Jump to content



Ποια μητρικη για core i7 ??? (ASUS P6T problem with ram..again)


Linos801442169065

Recommended Posts

  • Replies 66
  • Created
  • Last Reply

Τα νευρα μου ειναι ΣΥΡΜΑ...

Εχοντας στησει ολο το συστημα, καθως και την υδροψυξη για μια ακομη φορα, διαπιστωνω πως η μητρικη (στο bios δηλαδη) δεν βλεπει και τα 6gb μνημης.

Μετα απο πολλες δοκιμες διαπιστωσα πως το προβλημα ειναι στο A1 dim της μητρικης για μνημη, δηάδη το πρωτο πορτοκαλι.

Ψαχνοντας στο δικτυο, ειδα πως ειναι τακτικο φαινομενο, οποτε θα σας ελεγα να τσεκαρετε και τις δικες σας μητρικες.

Για την ιστορια, στις πρωτες δοκιμες μου με νερο φαινεται πως μπορω να τρεξω στα 4200Mhz με το συγκεκριμενο configuration.

Οταν με το καλο εχω ξανα τη μητρικη και στημενο το συστημα θα ενημερωσω.

Για την ωρα...:021: :093: :076:

Link to comment
Share on other sites

Πολυ τραβηγμενες επιλογες οικονομικα.:D

Μετα απο λιγο ψαξιμο, υποψιαζομαι πως αυτες ειναι ικανοποιητικες.

Εχει κανεις αλλος αντυπωσεις απο αυτες ή αλλες αναλογου χρονισμου?

Θα αξιζε να δωσω 20€ παραπανω για αυτες που εχουν 8αρια timings αντι για 9αρια?

Γενικα, ξερουμε τι chipακια φορανε?

OCZ και ASUS δεν εχω καλη εμπειρία με αυτο τον συνδυασμό

Corsair Muskin ναι

Θα προτιμούσα τις Corsair ... με 8άρια

:023:

Link to comment
Share on other sites

Βρε παλικαρια για πειτε μου τη γνωμη σας γιατι θα τρελαθω αποψε.

Χτες με πηραν τηλεφωνο απο Πλαισιο, οπου τους ειχα παει την P6T η οποια οπως σας ειπα παραπανω δεν αναβε βαζοντας οποιοδηποτε μνημακι μονο του στο A1 dim, και μου ειπαν πως μου εκοψαν πιστωτικο γιατι δεν ειχαν την ιδια στο συγκεκριμενο καταστημα.

Επειδη εχει τρυπες για το block μου, ηθελα την ιδια και εφτασα μεχρι το καταστημα του Πειραια χτες βραδυ οπου και πηρα μια καινουρια.

Πριν απο 5 λεπτα την εστησα.

Αναβω με τα 3 μνημακια και ΠΑΛΙ βλεπω 4Gb ram αντι για 6.

Ξαναδοκιμαζω ολα τα μνημακια στο A1 dim και με οποιοδηποτε απο αυτα μονο του στο Α1 (πρωτο πορτοκαλι), η μητρικη δεν αναβει.

Τι στο διαβολο γινεται?

Να εχει προβλημα η cpu με τον ενσωματωμενο memory cotroller? Προσωπικα το θεωρω χλωμο αφου μιλαμε για το 1ο dim της μητρικης.

Απο οσους εδω μεσα εχουν P6T ή P6T Deluxe, εχετε παρατηρησει κατι αναλογο? Ρωταω γιατι και σε pc φιλου με την deluxe διαπιστωσα μετα τα δικα μου προβληματα πως βλεπει 4 αντι για 6GB ram.

Πραγματικα ειναι απο τις φορες που με εχει φτασει στο αμην....

Link to comment
Share on other sites

memoryconfigkt5.th.jpg

Να υποθέσω ότι αυτό το δοκίμασες όπως λέει το σχεδιάγραμμα.

Επίσης το cpu z τι σου λέει?

dellman added 11 Minutes and 59 Seconds later...

Επίσης δοκίμασε να βγάλεις τη 4870χ2 και να δοκιμάσεις με μια απλή vga

Link to comment
Share on other sites

Τα Α ειναι τα πορτοκαλι και τα Β ειναι τα μαυρα slot για τις μνημες.

Στο Α1, δηλαδη το πρωτο πορτοκαλι, θα επρεπε να παιζει και με ενα μνημακι.

Περα απο αυτο ομως, η ουσια ειναι πως με populated τα Α1, Β1 και C1 στο bios βλεπει 4GB ram ενω θα επρεπε να βλεπει 6.

Φυσικα και μεσα στα windows βλεπω 4gb αντι για 6.

Στο cpuz μου λεει κανονικα:

Type: DDR3

Size: 6144 MBytes

Channels#: Triple

Δεν μπορω να καταλαβω τι γινεται...

Για update bios μη μου πει κανεις.

Η νεα μητρικη φοραγε το τελευταιο (0202)

Linos80 added 4 Minutes and 38 Seconds later...

Επίσης δοκίμασε να βγάλεις τη 4870χ2 και να δοκιμάσεις με μια απλή vga

Same shit και με αλλη vga...:091:

Link to comment
Share on other sites

Αν ειναι δυνατον...

Δεν θα αντεξω να την ξυλωσω αποψε.

