Jump to content



Το πρωτο μου chiler


ilgreco1974

Recommended Posts

Thanks:)

Εννοουσα πιανει παχνη η επιστροφη με το που βγαινει απο το παραφλου στο δοχειο...ο παγος νομιζω οτι μπορει να φτασει μεχρι και τον κομπρεσορ οταν το φορτιο απο το pc ειναι πολυ μικρο...οταν αφησα δηλαδη το δικο μου και δουλεψε για πολυ ωρα(χωρις να εχω βαλει το pc),μετα που εγινε παγος ολο το νερο(δεν ειχα βαλει ακομα παραφλου) αρχισα να ακουω θορυβο απο υγρο στο κομπρεσορα...

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 53
  • Created
  • Last Reply
Αρχική απάντηση από ilgreco1974 [Σήμερα, στις 09:58]

Thanks:)

Εννοουσα πιανει παχνη η επιστροφη με το που βγαινει απο το παραφλου στο δοχειο...ο παγος νομιζω οτι μπορει να φτασει μεχρι και τον κομπρεσορ οταν το φορτιο απο το pc ειναι πολυ μικρο...οταν αφησα δηλαδη το δικο μου και δουλεψε για πολυ ωρα(χωρις να εχω βαλει το pc),μετα που εγινε παγος ολο το νερο(δεν ειχα βαλει ακομα παραφλου) αρχισα να ακουω θορυβο απο υγρο στο κομπρεσορα...

Αυτό θα το ρυθμίσεις όπως είπαμε........Δηλαδή σε τελείως Idle και μετά από ώρα θα πρέπει να ΜΗΝ φτάνει ο πάγος μέχρι και τον κομπρέσσορα.....

Link to comment
Share on other sites

RGR :)

πρεπει να το βαλω στο pc να το ρυθμισω...βασικα με το ρυθμισμα εννοουμε ποσο φρεον θα βαλουμε στο συστημα,ετσι;το βασικο ειναι να μην ξεπερασει η υψ. τα 200;η χαμηλη πιεση δεν μας ενδιαφερει;

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από hipro5 [22-02-2005 09:47]

Τι υγρά γυρνάει πίσω στον κομπρέσσορα.....?.......Αφού υποτείθεται ότι δεν έχουμε υγρασία μέσα στο κύκλωμα και δεν πιστεύω το αέριο να μην γυρνάει παγωμένο πάλι πίσω στον κομπρέσσορα......

Απλώς αυτό που πρέπει να προσέχουμε είναι στό ΤΕΛΟΣ της εισαγωγής να μήν παγώνει η σωλήνα μας(οι τελευταίοι π.χ. 5 πόντοι)......

Υγρά λέμε όταν το πτητικό μέσο βρίσκετε σε κατάσταση πριν το σημείο βρασμού.

Και φυσικά σε υγρή μορφή, όταν σε μια εγκατάσταση έχουμε πάρα πολύ πτητικό μέσο είναι λογικό να μην μπορεί να εξατμιστεί πλήρως σε όλο τον εξατμιστεί, να επιστρέφει προ εξατμισμένο στον συμπυκνωτή που έχει μεγάλη διάφορα θερμοκρασίας.

Τότε το πτητικό μέσο σε υγρή μορφή μπαίνοντας στον συμπιεστή δεν εξατμίζετε απλά, αλλά σκάει κυριολεκτικά

Link to comment
Share on other sites

:drool: :drool: :drool: :drool: :drool: :drool: :drool:

o επομενος μισθος εχει γινει phase αυτο το condeser εχει χαραχτει βαθια στο μυαλο μου

:drool: :drool: :drool: :drool: :drool: :drool: :drool:

το πασχα οι αλλοι θα ανοιγουν φωτια για το αρνι και εγω θα τους τη σβηνω με -50

αισιοδοξος νεος :D

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από esdee

:drool: :drool: :drool: :drool: :drool: :drool: :drool:

o επομενος μισθος εχει γινει phase αυτο το condeser εχει χαραχτει βαθια στο μυαλο μου

:drool: :drool: :drool: :drool: :drool: :drool: :drool:

το πασχα οι αλλοι θα ανοιγουν φωτια για το αρνι και εγω θα τους τη σβηνω με -50

αισιοδοξος νεος :D

Αυτος ειναι νεος!! Με Οραμα και προγραμμα!!! Ευγε!!!

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από ICE [Σήμερα, στις 02:52]

Υγρά λέμε όταν το πτητικό μέσο βρίσκετε σε κατάσταση πριν το σημείο βρασμού.

Και φυσικά σε υγρή μορφή, όταν σε μια εγκατάσταση έχουμε πάρα πολύ πτητικό μέσο είναι λογικό να μην μπορεί να εξατμιστεί πλήρως σε όλο τον εξατμιστεί, να επιστρέφει προ εξατμισμένο στον συμπυκνωτή που έχει μεγάλη διάφορα θερμοκρασίας.

Τότε το πτητικό μέσο σε υγρή μορφή μπαίνοντας στον συμπυκνωτή δεν εξατμίζετε απλά αλλά σκάει κυριολεκτικά

Μάλλον ΔΕΝ διάβασες "καλά" την απάντησή μου......ΠΙΟ "λιανά" λοιπόν.......Όταν έχουμε ένα ΚΑΛΑ "μπαλανσαρισμένο" κύκλωμα τότε ΔΕΝ έχουμε "υγρά" στην επιστροφή μας......Μιλάω αν πρόσεξες για το επιστρεφόμενο "αέριο"..... ;)

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από hipro5

Μάλλον ΔΕΝ διάβασες "καλά" την απάντησή μου......ΠΙΟ "λιανά" λοιπόν.......Όταν έχουμε ένα ΚΑΛΑ "μπαλανσαρισμένο" κύκλωμα τότε ΔΕΝ έχουμε "υγρά" στην επιστροφή μας......Μιλάω αν πρόσεξες για το επιστρεφόμενο "αέριο"..... ;)

Υγρα (υγρασια) δεν εχουμε αλλα το ιδιο το φρεον μπορει να ειναι σε υγρη μορφη ...

