Jump to content



direct 10 and direct 11 and and gtx 295


στελιος2009

Recommended Posts

  • Replies 57
  • Created
  • Last Reply
μιλαμε για διχασμενη προσωπηκοτητα

http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=312221

και πριν λιγο καιρο...

http://www.pctechnology.gr/vbull/vb/showthread.php?t=48997

Τιποτα δεν μένει τελικά κρυφό...:031:

Είπα κι εγώ...:017:... Είχε γέλιο πάντως...

Link to comment
Share on other sites

Κάνε παράθεση, βολεύει. Δεύτερον σου απαντάνε με όλη την καλή διάθεση τα παιδιά κι νομίζεις ότι σε κοροιδεύουν. ΜΗΝ ΒΙΑΖΕΣΑΙ!! Η ζωή είναι μικρή κι πρέπει να την χαρούμε όλοι! Ακόμα η gt300 δεν έχει βγει οπότε τζάμπα κουβέντα. Εκτός κι αν ασχολείσαι με bench,τότε χρειάζεται να πάρεις το πιο τελευταίο κομμάτι που κυκλοφόρησε εντός του τελευταίου 24ώρου. Αλλά αφού :

Αρχικό μήνυμα απο στελιος2009 viewpost.gif

οπως σας ειπα

παιζω μονο παιχνιδια και τιποτα αλλο βασικα

τότε δεν σου χρειάζονται τα άλλα εκτός κι αν δουλεύεις στην NASA. Κάνε υπομονή 2 χρονάκια κι μετά ξανα μιλάμε για την gt300 κι οποιαδήποτε άλλη αναβάθμιση!

Link to comment
Share on other sites

Ξερω οτι στα Forums πρεπει να ειμαστε ευγενικοι και πως δεν υπαρχουν χαζες ερωτησεις bla bla bla αλλα ρε φιλε δεν την παλευεις καθολου... Ο μονος λογος που δεν εχουν αρχισει ολοι να σε βριζουν ειναι οτι σεβονται τους κανονες του Forum... :/

Link to comment
Share on other sites

η gtx 295 ειναι direct 10

Η GTX295 υποστηρίζει D3D 10.1

εγω που εχω την gtx 295 ειμαι χαμενος΄΄;;;

Κάθε καινούργια σειρά είναι καλύτερη από την προηγούμενη. Από αυτή την άποψη, έχουν μεγαλύτερη σημασία οι δυνατότητες μιας κάρτας παρά η υποστήριξη D3D10, D3D10.1 ή D3D11. Η GTX295 είναι από τις καλύτερες κάρτες που υπάρχουν και θα είναι για πολύ καιρό ακόμα.

αμα βγουνε νεα παιχνιδια με direct 11 θα υπαρχει συμβατοτητα με την gtx 295 που εχω΄΄;;;

Δεν υπάρχει καν θέμα συμβατότητας. Όλα τα παιχνίδια θα παίζουν σε οποιαδήποτε κάρτα D3D10 και πάνω.

ολα τα νεα χαρακτηριστικα που θα συμπεριλαμβανει το direcxt11;;lll

Για να ανησυχήσει κάποιος, θα πρέπει να ξέρει τι του προσφέρουν τα νέα χαρακτηριστικά. Στην περίπτωση του D3D11 τι είναι αυτό που πιθανόν να σου λείψει και γιατί?

Η προσωπική μου εκτίμηση είναι ότι το D3D11 δε δίνει κάποιο ιδιαίτερα επιθυμητό χαρακτηριστικό και οι διαφορές με τα D3D10 και 10.1 είναι ελάχιστες.

Για παράδειγμα κατάλαβε κανείς κάποια διαφορά ανάμεσα σε κάρτες D3D10 και D3D10.1 στα παιχνίδια?

Εν τούτοις η AMD και η Nvidia έχουν διαφορετική άποψη στο θέμα D3D11.

Η AMD λέει ότι οι διαφορές είναι σημαντικές και η Nvidia λέει ότι δεν είναι.

Κατά τη γνώμη μου όμως, αν δεν αλλάξει το wddm 1.X στον πυρήνα των Windows, ΚΑΜΙΑ διαφορά δεν θα είναι σημαντική.

Ακόμα όμως και τα Seven, στηρίζονται στο WDDM 1.X, οπότε δεν θα έπρεπε να υπάρχει λόγος ανησυχίας για τις κάρτες μας, όσον αφορά το D3D.

