Jump to content



Τα σκάω για τροφοδοτικό, έχω δίλλημα


Γιάννης_84

Recommended Posts

Αυτή τη στιγμή το κυρίως σύστημά μου το κρατάει ηρωικά ένα Enermax Noisetaker II 600W. Το σύστημα έχει 6 δίσκους, καμιά 10ρια fans, fanάκια fanίτσες (όλα ψοφιορυθμισμένα για να μην πολυακούγονται), κλοκαρισμένο q6600@3600 με μπόλικο vcore, κλοκαρισμένη 8800gt, Gigabyte EP35-DS4, 2 1000ρια dimm, δυο οπτικά drive, έναν fan controller, τσίτα τα usb, pci-e x1 και pci γεμάτα

και floppy drive :p.

Πιστεύω ότι όλα αυτά θα έπρεπε ίσως να τα σηκώνει ένα δυνατότερο τροφοδοτικό και μέχρι στιγμής είμαι ανάμεσα σε δύο. Το ένα είναι το γνωστό του hipro και το άλλο είναι το Thermaltake 1500W.

Αυτό που ζητάω είναι περισσότερη ησυχία από το Enermax και εννοείται περισσότερη δύναμη. Ξέρω ότι και τα δύο είναι δυνατότερα. Δεν είμαι καθόλου σίγουρος όμως για το τι θόρυβο κάνουν.

Επίσης, όσον αφορά την ησυχία, προορίζονται για 24/7 χρήση οπότε το τροφοδοτικό θα προτιμούσα να μην έχει μεγάλη διαφορά στις στροφές του ανεμιστήρα από το χαμηλό φορτίο μέχρι το φουλ. Είχα δει σε κάποιο review συγκεκριμένα κάποιο το οποίο είχε ψόφιο ανεμηστήρα ακόμα και στις χειρότερες συνθήκες και παρόλαυτά δεν είχε πρόβλημα στην απόδοση αλλά δε θυμάμαι ποιο ήταν και δε μπορώ να ξαναβρώ το review.

Όποιος έχει εμπειρία από ένα από τα δύο τροφοδοτικά ας με βοηθήσει ή όποιος έχει κάτι άλλο να προτείνει επίσης.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 64
  • Created
  • Last Reply

Το hiprotech ειναι ησυχο και το εχω ακουσει . Τωρα ...το πως το θεωρεις εσυ το ησυχο δεν ξερω .

Αν θελεις να ειναι νεκρο (στα αυτια σου) και αν εισαι περιεργος ... γενικα θα δυσκολευτεις . Ειναι και πολλα τα watt που κοιτας.

Για το tt δε γνωριζω.

Link to comment
Share on other sites

Είχα δει σε κάποιο review συγκεκριμένα κάποιο το οποίο είχε ψόφιο ανεμηστήρα ακόμα και στις χειρότερες συνθήκες και παρόλαυτά δεν είχε πρόβλημα στην απόδοση αλλά δε θυμάμαι ποιο ήταν και δε μπορώ να ξαναβρώ το review.
Μήπως είχες διαβάσει για το 1000άρι της Coolermaster το Real Power Pro RS-A00-EMBA?

Στο παρακάτω συγκριτικό οι στροφές του ανεμιστήρα του φαίνεται να είναι εξαιρετικά χαμηλές σε σχέση με αυτούς των άλλων

http://www.xbitlabs.com/articles/other/print/1000w-psu-roundup.html

αλλά και σε σύγκριση με τα PSUs του παρακάτω συγκριτικού

http://www.xbitlabs.com/articles/other/print/10-1kw-psu-roundup.html

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις. Αρχικά το σκεπτικό μου είναι ότι αφού το 600ρι την παλεύει, όλα τα 1000+ θηρία θα με καλύπτουν με άνεση. Οπότε κοιτάω να βρω το κατά το δυνατόν ησυχότερο.

Τελικά κατάφερα να βρω αυτό το review που έλεγα και να το γράφημα στο οποίο αναφερόμουν

Το AKASA αλλά και το Silverstone είναι μακράν τα πιο ήσυχα. To silverstone όμως δε το βλέπω πουθενά στο skroutz άρα είμαι ανάμεσα στα εξής πλέον:

AKASA

Cooler Master που πρότεινε ο john

Thermaltake 1500W

Hipro 1200W

Έχω την εντύπωση ότι σαν ποιότητα τροφοδοσίας και πραγματική ισχύς η σειρά πάει 1) Hipro, 2) Thermaltake και τα άλλα δύο περίπου στα ίδια επίπεδα μεταξύ τους. Εάν βρω και την αντίστοιχη σειρά σε ησυχία σε idle και load τότε θα έχω βρει το καινούριο τροφοδοτικό μου :).

