Jump to content



Intel Cοre i7-860 (s1156/P55) ή I7-920 (s1366/X58);


spdrosin1416003315

Recommended Posts

Πρόκειται στο πολύ άμεσο μέλλον (σε 10 μέρες πρέπει να έχω έτοιμη την παραγγελία) να φτιάξω καινούργιο pc. Διαβάζω την τελευταία εβδομάδα λοιπόν στα ελληνικά μας forums πολλούς ανάλογους προβληματισμούς. Διακρίνω μια γενικότερη τάση συμβουλών στους προβληματισμένους προς το 1366 socket. Είπα λοιπόν να διευρίνω τους γνωστικούς ορίζοντές μου και να την ψάξω λίγο παραπέρα κυριολεκτικά και μεταφορικά. Μιλάω για ξένα sites που ειδικεύονται σε pc hardware reviews και συγκρίσεις (anandtech, Tom's hardware, x-bit labs, κ.α.) Εκεί βλέπω π.χ. όμως πως οι επεργαστές του 1156 socket είναι για το μέσο χρήστη (όπως εγώ) καλύτερη επιλογή σε σύγκριση με τους 1366. Ή αν θέλετε αντίστοιχα προτιμούν το P55 chipset από το X58 με το μόνο μειονέκτημα του πρώτου συγκριτικά με το δεύτερο την ευκολία στο overclocking. Συγκεκριμένα μιλάω για τους 2 πιο mainstream επεξεργαστές του εκάστοτε socket: i7-860 (s1156/P55) & I7-920 (s1366/X58). Ανάμεσα σε αυτούς τους 2 "παίζω". Περιορισμό στο budget δεν έχω (από επιδότηση θα πάρω τα χρήματα), αλλά θα ήθελα το καλύτερο δυνατό (και διαχρονικά συνάμα) για μένα, που ασχολούμαι λίγο πολύ με ό, τι ασχολείται ένας μέσος χρήστης (Internet - surf, downloading, κλπ, παιχνίδια - PES, CS και που και που κανένα πιο απαιτητικό Action, λίγο overclocking). Τη γνώμη σας (όσοι πραγματικά γνωρίζετε κι έχετε τεκμήρια). Σας ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Από τη στιγμή που το Ρ55 είναι καθαρά mainstream ενώ το Χ58, το high-end, καταλαβαίνεις εύκολα, χωρίς τεκμήρια, ότι είναι καλύτερο. Η βασική διαφορά τους είναι το κόστος, όπου για εσένα δεν αποτελεί πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

Από τη στιγμή που το Ρ55 είναι καθαρά mainstream ενώ το Χ58, το high-end, καταλαβαίνεις εύκολα, χωρίς τεκμήρια, ότι είναι καλύτερο. Η βασική διαφορά τους είναι το κόστος, όπου για εσένα δεν αποτελεί πρόβλημα.

Ναι, αλλά γιατί το maintream (P55) είναι πιο ακριβό; Λόγω νεότερης τεχνολογίας; Επίσης με προβληματίζει το γεγονός ότι το P55 δεν υποστηρίζει triple channel.

Link to comment
Share on other sites

Πιό φθηνό είναι το Ρ55. Βασικά οι επεξεργαστές είναι περίπου στα ίδια, ενώ οι μητρικές λίγο φθηνότερες, ή για να το θέσω καλύτερα, υπάρχουν και φθηνότερα μοντέλα. Αν συγκρίνεις τις ανάλογες όμως, πχ Asus P6T Deluxe, και Asus P7Ρ55 Deluxe, οι διαφορές είναι ελάχιστες (10-30€).

Το dual με το tripple δεν παίζουν ρόλο, παρά μόνο σε benchmarks. Όπως θα διαβάσεις κι εδώ, περισσότερο κερδίζεις από τα 2GB παραπάνω μνήμης και εφόσον έχεις 64bit OS και εφαρμογές που το εκμεταλλεύονται, παρά από το 3ο κανάλι (2x2Gb vs 3x2GB).

