Jump to content



Το πρωτο μου chiler


ilgreco1974

Recommended Posts

Επιτελους ξεκινησα...

Εδω θελω να ευχαριστησω τον Χρηστο(Unseen) και ολους οσους με βοηθεισαν...:)

Λοιπον φτιαχνω ενα chiler με 2 evap ,2 συμπιεστες και 1 condenser χωισμενο στα 2...

ο πρωτος συμπ ειναι ενας 1/4 ιπ και θα τον βαζω σε λειτουργια μονο οταν θελω το pc σε full overclocking speed.O 2os συμπ. θα ειναι μικροτερος (56watt ) και θα δουλευει συνεχεια 24 ωρες με το pc στο πολυ ρελαντι σαν server για DL-Internet.Δεν προτιμισα μεγαλο συμπιεστη και θερμοστατη γιατι και 10 λεπτα να δουλευει την ωρα ειναι αρκετα για να μου τρωνε τα αυτια....

το καθε εβαπ. εχει 10 σπειρες 3/8 χαλκοσωληνα.Η αντλια νερου θα μπει στο κεντρο των εβαπ μεσα στο τανκ.Πανω σε τανκ και κοντενσερ θα κατσει ο υπολογιστης και το ολο συστημα τηα πατησει σε ροδακια.

Και μερικες φοτo

imga00255do.th.jpg

imga00304ih.th.jpg

imga00332yx.th.jpg

imga00325rd.th.jpg

imga00243yn.th.jpg

Εδω θα ηθελα να μου προτεινετε μηκος τριχοειδη για τον 1/4 συμπιeστη,δεδομενου οτι το φορτιο θα ειναι αρκετα βαρυ(cpu+gpu)

αυτα για την ωρα...:)

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 53
  • Created
  • Last Reply

Αντε καλο ξεκινημα...

Και εγω πριν 5 μερες εφτιαξα το δικο μου και το δοκιμαζω ακομα.. Πηγα βεβαια με τον δυνατο κομπρεσορα και θα βαλω και θερμοστατη. Αλλα μου αρεσε η ιδεα σου για 2 μικρους, αρκει να μην βγει πολυ τεραστιο το ολο συστημα..

Αντε και να δουμε αποτελεσματα και απτο δικο μου και απτο δικο σου στο φιναλε..

Link to comment
Share on other sites

καλη δουλεια ,σε πρωιμο σταδιο βεβαια εισαι

περιμενουμε αποτελεσματα...

good luck

Αρχική απάντηση από esdee

διορθωσε λιγο τα image links :)

/me καμενος

κανε κλικ επανω στα διαφημιστικα

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από AlienHack [Σήμερα, στις 10:49]

Αντε καλο ξεκινημα...

Και εγω πριν 5 μερες εφτιαξα το δικο μου και το δοκιμαζω ακομα.. Πηγα βεβαια με τον δυνατο κομπρεσορα και θα βαλω και θερμοστατη. Αλλα μου αρεσε η ιδεα σου για 2 μικρους, αρκει να μην βγει πολυ τεραστιο το ολο συστημα..

Αντε και να δουμε αποτελεσματα και απτο δικο μου και απτο δικο σου στο φιναλε..

Καλη επιτυχια τοτε και στο δικο σου:)

Χωρο παντος δεν πιανει πολυ,σιγουρα παραπανω παντως απο ενα μονο.Θα ποσταρω στη συνεχεια Φωτο με τπ πψ απο πανω για να παρεις μια ολοκληρωμενη ιδεα των διαστασεων.

Eδω εχω ειδη ποσταρει καποιεες αλλες παρομοιες απο ενα αλλο σχεδιο μου για 2 single stage DD(cpu-gpu) σε 1 pc.

http://www.thelab.gr/showthread.php?s=&threadid=9216&perpage=20&pagenumber=1

Καπως ετσι υα βγει στο περιπου

imga00101es.th.jpg

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Skinny13 [Σήμερα, στις 11:06]

καλη δουλεια ,σε πρωιμο σταδιο βεβαια εισαι

περιμενουμε αποτελεσματα...

good luck

κανε κλικ επανω στα διαφημιστικα

Ο Εsdee ειχε δικιο..τα διορθωσα μετα τα Links

Link to comment
Share on other sites

Για να κανω κενο:

1)συνδεω την εισαγωγη του vacuum κομπρεσορα στο μεσαιο σωληνα των μανομετρων

2)συνδεω τη μπλε σωληνα των μανομετρων στο κομπρεσσορα (για τη χαμηλη πιεση)

3)συνδεω τη κοκκινη σωληνα των μανομετρων στη βαλβιδα μετα το condenser( για την υψηλη πιεση).

4)Αφηνω ολες τις σωληνες των μανομετρων ανοιχτες και ξεκιναω τον vacuum κομπρεσορα με τον κομπρεσορα του συστηματος κλειστο.

5)τον αφηνω για καμια ωρα να κανει το κενο

Μπορει να μου πει καποιος αν τα τα παραπανω βηματα ειναι σωστα;

Link to comment
Share on other sites

μετα την μια ωρα(πολυ λεσ και μιση καλα ειναι ) και αφου δεις τις βελονες στα μανομετρα οσο παει κατω απο το 0.....κλεινεις πρωτα τις βαλβιδες στα μανομετρα και μετα την αντλια κενου.

