Jump to content



Έχετε δει διαφορά με Raid 0?


Seeker

Recommended Posts

Αρχική απάντηση από JiMk [Σήμερα, στις 21:45]

Η διαφορά single drive με 2 ίδιους σε raid0 είναι μέρα με τη νύχτα.

’σχετα αν επέλεξα single δίσκο λίγο γρηγορότερο

Γιατί τελικά κατέληξες σε single δίσκο;

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από JimmyFox

Δίνει επιδόσεις το RAID. Τα πάντα φορτώνουν πιο γρήγορα και γενικά σου δίνει την αίσθηση οτι το σύστημα έχει ξεμπουκώσει.

oh yes... ακριβως... δινει το κατι παραπανω....

πρεπει να συγκρινεις δυο υπολογιστες διπλα διπλα ... και να πεις οτι ναι εχω διαφορα....

υπολογισε οτι το raid 0 (πχ. 2 χ 80 γιγα στις 7200 ) ειιναι σαν να εχεις 1 δισκο στις 14400 (ο ραπτορ τρεχει στις 10000)

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από SlotKiller [21-02-2005 22:31]

οταν θα εισαι στα 200/400, τα 100 ειναι στον ενα και τα αλλα 100 στον αλλο.....

....αυτη ειναι η λογικη του stripping!

Δηλαδη για να εχω 0+1 raid, δηλαδη stripe και mirror θα πρεπει να εχω 4 δισκους?

Link to comment
Share on other sites

Ίσως να μπορείς με έναν διπλού μεγέθους. Για παράδειγμα 2x40GB σε RAID 0 και 1x80 σε RAID 1 με τους πρώτους.

Επαναλαμβάνω πως δεν είμαι σίγουρος αν γίνεται, καλύτερα να περιμένεις να σου απαντήσει κάποιος άλλος.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από aggelopas

Δηλαδη για να εχω 0+1 raid, δηλαδη stripe και mirror θα πρεπει να εχω 4 δισκους?

Κατι τετοιο ..

Αρχική απάντηση από Seeker

Ίσως να μπορείς με έναν διπλού μεγέθους. Για παράδειγμα 2x40GB σε RAID 0 και 1x80 σε RAID 1 με τους πρώτους.

Επαναλαμβάνω πως δεν είμαι σίγουρος αν γίνεται, καλύτερα να περιμένεις να σου απαντήσει κάποιος άλλος.

οι δισκοι πρεπει να ειναι πανομοιοτυποι....

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από yaputzis [22-02-2005 22:50]

Γιατί τελικά κατέληξες σε single δίσκο;

Είχα raid0 με 2χ40maxtor, πήρα WD Raptor 74G και πάει γρηγορότερα(δε μιλάω για bench), δε μου περίσσευαν 200 για 2ο ράπτορα.

Link to comment
Share on other sites

Από περιέργεια , πού είδατε μεγάλη διαφορά λόγω raid0 (30-40% και άνω);

Έγω τουλάχιστον , έχοντας στήσει μερικά raid0 για άλλους , δεν είδα πουθενά μεγάλη διαφορά , πέρα από την σειριακή αντιγραφή μεγάλων αρχείων (copy-paste).

Σε οτιδήποτε άλλο , στην καλύτερη 5-10% , σε πραγματικές εφαρμογές πάντα.

Στα synthetics , προφανώς , το raid0 δεν πιάνεται.

Και δεν είμαι ο μόνος με αυτήν την γνώμη :

http://www.anandtech.com/storage/showdoc.aspx?i=2101&p=1

http://techreport.com/reviews/2004q2/chipset-raid/index.x?pg=1

Φυσικά για κάποιους αυτό το 5-10% μπορεί να είναι μεγάλη βελτιώση.

Εγώ πάλι , αν έστηνα raid για μένα , θα έστηνα raid1.

Link to comment
Share on other sites

Εγω προσωπικα ειδα αισθητη διαφορα και μαλιστα μπολικη. Στα νουμερα εχει διαφορες αλλα το θεμα ειναι πως και στη πραξη καταλαβα πως ειναι γρηγοροτερο.

Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...

αν κάποιος επιλέξει να στήσει raid 0 πως θα κάνει το backup του? αν κάποιος σκληρός παράδοση πνεύμα τότε απλά έχει χάσει τα δεδομένα του λόγο striping? δηλαδή το raid 0 είναι εντελώς ρίσκο στο όνομα τις ταχύτητας?

Link to comment
Share on other sites

θα κανει back up σε εναν αλλο σκληρο... εκτος raid

ναι ειναι λιγο ρισκο...

αλλα προσωπικα δε με χαλαει καθολου...

εχεις ενα μεγαλο σαβουροδισκο και πετας το backup σου εκει, και εχεις το raid 0 για performance...

Link to comment
Share on other sites

έχω 2 maxtor pata 80GB . αν τους έκανα raid0 θα ήταν μονο για το λειτουργικό και installations.και ένα άλλον μεγάλο δίσκο για να σώζω ότι άλλο έχω και backup. ωστόσο θα άξιζε τον κόπο και τα χρήματα να έπαιρνα 2 WESTERN DIGITAL RAPTOR 360GD 36,7GB 10,000RPM SERIAL ΑΤΑ και σε αυτούς να έστηνα raid0? σε σχέση με τους 2 maxtor θα έβλεπα άραγε αισθητή διαφορα? ξέρω είναι λίγο ρητορική ερώτηση: εξαρτάται από το ποσο ευαίσθητος είναι ο καθένας μας όπως είπαν μερικοί πιο πάνω.

επίσης από θόρυβο 2 raptors τι λένε?

Link to comment
Share on other sites

a και κάτι άλλο: σε raid1 mirroring αν σκάσει ο ένας τότε boris να κανεις retrieve από τον άλλο δίσκο χωρίς να ξανακάνεις full install από την αρχή? και πως γίνετε αυτό με κάποιο software πως?

και αν όμως σκάσει ο ένας ομοίως μετά θα πρέπει να βρείς ένα πάλι όμοιο με αυτόν που έσκασε για να τον αντικαταστήσεις σωστά? και αν δεν βρίσκεις τον "τρος" κανονικά που λένε?

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από cattino

εμενα αυτο που με εχει χαλασει στο raid0 ειναι οτι παρατηρω χαμενο χωρο.....

γραφς στον σκλιρο 10 giga kai οταν τα σβησω ελευθερωνονται τα 9!!!!!!!

πολυ περιεργο......

έχεις βάλει μεγάλο size σε stripe/cluster μεγαλύτερο απο τη μέση χρήση που κάνεις μάλλον

λογικά τα αρχεία σου έχουν μεγάλη διαφορά απο size kai size on disk e?

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.