Link to comment
Share on other sites

Πιό φθηνό είναι το Ρ55. Βασικά οι επεξεργαστές είναι περίπου στα ίδια, ενώ οι μητρικές λίγο φθηνότερες, ή για να το θέσω καλύτερα, υπάρχουν και φθηνότερα μοντέλα. Αν συγκρίνεις τις ανάλογες όμως, πχ Asus P6T Deluxe, και Asus P7Ρ55 Deluxe, οι διαφορές είναι ελάχιστες (10-30€).

Το dual με το tripple δεν παίζουν ρόλο, παρά μόνο σε benchmarks. Όπως θα διαβάσεις κι εδώ, περισσότερο κερδίζεις από τα 2GB παραπάνω μνήμης και εφόσον έχεις 64bit OS και εφαρμογές που το εκμεταλλεύονται, παρά από το 3ο κανάλι (2x2Gb vs 3x2GB).

Απλά με μπέρδεψες όπως το είπες για το οικονομικό. Τέλος πάντων. Εφ' όσον λοιπόν το οικονομικό δεν αποτελεί πρόβλημα, παίρνοντας ένα X58 based system, που είναι για ενθουσιώδεις χρήστες βάσει της θεωρίας, θα ήταν δυνατότερο. Όμως τα reviews αναφέρουν πως ο 860 τρέχει καλύτερα από τον 920 σε παιχνίδια και εφαρμογές. :confused:

Link to comment
Share on other sites

Ελάχιστα καλύτερα, γιατί είναι 2.8 αντί για 2.66. Η βασικότατη διαφορά τους είναι όμως, ότι το 1366/Χ58 θα μπορεί να πάρει αύριο τους i9 που θα είναι πολύ καλύτεροι, ενώ το 1156/Ρ55 δεν είναι αναβαθμίσιμο (ακόμα τουλάχιστον)

Link to comment
Share on other sites

Ελάχιστα καλύτερα, γιατί είναι 2.8 αντί για 2.66. Η βασικότατη διαφορά τους είναι όμως, ότι το 1366/Χ58 θα μπορεί να πάρει αύριο τους i9 που θα είναι πολύ καλύτεροι, ενώ το 1156/Ρ55 δεν είναι αναβαθμίσιμο (ακόμα τουλάχιστον)

Ναι το γνωρίζω αυτό. Η λογική όμως λέει πως δε μπορεί να αφήσουν ένα chipset (P55) έτσι ξεκρέμαστο. Απλά είναι νέο οπότε δεν αναμένονται νέα από τόσο νωρίς. Σωστά;

Link to comment
Share on other sites

Λεπόν παιδιά, μετά από 1 βδομάδα διλλήματος, διαβάσματος, σπαζοκεφαλιάσματος, κλπ κατέληξα στον 860 (ή 1156 ή Ρ55). Όπως κι αν το πω το ίδιο είναι. Το θέμα είναι πως παίζει να στραβώσει το θέμα της επιδότησης. Όπως και να έχει ευχαριστώ για τις γνώμες και το χρόνο σας. (Εδώ είμαστε πάλι)

Link to comment
Share on other sites

Σιγούρεψε πρώτα το θέμα της επιδότησης 50% ή 80%

Έχεις κάνει αίτηση με τα απαραίτητα δικαιολογητικά?

Ελάχιστη φορολογική δήλωση (μέσος όρος των ακαθάριστων εσόδων από την επιδοτούμενη επαγγελματική δραστηριότητα των δύο τελευταίων ετών).

______________________________

        Αττική-Θεσνίκη     Επικράτεια
ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ 1,2 - 35.000 € ή 28.000 €
ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ 3,5 - 25.000 € ή 20.000 €
ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ 4 - 50.000 € ή 40.000 €

Υπάρχουν όρια ελάχιστης παραγγελίας.

