Jump to content



Τα σκάω για τροφοδοτικό, έχω δίλλημα


Γιάννης_84

Recommended Posts

  • Replies 64
  • Created
  • Last Reply
Πληροφοριακά, το Hipro 1200w ειναι rebranded. Γiα δείτε τις δύο photo... Ακόμα και τα amperage είναι ίδια.

Hipro 1200w:

attachment.php?attachmentid=20532&stc=1&d=1209650378

+3.3V (Min.)0.5A , (Max.)40A

+5V (Min.)1.5A , (Max.)40A

+12V (Min.)1.5A , (Max.)90A

-12V (Min.)0.0A , (Max.)0.8A

+5Vsb (Min.)0.0A , (Max.)4A

Seventeam ST1200:

attachment.php?attachmentid=20533&stc=1&d=1209650408

attachment.php?attachmentid=20531&stc=1&d=1209628581

Υ.Γ. Δεν λέω ότι δεν είναι καλό, λέω ότι είναι rebranded! Πολύ ακριβό κατά την άποψη μου.

Kαι κατά την άποψη του johnny: http://www.jonnyguru.com/modules.php?name=NDReviews&op=Story4&reid=77

μπορει να μην ασχολουμαι πλεον και να μην εχω ιδεα, αλλα αυτο το συγκεκριμενο που λες δεν νομιζω να ισχυει.

1ον ο hipro δεν ειχε καμμια σκασιλα να κατσει να ασχοληθει να φτιαξει εταιρεια που βγαζει 1 και μονο προιον (προς το παρον), μονο και μονο για να πουλαει ενα τροφοδοτικο rebranded

2ον του Hipro η 12αρα γραμμη ειναι εννιαια και δεν χωριζεται σε 2 και 3 γραμμες, μικρουλες η καθε μια.

3ον απο την εξωτερικη και μονο εμφανιση δεν μπορεις να κρινεις οτι ειναι ενα rebranded προιον.

Η πολυ πιο λογικη εξηγηση ειναι οτι του ερχεται πολυ πιο φτηνα και απλα να αγορασει το εξωτερικο κουτι απο καποιο εργοστασιο που πουλαει και σε αλλους, και μεσα τα υλικα/κυκλωματα που αυτος σχεδιασε να τα συναρμολογησουν οι επισης πιο φτηνοι κινεζοι εργατες.

Link to comment
Share on other sites

μπορει να μην ασχολουμαι πλεον και να μην εχω ιδεα, αλλα αυτο το συγκεκριμενο που λες δεν νομιζω να ισχυει.

1ον ο hipro δεν ειχε καμμια σκασιλα να κατσει να ασχοληθει να φτιαξει εταιρεια που βγαζει 1 και μονο προιον (προς το παρον), μονο και μονο για να πουλαει ενα τροφοδοτικο rebranded

2ον του Hipro η 12αρα γραμμη ειναι εννιαια και δεν χωριζεται σε 2 και 3 γραμμες, μικρουλες η καθε μια.

3ον απο την εξωτερικη και μονο εμφανιση δεν μπορεις να κρινεις οτι ειναι ενα rebranded προιον.

Η πολυ πιο λογικη εξηγηση ειναι οτι του ερχεται πολυ πιο φτηνα και απλα να αγορασει το εξωτερικο κουτι απο καποιο εργοστασιο που πουλαει και σε αλλους, και μεσα τα υλικα/κυκλωματα που αυτος σχεδιασε να τα συναρμολογησουν οι επισης πιο φτηνοι κινεζοι εργατες.

Ναι στάνταρντ. Τα αμπέρ τα βλέπεις που είναι όλα ίδια; Το fan; Independent power rails δεν υφίστανται το έχουμε πει, επί της ουσίας διαχωρίζεται η 12βολτη τάση επάνω στο pcb.

Φέρτε μου ένα review του Hipro 1200, ή φέρτε μου ένα psu να το κάνω review εγώ...

Για δες τι λέει εδώ ο johnnyguru

http://www.xtremesystems.org/forums/showpost.php?p=2544729&postcount=60

http://www.xtremesystems.org/forums/showpost.php?p=2540557&postcount=10

Ακόμα και ο κωδικός ST1200E-AF είναι ο ίδιος (το modular είναι το ST1200E-ZF).