Για αλλο μιλαει ο ενας για αλλο ο αλλος... :confused:

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από hipro5 [Χθες, στις 11:46]

Μάλλον ΔΕΝ διάβασες "καλά" την απάντησή μου......ΠΙΟ "λιανά" λοιπόν.......Όταν έχουμε ένα ΚΑΛΑ "μπαλανσαρισμένο" κύκλωμα τότε ΔΕΝ έχουμε "υγρά" στην επιστροφή μας......Μιλάω αν πρόσεξες για το επιστρεφόμενο "αέριο"..... ;)

Να στο πω πιο απλά έχω συγκεντροποίηση την απάντηση του AlienHack

Και αναλύω το θέμα υγρά=(πτητικό μέσο, Α άμεσα συμπιεσμένο, Β υπέρθερμος ατμός, Γ αποβολή θερμότητας Δ συμπύκνωση μορίων Δ τελικό στάδιο υγροποιημένης κατάστασης πτητικού μέσου δηλαδή *υγρό* )

καμία σχέση με την υγρασία

;)

Link to comment
Share on other sites

Γεια χαρα σε ολα τα παιδια...:)

Λοιπον,εβαλα το chiller σε cpu & gpu...μονοσεις σε σωληνες και waterblocks ολα οκ..στο δοχειο με το νερο κατεβαζω σε -25/-30 απο +15 μεσα σε 30/35 λεπτα....στην ωρα πανω πιανει κατω απο -40 χωρις φορτιο.Εχω ομως cold-boot problems(winchester) και διαφορα θερμοκρασιας 13/16 βαθμους απο ιdle σε load και σε cpu και σε gpu.Στη cpu δεν μπορω να δω θερμοκρασια κατω του μηδενος λογω mb ενω στη x800xt ειχα -14 περιπου σε idle και -1 σε load με το παραφλου στο δοχειο να εχει -25 περιπου...

Αυτο που παρατηρησα ειναι οτι η ροη του υγρου πeφτει κατα πολυ σε χαμηλες θερμοκρασιες και οι σωληνες(10εκ εσ.διαμ) γινονται στην κυριολεξια "κοκαλο".Ισως σε αυτο να οφειλετε και η διαφορα θερμ. απο idle σε load(στη χαμηλη ροη εννοω).

Aυτη τη στιγμη περιμενω μια νεο2 να δοκιμασω με καποιο καλο bios μηπως και λυσω το προβλημα με το boot του winchester και εχω στειλει rma την gigabyte γιατι κουνεισα κατα λαθος την audigy(δεν την ειχα βιδοσει) και εκαψα τον controler pci του mb:tomato: :tomato::rip:

Μερικα sreens

im0013756wl.th.jpg

im0013747ex.th.jpg

σε 55 λεπτα απο +20 σε λειτουργια και οι 2 κομπρεσορες,χωρις φορτιο(το θερμομετρο δεν μπορει να μετρησει περισσοτερο)

imga01564ry.th.jpg

Link to comment
Share on other sites

Τελικα το δοκιμασα σε amd 3200+@2780@2,65v και στη χ800χτ@660(1,8v)/630(2,3v)....και με τους 2 κομπρεσσορς ανοικτους(εχουν και οι 2 υψ.πιεση γθρω στα 190 σε foul load),το νερο παραμενει σους -19 βαθμους περιπου...

Σε cpu δεν ξερω τι θερμοκρασια εχω γιατι πολυ απλα εχω ενα μσι νεο2 που μου δειχνει οτι κουλο του κατεβει,ενω στη vga εχω -14 idle 6 +1 Load....βασικα κερδισα σχεδον.....τιποτα σε overclocking(40-50mhz cpu,30-40mhz gpu):(

Φαινεται οτι ηταν στα ορια του το συστημα και με το απλο νερο που ειχα πριν και δεν επιρεαζεται αλλο απο την πτωση της θερμοκρασιας...:bye:

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από unseen [Σήμερα, στις 10:19]

οπως και να εχει εμαθες πολλα :)

Φυσικα και δεν μετανιωνω σε τιποτα...οπως και να το κανεις ειναι μεγαλη ........ οι υπο του μηδενος θερμοκρασιες για μας τους κομπιουτεροβιους...:cool:

Link to comment
Share on other sites

και εγω τρελλη αυξηση του oc μου με το chiller δεν ειδα, σχεδον οσο ειδες εσυ σε A64 εγω το ειδα σε P4 αναλογικα, απο 3.8 που ηταν πηγε 4 σταθερος (ενας μικροσ 2.8C)

Αλλα απτην αλλη δεν του ανεβασα τα volt , δεν θελω να τον παω πανω απο 1.7 24/7 . Αν και με την ψυξη στους μειον αυτο ειναι κατι που κερδιζεις , η ασφαλεια του να του ριχνεις περισσοτερα volt.

Δηλαδη με σταθερα τα βολτ στα 1.7 και μονο με την καλυτερη ψυξη ειδα 200 Mhz αυξηση (παει μεχρι +270 στθερος αλλα τον εχω λιγο ποιο κατω)

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.