Jump to content



Ποια μητρικη για core i7 ??? (ASUS P6T problem with ram..again)


Linos801442169065

Recommended Posts

Τάκη μάλλον πρέπει να ξεχάσεις οτιδήποτε λέει Auto στο bios

και να τα βάλεις χειροκίνητα.

Στην ανάγκη κάνε downclock κάτω από τα default στις μνήμες,

δώσε ένα τσικ στο ρεύμα παντού και δοκίμαζε στο τέλος και όλους τους συνδυασμούς τοποθέτησης των μνημών.

Αλλά σιγά μωρέ κάνε υπομονή θα βγει bios.

Κανά διάβασμα στο xtreme μπορεί να βοηθούσε

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
  • Replies 66
  • Created
  • Last Reply

Παιδια εγω παρηγγειλα μια GA-EX58-UD4P και 12GB RAM OCZ δλδ να ειμαι ετοιμος να αντιμετωπισω τα ιδια με σενα ?

η ειναι καθαρα προβλημα της συγκεκριμενης μητρικης.

Φιλος μου που πηρε την ιδια μητρικη με σενα και 6GB Ram δεν ειχε κανενα προβλημα τα εβλεπε κανονικα ολα !!!!

Link to comment
Share on other sites

Εγω εχω αλλαξει δυο P6T κι εχω το ιδιο προβλημα.

Περιμενα μπας και αλλαξει κατι απο τα νεα bios αλλα ακομα τα ιδια...:063:

Μολις βρω χρονο θα την παω πισω για RMA.

Δεν ξερω ομως ποια να παρω απο αυτες που εχει το Πλαισιο.:(

Πλεον δε με δεσμευει το γεγονος του socket καθως εχω παρει το mounting kit για το waterblock μου...

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Επαναφερω το θεμα στην επιφανεια, μια που ειχε αρκετα views και αρκετες απαντησεις, ωστε να ενημερωσω ολους τους φιλους πως περιμενα αρκετα για πιθανη λυση του προβληματος απο καποιο νεο bios αλλα επειδη δεν ειδα φως τελικα πλεον ειμαι με μια ECS X58-BA.

ΝΑΙ ΚΥΡΙΟΙ, μια "ταπεινη" ECS X58-BA η οποια αν εξαιρεσουμε το γεγονος οτι δεν την βλεπω ικανη για overclocking, κατα τα αλλα ειναι αψογη και ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ εχω το συστημα ακριβως οπως το θελω, δηλαδη με τα 12GB ram διαθεσιμα για τα VM μου (και οχι μονο) και το storage μου να αποτελειταιαπο 5 δισκους του TB σε Raid5 πανω στον perc 5i.

Καλα περασα με την "γκομενιτσα" ASUS P6T και τα ανεβασμενα ρολογια της (σε καθημερινη μαλιστα βαση και σταθεροτατα) αλλα θα προτιμησω για "συντροφο" την ECSX58-BA.....τουλαχιστον μεχρι το επομενο μας διαζυγιο.:D

Link to comment
Share on other sites

Κρίμα για την ASUS και το συγκεκριμένο μοντέλο μητρικής.

Αφού μετά από τόσο καιρό δέν μπόρεσαν να διορθώσουν το πρόβλημα με bios update ... λογικά είχαν πρόβλημα hardware ή σχεδιασμού κυκλώματος.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.