Jump to content



Το πρωτο μου chiler


ilgreco1974

Recommended Posts

Αρχική απάντηση από Κατσαβριάς Ε [Χθες, στις 22:46]

greco τι αντλία θα βάλεις?? τισ κλασικές eheim, asetek??? μπορείς να τισ βουτήξεις κατευθείαν μέσα στο κρύο νερό?? ή κ απόξω με τέτοιες θερμοκρασίες νερού δεν έχει κανένα ζοριλίκη η αντλία? πέζει να ρωτάω ππες τώρα αλλα μου γεννήθηκε η απορία....με ενδιαφέρει γιατι σχεδιάζω να στήσω τπτ εαν πανε όλα καλα

Askoll Aquapump3 1500 l/h..αθορυβη οσο δεν παει αλλο...

Απ'οτι διαβασα σε διαφορα φορουμ μπορεις να την βουτυξεις σε τοσο χαμηλες θερμοκρασιες...τωρα το ποσο υα σου κρατησει αυτο ειναι μια αλλη ιστορια....δεν μενει παρα να δοκιμασεις...:)

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 53
  • Created
  • Last Reply
Αρχική απάντηση από esdee [Χθες, στις 23:19]

πωω πωωω τα σαλια μου εχουν φτασει στον απο κατω οροφο !

ποσο σου στοιχησε το ολο εγχειρημα!?

Χωρις τα εργαλεια δεν στοιχιζει πολλα...αν αγοραζα και το μικρο συμπιεστη κανενα 200/250....

Αν βαλεις ομως οτι χρειαζεσαι εναν τριτο συμπιεστη για να κανεις κενο,μπουκαλα με φρεον,μαπ γκας,εκχυλοτη,σωληνοκοφτη,μανομετρα,και διαφορα αλλα ψιλολοιδιαθα σου βγει το διπλασιο...εκτος κι αν εχεις κανενα γνωστο να σου δανησει τιποτα...αν θελεις σου στελνω σε πμ καποιον που μπορει να σε προμηθευσει για οτι χρειαζεσαι στις καλυτερες τιμες...

:)

Link to comment
Share on other sites

να δοκιμασω δεν εχω προβλημα...αλλα μιας και τη πηρες κ εσυ,αν προλαβουμε θα ακουσουμε κ εσενα. και που τη βρήκες αυτηνα ρε παλίκαρε? υπαρχει ελληνική αγορά? έχεις συγκεριμένα τοπία μαγαζια? τιμούλες ξέρεις?

Link to comment
Share on other sites

Well done bro :) Για τον μικρο προτεινω 2,5 μετρα. Οσο πιο μικρος ειναι αυτος ο τριχοειδης τοσο περισσοτερο κραταει σε load αλλα δεν κατεβαζει πολυ χαμηλα θερμοκρασιες. Κι εσυ θες να σου κραταει load οσο περισσοτερο γινεται :)

Παραφλου απο βενζιναδικο... Παρε ενα καλουτσικο γιατι η σπειρα σου ειναι πολυ πιο παγωμενη απο το υγρο.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από ilgreco1974

Ok Xρηστο.Τhanks!

To Παραφλου σε τι αναλογια;

Υπάρχουν 2 ειδών παραφλού, τα συμπηκνωμένα τα οποία θέλουν ανάμειξη με νερό (γράφει επάνω στο κουτί του την αναλογία) και υπάρχουν και παραφλού έτοιμα ανακατεμένα με νερό.

Προτείνω τα έτοιμα με νερό παραφλού. Το κόστος τους είναι γελίο.

Κυκλοφορεί το παραφλού και σε πράσινο χρώμμα :p :P :p

Link to comment
Share on other sites

εγω βαζω σκετο παραφλου χωρις νερο. Αν η σπειρα πιανει πχ -40 τοτε και το ελαχιστο νερο θα παγωσει. Αν δεν κατεβαινει πολυ ομως τοτε βαζω και ενα 20% νερο για καλυτερη θερμοαπαγωγη μιας και το παραφλου απο μονο του δεν εχει καλη. Ετσι βελτιωνονται λιγο και οι θερμοκρασιες στο load. Προτεινω σκετο και μετα δοκιμαζεις.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από unseen

εγω βαζω σκετο παραφλου χωρις νερο.

Σκέτο παραφλού;;; Δεν σου μπουκώνει; Νομίζω είναι αρκετά παχύρευστο, δεν ξέρω όμως εαν με την θερμοκρασία αλειώνετε και γίνετε πιο ρευστό.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από ilgreco1974

Χωρις τα εργαλεια δεν στοιχιζει πολλα...αν αγοραζα και το μικρο συμπιεστη κανενα 200/250....

