Jump to content



Ποια μητρικη για core i7 ??? (ASUS P6T problem with ram..again)


Linos801442169065

Recommended Posts

Οποτε η προταση ειναι να την κρατησω, να παω να αλλαξω σημερα τις μνημες με 12Gb (που σκοπευα ετσι κι αλλιως) και να μην την δωσω πισω ως προβληματικη κι αυτη???

Linos80 added 0 Minutes and 47 Seconds later...

Σωστα.

Κανονικα με ενα dimm στα μαυρα δε θα επρεπε να παιζει...

Βάζωντας τα τρία ντιμάκια στα μαύρα slot ... παίζει κανονικά ???

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 66
  • Created
  • Last Reply

Εχω χασει την μπαλα πια και δεν θυμαμαι τι εκανε η πρωτη.

Χωρις να ειμαι απολυτα σιγουρος, νομιζω πως στα τρια μαυρα slot παλι δεν επαιζε.

Στη δευτερη δε δοκιμασα σιγουρα.

Link to comment
Share on other sites

"Καλα" παμε.:046:

Μολις ξαναεστησα το συστημα με τις νεες μνημες.

Αντι για 12Gb βλεπω 8Gb, οπως ακριβως περιμενα...

Θελω να ελπιζω πως συντομα θα βγει καποιο bios που να διορθωνει το προβλημα γιατι μου αρεσει η asus και φαινεται να πηγαινει καλα.

Δε θα κρατηθω για πολυ ομως και θα την σουταρω αν συντομα δε βρω λυση.

Link to comment
Share on other sites

Τα ιδια κανει η απλη P6T, η Deluxe και η Rampage 2 Extreme.

Μα σημερα αλλαξα και μνημες βρε Στελιο.

Πως ειναι δυνατον να φταινε τα SPD 2 διαφορετικων kit μνημων και οχι η μητρικη?

Τι auto δοκιμασα, τι x.m.p.... Σε καμια περιπτωση δεν αναγνωριζει σωστα την ποσοτητα της μνημης.

Αν ειναι οπως το λες, δεν ελπιζω δηλαδη σε καποιο bios για λυση του προβληματος και ειμαι για αλλαγη???

Link to comment
Share on other sites

1333 τις "καλες" μου 1600αρες?

Δε σφαξανε....:p

Οι δοκιμες που εκανα ηταν οι εξης 2:

1.Auto

2.XMP

Δεν δοκιμασα manual σε χαμηλοτερη συχνοτητα.

Θα το δοκιμασω τωρα αμεσως αν και δε νομιζω...

Linos80 added 2 Minutes and 29 Seconds later...

Τα ιδια...8GB:(

Link to comment
Share on other sites

Τι αλλο απο μητρικη υπαρχει??Γιατι η ασους σπαει νευρα απο οτι βλεπω...για κοιτα για κανα beta bios...και καλοριζικα τα πραγματα(μπορει τωρα που θα το διαβασεις να σου παιξει 12Gb-θελω σουβλακι μετα:p )

Link to comment
Share on other sites

Το cpu-z τοσο τις προηγουμενες corsair dominator 6Gb οσο και τις καινουριες 12Gb Apogee, φαινεται να τις βλεπει σωστα, δηλαδη τις πρωτες 6gb και τις δευτερες 12gb.

Στην εναρξη του συστηματος ομως, και στο bios (system information) και φυσικα και μεσα στο λειτουργικο μου (vista 64bit) σναγνωριζε 4gb οταν ειχα το 6αρι kit και τωρα 8gb που εχω το 12αρι kit.

Link to comment
Share on other sites

Για δες αυτό παλικάρι μήπως βοηθήσει

P6T Deluxe Memory QVL -Ενημέρωση : 7/1/2009

Οι αρχικες μου μνημες ηταν οι

CORSAIR

TR3X6G1600C8D(XMP)

DDR3 1600

6144MB(Kit of 3)

DS

N/A

Heat-Sink Package

8-8-8-24(1601-8-8-8-24)

1.65

●●

οι οποιες συμπεριλαμβανονται στη λιστα και ειπα πως δεν αναγνωριζονταω σωστα, δηλαδη 4gb αντι για 6gb.

@schumifer: Ουτε αυτο που λες παιζει Αλεξανδρε.

Ασε που, οπως ειπα και σε προηγουμενο post μου, με μνημη στο A1 dimm (πρωτο πορτοκαλι) δεν κανει boot...

Link to comment
Share on other sites

Πάντως η εμπειρία μου λέει, ότι α workstation & desktop chipsets δεν τα πάνε καλά με όλες τις μνήμες... Αυτό που μπορείς να κάνεις, αφού έχουν ήδη ανακοινώσει μνήμες των 4Gb, να πάρεις όταν βγουν 3Χ4Gb και να ησυχάσεις.

Link to comment
Share on other sites

Μα ξαναλεω πως το προβλημα δεν ειναι οταν ολα τα slot ειναι γεματα.

Και με kit 3x2gb παλι 4gb αναγνωριζει.

Δεν παιζει δηλαδη το tripple channel αφου εχουν προβλημα τα Α1 και Β1 dimm.

Κατα τα αλλα, χτες που εκανα δοκιμες, ειμαι στους χρονισμους που θελω ΑΡΧΟΝΤΑΣ για 24/7 και σταθερα.

Μενει το "προβλημα" με τις μνημες...

Link to comment
Share on other sites

Πάντως η εμπειρία μου λέει, ότι α workstation & desktop chipsets δεν τα πάνε καλά με όλες τις μνήμες... Αυτό που μπορείς να κάνεις, αφού έχουν ήδη ανακοινώσει μνήμες των 4Gb, να πάρεις όταν βγουν 3Χ4Gb και να ησυχάσεις.

6 dimm των 2GB έχω στην δικιά μου Asus P6T Deluxe και δεν έχω κανένα απολύτως πρόβλημα. Οι μνήμες δουλεύουν στα 1503ΜΗz.

Μη τα βάζετε όλα στο ίδιο τσουβάλι. Απλά έτυχε στο παιδί να πάθει αυτό που έπαθε δυστυχώς.

Ο υπολογιστής αγοράστηκε με την προϋπόθεση να τρέχει 3ds max και Αdobe εφαρμογές. Οπότε στο o/c είναι και 100% αναγκαία η σταθερότητα 24/7

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.