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχουν θόρυβο τα συστήματά σου ρε Γιαννάκο πόσο ποιό ύσυχα τα θέλεις; Τι να πουν τα δικά μου τότε ιδίως ο καινούριος με το SLI; Αν παρ' όλα αυτά θέλεις λιγότερο θόρυβο μήπως πρέπει να σκεφθείς να κάνεις καμία εγχείρηση με τον ανεμιστήρα κάποιου τροφοδοτικού της αρεσκείας σου από το να ψάχνεις για το ποιό αθόρυβο;

Link to comment
Share on other sites

Γειά σας κι από μένα.... :001:

α. Να πώ εδώ ότι ΠΟΛΛΟΙ κατασκευαστές χρησιμοποιούν τα ίδια ή και πανομοιότυπα εξωτερικά κουτιά τροφοδοτικών γιατί απλά 3 εταιρίες τα φτιάχνουν και δεν τους συμφέρει να κάτσουν και να σχεδιάσουν/κόψουν δικό τους κουτί (η κάθε εταιρία).....Έτσι η κάθε εταιρία "προσαρμόζεται" στα ήδη υπάρχοντα κουτιά..... ;)

β. ΔΕΝ μοντάρουμε τα τροφοδοτικά μας εδώ (λόγω τεράστιου κόστους), αλλά μας τα μοντάρει κάποια εταιρία..... ;) (όλοι το ίδιο κάνουν)

γ. για το φίλο που ψάχνει τροφοδοτικό, αν θέλει ας περιμένει λίγο, μιας και έρχεται ΚΑΙ το 750άρη μας το οποίο είναι "θηριάκι".... ;)

δ. τέλος, αν θέλει μπορεί να πάρει το 1200άρη μας και να το φέρει από δω, να του χαμηλώσω τις στροφές του ανεμηστήρα..... :D

Αυτά από μένα.......Τέλος....... :D

Link to comment
Share on other sites

δ. τέλος, αν θέλει μπορεί να πάρει το 1200άρη μας και να το φέρει από δω, να του χαμηλώσω τις στροφές του ανεμηστήρα.....

Καλή ιδέα! Μπορείς όμως να μου πεις στις πόσες στροφές γυρνάει κανονικά; Ή καλύτερα στις πόσες ξεκινάει και που τερματίζει.

Link to comment
Share on other sites

Το που θα τερματίσει, ΔΕ θα το ακούσεις ΠΟΤΕ με αυτά που θα δουλέψεις..... :D

Ξεκινάει από τις ~400 στροφές......ΥΠΕΡΑΡΚΕΤΕΣ για χαμηλά φορτία... :)

Ε μην το κρατάς μυστικό :p, μπορεί μετά να του βάλω δεύτερη vga ή γενικότερα να το φορτώσω κι άλλο. Με το σύστημά μου στις πόσες στροφές να περιμένω ότι θα λειτουργεί;

Link to comment
Share on other sites

@HiPro: Εγώ σε ρωτάω ευθέως και επιθυμώ επίσης ανάλογη απάντηση.. Είναι το τροφοδοτικό σου το Seventeam 1200w με άλλο sticker ναι ή όχι; Δηλαδή τι να λέμε τώρα;

Μέχρι και ο κωδικός είναι ο ίδιος man (ST1200E-AF)...

Ok, έκανες μια καλή συμφωνία με την ST και έφερες το 1200άρι σαν rebranded. Μαγκιά σου! Στην τελική το Seventeam δεν το βρίσκει κανείς στην Ελλάδα! Αλλά μεταξύ μας να υπάρχει ειλικρίνεια έτσι;

Δεν θεωρώ κακό το ότι είναι rebranded (άλλωστε το Seventeam είναι ένα πράγματι καλό psu, όπως επίσης και το "δίδυμο αδερφάκι του", το OP1200 της Silverstone) θεωρώ κάκιστο όμως να κρυβόμαστε πίσω από το δάχτυλό μας και να γίνεται τέτοιο over-rating για το συγκεκριμένο λες και όλα τα άλλα τροφοδοτικά είναι μάπες!