Αν βαλεις ομως οτι χρειαζεσαι εναν τριτο συμπιεστη για να κανεις κενο,μπουκαλα με φρεον,μαπ γκας,εκχυλοτη,σωληνοκοφτη,μανομετρα,και διαφορα αλλα ψιλολοιδιαθα σου βγει το διπλασιο...εκτος κι αν εχεις κανενα γνωστο να σου δανησει τιποτα...αν θελεις σου στελνω σε πμ καποιον που μπορει να σε προμηθευσει για οτι χρειαζεσαι στις καλυτερες τιμες...

:)

ναι μαν στειλτο το pm γιατι μεσα στη διμηνια θα ειμαι way sub-zero ...

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από unseen

@esdee αντε ρε νεος... ολο στην αναβολη μας εχεις... καλοκαιριασε...

man το ξερω ... αλλα το κακο ειναι οτι αν ξεκινησω θα δουλεψω full time (οχι the βασιλης way :D ) και δυστηχως οσο ακυρο και αν ακουγεται εχω εξεταστικη ακομα ..:(

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Κατσαβριάς Ε [Χθες, στις 02:28]

να δοκιμασω δεν εχω προβλημα...αλλα μιας και τη πηρες κ εσυ,αν προλαβουμε θα ακουσουμε κ εσενα. και που τη βρήκες αυτηνα ρε παλίκαρε? υπαρχει ελληνική αγορά? έχεις συγκεριμένα τοπία μαγαζια? τιμούλες ξέρεις?

Eχει ενα σωρο αντλιες κατηε τυπου σε μαγαζια που πουλανε ενυδρια...

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από AlienHack [Χθες, στις 09:48]

Ilgreco μετα απο ποση ωρα ειδεσ την θερμοκρασια που εβγαλες φοτο? (-21)

Επισης μια ερωτηση, στην επιστροφη στον κομπρεσσορα δεν επιασε παχνη-παγο?

ναι επιασε παχνη-παγο...ισως χριαζεται κι αυτο μονωση.

Σημερα με το παραφλου τα πραγματα πηγαν πολυ καλυτερα....και με τα 2 κομπρεσορς ανοιχτα ειχα -23 στα πρωτα 30/35 λεπτα...το δοχειο ειναι μεγαλο και καθυστερει να κατεβει η θερμοκρασια αλλα αυτο δεν με πολυενδιαφερει γιατι το κομπρεσορ 65w που θα δουλευει ολη μερα(ειναι πραγματικα αθορυβο σε σχεση με τον 1/4hp aspera) θα μου εχει ειδη χαμηλες θερμοκρασιες,ετσι ωστε βαζοντας σε λειτουργεια τον 1/4 hp να μην χρειαζεται πολυ ωρα για τα -25

μερiκες foto με το συστημα βαμενο και μονομενο...

imga01250mi.th.jpgimga01192ix.th.jpgimga01174fp.th.jpgimga01231yv.th.jpg

Λειπει μονο να το τεσταρω σε load ε το pc

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από ilgreco1974

ναι επιασε παχνη-παγο...ισως χριαζεται κι αυτο μονωση.

\

Δεν κανει ρε να πιανει παγο, ουτε καν να ειναι κρυο θεωριτικα δεν κανει, γυρναει υγρα στον κομπρεσσορα.. σκεψου οτι μπενει το freon στους -30 π.χ. μεσα στον κομπρεσσορα οπου το λαδι και ο ιδιος ο κομπρεσσορας ειναι +60 .. της ποπης γινεται..

Και εγω αυτο το προβλημα εχω.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από AlienHack [Σήμερα, στις 09:29]

Δεν κανει ρε να πιανει παγο, ουτε καν να ειναι κρυο θεωριτικα δεν κανει, γυρναει υγρα στον κομπρεσσορα.. σκεψου οτι μπενει το freon στους -30 π.χ. μεσα στον κομπρεσσορα οπου το λαδι και ο ιδιος ο κομπρεσσορας ειναι +60 .. της ποπης γινεται..

Και εγω αυτο το προβλημα εχω.

Τι υγρά γυρνάει πίσω στον κομπρέσσορα.....?.......Αφού υποτείθεται ότι δεν έχουμε υγρασία μέσα στο κύκλωμα και δεν πιστεύω το αέριο να μην γυρνάει παγωμένο πάλι πίσω στον κομπρέσσορα......

Απλώς αυτό που πρέπει να προσέχουμε είναι στό ΤΕΛΟΣ της εισαγωγής να μήν παγώνει η σωλήνα μας(οι τελευταίοι π.χ. 5 πόντοι)......

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.