την σωληνα της αντλιας στην μπουκαλα και γεμιζεις ...παντα σιγα σιγα ....μεχρι τα 25-30 psi,βαζεις μπροσ το συστημα και συμληρωνεις οσο αεριο χρειαζεται παλι σιγα σιγα μεχρι η βελονα της χαμηλης να ειναι λιγο κατω απο το 0..ελαχιστα,υπο φορτιο ετσι?

good luck.

Link to comment
Share on other sites

Thanks!

imga00449jo.th.jpg

Λοιπον μετα απο 3/4 της ωρας εχω αυτο

imga00452mc.th.jpg

imga00404ut.th.jpg

με πιεσεις(οι αρχικες μετα το γεμισμα ηταν στο 1 η χαμηλη και στο 165 η υψηλη)

imga00419cw.th.jpg

Εχουν πιασει παγο(Για κακη μου τυχη ξεμεινα απο οινοπνευμα και εβαλα ελαχιστο,με αλατι για να αποφυγω λιγο τον παγο) 15/20 εκατ περιπου απο τον σωληνα του εβαπ. αλλα στο κεντρο του δοχειου το νερο δεν πεφτει σε θερμοκρασια(το ελαχιστο που ειδα ηταν 1,5)

Ο κομπρεσορας ειναι πολυ ζεστος(σχεδον ζεματαει) ενω το κοντενσερ φαινεται πολυ cool με τα 2 ανεμιστηρακια που του εβαλα

Ο τριχοειδης τελικα μου βγηκε στα 255εκ περιπου(εκανα μαμακια και αναγκαστικα να κοψω ενα μικρο κομματι).Επισης ο κομπρεσορας μοθ φαινεται περισσοτερο θορυβοδης για 1/4ιπ,απ'οτι ισος περιμενα...

Μπορει να βοηθησει καποιος;

:rip:

Link to comment
Share on other sites

o συμπιεστης μεχρι τους 65 καλα ειναι. Αλλα απο οτι βλεπω απο τα μανομετρα χρειαζεται να προσθεσεις κιαλλο φρεον. Μεχρι ~200 psi πηγαινε και μετα ρυθμισετο σε φορτιο.

Link to comment
Share on other sites

αν ομως ανεβασω την υψ. θα μου ανεβει και η χαμηλη,θα ξεφυγει δηλαδη αρκετα απο το 1....

...δοκιμαζω παντως να δω τι θερμοκρασιες θα δωσει...μηπως,λεω μηπως επειδη πιανει τοσο παγο το επειρεαζει αρνητικα;το λεω αυτο γιατι οταν εκλεισα το συστημα και αρχισε να λιωνει ο παγος μου εριξε 2-3 βαθμους κατω μετα απο 3/4 λεπτα:tomato:

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από unseen [Σήμερα, στις 10:42]

θα ανεβει εννοειτε... και σε load θα ανεβει ακομη περισσοτερο. Το οτι πιανει παγο ειναι αρνητικο. Βαλε παραφλου.

πρεπει να περιμενω μεχρι αυριο να ανοιξουν τα μαγαζια για να παρω παραφλου....

κανονικα βαζω μονο παραφλου ετσι?

:)

Link to comment
Share on other sites

λοιπον....

τελικα ο δασκαλος ειχε δικιο...ανοιγοκλεισα το συστημα καμια δεκαρια φορες,εβαλα κι αλλο φρεον και πειρα αυτο:

imga01036in.th.jpg

το θερμομετρο ειναι μεσα στο παγο-το αφεισα κανενα μισαωρο και εγινε ολο το τανκ ενα παγακι και εχει παραμεινει ετσι απο το μεσημερι κι ασ το εχω κλεισει....ΛΟΛ

imga01079ch.th.jpg

Αυριο με το παραφλου θα δω πραγματικα τι ακριβως γινεται...

Εβαλα και τον μικρο κομπρεσσορα εκτος απο τον τριχοειδη του.

imga01058fs.th.jpgimga01063oc.th.jpg

και μια με ενα κουτι μικρων διαστασεων για να παρετε μια ιδεα των διαστασεων ολου του συστηματος

imga01106tt.th.jpg

imga01156pw.th.jpg

Ερωτηση:Ποσο τριχοειδη να βαλω στο μικρο κομπρεσσορ(65watt-1/10hp)για χαλαρο load του συστηματος;Βασικα προκειται για το βασικο κομπρεσσορ του συστηματος για 24 ωρες λειτοuργιας σε νορμαλ ταχυτητες cpu-gpu...Σκεφτομαι για 3,10μ.

:)

P.S.To paraflu μπενει χωρις νερο;

Link to comment
Share on other sites

greco τι αντλία θα βάλεις?? τισ κλασικές eheim, asetek??? μπορείς να τισ βουτήξεις κατευθείαν μέσα στο κρύο νερό?? ή κ απόξω με τέτοιες θερμοκρασίες νερού δεν έχει κανένα ζοριλίκη η αντλία? πέζει να ρωτάω ππες τώρα αλλα μου γεννήθηκε η απορία....με ενδιαφέρει γιατι σχεδιάζω να στήσω τπτ εαν πανε όλα καλα

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.