Jump to content



Aπορίες περί Oc


αντωνης 55

Recommended Posts

Για σας παιδια θα ηθελα καπιως επειδη ειμαι και καινουριος στη σελιδα αν μπωρει να μου γραψει καπια πραγματα σχετικα με το overclocking το δικο μου!!!Λοιπον εχω μια μητρικη την p5K με cpu E6320 1,86 και nvidia 9600 gt gigabyte ddr3 και μνημες ddr2-667 2 giga.εγω εχω κανει ενα overclocking μονος μου και εχω φτασει τον cpu στα 2,5 με 1424 fsb.Θα ηθελα καπιως αν μπωρει να μου πει επειδη δεν ξερω ενα σωστο overclocking για τα συγκεκριμενα πραγματα γιατι το μονο που ξερω να πειραζω ειναι το fsb να ανεβαζω και της μνημες στο 5-5-5-15.Τι αλλο πρεπει να πειραξω για να εχω καλυτερα αποτελεσματα?Και το μονο που εχω κανει μια φορα ανεβασα μονο fsb στα 420 δηλαδη πανω απο 1600 fsb και ο cpu πηγε 2,8 γιατι εχω multi x7και αυτο ητανε αλλα ειμαι σιγουρος οτι δεν ειναι μονο αυτο εχει τοσα πραγματα το bios να ανεβασεις που δεν τα πειραζω με ρευματα και τετοια.Αν μπωρει καπιως ας μου στειλει ενα σωστο χρονισμω για να εχω απωτελεσματα πιω πανω και σχεδων σιγουρα.ξεχασα να σας πω οτι εχει και ψυκτρα Ζalman o cpu!!!!Ευχαριστω και συγνωμη αν σας ζαλισα!!!!

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 70
  • Created
  • Last Reply

Και να σου πω εναν συνδυασμο να βαλεις δεν εχει κανενα νοημα,το θεμα ειναι να καταλαβεις πως λειτουργει η μητρικη σου,να βρεις τι μπορει να κανει ο επεξεργαστης σου και ποσο μπορουν να ανεβουν οι μνημες σου.

Μετα μπορεις να τα ανεβασεις ολα μαζι για να δεις τι μπορει να κανει το συστημα σου.

Διαβασε αυτο,εχει αρκετα πραγματα για την μητρικη σου:

http://www.xtremesystems.org/forums/showthread.php?t=144199

Οπως ειπες τον ανεβασες στα 2.8GHz,τι εγινε και τον κατεβασες παλι στα 2.5?

Υπαρχει καποιος λογος που θελεις να κανεις overclocking?Θελεις να πετυχεις κατι με αυτο η ετσι απο περιεργεια?

stealth

Link to comment
Share on other sites

Τιποτα δεν εγινε απλα δεν ηξερα αν επρεπε μονο το fsb να ανεβασο γιατι μονο αυτο εκανα και να σου πο την αληθια λεω μην παρο και την μητρικη στο χερι ειδαλως δουλεβε κανονικα!!Δηλαδη δεν υπαρχει προβλημα κανενα να την αφησω εκει απο θεμα ζημιας η δεν ξερω τι επειδη το fsb ειναι ψηλα μαζι με το cpu?Moθ αρεσει γενικα να ειμαι clockariismenos παρτο απο περιεργια!!!

Link to comment
Share on other sites

Φιλε μου μολισ τον εφτασα στα 3,1 με 1716 fsb και προσ το παρον δεν υπαρχει κανενα προβλημα ολα λειτουργουν κανονικα και η μνημες τισ εχω στα 860 mgh .Απλα θελω να μου πεις ενα καλο fsb αφου σου ειπα μεχρι που πηγαν η μνημες και η ταχυτητα cpu να το αφησω με ασφαλεια!!!Ευχαριστω!!!

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδη δεν υπαρχει προβλημα κανενα να την αφησω εκει απο θεμα ζημιας η δεν ξερω τι επειδη το fsb ειναι ψηλα μαζι με το cpu?Moθ αρεσει γενικα να ειμαι clockariismenos παρτο απο περιεργια!!!

Oλους μας αρεσει να ειμαστε κλοκκαρισμενοι:D:D

Ξερεις με ποσο ρευμα πρεπει να τρεχουν ο επεξεργαστης και οι μνημες σου?

