Jump to content



CRT VS TFT


StraKou

Recommended Posts

2.048 Χ 1.536 πιάνουν οι ποιοτικές 19άρες, αλλά με μικρό refresh rate.

2.560 Χ 1.600 λογικά θα πιάνουν οι ποιο μεγάλες, π.χ. 22''

Αλλά δεν έχει νόημα να μιλάμε για τέτοιες αναλύσεις σε TFT. Λογικά θέλεις κάτι χιλιάρικα για αυτές τις αναλύσεις, ή κάνω λάθος;

καλά τα λες

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 53
  • Created
  • Last Reply

Επειδή βρήκα κορυφαίο μοντέλο (LG F900P) σε τιμή ξεφτίλα (50 euro), και είχα και λεφτά για "πέταμα", παρήγγειλα 2 να υπάρχουν. Προσωπικά η μετάβαση απο CRT σε TFT μου κακοφάνηκε. Επίσης, έχω 3 CRT που δουλεύουν τα τελευταία 6-7 χρόνια καθημερινά αλλά σε καμία δεν παρατήρησα απώλεια στην ευκρίνεια η κάτι παρόμοιο. Μόνο η μία (samsung SM 793DF) άρχισε τους 2 τελευταίους μήνες να σφυράει ώρες ώρες, αλλα πραγματικά έβγαλε τα λεφτά της.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ είμαι πολύ υπέρ της CRT, έχω την samsung 793s 17' στο 2ο Game PC, καινούρια από stock στο πλαίσιο με 50Ε. Και μια χαρά εικόνα και ανάλυση έχει, και ξεκούραστη είναι αρκεί να είναι σωστά το contrast και brightness. Σε κείμενο,office,browsing έχω 33 & 37%, σε games sRGB on & 40/50%.

Ούτε κούραση ούτε τίποτα! και μικρό χώρο πιάνει;)

Η eizo 21' στο main σύστημα τα έχει παίξει μετά από 7 χρόνια αλλά τα έβγαλε τα λεφτά της και με το παραπάνω.

Σε TFT ούτε εμένα τα μάτια μου μπορούν, είναι όπως έχει μάθει κανείς..

Link to comment
Share on other sites

από stock στο πλαίσιο με 50Ε... και μικρό χώρο πιάνει .

Σαν λύση ανάγκης μου ακούγεται εμένα. Αν έβρισκες στην ίδια τιμή TFT με κάτι άλλο θα έφευγες από το Πλαίσιο :)

Link to comment
Share on other sites

Κάπου είδα δει και ένα review όπου η εικόνα σε μια TFT ανανεωνόταν με κάτι χιλιοστά του δευτερολέπτου καθυστέρηση σε σχέση με μια CRT. Αυτό δεν λέει τίποτα στα περισσότερα games αλλά σε κάποια έχεις φάει την ρουκέτα στα μούτρα, ουσιαστικά πριν καν την δεις.

Εισαι υπερβολικος σε αυτο. Η διαφορα υπαρχει αλλα για να γινει αντιληπτη θελει πολλες ωρες σοβαρης ενασχολησης με το παιχνιδι. Πλεον ομως ειναι ελαχιστα τα παιχνιδια που θα χρειαστεις crt.

cabrinha added 1 Minutes and 46 Seconds later...

Σαν λύση ανάγκης μου ακούγεται εμένα. Αν έβρισκες στην ίδια τιμή TFT με κάτι άλλο θα έφευγες από το Πλαίσιο :)

Μη το λες. Ξερω ατομα που αν τους βρεις 17-19αρα και 100hz στα 1024 με λιγα λεφτα θα πανε αμεσως να την τσιμπησουν.

Link to comment
Share on other sites

Εγω εχω μια 20" TFT με σχετικα νεα τεχνολογια και καλα χρωματα,μια παλαια 15" TFT με 30ms αποκριση και συγκριτικα με την "διπλανη" της 20"αρα χειροτερα χρωματα.Επισης στην ντουλαπα υπαρχει μια Samsung 959NF CRT που καθεται.