Τι λέτε;

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις. Αρχικά το σκεπτικό μου είναι ότι αφού το 600ρι την παλεύει, όλα τα 1000+ θηρία θα με καλύπτουν με άνεση. Οπότε κοιτάω να βρω το κατά το δυνατόν ησυχότερο.

Τελικά κατάφερα να βρω αυτό το review που έλεγα και να το γράφημα στο οποίο αναφερόμουν

Το AKASA αλλά και το Silverstone είναι μακράν τα πιο ήσυχα. To silverstone όμως δε το βλέπω πουθενά στο skroutz άρα είμαι ανάμεσα στα εξής πλέον:

AKASA

Cooler Master που πρότεινε ο john

Thermaltake 1500W

Hipro 1200W

Έχω την εντύπωση ότι σαν ποιότητα τροφοδοσίας και πραγματική ισχύς η σειρά πάει 1) Hipro, 2) Thermaltake και τα άλλα δύο περίπου στα ίδια επίπεδα μεταξύ τους. Εάν βρω και την αντίστοιχη σειρά σε ησυχία σε idle και load τότε θα έχω βρει το καινούριο τροφοδοτικό μου :).

Τι λέτε;

νομιζω οτι 1500 w ειναι υπερβολικα...

με τοσα watt φιλε μου δουλευει η ηλεκτρικη μου σκουπα....

παρε ενα 800αρι το πολυ για εμενα...

οταν δουλευει ο υπολογιστης σου σε νορμαλ και σε full load καταστασεις ξερεις ποσο καιει??

σε full load οχι παραπανω απο 500-600w...(και πολλα λεω)

εκτος αν εισαι κανενας extreme τυπος και καταναλωνεις την Δεη και θες μηχανημα ειδικων καταστασεων...

Link to comment
Share on other sites

Πληροφοριακά, το Hipro 1200w ειναι rebranded. Γiα δείτε τις δύο photo... Ακόμα και τα amperage είναι ίδια.

Hipro 1200w:

attachment.php?attachmentid=20532&stc=1&d=1209650378

+3.3V (Min.)0.5A , (Max.)40A

+5V (Min.)1.5A , (Max.)40A

+12V (Min.)1.5A , (Max.)90A

-12V (Min.)0.0A , (Max.)0.8A

+5Vsb (Min.)0.0A , (Max.)4A

Seventeam ST1200:

attachment.php?attachmentid=20533&stc=1&d=1209650408

attachment.php?attachmentid=20531&stc=1&d=1209628581

Υ.Γ. Δεν λέω ότι δεν είναι καλό, λέω ότι είναι rebranded! Πολύ ακριβό κατά την άποψη μου.

Kαι κατά την άποψη του johnny: http://www.jonnyguru.com/modules.php?name=NDReviews&op=Story4&reid=77

post-4990-1442175042,4531_thumb.jpg

post-4990-1442175042,4929_thumb.jpg

post-4990-1442175042,5189_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

H Seventeam είναι κατασκευαστής. Από αυτήν κατασκευάστηκαν μοντέλα για: Cooler Master (το eXtreme Power 600W), Thermaltake (το PurePower 560W), διάφορα μοντέλα Masscool/Nextherm/Sytrin, για την Ultraproducts, και όλα τα SilverStone Olympia.

@ Γιάννης: Μην πάρεις 1200w psu είναι υπερβολή εκτός ελαχίστων περιπτώσεων (και θα γλυτώσεις και ένα σωρό λεφτά). 309 euros για psu είναι πολλά. Όπως και να χει σε αυτά τα wattage το Toughpower είναι καλή λύση γενικώς. Μην μασάς με την ατάκα του πλαισιου περί "1200 αληθινών watt", marketing trick είναι. Και άλλα τροφοδοτικά (επώνυμα) βγάζουν τα watt που λένε (αν και όχι όλα). Απο και και πέρα... PC Power & Cooling, Silverstone, Bequiet Dark power pro, Tt Toughpower, όλα αξίζουν της προσοχής σου!

