Jump to content



CRT VS TFT


StraKou

Recommended Posts

Εχω καιρό να ποστάρω λόγω απίστευτου κολλήματος με το UT3(clan etc).Χερετισμούς στον Tsif k σε ολούς , δεν σας ξέχασα και με βοηθήσατε πάρα πολύ tbh.

Στο θέμα μας τωρα.Πήρα μια TFT samsung 226BW πριν από 10 μέρες(αντικατέστησε μια CRT samsung 17").22'' κ 2ms απόκριση,θεωριτικά πολύ καλή για games.Βάζω το ut3 k βλέπω φοβερά χρώματα,απίστευτη εικόνα.Μόνο που στην κίνηση επάνω είχα σπασίματα.Το κοίταξα και βρήκα πως τα πολλά fps της gpu δεν μπορούσαν να απεικονιστούν στα 60hz της tft.Μονόδρομος λοιπόν το vsync on in game.Φρίκη.Χαλασε όλη η κίνηση σε σχέση με παλιότερα.Σαν gameplay αναγκάστικα να κάνω ένα σωρό αλλαγές κ πάλι δεν ε'ιμαι ευχαριστημένος όπως με την CRT.Tι να τα κάνω τα χρώματα αμα το gameplay είναι πιο δύσκολο;

linky :http://www.hardforum.com/showthread.php?t=928593

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 53
  • Created
  • Last Reply
deja vu :p

αυτη η συζητηση ειναι 6 χρονια παλια.

Μαλλον θα ξεπηδησε απο εκεινο το retro thread με τα πιο αγαπημενα.

die crt die

dancing on your grave

:033:

αν προσέξεις καλά θα δεις ότι το θέμα το ξεκίνησα έγω πριν τρεις μέρες

Link to comment
Share on other sites

Διαβάζοντας το thread είδα ελαχιστους μονο να αναφέρονται στην ακτινοβολία...Δηλαδή ρε ΈΛΛΗΝΑ είσαι ένας απλός Γκάμερ και προτιμάς να έχεις τα ΤΈΛΕΙΑ χρώματα και ας κες τα ματια σου για ένα παιχνίδι???Κατ εμέ CRT αξίζει να πάρει ΜΟΝΟ κάποιος ο οποιος η λεπτομέρειες αυτές που κάνουν την διαφορα ίνα υγεία την δουλειά του όπως ένας γραφίστας...Αλλα όπως και το έχω ξανά πει...Νομίζω ότι ένας γραφίστας που ψάχνει την ποιότητα μπορεί να πάει να αγοράσει κάτι ΤΈΡΑΤΑ Eizo που έχουν 2.500-3.000..

Link to comment
Share on other sites

Καλα οι τελευταίες crt είχαν απίστευτα φίλτρα οπότε δεν υπήρχε θέμα ακτινοβολίας απλά το πρόβλημα είναι οτι λόγω του τζαμιού αν υπήρχε μεγαλη φωτεινότητα απο πίσω ή αποπάνω αντανακλούσε το φως στα μάτια του χρήστη με αποτέλεσμα υπερβολική κούραση....

Link to comment
Share on other sites

Αυτό δεν ισχύει στις οθόνες της LG με τον Flatron. Οι οθόνες αυτές ήταν απόλυτα επίπεδες. Όσο για ακτινοβολίες. Αγκαλιά με το κινητό κοιμόμαστε βρε παιδιά. Στην τελική υπάρχουν και τα φίλτρα του εμπορίου αν κάποιος ζητάει extra προστασία από την ακτινοβολία - δεν εννοώ τα τζάμια που τα ονομάζουν και καλά φίλτρα.

Link to comment
Share on other sites

Εχω καιρό να ποστάρω λόγω απίστευτου κολλήματος με το UT3(clan etc).Χερετισμούς στον Tsif k σε ολούς , δεν σας ξέχασα και με βοηθήσατε πάρα πολύ tbh.