επισης για να καταλαβο ποσο καιρο περιπου θα κανουνε για βγουνε τα νεα παιχνιδια με direct 11;;

Από τη στιγμή που η AMD προωθεί το D3D11, πιθανότατα θα δούμε ένα δύο παιχνίδια κράχτες μέσα στο 2010, που να υποστηρίζουν τις νέες δυνατότητες του D3D11. Αμφιβάλλω αν θα καταλάβουμε κάποια διαφορά.

παιδια πειτε μου ακριβος τι πρεπει να κανω γιατι εχο ανχοθει και φοβαμαι οτι η gtx 295 θα παει στα σκουπιδια εαν βγουνε τα νεα παιχνιδια με direct 11 εγο αυρο φοβαμαι βασικα

Είναι δύσκολο να έχουμε πάντα top υπολογιστή, με την τελευταία και πιο ισχυρή κάρτα γραφικών, τελευταίο επεξεργαστή, SSD κτλ, χώρια που θα κοστίσει μια περιουσία κάτι τέτοιο. Για το θέμα του άγχους όμως, καλύτερα να συμβουλευτείς ειδικό και όχι τα forum.

αλλα τα παιχνιδια που θα βγουνε θα ζητανε direct 11 softoware και οχι direct 11 hardware etsi;;

Για να υποστηριχθούν οι επιπλέον δυνατότητες που προσφέρει το D3D11, σε σχέση με τα D3D 10/10.1, πρέπει να υποστηρίζεται από το λειτουργικό, από το παιχνίδι και από την κάρτα γραφικών.

δηλαδη ολα τα παιδια που εχουνε καρτες γραφικων με direct 10 θα πρεπει να πανε στισ νεες καρτες γραφικον με direct 11 ;;;; δεν ειναι κοροιδια αυτο΄΄΄΄΄΄;;;;;;

Ουσιαστικά, ούτε το D3D10 είναι απαραίτητο με το WDDM1.X.

Ακόμα και οι D3D9 κάρτες γραφικών αποδίδουν εξ ίσου καλά με ελάχιστες διαφορές από το D3D10 και τις παραλλαγές του, όπως D3D 10.1/11.

δηλαδη δεν υπαρχει λογος οπως και πεταμενα λεφτα καπιος να μεταβει απο την 295 σε gtx 300

Εδώ υπάρχει λογική ασυνέχεια. Άλλο το D3D και άλλο μια νέα κάρτα, που λέγεται ότι θα έχει μια εντελώς νέα πανίσχυρη cGPU στα 40nm, Multiple Instruction, Multiple Data stream, για παραλληλισμό, καλύτερη GDDR5 μνήμη, και καλύτερες επιδόσεις, ανεξάρτητα από D3D.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά λίγο με τους χαρακτηρισμούς "δεν την παλεύεις" κλπ να είμαστε πιο προσεκτικοί.Αν κάτι δεν μας αρέσει ,μπορούμε και να το αγνοήσουμε.

Εχεις δικιο Viper, ζητω συγνωμη αλλα... Τελος παντων... :/

Link to comment
Share on other sites

Στο θέμα software - hardware υποστήριξης του D3D, το σημαντικό είναι η έκδοση WDDM του λειτουργικού.

Στα Windows Vista και 7, ο πυρήνας υποστηρίζει WDDM 1.X, που σημαίνει ότι τα D3D 10, 10.1 και 11 υποστηρίζονται σε emulation (software) mode. Απαιτούν όμως υποστήριξη από την κάρτα γραφικών σε επίπεδο hardware για να λειτουργήσουν τα επιπλέον χαρακτηριστικά κάθε D3D 10 και πάνω έκδοσης.

Όταν δούμε WDDM 2.X, τότε δεν θα παίζει καμιά κάρτα D3D9 και κάτω, αλλά θα έχουμε real hardware υποστήριξη του D3D10 και πάνω.

Τότε οι διαφορές ανάμεσα στο D3D10 και D3D11, νομίζω ότι θα είναι σημαντικές, αφού μόνο οι κάρτες D3D11 υποστηρίζουν 100% όσα διαφήμιζε η Microsoft για το D3D10, σε σχέση με τη διαχείριση της μνήμης, την παράλληλη πολυεπεξεργασία κτλ.

Γενικά τότε θα δούμε διαφορές ακόμα και ανάμεσα σε κάρτες D3D10 και D3D10.1.