Για παράδειγμα δεν τα πάει τόσο καλά σε rippling, είναι στα όρια των ATX12 specs. Και το efficiency μάλλον μέτριο θα το έλεγα. Σωστά ή λάθος;

Εγώ σου προτείνω εδώ και τώρα, φέρε ένα 1200άρι σου για ένα review!

Υ.Γ.1 Επίσης τα κουτιά των τροφοδοτικών δεν τα φτιάχνουν μόνο... τρεις εταιρίες, αλλά κάπως περισσότερες. Τέλος πάντων αυτό λίγο σημασία έχει ότι και να ισχύει...

Υ.Γ.2 Kαι κάτι τελευταίο. Οι στροφές του ανεμιστήρα δεν τις ρυθμίζουμε με βάσει το θόρυβο αλλά με σκοπό να κρατάει την θερμοκρασία του PSU εντός ATX specs (max 50c). Αν του χαμηλώσεις τις στροφές (λογικά) θα γίνει σε όλο το φάσμα των ταχυτήτων τους και όχι μόνο στα low rpm's. Εϊσαι σίγουρος ότι αυτό είναι δόκιμη και ασφαλής ιδεά;

Κάτι παρόμοιο σου είχε τονίσει και ο Spectre στο σχετικό thread του xtremesystems (αν δεν με γελάει η μνήμη μου). Αυτά...

Link to comment
Share on other sites

@HiPro: Εγώ σε ρωτάω ευθέως και επιθυμώ επίσης ανάλογη απάντηση.. Είναι το τροφοδοτικό σου το Seventeam 1200w με άλλο sticker ναι ή όχι; Δηλαδή τι να λέμε τώρα;

Μέχρι και ο κωδικός είναι ο ίδιος man (ST1200E-AF)...

Ok, έκανες μια καλή συμφωνία με την ST και έφερες το 1200άρι σαν rebranded. Μαγκιά σου! Στην τελική το Seventeam δεν το βρίσκει κανείς στην Ελλάδα! Αλλά μεταξύ μας να υπάρχει ειλικρίνεια έτσι;

Δεν θεωρώ κακό το ότι είναι rebranded (άλλωστε το Seventeam είναι ένα πράγματι καλό psu, όπως επίσης και το "δίδυμο αδερφάκι του", το OP1200 της Silverstone) θεωρώ κάκιστο όμως να κρυβόμαστε πίσω από το δάχτυλό μας και να γίνεται τέτοιο over-rating για το συγκεκριμένο λες και όλα τα άλλα τροφοδοτικά είναι μάπες!

Για παράδειγμα δεν τα πάει τόσο καλά σε rippling, είναι στα όρια των ATX12 specs. Και το efficiency μάλλον μέτριο θα το έλεγα. Σωστά ή λάθος;

Εγώ σου προτείνω εδώ και τώρα, φέρε ένα 1200άρι σου για ένα review!

Υ.Γ.1 Επίσης τα κουτιά των τροφοδοτικών δεν τα φτιάχνουν μόνο... τρεις εταιρίες, αλλά κάπως περισσότερες. Τέλος πάντων αυτό λίγο σημασία έχει ότι και να ισχύει...

Υ.Γ.2 Kαι κάτι τελευταίο. Οι στροφές του ανεμιστήρα δεν τις ρυθμίζουμε με βάσει το θόρυβο αλλά με σκοπό να κρατάει την θερμοκρασία του PSU εντός ATX specs (max 50c). Αν του χαμηλώσεις τις στροφές (λογικά) θα γίνει σε όλο το φάσμα των ταχυτήτων τους και όχι μόνο στα low rpm's. Εϊσαι σίγουρος ότι αυτό είναι δόκιμη και ασφαλής ιδεά;

Κάτι παρόμοιο σου είχε τονίσει και ο Spectre στο σχετικό thread του xtremesystems (αν δεν με γελάει η μνήμη μου). Αυτά...

Εγώ θα σου προτείνω τα εξής δύο βασικά.

1)Να μήν το παίζεις ξερόλας

2)Να μήν γράφεις με επιθετικό στύλ

Οσον αφορά το "rebranded" ... διάβασε ξανά με προσοχή το προηγούμενο πόστ του hipro5.