Κανεις που να εχει την P6T απλη ή deluxe και να μην εχει προβλημα???

Υ.Γ. Και τι διαλο να παρω τωρα που εμπλεξα?

Ο λογος που προτιμησα την P6T ειναι οι τρυπες που εχει για το waterblock μου... :(

Link to comment
Share on other sites

Βλεπω οτι παρα πολλοι ειναι με αυτο το προβλημα. Επισης κατι εχω ακουσει για προβληματικο Sata driver (ή μηπως ηταν ο SAS?). Επισης οσον αφορα την V2 της Deluxe λενε οτι το μονο που εκαναν ηταν να αφαιρεσουν τον SAS controller.:120:

Μηπως να κοιτουσες καμια αλλη?

Link to comment
Share on other sites

Παιδια ειμαι τοσο εκνευρισμενος που αν και το πρωι εχω δουλεια, εφαγα τη νυχτα μου και την ξηλωσα.

Ειναι ηδη πακεταρισμενη προς επιστροφη.

Πραγματικα δεν ξερω τι θα ηταν καλο να επιλεξω τη δεδομενη στιγμη ετσι οπως ηρθαν τα πραγματα...

Link to comment
Share on other sites

Τακη , θα ελεγα οτι δεν ταιριαζουν οι μνημες με τη μητρικη σου . Η Asus με τα Χ58 εχει γινει πολυ δυσκολη στο compatibility των μνημων .

Μπορεις να μου δειξεις ενα cpu-z απο το SPD των μνημων ?????

Link to comment
Share on other sites

Λες οντως να ισχυει αυτο? Οσο εψαχνα σε site ενας ειπε οτι λυθηκε με Dominator. Και παλι ομως ειναι σοβαρο θεμα να σε αναγκαζει να δουλεψεις με ΠΟΛΥ συγκεκριμενες μνημες.

Link to comment
Share on other sites

Εγω προσωπικά με 6 dimm σε P6Τ Deluxe δεν είχα κανένα απολύτως πρόβλημα.

Αυτό που θα προτεινα είναι να μπεις με τα 4GB και να βάλεις το τελευταίο bios.

Επειδή παρατήρησα ότι στα τελευταία 3 bios όλο αναναιώνει το compatibility με

διάφορες μνήμες.

Δοκίμσε το, δεν έχεις να χάσεις τίποτα.

Edited: Μόλις τώρα πρόσεξα ότι ανέφερες για το τελευταίο Bios, οπότε άκυρο.

Link to comment
Share on other sites

και μένα στην αρχή μου έκανε νερά με τις μνήμες στα πορτοκαλί σλοτ, τελικά bootara με 1 dimm στα μαύρα , έβαλα speed και ρεύματα στο bios και όλα καλά.τωρα παίζει με 6 dimm μια χαρά και μάλιστα με το τελευταίο bios δεν χρειάζονται καθόλου ρεύμα παραπάνω για να παίξουν και τα 6 μαζί (πριν ήθελε 1,54 για error free memtest).

Link to comment
Share on other sites

και μένα στην αρχή μου έκανε νερά με τις μνήμες στα πορτοκαλί σλοτ, τελικά bootara με 1 dimm στα μαύρα , έβαλα speed και ρεύματα στο bios και όλα καλά.τωρα παίζει με 6 dimm μια χαρά και μάλιστα με το τελευταίο bios δεν χρειάζονται καθόλου ρεύμα παραπάνω για να παίξουν και τα 6 μαζί (πριν ήθελε 1,54 για error free memtest).

Αυτό και άν είναι κουφό.

Υποτίθεται ότι με ένα dimm στα μαύρα ... δέν θα έπρεπε να παίζει κάν (σύμφωνα με το manual)

Τάκη υπομονή ... θα λυθούν αυτά τα θεματάκια σε επόμενο bios.

Link to comment
Share on other sites

Οποτε η προταση ειναι να την κρατησω, να παω να αλλαξω σημερα τις μνημες με 12Gb (που σκοπευα ετσι κι αλλιως) και να μην την δωσω πισω ως προβληματικη κι αυτη???

Linos80 added 0 Minutes and 47 Seconds later...

Αυτό και άν είναι κουφό.

Υποτίθεται ότι με ένα dimm στα μαύρα ... δέν θα έπρεπε να παίζει κάν (σύμφωνα με το manual)

Σωστα.

Κανονικα με ενα dimm στα μαυρα δε θα επρεπε να παιζει...

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά είχα προβλήματα με όλες τις Asus τα τελευταία 3 χρόνια αν γέμιζα όλα τα slots.... Για αυτό και είχα γυρίσει σε GByte... Εγώ με την P6T έχω θέμα με τα USB. 1-2 φορές την εβδομάδα, κι ενώ το μηχάνημα είναι σε hybernate, θα το βρω σε BSoD με σφάλμα σε κάποιο usb....sys. Με την GByte δεν είχα ποτέ τέτοια θέματα. Το θέμα είναι ότι δεν υπάρχει value GByte στην αγορά ακόμα κι ακόμα χειρότερα δε φέρνει το Πλαίσιο γιατί από εκεί είχα κάποιο πιστωτικό και δε θέλω να πάρω από αλλού...

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.