Jump to content



GPS φτηνό για Αθήνα ?


sakattack1442169065

Recommended Posts

Υπάρχει αναγκη για ενα GPS που θα χρησιμοποιηθει στην Αθηνα κατα 99%

Σαν ταριφαδικο ενα πραγμα :003: για να βρισκει διευθυνσεις στο λεκανοπεδιο.

Να πω οτι εγω δεν εχω ιδεα απο GPS. Δεν εχω χρησιμοποιησει ποτε.

Οποτε δεν ξερω ουτε πως λειτουργουν, συνδεση/τροφοδοσια κλπ, ουτε τι συμφερει, ουτε τιποτα.

Πιθανον να μπαινει και σε 2ο αυτοκινητο, αν αυτο λεει κατι.

Οποτε βασικα η αναγκη ειναι για κατι απλο, οικονομικο, αλλα και αξιοπιστο.

Για δωστε τα φωτα σας.

Link to comment
Share on other sites

Να κοιτάξεις να είναι όσο πιο δυνατόν ενημερωμένος ο χάρτης και να μπορείς να τον "ανανεώνεις". Ψάξε το λιγάκι άμα καταλήξεις κάπου για αυτά που σου λέω, γιατί εκεί την έχω πατήσει εγώ.

Link to comment
Share on other sites

Μπες στο φορουμ του www.navimania.gr (σχετιζεται με την Gi που μεχρι τωρα εφτιαχνε χαρτες για το destinator -δηλαδη τους καλυτερους μεχρι στιγμης για Ελλαδα), υπαρχουν πολλοι χρηστες που κανουν ακριβως την ιδια ερωτηση.

Παντως αν δεν ειναι ΑΠΟΛΥΤΗ ΑΝΑΓΚΗ, καλυτερα να περιμενεις λιγο ακομα (κανα μηνα ισως?) , γιατι θα βγει καινουργιο (για την ελληνικη αγορα) προγραμμα πλοηγησης που θα συνοδευεται απο τους χαρτες της Gi.

Link to comment
Share on other sites

Οποτε δεν ξερω ουτε πως λειτουργουν, συνδεση/τροφοδοσια κλπ, ουτε τι συμφερει, ουτε τιποτα.

Η τροφοδοσία γίνεται από τον αναπτήρα. :033:

Αν κυκλοφορείς μερα-μεσημέρι καλό θα είναι να έχει καλή αντίθεση και φωτισμό, αλλιώς οτι να ναι. Θα σου πρότεινα να πάρεις κάποιο που να μπορείς να του αλλάξεις πρόγραμμα πλοήγησης. Αυτό κάνει όλη τη δουλειά. Καλύτερο πρόγραμμα πλοήγησης για μένα ειναι το destinator.

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω ολους.

Διαβασα οσα μπορουσα αλλα ακομα μπλεγμενος ειμαι.

-το navigator ειναι το πιο πληρες προγραμμα για ελλαδα ή ειναι υπο καταργηση και δε θα ανανεωνεται πλεον?

-τα mio εχουν ιδιο ή και πιο νεο χαρτη navigator (gi) ή οσοι τα αγοραζουν το μετανοιωνουν?

-τα garmin nuvi με χαρτη Auto drive Hellas ειναι εξισου καλα για ελλαδα, ή ειναι για τα μπαζα?

Πρακτικα ειδα τις εξης συσκευες:

Garmin Nuvi 205 στα 130Ε με χαρτη Auto drive Hellas

MIO MOOV 200 στα 138Ε με χαρτη αντιστοιχο(?) του Destinator 7

MIO MOOV 330 στα 170Ε με χαρτη αντιστοιχο(?) του Destinator 7

MLS PNA Destinator A3850 στα 170Ε με χαρτη Destinator 7

MLS PNA Destinator 4800 στα 200Ε με χαρτη Destinator 7

FORTUNA GPS-430 NAVIEW στα 220Ε με χαρτη Destinator 7

Να αποφυγω κανενα?

Το FORTUNA GPS-430 το λενε ως ποιοτικοτερη κατασκευη απο τα MLS (αλλα και το ακριβοτερο)

Μηπως και με τα φτηνα εκει στα 130Ε κανω τη δουλεια μου?

Ανανεωσεις/ενημερωσεις στο χαρτη ποιο μπορει και ποιο οχι?

Link to comment
Share on other sites

Για το GARMIN με το AUTODRIVE από προσωπική χρήση του χάρτη σε ενημερώνω ότι έχει πολύ κάλυψη για όλη την Ελλάδα.

Αν θες να δεις ποιο αναλυτικά ποιες περιοχές καλύπτει και πόσο, δες εδώ:

http://www.eranet.gr/geodata/el/gcup2001.html

Link to comment
Share on other sites

Στο ίδιο site που βρήκες συσκευές ... έχει και συγκεντρωτικό πίνακα.

Επίσης στο τέλος του πίνακα συσκευών ... έχει και στοιχεία για τους χάρτες που κυκλοφορούν.

http://www.e-galaxy.eu/pinakasGPSPnaPda.htm

Υπάρχει και συσκευή με 99 ευρώ και χάρτη Navteq Q3 2008

Link to comment
Share on other sites

προσωπικά το έχω στο κινητό...και έχω βάλει το Garmin

η ευελιξία του ανα πάσα στη στιγμή να ανοίγεις και να βρίσκεις το δρόμο σου έχει <<βγάλει>> τα λευτά του ουκ ολίγες φορές.

