Jump to content



Έχετε δει διαφορά με Raid 0?


Seeker

Recommended Posts

Μιλάω για την συνηθισμένη καθημερινή χρήση όπως διαφορά στην ταχύτητα boot, διαφορά στα παιχνίδια, διαφορά στην ταχύτητα μέσα στα Windows γενικά, κλπ.

Link to comment
Share on other sites

Εγω ειδα μονο οταν ηταν φρεσκα τα παραθυρα..

Τωρα δεν το χω τεσταρει και πολυ σοβαρα,αλλα αυτο καταλαβα.

Και κατι αλλο,εχω 2x200 σε raid αλλα στο my computer βλεπει εναν 400αρη.Εχω τιποτα λαθος?

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από aggelopas

Εγω ειδα μονο οταν ηταν φρεσκα τα παραθυρα..

Τωρα δεν το χω τεσταρει και πολυ σοβαρα,αλλα αυτο καταλαβα.

Και κατι αλλο,εχω 2x200 σε raid αλλα στο my computer βλεπει εναν 400αρη.Εχω τιποτα λαθος?

αν έχεις κάνει stripping (raid0) τότε είναι όλα σωστά

Link to comment
Share on other sites

προσωπικά είδα διαφορά μόνο στα bennchmarks. ίσως έφταιγε ο onboard controller sil3112 , μπορεί με πιο σύγχρονους ή ακριβές κάρτες επέκτασης να δεις όντως βελτίωση. πάντως αρκετό ρίσκο έφαγα και ένα corruption, όπου χάθηκαν όλα. τα raid >1 είναι πιο ασφαλή και θεωρητικά πιο γρήγορα από ένα σκληρό, αλλά και πιο ακριβά γιατί θέλουν και άλλους σκληρούς οπότε αρχίζει να ακριβένει πολύ η φάση.

καλύτερα να περιμένουμε να δούμε πως θα πάνε οι καινούριοι SATAII δίσκοι με NCQ. μπορεί με τη βελτίωση που θα έχουν σε λίγους μ'ηνες να γελάμε με το παν'ακριβο RAID που στήσαμε σήμερα.

Γενικά όταν κάτι είναι διπλό και πιο δύσκολα θα το αναβαθμίσεις , ενώ το να πάρεις κάποια στιγμή ένα σύγχρονο δίσκο είναι αρκετά πιο εύκολο

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από SlotKiller [Χθες, στις 22:31]

οταν θα εισαι στα 200/400, τα 100 ειναι στον ενα και τα αλλα 100 στον αλλο.....

....αυτη ειναι η λογικη του stripping!

Μισο λεπτο..τοτε που ειναι το κερδος στην ταχυτητα?

Γιατι αν χτυπησει ο ενας τα χανω ολα?

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από aggelopas

Μισο λεπτο..τοτε που ειναι το κερδος στην ταχυτητα?

Γιατι αν χτυπησει ο ενας τα χανω ολα?

το stripe είναι μικρό 16Κbytes-128Κ όχι 100GIGA. για παράδειγμα ένα αρχείο 128Κ με 64Κ stripe raid, ένα τμήμα του αρχείου που ζητάει το λειτουργικό θα βρίσκεται στον ένα σκληρό και το άλλο στον δεύτερο οπότε θα διαβαστούν παράλληλα και αφού βρίσκονται σε διαφορετικά κανάλια θα αποθηκευτούν στην μνήμη σχεδόν στην διπλάσια ταχύτητα.

αν χαλάσει ο ένας σκληρός τα χάνεις όλα.

Link to comment
Share on other sites

το striping αξιζει αρκετα οταν εχεις να κανεις με επεξεργασια ενος μεγαλου αρχειου, αν ομως εχεις να κανεις με πολλα μικρα αρχεια τοτε δεν βλεπεις και παρα πολλα πραγματα

-γενικα αυτο που ισχυει ειναι οτι σε striping εχεις μεγαλο tranfer rate ενω σε mirroring εχεις μικροτερο seek time και ασφαλεια

+τωρα το τι θα επιλεξεις εχει να κανει με το τι κανεις με τον υπολογιστη σου ..

-αν πχ τον θελεις για δουλεια θα πας σε mirroring αφου το backup που σου προσφερει υποδιπλασιαζει τις πιθανοτητες να χασεις τα αρχεια σου σε σχεσει με ενα δισκο και επισης κανει το οποιοδηποτε database που θα εχεις πιο γρηγορο σε επιπεδο search

-αν ειναι για σπιτι που θες τα φορτωνεις πιο γρηγορα το οτιδηποτε (Απο παιχνιδια ταινιες ...κτλ)

και δε σε νοιαζει τοσο πολυ η πιθανοτητα να χασεις καποια αρχεια (πιστευω κανενας δεν θελει σε οποιαδηποτε περιπτωση )τοτε ειναι μια καλη λυση - αλλα η πιθανοτητα αυτη για μενα που χρησιμοποιουσα striping .. με προυποθεση να προσεχεις λιγακι τους σκληρους σου και να εχεις παντα partiton για να τους εχεις ξεκουραστους ... ειναι πολυ μικρη (πρεπει να εσαι λιγακι γκαντεμης)

βεβαια εκτος απο αυτες τις λυσεις υπαρχουν και πολλες αλλες οπως raid 5 που προυποθετουν πολλους σκληρους αλλα συνδιαζουν και τα δυο και γενκα ειναι απο τις καλυτερες λυσεις

για περισσοτερες πληροφοριες διαβασε αυτο

http://arstechnica.com/paedia/r/raid-5.html

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από aggelopas

Δεν το εχω ψαξει αρκετα.Το μεγεθος του stripe αλλαζει απο το bios του RAID??

από εκεί αλλάζει αλλά πρέπει να κάνεις φορματ και να τα ξαναπεράσεις όλα από την αρχή. to nvidia raid έχει κάποιες δυνατότητες για on the fly αλλαγές αλλά δεν είμαι σίγουρος αν αλλάζει και το stripe, τσέκαρέ το ανάλογα τι controller έχεις.

Link to comment
Share on other sites

πρεπει να το φτιαξεις όχι από το bios αλλά από μια οθονούλα που σου βγάζει μάλλον αρχικά στο μπουτάρισμα..

Η μόνη ρύθμιση που πρέπει να κάνεις είναι να επιλέξεις ποιους δίσκους θές να κάνεις raid και τι είδους raid να κάνεις...

πρέπει να προσέξεις να βάλεις τους drivers σε δισκέτα από το cd πριν βάλεις windows και να τους περάσεις στην αρχή που λέει press f6................

Link to comment
Share on other sites

*ασχετο

μπορείς να μου δώσεις λεπτομέρειες για το overclocking που έχεις κάνει γιατι έχουμε το ίδιο υλικό.........

συγκεκριμένα θέλω να μου πείς τι έκανες στο bios γιατι τα βήματα που υπάρχουν στον οδηγό δεν υπάρχουν στο bios μου

έκανες μέσα από την αυτόματη επιλογή που είχε???????/

thanks

Αρχική απάντηση από JiMk

Η διαφορά single drive με 2 ίδιους σε raid0 είναι μέρα με τη νύχτα.

’σχετα αν επέλεξα single δίσκο λίγο γρηγορότερο

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.