Jump to content


Γιατί δεν αγοράζετε (ή γιατί πουλάτε τον Raptor/Velociraptor) σας?


tristeno1416003162

Γιατί δεν αγοράζετε (ή γιατί πουλάτε τον Raptor/Velociraptor) σα  

40 members have voted

You do not have permission to vote in this poll, or see the poll results. Please sign in or register to vote in this poll.

Recommended Posts

Μα τα ιδια και τα ιδια θα λεμε?

Οι raptors δεν έχουν θέση στην αγορά πλέον, και αυτό γιατι στο λειτουργικο δεν εχουν την αποκριση των ssd ενω στο storage την χωρητικότητα των 7200άρηδων.

Επίσης είναι πιο θορυβώδεις, πιο ζεστοι και πιο ενεργοβόροι.

Link to comment
Share on other sites

Μα τα ιδια και τα ιδια θα λεμε?

Οι raptors δεν έχουν θέση στην αγορά πλέον, και αυτό γιατι στο λειτουργικο δεν εχουν την αποκριση των ssd ενω στο storage την χωρητικότητα των 7200άρηδων.

Επίσης είναι πιο θορυβώδεις, πιο ζεστοι και πιο ενεργοβόροι.

Μόνο που οι Veloci είναι πολύ πιο γρήγοροι από τους raptors, πιο αθόρυβοι και με λιγότερη κατανάλωση.Επίσης φυσικό είναι να μην έχουν την απόκριση των ssd, αλλά στην ίδια περίπου τιμή παίρνεις δίσκο με διπλάσια χωρητικότητα από τον ssd.

Link to comment
Share on other sites

Προβλέπω οι περισσότεροι που θα απαντήσουν στο poll αυτό (έχοντας Raptor), θα στραφούν πλέον σε SSD (για μελλοντικές αγορές), ή ήδη στράφηκαν (θέλοντας καλύτερες επιδώσεις).

Έτσι υποκειμενικά πιστεύω ότι αν είναι να πάρει κάποιος Raptor, έχει ήδη πάρει, και αν επιμένει να πάρει θα έπρεπε πλέον να δίνονται σε χαμηλότερες τιμές και όχι 200Ευρώ.

Δεδομένου αυτού οι SSD τυχαίνουν της προτίμησης, αυτής της κατηγορίας χρηστών, που έχουν ανάγκη / ή απλά θέλουν θεαματικές επιδώσεις.

Ελάχιστες εξαιρέσεις βέβαια υπάρχουν (σε μια από αυτές τις εξαιρέσεις ανήκω κι εγώ, για άλλους λόγους βέβαια - και αυτό όχι για πολύ, λίγους μήνες ακόμα).

Μα τα ίδια και τα ίδια θα λέμε?

...

Θα συμφωνήσω. Πιστεύω ότι στο προηγούμενο poll καλύψαμε τις λεπτομέρειες. Απλά εδώ μπορούμε να το δούμε από μια άλλη οπτική γωνία.

Link to comment
Share on other sites

Μόνο που οι Veloci είναι πολύ πιο γρήγοροι από τους raptors, πιο αθόρυβοι και με λιγότερη κατανάλωση.Επίσης φυσικό είναι να μην έχουν την απόκριση των ssd, αλλά στην ίδια περίπου τιμή παίρνεις δίσκο με διπλάσια χωρητικότητα από τον ssd.

Συμφωνώ, επίσης αυτός που κάνει video μοντάζ και ειδική επεξεργασία ΔΕΝ θα πάρει SSD λόγω χαμηλού χώρου. Θα πάρει 5-8 veloci σε raid 5 και θα κάνει την δουλειά που θέλει. Για αυτόν που παίζει παιχνίδια θα πάρει 1 veloci για το λειτουργικό του και στον ίδιο θα έχει 2-4 παιχνίδια πάνω εγκατεστημένα. Από αυτές τις απόψεις συμφέρει. Σε μη απαιτητικούς ο απλός μαγνητικός συμφέρει(πλειοψηφία).

Link to comment
Share on other sites

αποκατασταθηκε ο 36αρης ραπτορ απο 2 re3(raid 0) k το pc με 6 ανεμιστηρια + 4 σκληρους μεσα δεν ακουγεται καθολου ασε που ειχα κ προβλημα χωρου καθε 2 μηνες φορματ.τωρα δεν ξερω τι να τα κανω τα 500γιγα που εχω μονο για λειτουργικο!!!!

Link to comment
Share on other sites

αποκατασταθηκε ο 36αρης ραπτορ απο 2 re3(raid 0) k το pc με 6 ανεμιστηρια + 4 σκληρους μεσα δεν ακουγεται καθολου ασε που ειχα κ προβλημα χωρου καθε 2 μηνες φορματ.τωρα δεν ξερω τι να τα κανω τα 500γιγα που εχω μονο για λειτουργικο!!!!
τα ίδια και εδώ, μπορεί μεν raptor να μην είχα, είχα πολλούς μαγνητικούς και κατέληξα σε 2x 250GB RE3 για OS κ.α.
Δεν έχω λεφτά όσο και αν προσπαθουν κάποιοι να με κάνουν να αγοράσω.
+10000! ακόμη που τα διαθέτω ΔΕΝ τα δίνω.
Link to comment
Share on other sites

Έχω αγοράσει δύο Velociraptors και είμαι ευχαριστημένος.

Ακόμα περιμένουμε την απάντησή σου στο άλλο thread "Δείξτε τον SSD σας.." :045:.

Το poll βασικά ρωτάει κάτι άλλο.

Link to comment
Share on other sites

Λογικο δεν ειναι αυτο; Αγορασανε παλιοτερα με περισσοτερα ευρω κατι με μικροτερη χωρητικοτητα, που ειχε μικροτερα latencies απο το mainstream.. τωρα με τους ssds, οι πρωτοι που θα παρουν ειναι οσοι ειχαν raptors.

Link to comment
Share on other sites

μπα οχι ακομα δεν συμφερουν οι ssd για αγορα,εγω προτιμησα το raid κ μου ηρθε φθηνοτερα απ οτι να αγοραζα εναν ssd δεν εχω τις ταχυτητες του ssd βεβαια αλλα ειμαι πολυ ποιο ευχαριστημενος απ οτι ημουν με τον ραπτορ χωρια που απαλλαχθηκα απο τον θορυβο που κανουν σαν δισκοι.

Link to comment
Share on other sites

ο καθενας θα κοιταξει τι ειναι καλυτερο για την δικια του τσεπη κ οχι τι επικρατει γενικα κ για το τι θα θελαμε να εχουμε.

Mα και ο tristeno την τσέπη του κοιτάει :045:

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.