Για ησυχία δες στα τεχνικά χαρακτηριστικά του κάθε ενός τα dB αν και συνήθως τα καλά τροφοδοτικά δεν είναι τόσο θορυβώδη όσο π.χ. τα fans στο case.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν διαβάζοντας το αρχικό ποστ η εντύπωση που έχω είναι πως προτίστως είναι θέμα θορύβου η αλλαγη τροφοδοτικού παρά οτι υπάρχουν κάποια σημάδια ελλιπής τροφοδοσίας.. οπότε ίσως αν δε σε ενδιέφερε η εγγύηση να σκεφτόσουν να αλλάξεις τον ανεμιστήρα του τροφοδοτικού με εναν καλύτερο..

τώρα αν παρεπιπτώντος πας για νεο τροφοδοτικό κοίτα και το Chieftec

1200W http://www.plaisio.gr/product.aspx?catalog=20&category=69977705&product=1018183

φτηνό,sirtec rebranded,αθόρυβο απ'οτι διάβασα και με καλή efficiency... αλλώστε για να ζορίσεις 1200αρη τροφοδοτικό θες quad sli+quad core+10 hdds οπότε δε νομίζω να έχεις πρόβλημα και για το μέλλον..

δες και εδω σχετικα:

http://www.pctechnology.gr/vbull/vb/showpost.php?p=411429&postcount=9

Link to comment
Share on other sites

εγω θα έπερνα το ANTEC TRUEPOWER QUATTRO 1000-EC 1000W

http://www.hardshop.gr/shop/item.asp?itemid=10059&catid=445

http://www.zero1.gr/product_info.php?products_id=38510

τώρα βασικά έχω το μικρότερο ANTEC TRUEPOWER QUATRO 850-EC 850W βέβαια το είχα πάρει γύρω στα 150 με μεταφορικά(156,96μαζι με τα μεταφορικά είδα την παραγγελία μου)

http://www.hardshop.gr/shop/item.asp?itemid=738&catid=445

http://www.jonnyguru.com/modules.php?name=NDReviews&op=Story&reid=58

Performance 9.5

Functionality 9.5

Value 10

Aesthetics 8.5

Total Score 9.5

Link to comment
Share on other sites

Silverstone Olympia 1000W,

Σηκώνει:

Q6600 με μπόλικο Vcore οπώς λες και'σύ

2 8800GTX ψιλοκλοκαρισμένες

12 USB συσκευές

5 δίσκους, 3 raptor και 2 WD caviar

Fan controller

12 ανεμιστήρια

μνημες 1066

3 DVD drives

και την X-Fi elite pro

και σε full load μου περισσεύουν και καμιά 300W

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ το Antec θα προτιμούσα, λίγο καλύτερο από enermax και ποιο ήσυχο.

@Γιάννης : Έχεις όργανο μέτρησης για τα Db; Αν και με τόσα Fan που έχει μέσα το κουτί σου όπως λες, μου φαίνεται ότι αυτά κάνουν περισσότερη φασαρία από το τροφοδοτικό που θα πάρεις :p

Για απόλυτα αθόρυβο PC πας σε παθητική ψύξη (κάρτας γραφικών, μνημών, σκληρών δίσκων κ.α.) και φυσικά OC και αθόρυβο PC δεν πάνε μαζί!

Link to comment
Share on other sites

Όλα τα ανεμιστηράκια είναι διαλεγμένα και σχετικά ψοφιορυθμισμένα. Η κάρτα γραφικών και ο επεξεργαστής ψύχονται από κύκλωμα υδρόψυξης και μπορώ να πω ότι είμαι αρκετά ικανοποιημένος από τα επίπεδα θορύβου. Ο λόγος για τον οποίον θέλω να αλλάξω τροφοδοτικό δεν είναι ότι το βρίσκω υπερβολικά θορυβώδες, απλά ακούγεται λίγο παραπάνω από τα υπόλοιπα και είναι λογικό έτσι που το έχω φορτώσει.

Απλά επειδή θα πάρω που θα πάρω τροφοδοτικό, εκτός από δυνατότερο θέλω τουλάχιστον να είναι το ίδιο ή περισσότερο ήσυχο.

Για του Hipro κανείς δεν ξέρει τις στροφές του ανεμιστήρα του;

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.