comment
Share on other sites

σκεφτομαι να αγoρασω σετακι μεσα στο καλοκαιρι ενα ps3 και μια οθονη (ή tv) με hdmi.Θα είναι κατάλληλη η συγκεκριμένη οθόνη για games με ps3?

Μπα. Το PS3 βγάζει ανλύσεις με λόγο 16:9. Η Samsung αυτή βγάζει 16:10. Αυτό σημαίνει παραμόρφωση και πιο λαϊκά, τράβηγμα της εικόνας στον κατακόρυφο άξονα. Καλυτερα να πάρεις μια 32άρα τηλεόραση παρά monitor. Βρίσκεις πλέον με τα ίδια λεφτά. Έχουν ξεφτιλιστεί.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.