Εγω αυτο που θα εκανα θα ηταν να βαλω το ρευμα για τον επεξεργαστη και τις μνημες χειροκινητα,θα αφηνα το FSB εκει που το εχεις τωρα και θα ετρεχα stress test (orthos η prime95) να δω αν ειναι σταθερος.

Aν ολα πανε καλα και οι θερμοκρασιες δεν ανεβουν πανω απο 60°C συνεχιζεις για παραπανω και ξανατεσταρεις.

Νομιζω οτι αυτα ειναι αρκετα για την ωρα...

Για οτι προβλημα βρεις ελα εδω και ρωτα.

stealth

Link to comment
Share on other sites

http://valid.canardpc.com/show_oc.php?id=499648

Και κατι αλλο τα εχο βαλει ολα τα ρευματα χειροκινιτα Σχεδον στο full εκτος απο cpu.Δηλαδη δεν υπαρχει προβλημα απο fsb που ειναι τοσο ψηλα απο το κανονικο εφοσον δουλεβουν ολα κανονικα?Και δεν εχω και προβλημα με θερμοκρασιες.Ευχαριστω για τη βοηθεια ενας πειραιωτης ειμαι που γουσταρω να ασχολουμαι πολλη με το overclocking.Απαντησε μου σε αυτο με το fsb please!!!!

Link to comment
Share on other sites

Απλα θελω να μου πεις ενα καλο fsb αφου σου ειπα μεχρι που πηγαν η μνημες και η ταχυτητα cpu να το αφησω με ασφαλεια!!!Ευχαριστω!!!

Δεν υπαρχει καλο FSB,εσυ πρεπει να βρεις τι μπορει να κανει και αν μπορει να τρεχει συνεχεια εκει επανω χωρις προβληματα.

Ωραια ανεβηκε εκει επανω αλλα το τεσταρες να δεις αν ειναι σταθερο,τι θερμοκρασιες ανεβαζει αν το στρεσαρεις?

Με τα ρευματα στο auto οι θερμοκρασιες ανεβαινουν ψηλα.

stealth added 3 Minutes and 28 Seconds later...

Και κατι αλλο τα εχο βαλει ολα τα ρευματα χειροκινιτα Σχεδον στο full εκτος απο cpu.

Τι εννοεις εχεις βαλει ολα τα ρευματα σχεδον στο full,ποια εχεις πειραξει και τι τιμες εχεις δωσει?

Φιλε αν δεν προσεξεις με τα ρευματα θα το καψεις,το overclocking δεν ειναι παιγνιδι.

stealth

Link to comment
Share on other sites

Εκαωα το test to orthos και η θερμοκρασια μου εφτασε 38 βαθμου ειναι καλα?μονο northbridge εχω ανεβασει στο 1 cpu 1,4125 και ενα αλλο στο 0,67 συγχωρεσε με δεν θυμαμαι πωσ λεγεται και τησ μνημεσ στο 1,80.Πεσ μου ειναι τελικα προβλημα με to fsb που ειναι τοσο ψηλα?Φιλε μου θελω να βρω ενα παιδι οπος εσενα που ξερεις να ερθει να μου δειξει καπια πραγματα με το αζιμιοτο!εαν θες το νουμερο μου ειναι 6970347020!!!please!!!!για κοιτα και αυτο τορα εκει ειναι με 38 βαθμουσ με το orthos.

http://valid.canardpc.com/show_oc.php?id=499668

Link to comment
Share on other sites

Εκαωα το test to orthos και η θερμοκρασια μου εφτασε 38 βαθμου ειναι καλα?μονο northbridge εχω ανεβασει στο 1 cpu 1,4125 και ενα αλλο στο 0,67 συγχωρεσε με δεν θυμαμαι πωσ λεγεται και τησ μνημεσ στο 1,80.Πεσ μου ειναι τελικα προβλημα με to fsb που ειναι τοσο ψηλα?Φιλε μου θελω να βρω ενα παιδι οπος εσενα που ξερεις να ερθει να μου δειξει καπια πραγματα με το αζιμιοτο!

Oχι δεν ειναι προβλημα το FSB αν ειναι ψηλα,οταν ξεπερασεις τα ορια δεν θα ξεκιναει και θα πρεπει να το κατεβασεις.