Στο θέμα μας τωρα.Πήρα μια TFT samsung 226BW πριν από 10 μέρες(αντικατέστησε μια CRT samsung 17").22'' κ 2ms απόκριση,θεωριτικά πολύ καλή για games.Βάζω το ut3 k βλέπω φοβερά χρώματα,απίστευτη εικόνα.Μόνο που στην κίνηση επάνω είχα σπασίματα.Το κοίταξα και βρήκα πως τα πολλά fps της gpu δεν μπορούσαν να απεικονιστούν στα 60hz της tft.Μονόδρομος λοιπόν το vsync on in game.Φρίκη.Χαλασε όλη η κίνηση σε σχέση με παλιότερα.Σαν gameplay αναγκάστικα να κάνω ένα σωρό αλλαγές κ πάλι δεν ε'ιμαι ευχαριστημένος όπως με την CRT.Tι να τα κάνω τα χρώματα αμα το gameplay είναι πιο δύσκολο;

linky :http://www.hardforum.com/showthread.php?t=928593

Αν μεινεις με vertical sync on τοτε ενεργοποιησε και το triple buffering. Kαλο ειναι ομως να βαλεις το vertical sync σε always off. Ειναι η καλυτερη δυνατη ρυθμιση για να παιξεις τετοια παιχνιδια.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Διαβάζοντας το thread είδα ελαχιστους μονο να αναφέρονται στην ακτινοβολία..

Δεν υπάρχει φόβος ακτινοβολίας με τις CRT. Ο λόγος είναι ότι όλη η ακτινοβολία που εκπέμπουν είναι προς την πίσω μεριά, προς την πλάτη τους δηλαδή, και έχει ένα σχήμα μανιταροειδές με αποτέλεσμα μπροστά στο χρήστη να μην φτάνει σχεδόν τίποτα.

Το πραγματικό πρόβλημα ήταν όταν, για παράδειγμα σε μια δημόσια υπηρεσία, είχαν οι άνθρωποι τα γραφεία τους αντικρυστά και έβλεπε ό ένας την πλάτη της οθόνης του άλλου, τότε όντως υπήρχε πρόβλημα ακτινοβολίας. Οχι όμως σε οικιακή χρήση όπου βλέπουμε φάτσα την οθόνη.

Οσο για την αντανάκλαση του φωτός περιβάλλοντος χώρου, αυτό εξαρτόταν κυρίως από την επίστρωση της οθόνης και λιγότερο από την πλήρη καθετότητά της. Βλέπω, και γελάω, τις οθόνες για παράδειγμα κάποιων sony vaio που είναι σαν καθρέπτης και σε περίπτωση που υπάρχει λάμπα πίσω σου απλά καθιστά αδύνατη την εργασία.

Οσοι ζαλίζεστε από τις οθόνες crt πιθανότητα έχετε την φωτεινότητα ή το contrast τέρμα θεού ή τα hertz ρυθμισμένα σε λιγότερο από 85, με αποτέλεσμα όντως να είναι κουραστική.

Δεν έχω στην κατοχή μου καμία tft οθόνη αλλά έχω δει πολλές. Κάθομαι, στους 50 πόντους από το πρόσωπό μου, μπροστά από την μεγαλύτερη CRT που κατασκευάστηκε για υπολογιστή, μία SONY 24" GDM-FW900 των 42 κιλών σε ανάλυση 2048x1280@85 hertz, και δεν έχω ούτε πονοκεφάλους ούτε είδωλα ούτε βλέπω την παραμικρή αντανάκλαση λόγω της anti-glare επίστρωσης που έχει καθώς επίσης ούτε φοράω γυαλιά, και ας είμαι στα 40, όσο δε για την ποιότητα της εικόνας δεν έχει όμοιά της. Η καμπύλη γ των crt είναι μακράν καλύτερη των tft οπότε η γραμμικότητα των χρωμάτων και ή γκάμα του γκρί είναι απλά τέλεια.