Απαντά ξεκάθαρα ... μέχρι ποιό σημείο φτάνουν οι ομμοιότητες και για ποιούς λόγους γίνεται αυτό.

Link to comment
Share on other sites

Ε μην το κρατάς μυστικό :p, μπορεί μετά να του βάλω δεύτερη vga ή γενικότερα να το φορτώσω κι άλλο. Με το σύστημά μου στις πόσες στροφές να περιμένω ότι θα λειτουργεί;

To πόσες στροφές δε μπορώ να στο πω εγώ αυτό......

Εξαρτάται από ΠΟΛΛΟΥΣ παράγοντες....

Θερμοκρασία δωματίου, θερμοκρασία κουτιού (εσωτερικά). θερμοκρασία CPU και κάρτας γραφικών (εαν κι εφ'όσον βγάζουν το ζεστό αέρα τους μέσα στο κουτί)......

Είναι πάρα πολλοί οι παράμετροι..... :001:

hipro5 added 12 Minutes and 52 Seconds later...

@HiPro: Εγώ σε ρωτάω ευθέως και επιθυμώ επίσης ανάλογη απάντηση.. Είναι το τροφοδοτικό σου το Seventeam 1200w με άλλο sticker ναι ή όχι; Δηλαδή τι να λέμε τώρα;

Μέχρι και ο κωδικός είναι ο ίδιος man (ST1200E-AF)...

Ok, έκανες μια καλή συμφωνία με την ST και έφερες το 1200άρι σαν rebranded. Μαγκιά σου! Στην τελική το Seventeam δεν το βρίσκει κανείς στην Ελλάδα! Αλλά μεταξύ μας να υπάρχει ειλικρίνεια έτσι;

Δεν θεωρώ κακό το ότι είναι rebranded (άλλωστε το Seventeam είναι ένα πράγματι καλό psu, όπως επίσης και το "δίδυμο αδερφάκι του", το OP1200 της Silverstone) θεωρώ κάκιστο όμως να κρυβόμαστε πίσω από το δάχτυλό μας και να γίνεται τέτοιο over-rating για το συγκεκριμένο λες και όλα τα άλλα τροφοδοτικά είναι μάπες!

Για παράδειγμα δεν τα πάει τόσο καλά σε rippling, είναι στα όρια των ATX12 specs. Και το efficiency μάλλον μέτριο θα το έλεγα. Σωστά ή λάθος;

Εγώ σου προτείνω εδώ και τώρα, φέρε ένα 1200άρι σου για ένα review!

Υ.Γ.1 Επίσης τα κουτιά των τροφοδοτικών δεν τα φτιάχνουν μόνο... τρεις εταιρίες, αλλά κάπως περισσότερες. Τέλος πάντων αυτό λίγο σημασία έχει ότι και να ισχύει...

Υ.Γ.2 Kαι κάτι τελευταίο. Οι στροφές του ανεμιστήρα δεν τις ρυθμίζουμε με βάσει το θόρυβο αλλά με σκοπό να κρατάει την θερμοκρασία του PSU εντός ATX specs (max 50c). Αν του χαμηλώσεις τις στροφές (λογικά) θα γίνει σε όλο το φάσμα των ταχυτήτων τους και όχι μόνο στα low rpm's. Εϊσαι σίγουρος ότι αυτό είναι δόκιμη και ασφαλής ιδεά;

Κάτι παρόμοιο σου είχε τονίσει και ο Spectre στο σχετικό thread του xtremesystems (αν δεν με γελάει η μνήμη μου). Αυτά...

Βλέπω ξέρουμε ΟΛΟΙ τα ΠΑΝΤΑ και για τα ΠΑΝΤΑ εδώ..... :)

Η ημιμάθεια είναι χειρότερη της αμάθειας όπως λέει κι ο σοφός Ελληνικός λαός... ;)

Εγώ ΠΡΙΝ σου απαντήσω, θα σου κάνω ΜΟΝΟ ΜΙΑ ερώτηση, για να σου αποδείξω το παραπάνω Ελληνικό ρητό..... :)

ΒΡΕΣ μου ΕΠΙΣΗΜΑ ATX specs για τροφοδοτικά που να σου γράφουν μέσα ότι ένα τροφοδοτικό θα ΠΡΕΠΕΙ (και ΟΧΙ "recommented") να δουλεύει ΜΕΧΡΙ και τους 50*C.....

