Jump to content



Oι ΝΕΗΑLΕΜ (I7) έχουν TLB BUG ανάλογο των πρώτων phenoms


adpanos

Recommended Posts

Εδω ταιριαζουν αυτα που ελεγα παραπανω περι σκοπτικων σχολιων σου.

(Οταν υπηρχε θεμα με την Amd γιατι εγινε συζητηση?)

Τεσπα δεν εχει νοημα να συζηταμε αν δεν εχουμε κατι νεο να προσθεσουμε.

Ετσι δεν γινεται γονιμος ο διαλογος και τπτ χρησιμο δεν μενει.

Να το θέσω απλά.

Όπως δεν έθεσα το παραμικρό "βέτο" για το erratum εδώ στους Nehalem, έτσι δεν έθεσα και το παραμικρό "βέτο" για το erratum των Phenom.

Τι συζήτηση έκανε ο Πέτρος, ο Μιχάλης, ο Μάκης και ο Χριστόφορος τότε δεν με ενδιαφέρει, ούτε με εκφράζει.

Και στις δύο περιπτώσεις ο "normal" PC home/small office user δεν αντιμετόπισε το bug, ούτε πρόκειται, thus I do not care about it.

Για την ακρίβεια αν ο Phenom ήτανε γρηγορότερος θα είχα Phenom και όχι C2Q/C2E.

I rest my case

Link to comment
Share on other sites

βρε παιδια δειχτε μου ενα πραγμα software ή hardware που δεν εχει κανενα bug και εγω θα φαω το καπελο μου που ελεγε και ο Γκαστονε... Τωρα ολα τα υπολοιπα ειναι για λαικη καταναλωση, θυμαται κανενας στο bug στην fpu που ειχε ο πρωτος pentium? οπως και αλλα τσιπακια κατα καιρους. Το θεμα ειναι οτι το συγκεκριμενο bug οταν πρωτοβγηκαν οι Phenom ηταν η δικαιολογια των AMDαδων γιατι τελικα δεν ηταν ο Core2 killer που ολοι περιμεναν. Μετα ελεγαν αντε να βγει το Β3 στεπινγκ και θα εκτοξευθουν οι επιδοσεις, βγηκε το Β3 εδωσε ενα 2-5% αλλα τελικα ο Phenom ακομα και σημερα δεν ειναι Core2 killer και ας ειναι bug free(? ειναι ομως?) . Εγω fanboy ΔΕΝ ειμαι και αφου δεν εγινα πιτσιρικας δεν θα γινω ουτε στα 35+ χρονια μου. Τα πραγματα ειναι απλα αν ενα τσιπακι ειτε ειναι CPU ειτε ειναι GPU ειτε controller ειτε οτι αλλο μπορει να φανταστει καποιος αποδιδει καλυτερα απο τα υπολοιπα τις κατηγοριας του θα πουλαει και ας ειναι πιο ακριβο και ας το βγαζει εταιρεια σατανιστων ή οτι αλλο κακο μπορειτε να φανταστειτε... and that is the truth about computers.

Link to comment
Share on other sites

Το εν λόγο bug δεν μπορείς να το χαρακτηρίσεις απλά "δικαιολογία" επειδή δεν ήταν ο Phenom C2D killer. Μην ξεχνάς ότι το εν λόγο bug κόντεψε να τινάξει στον αέρα την AMD και πήγε την διάθεση του chip στην αγορά 6 μήνες πίσω. Σίγουρα πάντως δεν είχε σχέση με τις επιδόσεις. Το Β3 θα ήταν ποιο γρήγορο μόνο αν είχε γίνει optimized ο πυρήνας ταυτόχρονα με την διόρθωση του bug.

Link to comment
Share on other sites

Το εν λόγο bug δεν μπορείς να το χαρακτηρίσεις απλά "δικαιολογία" επειδή δεν ήταν ο Phenom C2D killer. Μην ξεχνάς ότι το εν λόγο bug κόντεψε να τινάξει στον αέρα την AMD και πήγε την διάθεση του chip στην αγορά 6 μήνες πίσω. Σίγουρα πάντως δεν είχε σχέση με τις επιδόσεις. Το Β3 θα ήταν ποιο γρήγορο μόνο αν είχε γίνει optimized ο πυρήνας ταυτόχρονα με την διόρθωση του bug.

Οι nehalem έχουν και server έκδοση; Δεν έχω ιδέα. Αν έχουν όμως, αυτό bug τους κόβει αρκετά από πωλήσεις. Πάνω από 20% των servers σήμερα αγοράζονται για να κάνουν virtualization και οι servers τρέχουν συνήθως και κάποιο database.

Link to comment
Share on other sites

Οι server εκδόσεις θα βγουν σε 2-3 μήνες. Το σενάριο που είχα στο μυαλό μου είναι ότι η Intel επίτηδες καθυστερεί τους Nehalem για την server αγορά ώστε να δώσει χρόνο στην AMD να συνέλθει. Την έχει ανάγκη την AMD.

Ίσως όμως τα πράγματα να είναι διαφορετικά. Ίσως να ξέρανε για το bug και για αυτό να μην τους βγάλανε για τους servers. Να δώσουν με λίγα λόγια χρόνο στους τεχνικούς να διορθώσουν το πρόβλημα, αλλά και να γίνει πρώτα και ένα εκτεταμένο beta testing στην desktop αγορά.

Link to comment
Share on other sites

Οι server εκδόσεις θα βγουν σε 2-3 μήνες. Το σενάριο που είχα στο μυαλό μου είναι ότι η Intel επίτηδες καθυστερεί τους Nehalem για την server αγορά ώστε να δώσει χρόνο στην AMD να συνέλθει. Την έχει ανάγκη την AMD.

Ίσως όμως τα πράγματα να είναι διαφορετικά. Ίσως να ξέρανε για το bug και για αυτό να μην τους βγάλανε για τους servers. Να δώσουν με λίγα λόγια χρόνο στους τεχνικούς να διορθώσουν το πρόβλημα, αλλά και να γίνει πρώτα και ένα εκτεταμένο beta testing στην desktop αγορά.

Oπως παντα.

Παντως νομιζω πως αν δουμε λιγα Ghz ισως να πρεπει να ψιλιαζομαστε..

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.