Οι tft είναι σίγουρα, μεταξύ άλλων, το μέλλον απλά έχουν δρόμο ακόμα για να αγγίξουν την ποιότητα των καλών CRT.

Link to comment
Share on other sites

Αν μεινεις με vertical sync on τοτε ενεργοποιησε και το triple buffering. Kαλο ειναι ομως να βαλεις το vertical sync σε always off. Ειναι η καλυτερη δυνατη ρυθμιση για να παιξεις τετοια παιχνιδια.

Το παιδί μάλλον αναφέρεται στο φαινόμενο του tearing, που δεν καταλαβαίνω όμως γιατί λέει ότι εμφανίστηκε μόνο στην TFT, αφού και οι CRT έχουν κάθετη ανανέωση. Και πράγματι η λύση είναι το vsync, αλλά νομίζω ότι θα λειτουργεί πολύ καλύτερα σε TFT με 60Hz από ότι σε μια CRT με 85Hz... κάνω κάπου λάθος;

Edit: ΦΤΟΥ! Πάλι σε ανεστημένο thread πήγα και απάντησα... :D

Link to comment
Share on other sites

Με οσους βλεπουν θετικα τις CRT (ακομα) συμφωνω,καθομαι πολλες ωρες σε PC,εχω μια υπεροχη Philips 17αρα,με την επιστρωση-φιλτρο,δεν εχω κανενα προβλημα,καποιες CRT ειναι χαλια,ειδικα οι παλιες.Δεν εχω βρει ουτε μια TFT ομως που μπορω να κατσω πολλες ωρες,πονανε τα ματια μου λογω των εντονων χρωματων/φωτισμου,στη καλυτερη αντεξα 3-4 ωρες ηταν μια Philips 19αρα μαυρη 4:3 λιγο παλιο μοντελο (1-2 ετων).

Ο μονος λογος που θα πηγαινα σε TFT ειναι αν τα "φτυσει" η CRT,λογω ογκου και καταναλωσης.

ΥΓ.Κριμα που δεν ανεπτυξαν τις slim crt οθονες,περιπου 3-4 φορες βαθος απο μια ΤFT.

Link to comment
Share on other sites

Και πράγματι η λύση είναι το vsync, αλλά νομίζω ότι θα λειτουργεί πολύ καλύτερα σε TFT με 60Hz από ότι σε μια CRT με 85Hz... κάνω κάπου λάθος;
καλή ερώτηση, η 21' CRT μου πάντως off πρέπει να το είχα και έπαιζα άψογα σε ανάλυση 2048x1536@66Hz, σε 15άρα TFT το game δεν παιζόταν κάν(το UT3), και τα γραφικά και το χρώμα τελείως ψέμα.

Υ.Γ. Η μόνη οθόνη που μπορεί να αντικαθιστούσε την Τ965 είναι η HD2442W πάλι Eizo, έχω δει από κοντά την HD2441W και έχω μείνει:118: αλλά δεν μπορούσα να την δοκιμάσω αν την πλησιάζει σε ταχύτητα αυτή που έχω.

Link to comment
Share on other sites

καλή ερώτηση, η 21' CRT μου πάντως off πρέπει να το είχα και έπαιζα άψογα σε ανάλυση 2048x1536@66Hz, σε 15άρα TFT το game δεν παιζόταν κάν(το UT3), και τα γραφικά και το χρώμα τελείως ψέμα.