Θα σε αφήσω ΤΡΕΙΣ ΜΕΡΕΣ να ψάξεις στο ΝΕΤ και όπου αλλού θέλεις.... :)

ΠΡΟΣΟΧΗ: OXI να μου ΠΕΙΣ ΤΙ λέει ο Χ ή ο Ψ χρήστης του ΝΕΤ (γιατί όλοι είναι παντογνώστες).......ΑΛΛΑ να μου πεις με LINK σε ΑΤΧ spec docs, ΠΟΥ ΓΡΑΦΕΙ ότι θα ΠΡΕΠΕΙ να φτάνει ένα τροφοδοτικό ΜΕΧΡΙ και τους 50*C MAX.......

......KAI MHN αρχίσεις να γράφεις Ο,ΤΙ θέλεις.......ΜΟΝΟ τα ATX specs που να λένε για 50*C...... ΤΡΕΙΣ ΜΕΡΕΣ....... :)

Υ.Γ. Να σου φέρω 1200άρη για να κάνεις review?

ME TI θα κάνεις review?......Έχεις τα κατάληλα όργανα γι

αυτό ή θα του τραβήξεις καμμιά φωτό και θα γράψεις και κάτι?..... :) (ΜΗΝ μου απαντήσεις σε αυτό τώρα - περιμένω ΠΡΩΤΑ να απαντήσεις στην παραπάνω ερώτηση και μετά θα συνεχίσουμε - ).... ;)

http://www.hipro-tech.com/images/PSU_4500Watts/ATX2_Specs.pdf

http://www.hipro-tech.com/images/PSU_4500Watts/ATX12V_PSDG_2_2.pdf

.

Link to comment
Share on other sites

Κατι που δεν σε ενδιαφερει μαλλον αφου δεν σου βγαινουν τα watt...αλλα το seasonic 550 s12 που εχω ειναι αθορυβο απλα.Το πρωτο τροφοδοτικο που πηρα για αθορυβο και το πρωτο που οντως ηταν χωρις να χρειαστει να αλλαξω ουτε βιδα.Απο ρευματα ειναι μια χαρα.Το OCZ το 1000 ηταν αεροπλανο πχ...

Ισως και το 650 που βγαζει να ειναι οκ.

Link to comment
Share on other sites

To πόσες στροφές δε μπορώ να στο πω εγώ αυτό......

Εξαρτάται από ΠΟΛΛΟΥΣ παράγοντες....

Θερμοκρασία δωματίου, θερμοκρασία κουτιού (εσωτερικά). θερμοκρασία CPU και κάρτας γραφικών (εαν κι εφ'όσον βγάζουν το ζεστό αέρα τους μέσα στο κουτί)......

Είναι πάρα πολλοί οι παράμετροι..... :001:

hipro5 added 12 Minutes and 52 Seconds later...

Βλέπω ξέρουμε ΟΛΟΙ τα ΠΑΝΤΑ και για τα ΠΑΝΤΑ εδώ..... :)

Η ημιμάθεια είναι χειρότερη της αμάθειας όπως λέει κι ο σοφός Ελληνικός λαός... ;)

Εγώ ΠΡΙΝ σου απαντήσω, θα σου κάνω ΜΟΝΟ ΜΙΑ ερώτηση, για να σου αποδείξω το παραπάνω Ελληνικό ρητό..... :)

ΒΡΕΣ μου ΕΠΙΣΗΜΑ ATX specs για τροφοδοτικά που να σου γράφουν μέσα ότι ένα τροφοδοτικό θα ΠΡΕΠΕΙ (και ΟΧΙ "recommented") να δουλεύει ΜΕΧΡΙ και τους 50*C.....