Αλλα επειδη δεν εχω ιδεα τι κανεις θα σου ελεγα να τα βαλεις ολα στο auto,να φορτωσεις set-up defaults και να το αφησεις ησυχο,να βρεις εναν φιλο που να ξερει λιγα πραγματα για υπολογιστες και overclocking να σου δειξει.

Μακαρι να μπορουσα να ελθω φιλε μου,δεν χρειαζονται χρηματα...αυτο ειναι το hobby μου αλλα φανταζομαι η Κερκυρα θα πεφτει λιγο μακρυα απο εκει που εισαι.:)

stealth

Link to comment
Share on other sites

Το να το αφησω το fsb στα 1600 δηλαδη στα 2,8 τον cpu Χωρισ ρευματα πειραγμενα ειναι προβλημα που θα εχω fsb 1600 χορις θερμοκρασιες δηλδη απο 30 και με στρεσσ 36?Μονο αυτο!!!

Link to comment
Share on other sites

Το να το αφησω το fsb στα 1600 δηλαδη στα 2,8 τον cpu Χωρισ ρευματα πειραγμενα ειναι προβλημα που θα εχω fsb 1600 χορις θερμοκρασιες δηλδη απο 30 και με στρεσσ 36?Μονο αυτο!!!

Οπως σου ειπα δεν εχω ιδεα τι κανεις και δεν μπορω να σου πω αν ειναι ενταξει η οχι.

Οrthos και 36 βαθμους δεν εχω ξαναδει,η κατι δεν κανεις καλα η δεν μετραει σωστα την θερμοκρασια.

stealth

Link to comment
Share on other sites

Δε ξερει δε ξερει ο φιλος μας ο TONY αλλα το cpu το χει σκισει μου φαινεται ... του εβγαλε ζουμια !!!!

Αμα μαθει κιολας φανταζομαι !!!

Το καλυτερο που εχεις να κανεις ειναι να τον πας σε ενα ικανοποιητικο επιπεδο και μετα ελενξε την σταθεροτητα του με τα προγραμματα που σου ειπανε και πιο πανω.

Ειναι κριμα να κανεις καμια ζημια !

Link to comment
Share on other sites

Τη θερμοκρασια τη μετραω με το orthos το προγραμα που λεει πιο πανω!ρε παιδια ειναι τοσο δυσκολο να μου κανει καπιος μια αναπαντητη να του πο ακριβος τησ ρυθνισις στο bios που εχω κανει.Σασ παρακαλω δεν ειμαι κανα κολοπαιδο ειμαι 32 χρονον και να σασ πω την αληθια θα το εκανα αλλα δεν ξερω πως να σασ ανεβασω τη φοτογραφια του bios μου.Περιμενο ρε παιδια ευχαριστω>

Link to comment
Share on other sites

ΑΝ ΘΕΛΕΤΕ ΕΓΟ ΣΑΣ ΕΙΠΑ ΤΙ ΕΧΩ ΚΑΝΕΙ ΑΛΛΑ ΑΠΟ ΟΤΙ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΩ ΜΑΛΛΟΝ ΕΙΝΑΙ ΔΥΣΚΟΛΟ ΝΑ ΜΟΥ ΚΑΝΕΙ ΚΑΠΙΟΣ ΜΙΑ ΑΝΑΠΑΝΤΗΤΗ ΚΑΙ ΘΑ ΤΟΝ ΠΑΡΩ ΕΓΟ.ΔΕΝ ΠΕΙΡΑΖΕΙ ΠΑΙΔΙΑ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΩ ΚΑΙ ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΓΙΑ ΤΗ ΒΟΗΘΕΙΑ!!!!

TONY added 3 Minutes and 7 Seconds later...

πωΣ ΜΠΟΡΟ ΝΑ ΚΑΝΩ PM?ΚΑΙ ΣΤΗΝ ΤΕΛΙΚΗ ΔΕΝ ΜΕ ΝΙΑΖΕΙ ΒΟΗΘΕΙΑ ΖΗΤΑΩ ΕΚΤΟΣ ΑΝ ΔΕΝ ΕΠΙΤΡΕΠΕΤΑΙ ΖΗΤΑΩ ΣΥΓΝΩΜΗ ΡΕ ΠΑΙΔΙΑ!!!

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.