Jump to content



Aπορίες περί Oc


αντωνης 55

Recommended Posts

  • Replies 70
  • Created
  • Last Reply

Aυτο πρεπει να βλεπεις στο orthos.Mετα απο 5 λεπτα o δικος μου ανεβασε 60 βαθμους.

Βαλε το ρευμα του επεξεργαστη στο 1.4V,τα timings για τις μνημες στο 5-5-5-15 και το ρευμα για τις μνημες σε οτι γραφουν επανω.

Μην πειραξεις αλλα ρευματα.

Ανεβασε το FSB μεχρι να παει στα 2.8 και τρεξε orthos small FFTs για καμια ωρα.

Ανοιξε το PC Probe και κοιταζε τις θερμοκρασιες,αν ανεβουν πανω απο 65 βαθμους σταματησε το.

Μετα βλεπουμε.

stealth

post-7559-1442175398,5342_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Δεν ειναι κοπος να σε παρει καποιος τηλ.,απλα για να σου πει ακριβως τι πρεπει να κανεις θα πρεπει να ξερει το bios της μητρικη σου απ'εξω και αυτο δεν ειναι ευκολο.

Ολοι θελουν να βοηθησουν...αν εχεις λιγο υπομονη θα τα καταφερεις.

stealth

Link to comment
Share on other sites

ΓΙΑ σας παιδια καταρχην θελω να σας ευχαριστησω για εχθες μετα απο εναν αγωνα καταφερα και μια συνομιλια με ενα γαμο τα παιδια καταφερα να αφησω το cpu 2,8 fsb 1600 και το συστημα μια χαρα και με orthos τελικα εφτασε 43 βαθμους.πιστεβω οτι ειναι καλα αλλα εχω να πω οτι και εμενα το κανει αυτο δηλαδη οταν το κλισω το μηχανημα απο τροφοδοτικο και παω να το ανοιξω κλεινει για 1δευτερολεπτο και ξαναανοιγει αλλα λετε οτι δεν ειναι προβλημα οτι το chipset p35 το κανει αυτο!!αυτο ισχυει???

Link to comment
Share on other sites

Ναι, ισχύει, κι όχι μόνο για το Ρ35, αλλά για αρκετά chipsets. Ο λόγος που γίνεται είναι γιατί αν έχεις κάνει πολύ o/c και έχεις δώσει ρεύματα, η μητρική στο ξεκίνημα, δε μπορεί να το ξέρει. Έτσι, διαβάζει την πληροφορία, κλείνει, και αρχίζει από την αρχή, δίνοντας τα σωστά ρεύματα ώστε να παίξουν οι ρυθμίσεις.

Αν τυχόν στο κάνει σε λούπα, απλά σημαίνει ότι δε μπορεί να ξεκινήσει και μετά από μερικές προσπάθειες θα τα γυρίσει όλα στα default.

Link to comment
Share on other sites

Ηθελα και σε ευχαριστω για την απαντηση αν γινεται να μου στειλετε καπια links με καπια προγραματακια να δω τη διαφορα στουσ χρονουσ στο cpu μεταξυ π.χ στα 2,2 kai meta sta 2,8 δευτερολεπτων!!!ευχαριστωω::032: :022:

Link to comment
Share on other sites

Ηθελα και σε ευχαριστω για την απαντηση αν γινεται να μου στειλετε καπια links με καπια προγραματακια να δω τη διαφορα στουσ χρονουσ στο cpu μεταξυ π.χ στα 2,2 kai meta sta 2,8 δευτερολεπτων!!!ευχαριστωω::032: :022:

http://www.overclockers.gr/vbull/showpost.php?p=455792&postcount=24

Link to comment
Share on other sites

ΜΕ ρωτησες αν ξερω ελληνικα ?δηλαδη αν σου πω ναι η οχι τι θα αλλαξει?απλα να εχουμε να λεμε.Αν καμια φορα γραψεις γρηγορα πιστευω να σου εχει τυχει δεν κοιτας καθολου την ορθΟγραφια ουτε τιποτα απλα κοιτας να περασεις εξω αυτο που εχεις στο μυαλο σου με οσο πιο απλα λογια μπορεις!!!ΕΛΛΗΝΑΣ ΕΙΜΑΙ ΠΑΙΔΙΑ!!!

Link to comment
Share on other sites

εκανα το orthos test και η θερμοκρασια με το core temp εδειχνε 50 ενω και στα 2 προγραματα της μητρηκις και το pc probe 2 και το ai suite δειχνανε 42 σε full load.Πιο να εμπιστευτω????ΚΑΛΑ ΕΙΝΑΙ ?

Link to comment
Share on other sites

ΤΟ REAL TEMP ΚΑΙ TO CORE TEMP ΔΕΙΧΝΟΥΝΕ ΤΟ ΑΝΩΤΕΡΟ 50 ΒΑΘΜΟΥΣ ΕΔΩ ΚΑΙ ΕΝΑ ΤΕΤΑΡΤΟ..ΤΑ 2 ΑΥΤΑ ΠΡΟΓΡΑΜΑΤΑΚΙΑ ΤΗΣ ΜΗΤΡΙΚΗΣ ΛΕΝΕ 43 ΤΟ ΑΝΩΤΕΡΟ ΜΑΛΛΟΝ ΤΟ 50 ΒΑΘΜΟΥΣ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΣΩΣΤΟ ΕΣΕΙΣ ΤΙ ΛΕΤΕ?ΚΑΙ ΟΛΑ ΔΕΙΧΝΟΥΝ ΚΑΛΑ ΜΕ ΤΟ orthos δεν εχει γινει κατι περιεργο ακομα .Ποση ωρα πρεπει να το αφησω?

Link to comment
Share on other sites

ΚΑΙ ΟΛΑ ΔΕΙΧΝΟΥΝ ΚΑΛΑ ΜΕ ΤΟ orthos δεν εχει γινει κατι περιεργο ακομα .Ποση ωρα πρεπει να το αφησω?

Mια χαρα θα εισαι με τοσο χαμηλες θερμοκρασιες,δεν χρειαζεται να το παιδευεις αλλο.

stealth

Link to comment
Share on other sites

για σας παιδια θα ηθελα να σας ρωτησο κατι να μου πειτε πιο προγραμμα ειναι πιο αληθινω στην ενδειξη της θερμοκρασίας?

αφτω το ροταω γιατι η θερμοκρασιες στο pc probe 2 και ai suite μου δειχνουν 43 βαθμους οταν κανω το orthos ενω το real temp και το core temp μου δειχνουν 52.

ποιο ειναι το σωστο και η θερμοκρασιες που σας λεω ειναι ενταξει?

συγνωμη πριν για την συνταξη και την γρηγοραδα αλλα εγινε κατι ασχημο προσωπικο ξαφνικα και συν της αλλης απο ορθογραφεια ειμαι χαλια .

ευχαριστω!!!!

Link to comment
Share on other sites

Όσο για την ορθογραφία βάλε αυτό στον firefox:

https://addons.mozilla.org/el/firefox/addon/3451

κατευθείαν υπογραμμίζει τα λάθη.

Για τις θερμοκρασίες εγώ θα πίστευα τους 52 βαθμούς (αλλά τι επεξεργαστή έχεις; )

Όπως και να έχει τα επίπεδα είναι αποδεκτά, στο 65-70 και μετά είναι το κάπως υψηλό.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.