Μα σε 15άρα TFT προφανώς δεν παίζεται παιχνίδι. Φαντάζομαι μιλάς για παλιά οθόνη. Αυτές λόγω μεγάλου latency άφηναν σκιές σε γρήγορα παιχνίδια όπως το UT3. Αν πράγματι μιλάς για το tearing, δεν μπορώ να δώσω εξήγηση...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Να επισημάνω λίγο τα συν και τα πλην :

CRT:

Θετικά (+):

1.Πολλές επιλογές στις αναλύσεις, χωρίς scale και pixέλιασμα όπως στις TFT(για αυτό και μέχρι σήμερα επιμένω σε CRT)

2 & 3.Άψογη χρωματική γκάμα και πολύ γρήγορη ανανέωση (Hz) που είναι το Α και το Ω για τον φωτογράφο, video παραγωγό η και τον σχεδιαστή/επαγγελματία, καθώς και για τον gamer που του προσφέρει άψογο gameplay.

4.Ξεκούραστη εργασία και άνεση. Ειδικά οι καλές CRT δεν έχουν σχεδόν καθόλου ακτινοβολία. Δουλεύω χωρίς πρόβλημα 8-12 η και 16 ώρες!

Αρνητικά (-) :

1.Η γεωμετρία θέλει φτιάξιμο σε κάθε ανάλυση. Αλλά αυτό το κάνεις μια φορά.

2.Χώρος.

3.Μαγνητική ευαισθησία.(Αυτό είναι καλό γιατί ούτε τα PC δεν κάνει να εκτίθενται σε μαγνητικά πεδία), γιαυτό και δεν έχετε δει πουθενά modded PC μέσα σε ηχείο!

4.Κατανάλωση.

Όποιος ενδιαφέρεται για καινούρια, μπορεί να βρει εδώ. Ειδικά η Viewsonic G90fb είναι πολύ καλή περίπτωση, υποστηρίζει και Vista από την εταιρία και έχει support.

TFT:

Θετικά (+) :

1.Χώρος

2.Δεν έχει moire όπως έχουν οι CRT(αν και για να το αντιληφθείς το moire πρέπει να είσαι εξωγήινος!)

Αρνητικά (-) :

1.Έχει fixed ανάλυση(Αυτή που έχει ως max), σε χαμηλότερες αναλύσεις θέλει ρύθμιση το pixel clock αλλά η εικόνα pixelιάζει και φαίνεται χάλια. Που σε μεγάλες οθόνες 1680χ1*** η 1920x1200+ σημαίνει : SLI και Crossfire απαραίτητα αν θέλουμε ΟΛΑ τα games να παίζουν σε τέτοιες αναλύσεις!(για αυτό και θα αργήσω να κάνω την αλλαγή ΑΝ τυχόν κάνω ποτέ)

2.Έχει input lag, milisecond(καθυστέρηση αλλαγής), στην αναζήτηση αγοράς οθόνης σε κατεγίζουν με το ψέμα (Gray to Gray) των 2ms αντί να σου πουν την αλήθεια και πόσο είναι από το ένα χρώμα στο άλλο(R to B) η White to black που θα είναι πολύ παραπάνω από 2!

3.Από χρώματα (ειδικά οι παλιές tft) δεν βλεπόντουσαν! Μόνο οι τελευταίες που έχουν το sRGB μπορούν να θεωρηθούν δεκτές η όσες καλύπτουν όσο το δυνατόν μεγαλύτερο χρωματικό φάσμα.(Προσέξτε το αυτό!)

Κοινά μειονεκτήματα CRT+TFT : Από άσπρο κέρσορα σε μαύρο background, όταν κινείται σχηματίζει λίγο με σκίαση την τροχιά του.

Link to comment
Share on other sites

Πάντως το θέμα με τις natine αναλύσεις των TFT είναι,για μένα,εντελώς απαράδεκτο...

Δε μπορώ,δε θέλω ρε φίλε να αγοράσω GPU επειδή θέλω μια 22'' ή 24'' οθόνη για να βλέπω και τις ταινίες μου καλύτερα,τόσο κακό είναι ;!;

Εντάξει,κι εγώ TFT έχω,αλλά τελικά μόνο σε θέμα χώρου με εξυπηρέτησε (πολύ) ουσιαστικά,έχω την αίσθηση...

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.