Link to comment
Share on other sites

Κατά τη γνώμη μου όμως, αν δεν αλλάξει το wddm 1.X στον πυρήνα των Windows, ΚΑΜΙΑ διαφορά δεν θα είναι σημαντική.

Ακόμα όμως και τα Seven, στηρίζονται στο WDDM 1.X, οπότε δεν θα έπρεπε να υπάρχει λόγος ανησυχίας για τις κάρτες μας, όσον αφορά το D3D.

οποτε αν δεν αλλαξει δηλαδη το wddm 1.x δεν θα υπαρχει διαφορα αναμεσα

στο direct 10 και direct 11 ετσι΄΄............

Ακόμα όμως και τα Seven, στηρίζονται στο WDDM 1.X, οπότε δεν θα έπρεπε να υπάρχει λόγος ανησυχίας για τις κάρτες μας, όσον αφορά το D3D.

δηλαδη εφοσον υποστηριζουνε wddm 1.x δεν θα υπαρχουνε μεγαλες διαφορες στο 10 με το 11;;;;;;;

Link to comment
Share on other sites

Ο τρόπος που γράφεις με αντιγραφές κομματιών, μου θυμίζει πρόγραμμα τεχνητής νοημοσύνης.

Το πρώτο μέρος είναι αντιγραφή όσων είπα.

Κατά τη γνώμη μου όμως, αν δεν αλλάξει το wddm 1.X στον πυρήνα των Windows, ΚΑΜΙΑ διαφορά δεν θα είναι σημαντική.

Ακόμα όμως και τα Seven, στηρίζονται στο WDDM 1.X, οπότε δεν θα έπρεπε να υπάρχει λόγος ανησυχίας για τις κάρτες μας, όσον αφορά το D3D.

Στο δεύτερο μέρος γράφεις χωρίς τόνους και βάζεις το δικό σου τελικό λογικό συμπέρασμα.

οποτε αν δεν αλλαξει δηλαδη το wddm 1.x δεν θα υπαρχει διαφορα αναμεσα

στο direct 10 και direct 11 ετσι΄΄............

Εδώ κάπου το χάνεις. Υπάρχουν διαφορές ανάμεσα σε παιχνίδια DX10 και DX11 και το σωστό θα ήταν να έγραφες:

Οπότε αν δεν αλλάξει το wddm 1.x δεν θα υπάρχει σημαντική διαφορά ανάμεσα στα directΧ 10 και directΧ 11 παιχνίδια. Σωστά;
Link to comment
Share on other sites

οποτε εγω με την gtx 295 που εχω σε τελικη αναλυση θα μου κρατησει για να παιζω παχνιδια για ενα χρονο ακομα η και παραπανω;;

ποσο λες να κρατησει η καρτα που εχω;;

δηλαδη ποσα παιχνδια περιπου θα βγουν στο 2010;;

για να γινει ενα παιχνιδι σε direct 11 δεν χρειαζεται γυρω στους 12 με 18 μηνες;;

περιπου;;;

Link to comment
Share on other sites

Ρε σεις νιώστε, ένα να μην το χαρακτηρίσω γιατί θα γίνω κακός άτομο είναι που δεν έχει τι να κάνει και trollάρει.

Νομίζω πως ο maria2008...εχμ... στελιος2009 σας έχει πιάσει στο δούλεμα και εσείς κάθεστε και του απαντάτε σοβαρά μάλιστα... :D

Link to comment
Share on other sites

-Θα παιζεις για οσο καιρο γουσταρεις

-Αν την προστατευσεις απο κεραυνους και υπερτασεις αντεχει χρονια

-αν βγαινει ενα καθε τρεις μερες περιπου βγαινουν 121 αλλα υπολογισε και τις αργιες που εχουν οι ξενοι (Τσικνοπεμπτη, Καθαροδευτερα, Πρωτομαγια, Ημερα της Δασοπονιας)

-Αν θεωρησουμε οτι τα βρεφη συνηθως γεννιουνται στους 9 μηνες και οτι μερικα βγαινουν και 6 μηνητικα τοτε μερικα παιχνιδια μπορουν να βγουν και στους 9-10 μηνες

ΠΣ.

΄΄;;;;;;;;;;;;;;;;;΄΄;;;;;;;;;;;;;;;;;΄΄;;;;;;;;;;;;;;;;;΄΄;;;;;;;;;;;;;;;;;΄΄;;;;;;;;;;;;;;;;;

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.