Jump to content



CRT VS TFT


StraKou

Recommended Posts

  • Replies 53
  • Created
  • Last Reply

Οι CRT είναι καλύτερες μονο οταν πρόκειται για γραφίστα όπου τα χρώματα είνα πραγματικά αυτά που φαίνονται στην εικόνα και όχι άλλα ντάλον. Επίσης ένα πλεονέκτημα είναι ότι μπορεί να δουλέψει σε πολλές αναλύσεις καλά και όχι σε μία native ....

Link to comment
Share on other sites

θεωρητικά ναι γιατί ακόμα και με μια 19άρα μπορείς να έχει πολύ υψηλή ανάλυση αν έχει σουπερ ντουπερ κάρτα γραφικών σε σχεση με 1280*1024 μιας αντίσοιχης 19'αρας tft.

Από την άλλη ο ογκος και το γεγονος οτι δεν κουράζει τα ματια η τφτ παίζει σημαντικό ρόλο.....

Link to comment
Share on other sites

ποτε μου δεν αγορασα tft για τους λογους που ανεφερε ο greek

πιστευω για χρηση games η crt ειναι μονοδρομος

αλλα οταν καθομαι και διαβαζω στην crt τα ματια μου γινονται........

οποτε dual view και μια οτι να ναι φτηνη tft για διαβασμα, office, browsing

και μια καλη crt για παιχνιδια ειναι το ιδανικο για μενα

Link to comment
Share on other sites

όχι άλλα ντάλον

Αυτό δεν το έχω ξαναδεί για να πω την αλήθεια ποτέ :)

Πιστεύω ότι η έκφραση αναφέρεται σε "άλλα αντί άλλων". Ας μας διαφωτίσει και κάποιος φιλόλογος για το "ντάλον".

Εγώ θα έλεγα ότι οι CRT θα περιοριστούν σε απόλυτα εξειδικευμένες εφαρμογές μέχρι να αντικατασταθούν και εκεί από άλλες τεχνολογίες. Τα παιχνίδια δεν τα θεωρώ μια από αυτές οπότε δεν θα συζητούσα καν την αγορά CRT.

Link to comment
Share on other sites

Αυτό δεν το έχω ξαναδεί για να πω την αλήθεια ποτέ :)

Πιστεύω ότι η έκφραση αναφέρεται σε "άλλα αντί άλλων". Ας μας διαφωτίσει και κάποιος φιλόλογος για το "ντάλον".

Εγώ θα έλεγα ότι οι CRT θα περιοριστούν σε απόλυτα εξειδικευμένες εφαρμογές μέχρι να αντικατασταθούν και εκεί από άλλες τεχνολογίες. Τα παιχνίδια δεν τα θεωρώ μια από αυτές οπότε δεν θα συζητούσα καν την αγορά CRT.

Σωστα τα λές αλλά να κάνουμε και λίγο πλάκα για το νταλον..... Ακόμα και σε σένα σου χτύπησε στο μάτι...

Όσον αφορά τις CRT πιστευω ότι μια 22αρα είναι πολύ καλύτερη και φτηνότερη από μια 22αρα tft αν θέλουμε να κάνουμε παιχνίδια ή γραφικα. Αλλά πλέον με τον ξετφυλισμό των τηλεοράσεων καλύτερα μια noname 37αρα ή 40άρα ne FULL HD 1080 να παιζει εκεί απο τον καναπέ me ΒΤ κkeyboard kai mouse ειδικά αν πρόκειται για παιχνίδια...

Link to comment
Share on other sites

Αν έχεις χώρο για ένα μικρό πλυντήριο στο γραφείο σου, πάρε CTR.

Και επίσης μετά δεν ξέρω τι θα την κάνεις, μια tft κάποιος θα την πάρει έστω και σε ξεφτίλα τιμή, την CTR μάλλον να την δίνεις σε βλέπω.

Link to comment
Share on other sites

Bγαζοντας εξω τις περιπτωσεις επαγγελματιων πιστευω οτι ειναι λαθος η αγορα crt ως επενδυση χρηματων.

Τα πλεονεκτηματα της ειναι οτι παιζει σε πολλες αναλυσεις, οτι σηκωνει 100hz και η αξιοπιστια. Τα μειονεκτηματα της ειναι η κουραση στα ματια, τα θαμπα χρωματα, το μεγεθος, η καταναλωση, η δυσκολια μεταπωλησης. Και ισως οτι ειναι 4:3. Για τα χρωματα διευκρινιζω οτι αναφερομαι σε mainstream μοντελα και οχι εξειδικευμενα.

αλλα αντι αλλων= αλλα 'ντ' αλλων (με εκθλιψη και αποκοπη)= αλλα νταλον

Link to comment
Share on other sites

Κάπου είδα δει και ένα review όπου η εικόνα σε μια TFT ανανεωνόταν με κάτι χιλιοστά του δευτερολέπτου καθυστέρηση σε σχέση με μια CRT. Αυτό δεν λέει τίποτα στα περισσότερα games αλλά σε κάποια έχεις φάει την ρουκέτα στα μούτρα, ουσιαστικά πριν καν την δεις.