θα συμφωνήσω στο ότι πάρεις να είναι upgradeable νομίμως...η πλαγίως...

Link to comment
Share on other sites

πριν 2 εβδομαδες πηρα το Mio Moov 330.

Για τους χαρτες που ρωτας, δεν ειναι της GI. Προσεξε ομως. Εχω δει αρκετους (στο navimania) να λενε οτι οντως εχει χαρτες GI κι αλλους να λενε οτι δεν εχει. Εμενα στην εκδοση του χαρτη δεν γραφει GI παντως. Τωρα τι ακριβως γινεται δεν ξερω.

Ειναι το πρωτο GPS που εχω οποτε δεν μπορω να σου πω και πολλα. Καλο σε ποιοτητα κατασκευης και επισης απο χαρτες (μεσα στην Αθηνα τουλαχιστον).

Πολλοι μου ελεγαν να παρω το MLS destinator 4800 αλλα κερδισε το Mio λογω τιμης (173 στο Πλαισιο).

Link to comment
Share on other sites

Εγω στο δικο μου , εχω καταληξει να δουλευω μονο destinator . Εχω δοκιμασει τα γνωστοτερα προγραμματα (εκτος του garmin) .

Ιδανικα , ψαχνεις να βρεις ενα ξεκλειδωτο , ωστε να μπορεις να προσθεσεις αργοτερα , οποιο προγραμμα θελεις . Παντα κοιτας για οθονη 4.3 ιντσες , γιατι η 3αρα θα σου φανει αρκετες φορες μικρη.

Link to comment
Share on other sites

Δυσκολα τα πραγματα, ασχημη εποχη βρηκα να ψαχνω GPS...

Απο οτι καταλαβα, η εταιρια GI που εφτιαχνε τους χαρτες για τα ΜLS Destinator, σταματησε τη συνεργασια μαζι τους και πλεον τα Destinator δεν θα εχουν τη δωρεαν αναβαθμιση στο χαρτη, ή κατι τετοιο.

Μαλλον εχει ξεσπασει πολεμος εταιρειων και συμφεροντων και ειναι δυσκολο εμεις που ειμαστε τελειως ασχετοι να καταλαβουμε τι τρεχει.

Ισως γι' αυτο και τωρα βρισκω το MLS Destinator σε προσφορα στα 180Ε...

και μου ειχε καλοφανει, αλλα μετα απο οσα διαβασα το φοβαμαι.

Το δε mio λενε πολλοι οτι ο χαρτης του ειναι κρυφα ο ιδιος και πιο νεος (Απρ08)

Βασικα αν εχω καταλαβει καλα η συνεργασια σταματησε με το Destinator και αρα με ολα που το χρησιμοποιουν. (πχ και το FORTUNA GPS-430 που ποσταρα πιο πανω)

Αντε βγαλε ακρη τωρα...

Link to comment
Share on other sites

Με λειτουργικό πρόγραμμα το iGo 8? Εμένα έχει τέτοιο λειτουργικό. Βέβαια δεν σου το συνιστώ ακόμα, γιατί δεν είναι φτηνό, δεν αναβαθμίζεται ακόμα νόμιμα ή μη. Οι χάρτες του πάντως είναι αρκετά ενημερωμένοι απ' ότι διαβάζω (ο τελευταίος 2008.07) και κάθε τρίμηνο μου είπαν από την εταιρεία βγαίνει καινούργιος.

Link to comment
Share on other sites

Στο ίδιο site που βρήκες συσκευές ... έχει και συγκεντρωτικό πίνακα.

Επίσης στο τέλος του πίνακα συσκευών ... έχει και στοιχεία για τους χάρτες που κυκλοφορούν.

http://www.e-galaxy.eu/pinakasGPSPnaPda.htm

Υπάρχει και συσκευή με 99 ευρώ και χάρτη Navteq Q3 2008

ωραιο αυτο, δεν το ειχα δει :023:

βεβαια δεν εχει μεσα destinator

Απο οτι βλεπω τα garmin εχουν δικο τους συστημα που δεν αλλαζει.

τα mio βλεπω οτι εχουν win ce 5.0 και ισως ειναι πιο ευελικτα.

Με λειτουργικό πρόγραμμα το iGo 8? Εμένα έχει τέτοιο λειτουργικό. Βέβαια δεν σου το συνιστώ ακόμα, γιατί δεν είναι φτηνό, δεν αναβαθμίζεται ακόμα νόμιμα ή μη. Οι χάρτες του πάντως είναι αρκετά ενημερωμένοι απ' ότι διαβάζω (ο τελευταίος 2008.07) και κάθε τρίμηνο μου είπαν από την εταιρεία βγαίνει καινούργιος.

σε πιο αναφερεσαι? δεν καταλαβα.

Link to comment
Share on other sites

Σαν πρόγραμμα το DESTINATOR είναι το πιο ενημερωμένο και ειδικά όσο αφορά τα points (έχουν ασχοληθεί πολλοί user με αυτό)

Το κακό είναι ότι είναι αρκετά βάρη σε σχέση με το IGO που είναι πολύ γρήγορο και δεν χάνει ούτε μέτρο.

Αυτά όσο αφορά σαν προγράμματα με δικες μου δοκιμες.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.