Θα σε αφήσω ΤΡΕΙΣ ΜΕΡΕΣ να ψάξεις στο ΝΕΤ και όπου αλλού θέλεις.... :)

ΠΡΟΣΟΧΗ: OXI να μου ΠΕΙΣ ΤΙ λέει ο Χ ή ο Ψ χρήστης του ΝΕΤ (γιατί όλοι είναι παντογνώστες).......ΑΛΛΑ να μου πεις με LINK σε ΑΤΧ spec docs, ΠΟΥ ΓΡΑΦΕΙ ότι θα ΠΡΕΠΕΙ να φτάνει ένα τροφοδοτικό ΜΕΧΡΙ και τους 50*C MAX.......

......KAI MHN αρχίσεις να γράφεις Ο,ΤΙ θέλεις.......ΜΟΝΟ τα ATX specs που να λένε για 50*C...... ΤΡΕΙΣ ΜΕΡΕΣ....... :)

Υ.Γ. Να σου φέρω 1200άρη για να κάνεις review?

ME TI θα κάνεις review?......Έχεις τα κατάληλα όργανα γι

αυτό ή θα του τραβήξεις καμμιά φωτό και θα γράψεις και κάτι?..... :) (ΜΗΝ μου απαντήσεις σε αυτό τώρα - περιμένω ΠΡΩΤΑ να απαντήσεις στην παραπάνω ερώτηση και μετά θα συνεχίσουμε - ).... ;)

http://www.hipro-tech.com/images/PSU_4500Watts/ATX2_Specs.pdf

http://www.hipro-tech.com/images/PSU_4500Watts/ATX12V_PSDG_2_2.pdf

.

Μάλιστα. Δεν χρειάζεται να περιμένεις τρεις μέρες.

Οκ λοιπόν οι προδιαγραφές ATX γράφουν ότι η θερμοκρασία πρέπει να μένει σε επίπεδα ανάλογα την εφαρμογή και χρήση, και όχι σε συγκεκριμένη. Μιλάει συγκεκριμένα μόνο για το airflow.

Το 50c είναι τυπικός αριθμός (enviroment operational temperature) και δεν είναι προδιαγραφή. Non operational είναι από +70c και πάνω (σελ. 38).

http://www.formfactors.org/developer/specs/ATX12V_PSDG_2_2_public_br2.pdf

Απάντησε μου τώρα στα υπόλοιπα.. Έκανα μια απλή ερώτηση και δεν μου απαντάς, αντ'αυτού με κράζετε αμφότεροι. Ρωτάω λοιπόν ευθέως, το τροφοδοτικό σου είναι ίδιο με το Seventeam ή όχι; Και αν όχι θα δώσεις ένα να το δούμε εσωτερικά; Τόσο τραγικό είναι αυτό που λεώ;

Link to comment
Share on other sites

Η ημιμάθεια είναι χειρότερη της αμάθειας όπως λέει κι ο σοφός Ελληνικός λαός... ;)

Αυτό ισχύει για όλους και για τα πάντα. Γι αυτό και μόνο το λόγο δεν έχουν νόημα οι αφορισμοί και οι υψηλοί τόνοι. Δεν χρειάζεται να το υπενθυμίζουμε κάθε φορά.

http://img396.imageshack.us/img396/7118/memorywt0.jpg

Για το rebranded τώρα δεν υπάρχει κάποιος λόγος να δημιουργείται θέμα. Είναι τακτική που εφαρμόζεται παντού. Από την στιγμή που δεν υπάρχει η τεχνογνωσία για σχεδιασμό από το μηδέν, χτίζεις πάνω σε μια πετυχημένη βάση και βελτιώνεις αυτά που μπορούν να βελτιωθούν.

Δεν πιστεύω ότι απλά βάλανε ένα διαφορετικό αυτοκόλλητο, αλλά η ουσία στο τέλος είναι πόσο κοστίζουν στην τελική ανάλυση αυτές οι βελτιώσεις.

Link to comment
Share on other sites

Αυτό ισχύει για όλους και για τα πάντα. Δεν χρειάζεται να το υπενθυμίζουμε κάθε φορά.

http://img396.imageshack.us/img396/7118/memorywt0.jpg

Για το rebranded τώρα δεν υπάρχει κάποιος λόγος να δημιουργείται θέμα. Είναι τακτική που εφαρμόζεται παντού. Από την στιγμή που δεν υπάρχει η τεχνογνωσία για σχεδιασμό από το μηδέν, χτίζεις πάνω σε μια πετυχημένη βάση και βελτιώνεις αυτά που μπορούν να βελτιωθούν.