Κατά τα άλλα η αγορά σήμερα CRT είναι μάλλον λάθος αν δεν είναι για πολύ συγκεκριμένη εργασία. Ακόμα και αν βρεθεί κορυφαίο μοντέλο μεταχειρισμένο σε τιμή ξεφτίλα, ο κάτοχός της μπορεί να της έχει πετάξει τα μάτια έξω από την πολύωρη χρήση και η οθόνη να έχει χάσει την ευκρίνειά της.

Link to comment
Share on other sites

Βασικά πλέον δεν υπάρχει περίπτωση να βρείς καλή CRT έστω και μεταχειρισμένη οπότε τσάμπα συζήτηση..και εγώ θα προτιμούσα μια πολύ καλή CRT αλλά άντε βρές την, οι δικαιολογίες του στύλ πλυντήριο και όγκος κλπ είναι τουλάχιστον αστείες, οθόνη είναι, η ψευτοτεχνολογία των πιο πολλών TFT ακόμη βασίζεται στο design και όχι στην ποιότητα της απεικόνισης, τουλάχιστον για την συντριπτική πλειοψηφία με κόστος κάτω από 500 ευρώ..

Link to comment
Share on other sites

ΟΚ, αγοράστε CTR για να παίζετε παιχνίδια, και αν δεν το κάνετε, να προτίνεται σε άλλους να αγοράσουν.

Η ευκολία, το μέγεθος, η ακτινοβολία, η κατανάλωση είναι πράματα που δεν μας ενδιαφέρουν. Μόνο τα χρώματα να είναι σωστά στο Crysis :p

Link to comment
Share on other sites

Βασικά πλέον δεν υπάρχει περίπτωση να βρείς καλή CRT έστω και μεταχειρισμένη οπότε τσάμπα συζήτηση..και εγώ θα προτιμούσα μια πολύ καλή CRT αλλά άντε βρές την, οι δικαιολογίες του στύλ πλυντήριο και όγκος κλπ είναι τουλάχιστον αστείες, οθόνη είναι, η ψευτοτεχνολογία των πιο πολλών TFT ακόμη βασίζεται στο design και όχι στην ποιότητα της απεικόνισης, τουλάχιστον για την συντριπτική πλειοψηφία με κόστος κάτω από 500 ευρώ..

για αυτο τον λογο εχω ακομα crt εγω παιδια...

και μου φαινεται πως θα την εχω 2-3 χρονια ακομα (αν αντεξει ), μεχρι να μαζεψω κανα 500αρι ευρα για να παρω μια καλη οθονη tft την οποια θα την εχω 6-7 χρονια minimum...

Link to comment
Share on other sites

CRT. Καλύτερη σε όλα εκτός από το θέμα όγκου. Καλύτερη σε games (λόγω αναλύσεων και χρωμάτων), καλύτερη σε κείμενο (αφού δεν έχεις ghosting, trailing κλπ) και καλύτερα να γκρεμίσω τον τοίχο πίσω από το γραφείο για να χωρέσει η CRT παρά να πάρω TFT.

Μια καλή CRT είναι πολύ ξεκούραστη. Προσωπικά, δεν έχω δουλέψει σε πιο ξεκούραστη οθόνη από την LG F900P που έχω τώρα στο κύριο PC. Σε σχέση με αυτή, όλες οι TFT μου φαίνονται κουραστικές.

Το θέμα όμως είναι οτι δεν υπάρχουν καινούριες CRT. Και είναι μάλλον δύσκολο να βρεις μια καλομεταχειρισμένη.

Γι'αυτό κι εγώ χτύπησα μια Samsung 959NF που βρήκα και την έχω για καβάτζα ενώ στο retro PCάκι μου παίζει μια 17άρα ViewSonic χωρίς πολλές ώρες λειτουργίας.

Link to comment
Share on other sites

μπορούν οι CRT να ποιάσουν αναλύσεις 2.048 Χ 1.536? ή την "τρελή" ανάληση 2.560 Χ 1.600 ΔΕΝ ΝΟΜIΖΩ πάντως οι TFT ΜΠΟΡΟΥΝ

2.048 Χ 1.536 πιάνουν οι ποιοτικές 19άρες, αλλά με μικρό refresh rate.

2.560 Χ 1.600 λογικά θα πιάνουν οι ποιο μεγάλες, π.χ. 22''

Αλλά δεν έχει νόημα να μιλάμε για τέτοιες αναλύσεις σε TFT. Λογικά θέλεις κάτι χιλιάρικα για αυτές τις αναλύσεις, ή κάνω λάθος;

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.