Οποτε χρειαστηκα την CRT για να παιξω καποιο παιχνιδι(WOW) μετα απο κανα 2 ωρες με ποναγαν τα ματια μου.Αμα ανοιξω το μικρο μηχανημα και δω στην 15"αρα η στιγμιαια αλλαγη απο την 20"αρα με ενοχλει αλλα για λιγο.Εχει ghosting ακομα και στο net(βασικα εκει φαινεται πιο πολυ) αλλα δεν σε ενοχλει.Συνεπως...20" TFT η καλυτερη απο ολες τις αποψεις,λογω της υψηλης αναλυσης αμα διαβασω κειμενο με μικρα γραμματα για πανω απο 45 λεπτα-1 ωρα κουραζονται τα ματια,αν συνεχισω πονανε.Μοναδικο μειονεκτημα αυτο βρισκω.Το θεμα με την native αναλυση εχει λυθει πλεον με τις συγχρονες καρτες γραφικων που αντεχουν τις αναλυσεις.Στα χρωματα ειναι ιδια με την CRT(εγω διαφορα δεν βλεπω) για να μην πω καλυτερη,ghosting επισης δεν βλεπω.Στο backlite δεν εχει προβλημα οποτε κομπλε...

Link to comment
Share on other sites

Σαν λύση ανάγκης μου ακούγεται εμένα. Αν έβρισκες στην ίδια τιμή TFT με κάτι άλλο θα έφευγες από το Πλαίσιο :)
Ούτε με σφαίρες TFT, αν υπήρχε laptop με οθόνη SED θα έτρεχα αλλά ακόμη στο ψάξιμο την έχουν την τεχνολογία αυτή. Σε laptop είναι μονόδρομος η TFT ότι και να γίνει. Στο γραφείο δεν έχω πρόβλημα χώρου.:p

Υ.Γ. Μα καλά, ποιος από εδώ πρόκειται να χρειαστεί ανάλυση 2.560 Χ 1.600; Εδώ καλά καλά 1920χ**** δεν χρησιμοποιούμε.

Link to comment
Share on other sites

Μα καλά, ποιος από εδώ πρόκειται να χρειαστεί ανάλυση 2.560 Χ 1.600; Εδώ καλά καλά 1920χ**** δεν χρησιμοποιούμε.

υποθετικά μιλάμε π.χ. καμία CRT δεν μπορεί να ποιάσει τέτοια ανάληση οι TFT έστω και με τσιμπιμένες τιμές (1000Ε-1500Ε) μπορούν!

Link to comment
Share on other sites

Οι CRT είναι μια τεχνολογία η οποία εμπορικά στην retail αγορά είναι ουσιαστικά νεκρή και οι εταιρίες εδώ και χρόνια έχουν ουσιαστικά σταματήσει να την βελτιώνουν.

Οι TFT από την άλλη είναι μια τεχνολογία από την οποία οι εταιρίες αυτή την στιγμή ακόμα βγάζουν το μέγιστο δυνατό κέρδος και επενδύουν ότι έχουν και δεν έχουν στην ανάπτυξή της.

Το να λέμε τώρα οι TFT αυτό, οι CRT εκείνο δεν έχει κανένα απολύτως νόημα.

Link to comment
Share on other sites

Δεν νομίζω ότι έχει ουσία να καταλήξουμε σε νικητή ή χαμένο. Ο καθένας κάνει τις επιλογές του ανάλογα τις δικές του ανάγκες. Πάντως έχε υπόψιν ότι αν αγοράσεις την χειρότερη TFT, αυτή θα συνεχίσει να είναι απλά η χειρότερη TFT, είτε υπάρχουν οθόνες TFT με αναλύσεις 10000Χ10000 pixels, είτε όχι.

Απλά η TFT τεχνολογία είναι αυτή που παίζει και εξελίσσεται σήμερα.

Link to comment
Share on other sites

αχ τι ζημια επαθα οταν ειδα μετα απο χρονια CRT οθονη, τι χρωμα ρε παιδια;;; οι TFT θα αργησουν πολυ να βγαλουν τετοιο επιπεδο απεικονησης και βαθους χρωματος και μαυρου κατα τη γνωμη μου, ακομη και η καλυτερη δεν φτανει την ποιοτητα χρωματων των CRT, σε αναλυση ομως και καθαροτητα εικονας νικητης η TFT σιγουρα, αντε να δουμε τι θα κανει η νεα γεννια και τα LED.

Link to comment
Share on other sites

εγώ πάντως δεν θα χρησιμοποιόυσα CRT πρώτον δεν χωράει στο γραφείο μου και δεύτερον γιατί κανένας σήμερα (εκτός απο ελάχιστους) δεν προτιμάει μια CRT από μια TFT!

δεν έχω δουλέψει για ώρα σε CRT πάντως από ότι έχω παρατηρήσει έχουν ποιό ζωντανά χρώματα αλλά το αρνητικό τους είναι ότι έχουν μεγάλο όγκο και σε κουράζουν γρήγορα ειδηκά στην ανάγνωση κειμένων

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.