Δεν πιστεύω ότι απλά βάλανε ένα διαφορετικό αυτοκόλλητο, αλλά η ουσία στο τέλος είναι πόσο κοστίζουν στην τελική ανάλυση αυτές οι βελτιώσεις.

Μα αυτό είπα κι εγώ!!! Μάλιστα είπα σε προηγούμενο post μου και ο ίδιος ότι το ST1200 είναι πολύ καλό psu και το ίδιο ισχύει προφανώς και για προϊόντα rebranded βασισμένα σε αυτό. Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί θεωρήθηκε επίθεση... Απο κει και πέρα ΑΝ υπάρχουν βελτιώσεις σε σχέση με το ST1200 ας μας τις αναφέρει ο ίδιος και φυσικά συνοδεία μερικών φωτό.

Τα υπόλοιπα είναι απλά.. "άλλα λόγια ν'αγαπιόμαστε".

Link to comment
Share on other sites

Υ.Γ.2 μπλα, μπλα, μπλα.....αλλά με σκοπό να κρατάει την θερμοκρασία του PSU εντός ATX specs (max 50c).
Οκ λοιπόν οι προδιαγραφές ATX γράφουν ότι η θερμοκρασία πρέπει να μένει σε επίπεδα ανάλογα την εφαρμογή και χρήση, και όχι σε συγκεκριμένη. Μιλάει συγκεκριμένα μόνο για το airflow.

Το 50c είναι τυπικός αριθμός (enviroment operational temperature) και δεν είναι προδιαγραφή.

Μάλιστα.........Μετά από κάνα δίωρο ΔΕΝ είναι προδιαγραφή πλέον, γιατί νόμιζα (με τα λίγα Αγγλικά που ξέρω) ότι η λέξη "specs" (εν'συντομία), σημαίνει "ΠΡΟΔΙΑΓΡΑΦΕΣ" ......ΑΛΛΑ τελικά η συντόμευση αυτή σημαίνει "Speculations" τελικά και όχι "Specifications"...... Ωραία......κάτι μάθαμε πάλι σήμερα...... :033:

Καμιά άλλη "προδιαγραφή" ίσως?..... :)

Το 1200άρη μας δεν είναι "re-branded" όπως θες/εννοείς......

Είναι κατασκευασμένο βέβαια απ'την εν'λόγω εταιρία (για θέμα κόστους δικού μας), αλλά με δικά μας specs (όχι "speculations")......

Αυτό ισχύει για όλους και για τα πάντα. Γι αυτό και μόνο το λόγο δεν έχουν νόημα οι αφορισμοί και οι υψηλοί τόνοι. Δεν χρειάζεται να το υπενθυμίζουμε κάθε φορά.

http://img396.imageshack.us/img396/7118/memorywt0.jpg

Για το rebranded τώρα δεν υπάρχει κάποιος λόγος να δημιουργείται θέμα. Είναι τακτική που εφαρμόζεται παντού. Από την στιγμή που δεν υπάρχει η τεχνογνωσία για σχεδιασμό από το μηδέν, χτίζεις πάνω σε μια πετυχημένη βάση και βελτιώνεις αυτά που μπορούν να βελτιωθούν.

Δεν πιστεύω ότι απλά βάλανε ένα διαφορετικό αυτοκόλλητο, αλλά η ουσία στο τέλος είναι πόσο κοστίζουν στην τελική ανάλυση αυτές οι βελτιώσεις.

ΩΧΧΧ.........Σκάσανε μύτη και οι τριστένιοι τώρα με quote 4ετίας που ΑΚΟΜΑ ΔΕΝ έχουν καταλάβει/μάθει/τεστάρει/μετρήσει οι ΙΔΙΟΙ.......καιρός να την κάνουμε...... :098:

.

