Jump to content



Πρόβλημα με.... 4850


kalodios

Recommended Posts

Γεια σας παιδιά

Μέτα από ένα πονεμένο χρόνο με πολύ διάβασμά (έδινα πανελλήνιες) επιστρέφω και πάλι στην παρέα σας ,όχι και με τον καλύτερο τρόπο...

Λοιπόν μόλις τελείωσα ένα από τα πρώτα πράγματα που έκανα ήταν... να πάρω την 4850 :D

Και μπαίνω στο ψητό..

Ο υ/η μου μετά από λίγο που θα συνδεθώ στα windows ή όταν πάω να ανοίξω το 3d mark 2005 (ε,νέα κάρτα πήρα , να μην την τεστάρω λίγο.. :p) το pc μου ξαφνικά κολλάει και παγώνει η εικόνα. Το μόνο που μπορώ να κάνω είναι να κουνήσω τον κέρσορα του ποντικού (!?) και άμα πατήσω λίγα κλικς κολλάει τελείως και μου πετάει blue screen και το μόνο που μπορείς να διαβάσεις είναι το εξής: ati2dvag

παιδιά βοηθήστε γιατί το έψαξα και στο net για αυτό το σφάλμα αλλά δεν έβγαλα άκρη...

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας παιδιά

Μέτα από ένα πονεμένο χρόνο με πολύ διάβασμά (έδινα πανελλήνιες) επιστρέφω και πάλι στην παρέα σας ,όχι και με τον καλύτερο τρόπο...

Λοιπόν μόλις τελείωσα ένα από τα πρώτα πράγματα που έκανα ήταν... να πάρω την 4850 :D

Και μπαίνω στο ψητό..

Ο υ/η μου μετά από λίγο που θα συνδεθώ στα windows ή όταν πάω να ανοίξω το 3d mark 2005 (ε,νέα κάρτα πήρα , να μην την τεστάρω λίγο.. :p) το pc μου ξαφνικά κολλάει και παγώνει η εικόνα. Το μόνο που μπορώ να κάνω είναι να κουνήσω τον κέρσορα του ποντικού (!?) και άμα πατήσω λίγα κλικς κολλάει τελείως και μου πετάει blue screen και το μόνο που μπορείς να διαβάσεις είναι το εξής: ati2dvag

παιδιά βοηθήστε γιατί το έψαξα και στο net για αυτό το σφάλμα αλλά δεν έβγαλα άκρη...

Στο κάνει και αν μπείς σε safe mode?

Link to comment
Share on other sites

μπες εδω http://en.allexperts.com/q/Windows-X...ATI-Radeon.htm γραφουν για ενα παρομοιο προβλημα πιστευω να ειναι το ιδιο κ να ησυχασεις!!!

Το δοκίμασα.τπτ..

Στο κάνει και αν μπεις σε safe mode?

οχι. Επίσης δεν μου το κάνει αν μπω σε κατάσταση vga (που είμαι και αυτή την στιγμή)

Drivers?

Έχει βγει hotfix driver από την ati αλλά και πάλι τπτ.. Δεν δοκίμασα όμως ακόμα να βάλω κάποιων παλιότερο ,αν και δεν νομίζω να βοηθήσει στην περίπτωση μου

Πες μας και το υπολοιπο μηχανημα απο τι αποτελειται και τι τροφοδοτικο εχεις.

Το τροφοδοτικό είναι ένα enermax 500αρη ,και έλεγξα και τις τάσης με πολύμετρο καλού κακού, αλλά δεν είναι αυτό.

Το υπόλοιπο σύστημα είναι :

athlon 64 3000+

K8N SLi (H)

1 GB ram

και τρέχω xp sp2

Link to comment
Share on other sites

ούτε αυτό δεν είναι τελικά. όσο για το psu, οι τάσεις μόνο χαμηλές δεν είναι.

τώρα είμαι σε κατάσταση λειτουργίας vga, αλλά και σε κανονική λειτουργία οι τάσεις είναι περίπου ίδιες (μετρημένες με πολύμετρο)

12v=12,22

5v=5,17

3,3v=3,32

το τροφοδοτικό είναι το το enermax EG565AX στα 535w

Link to comment
Share on other sites

Τρέξε τίποτε άλλο βαρύ 3d εκτός από 3dmark, και αν κάνει τά ίδια, την πας πίσω για χαλαμένη

δεν κατάλαβες... δεν κολλάει όταν πάω να το τρέξω αλλά ακόμα και όταν πάω να το ανοίξω (!?)

Link to comment
Share on other sites

εχεις κανει μια νεα εγκατασταση windows να δεις αν στο κανει κι εκει?

ναι. είμαι με xp sp2 αυτήν την στιγμή. Έκανε το ίδιο και στην "περσινή" εγκατάσταση.

Ίσως να δοκιμάσω με vista αλλά το συστημα μου δεν είναι και πολύ για αυτό..

Link to comment
Share on other sites

Υποπτεύομαι μητρική και Drivers.

1) Πέρνα το τελευταίο BIOS της μητρικής αν δεν το έχεις περάσει.

2) Πέρνα τους τελευταίους drivers για το nForce.

3) Πέρνα τους Drivers με το CCC της ATi από το CD, μαζί με το .NET και μετά βάλε το τελευταίο Hotfix.

Αν πάλι κολλήσει τότε πέρνα ΜΟΝΟ τον driver της ATi ΧΩΡΙΣ το CCC.

Αν πάλι κολλήσει, τότε το πιθανότερο είναι η ασυμβατότητα μητρικής με κάρτα γραφικών.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Μετά από πολλές μέρες λόγο έλλειψης χρόνου και προφανώς αρκετής δουλειάς που χρειάστηκε, βρήκα πιο είναι το πρόβλημα.

Λοιπόν,Το πρόβλημα τελικά δεν είναι software αλλά hardware.

Τα προβλήματα, μου τα κάνει όταν βάζω μνήμη σε ένα συγκεκριμένο slot (με οποιαδήποτε μνήμη) οπότε απλά δεν έχω εκεί μνήμη πλέον

Μου φαίνεται ότι τα παίζει σιγά σιγά η mobo..λέτε να μου κάνει και κανένα άλλο ξαφνικό και να ψάχνομαι?

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.