Δηλαδή δεν μπορείς να επιδοτηθείς για ένα υπολογιστή 3000 ευρώ μόνο.

Πρέπει να αγοράσεις κι άλλα πράγματα, ώστε να συμπληρώσεις το κατώτατο όριο.

Πρόσεξε λοιπόν γιατί πολλοί θέλουν να πουλήσουν και τάζουν ότι αναλαμβάνουν τις διαδικασίες, ενώ είναι απάτη.

Αν είναι να επιδοτηθεί το μηχάνημα, πάρε 950 - Χ58.

Αν είναι να τα πληρώσεις από την τσέπη σου πάρε i750 - P55

Εξαρτάται και πόσους δίσκους, κάρτες PCIe, USB συσκευές κτλ θα βάλεις πάνω.

Το P55 δεν σηκώνει πολλά.

Διάβασε το νόμο και μην πιστεύεις ότι σου λένε.

http://www.espa.gr/Shared/Download.aspx?cat=attachments&type=Proclamations&fileid=1338

http://www.espa.gr/Shared/Download.aspx?cat=attachments&type=Proclamations&fileid=1281

attachment.php?attachmentid=25599&stc=1&d=1253955570

Για περισσότερες πληροφορίες σχετικά με την P55 πλατφόρμα και τις διαφορές με την x58 δες το θέμα με τίτλο (κλικ -->) P55 μητρικές.

post-5134-1442175560,5982_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Μωρέ τα είχα δει όλα, απλά έπαιζε μια παράληψη σε ένα χαρτί όταν το είχαμε κάνει και τώρα είναι (μάλλον) αργά. Από μ@L@κ|@ την χάνω. Τέλος πάντων. Όσο για το P55 που λες πως δε σηκώνει, δε συμφωνώ. Χωρίς να τα έχω βάλει όλα (Ups, ψύκτρα, κα) φτάνω τα 2000 ευρώ για πλάκα. Θα στο πω κι αλλιώς. Παίρνω μια Eizo οθόνη και μετά όχι μόνο να βάλω κι άλλα θα θέλω, αλλά θα ψάχνω τί να βγάλω.

Link to comment
Share on other sites

Αν θες μια υπέρογκη χρέωση, εγώ είμαι εδώ :p

UPS : MGE Pulsar M 3000VA 1450-1500Ευρώ

PC : λίγο πολύ αυτά που έχεις στο μυαλό σου 1000-1500Ευρώ+(η βάλε έναν i7 975 να πάει 2000Ε σύνολο)

monitor : Eizo HD2442W-BK 1300Ευρώ

ε, βάλε και ένα laser εκτυπωτή έγχρωμο 1000-1200Ευρώ

Την κάτσαμε την βάρκα η θες λίγο ακόμη βοήθεια;:040:

Υ.Γ. Α, έχουμε και το ATI eyefinity και τις 6 οθόνες αν σε βολεύει:103:

Link to comment
Share on other sites

Αν θες μια υπέρογκη χρέωση, εγώ είμαι εδώ :p

UPS : MGE Pulsar M 3000VA 1450-1500Ευρώ

PC : λίγο πολύ αυτά που έχεις στο μυαλό σου 1000-1500Ευρώ+(η βάλε έναν i7 975 να πάει 2000Ε σύνολο)

monitor : Eizo HD2442W-BK 1300Ευρώ

ε, βάλε και ένα laser εκτυπωτή έγχρωμο 1000-1200Ευρώ

Την κάτσαμε την βάρκα η θες λίγο ακόμη βοήθεια;:040:

Υ.Γ. Α, έχουμε και το ATI eyefinity και τις 6 οθόνες αν σε βολεύει:103:

Ε ναι ρε. Μη λέμε χαζομάρες. Το δύσκολο είναι να κρατήσουμε χαμηλό budget. Όταν είναι το αντίθετο μόνο δύσκολο δεν είναι. Αλίμονο. :021:

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.