Link to comment
Share on other sites

Μάλιστα.........Μετά από κάνα δίωρο ΔΕΝ είναι προδιαγραφή πλέον, γιατί νόμιζα (με τα λίγα Αγγλικά που ξέρω) ότι η λέξη "specs" (εν'συντομία), σημαίνει "ΠΡΟΔΙΑΓΡΑΦΕΣ" ......ΑΛΛΑ τελικά η συντόμευση αυτή σημαίνει "Speculations" τελικά και όχι "Specifications"...... Ωραία......κάτι μάθαμε πάλι σήμερα...... :033:

Καμιά άλλη "προδιαγραφή" ίσως?..... :)

Το 1200άρη μας δεν είναι "re-branded" όπως θες/εννοείς......

Είναι κατασκευασμένο βέβαια απ'την εν'λόγω εταιρία (για θέμα κόστους δικού μας), αλλά με δικά μας specs (όχι "speculations")......

ΩΧΧΧ.........Σκάσανε μύτη και οι τριστένιοι τώρα με quote 4ετίας που ΑΚΟΜΑ ΔΕΝ έχουν καταλάβει/μάθει/τεστάρει/μετρήσει οι ΙΔΙΟΙ.......καιρός να την κάνουμε...... :098:

.

Ευχαριστώ που μετά από 4 posts αποφάσισες να απαντήσεις και σε μία από τις ερωτήσεις μου. Αν νομίζεις ότι με την τακτική του αποπροσανατολισμού πετυχαίνεις κάτι (π.χ. να μειώσεις την αξιοπιστία μου), δικαίωμα σου. Το ποιος θα την χάσει στο τέλος θα το δούμε αν το επιθυμείς. Δικαίωμά μου να κάνω κι εγώ εύλογες ερωτήσεις λοιπόν...

Το τι εννοώ εγώ λέγοντας rebranded έχω εξηγήσει εδώ και καιρό και μάλιστα έχω πει ότι ο rebrander σε κάποιες περιπτώσεις καθορίζει τις προδιαγραφές σε κάποιες παραμέτρους (π.χ. κάποια υλικά). Εσύ λοιπόν λές ότι είναι έτσι. Ωραία.

Επόμενη ερώτηση: Τι διαφορές έχει από το ST1200, θα μας πεις ή είναι μυστικό;

Και τελευταία ερώτηση: Θα δούμε και από μέσα πως είναι;

Link to comment
Share on other sites

Αφού είσαι ψαγμένος και βρήκες και τα πόστ στο xtremesystems ... γιατί δέν έβαλες link και το πόστ 12 ??? ... αλλά πήγες από το 10 στο 60 ???

http://www.xtremesystems.org/forums/showpost.php?p=2540572&postcount=12

Το συγκεκριμένο πόστ θα σου/μας έλυνε κάποιες από τις βασικές απορίες του "re-branded" ... που επιμένεις.

...και επί την ευκαιρία και εγώ θα ήθελα να μάθω σχετικά με τον εξοπλισμό που χρησιμοποιείς για τα psu reviews που κάνεις.

Link to comment
Share on other sites

Α ρε TASOS... Εγώ ΞΕΡΩ τι γράφει ο hipro στο thread.

Θέλω όμως απάντηση από τον ίδιο στις ερωτήσεις μου, και όχι από μεσάζοντες που προσπαθούν να πάνε την συζήτηση εκεί που θέλουν αυτοί. Σε πειράζει;

Εκτός αυτού αν το θές και ευθέως θέλω να τα δώ με αποδείξεις γιατι είμαι ένα δύσπιστο κάθαρμα. Κατάλαβες;

Αντε μπράβο γιατί σαν να το χοντρύναμε λίγο, δεν νομίζετε; Συνεχίστε να λέτε ότι θέλετε για εμένα, δεν θα κάτσω να γράφω πράγματα που για την πλειοψηφία είναι αυτονόητα.

Link to comment
Share on other sites

ΩΧΧΧ.........Σκάσανε μύτη και οι τριστένιοι τώρα με quote 4ετίας που ΑΚΟΜΑ ΔΕΝ έχουν καταλάβει/μάθει/τεστάρει/μετρήσει οι ΙΔΙΟΙ.......καιρός να την κάνουμε...... :098:

Εννοείς ότι έχεις μάθει στο μεταξύ?

Το ίδιο link για όσους δεν το είδαν παραπάνω και

εδώ

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.