Jump to content



Κατευθασε η Rampage extreme


Stelaras

Recommended Posts

Αλλαζεις το FSB μεσα απο τα windows και δεν χρειαζεται να μπαινεις στο bios καθε λιγο,αλλα για να σου δουλεψει θα πρεπει να ξερεις τι chipset εχει η μητρικη σου και τι clock generator χρησημοποιει.

Tι chipset εχεις?

stealth

δεν ξερω τι chipset εχει παντος το μοντελο της μητρικης ειναι:

Intel D845GEBV2

capusopp added 5 Minutes and 30 Seconds later...

βρηκα το chipset ειναι το: i845GE

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 255
  • Created
  • Last Reply

Aυτο το πραγμα κοντευει να με τρελλανει.

Παλι απο την αρχη...

FSB 530 X 6 Multi

Strap 400, Ram 1060MHz 7-6-5-15@1.98V

Ai Clock Twister στο light, PL10

CPU Voltage: 1.4V

CPU PLL: 1.55V...1.6V...1.7V

Termination: 1.41V...1.44V...1.47V

North Bridge:1.63V...1.65V...1.7V...1.76V

Στην αρχη εβαλα τα χαμηλοτερα ρευματα και αλλαζα μια ρυθμιση την φορα,πρωτα το CPU PLL απο την χαμηλοτερη τιμη μεχρι την μεγαλυτερη μετα το Termination και τελος το north.

Μετα δοκιμασα ολους τους συνδυασμους που δινουν ολα αυτα μεταξυ τους μεχρι που εφτασα στις υψηλοτερες τιμες.

Με κανεναν απο ολους αυτους τους συνδυασμους το PC δεν bootαρει.

Αφου δεν εβρισκα λυση στα ρευματα αρχισα να ψαχνω αλλου,μετα απο πολλες ανεπιτυχεις δοκιμες αλλαξα strap απο 400 σε 333 και ως δια μαγειας το PC bootαρε...(μονο που δεν φωναξα γκοοοολ).LOL

Το PC αρνειται να boorαρει με strap 400,μπορει να μου πει κανεις γιατι συμβαινει αυτο?

Κατι ακομη...με τις χαμηλοτερες αρχικες ρυθμισεις και το strap σε 333 αν βαλω PL9 παλι δεν bootαρει.

Που πρεπει να δωσω ρευμα η τι πρεπει να κανω για να μπω με χαμηλοτερο PL?

attachment.php?attachmentid=23486&stc=1&d=1228252250

Ευχαριστω.

stealth

post-7559-1442175356,1036_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Bios Version 0901 για την Rampage Extreme.

Description Rampage Extreme 0901 Bios

Fix if use 2 pieces of HD4870X2 to build CrossfireX it may get no display from the VGA card which is inserted in the PCI-E X16_1 slot.

http://support.asus.com/download/download.aspx?SLanguage=en-us&model=Rampage%20Extreme

stealth

Link to comment
Share on other sites

Δοκιμασε να τρεξεις στα ιδια ρολογια και πες μου τι βγαζεις 1Μ .:032:

Αυτο μπορω να κανω...αλλιως θα πρεπει να εχω τις μνημες ψηλα και τον επεξεργαστη 100MHz χαμηλοτερα,περιπου 10.2s κανει στο 1M.

Tι μνημες εχεις?

stealth

post-7559-1442175359,2106_thumb.jpg

post-7559-1442175359,3177_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Για 1M λεω , οχι 32αρι .

Ναι αλλα δεν πηρα screenshot απο το 1Μ χθες βραδυ,δεν ηξερα οτι θα μου χρειαστει,μονο απο το 32αρι που ανεβασα στο hwbot.

Θα το τρεξω αποψε και θα το postαρω,ισως μπορω να κανω γυρω στο 10.1s.

Δεν μου ειπες τι μνημες?Τις εφερε το plaisio απο οτι ειδα.

stealth

Link to comment
Share on other sites

Με απογοητευετε ρε γμτ... Κανεις σας δεν καθησε να "χασει" 10sec για να δει ποσο βγαζει ...

Τα πραγματα ειναι απλα. Μπορειτε να βγαλετε 9.98sec σε αυτα τα ρολογια ???

Η απαντηση ειναι 99% οχι ... γιατι εγω παιζω με πειραγμενο bios που κανει boost κατα 0.3sec περιπου το spi1m .

Το bios το εφτιαξα μονος μου και μπορω να το κανω σε οποιαδηποτε asus (και οχι μονο) intel μητρικη θελω .

Την επομενη εβδομαδα θα το ξεσκισω μηπως πιασω τα 6.9X με LN2 .

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.