Jump to content



Ποια μπαταρία για UPS?


viper1442169065

Recommended Posts

Λοιπον αποφάσισα να πάω να αλλάξω την μπαταρία που έχω στο Mustek 800.

Αυτή τη στιγμή φοράει μια YUASA NPW-12 που μου έχουν πει ότι είναι αρκετά καλή σαν μάρκα.

Δυστηχώς ούτε σε ΦΑΝΟ την βρίσκω ούτε σε ΔΗΣΙΟ.

Οι αντίστοιχες που έχουν είναι:

*ΦΑΝΟΣ Μάρκα Winner στα 16€

*ΔΗΣΙΟΣ Μάρκα CSB στα 25€

Καμιά άλλη πρόταση ή τι πιστεύετε για τις 2 παραπάνω μπαταρίες?

Το σύστημα που θα μπει το UPS είναι το κατεβαστήρι μου με σχετικά παλιό hardware.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ από το Σκρέκη είχα πάρει μια Qbattery, καλή ήταν.(σε ένα Mustek είναι)

Τώρα έχω να αλλάξω τις μπαταρίες του MGE γιατί έχουν πέσει σε απόδοση. Ελπίζω να δέχωνται άλλες εκτός από τις CSB που έχουν(6άδα).

Link to comment
Share on other sites

Χθες άλλαξα μπαταρία σε APC Smart UPS 1500.

Την αγόρασα από Energy Conversion Systems.

Μου την έφερε σπίτι με 10 ευρώ (ήθελε 20 αλλά ΟΚ).

τηλ. 210-9825002.

Παλιά αγόραζα από Δήσιο.

Αν μπορείς πρότεινε μια αντίστοιχη σε χαρακτηριστικά με αυτή που χρειάζομαι.

Για να δω αν αξίζει να το ψάξω το μαγαζί που προτείνεις.

Link to comment
Share on other sites

Επίσημες μάρκες και πολύ γνωστές είναι κάποιες όπως οι Yuasa, CSB.

Σίγουρα θα υπάρχουν και λιγότερο γνωστές εταιρείες.

Εννοείται ότι κάνουν δουλειά.Και άλλωστε για αυτό ρωτάμε για να μας πούνε την εμπειρία τους και όσοι έχουν δοκιμάσει διαφορετικές μάρκες.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως άλλαξα σε 9 τεμ. APC 500 αντίστοιχες μπαταρίες CSB ίδιες με αυτές που είχαν πάνω, από ΔΗΣΙΟ και 3 από αυτές πέθαναν κυριολεκτικά στους 2-3 μήνες. Ακόμα δεν έχω καταφέρει να τους τις πάω να δούμε τί έγινε

Link to comment
Share on other sites

CSB φοράνε τα Eaton (πρώην MGE/Merlin Gerin) και είναι σκυλιά. Εγώ τις έχω 4+ χρόνια και η απόδοσή τους είναι στο 80%.

@AgAl: Ψάξε το και πήγαινε το UPS για έλεγχο γιατί μπορεί να μην τις φορτίζει σωστά

Link to comment
Share on other sites

CSB φοράνε τα Eaton (πρώην MGE/Merlin Gerin) και είναι σκυλιά. Εγώ τις έχω 4+ χρόνια και η απόδοσή τους είναι στο 80%.

Εχεις καμια γνωμη για τα φθηνα eaton στο eshop; πχ http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.701057&u=EATON-NOVA-AVR-LINE-INTERACTIVE-USB-1250VA

Link to comment
Share on other sites

Αλλο θεμα αυτο, αν και δεν βλεπω να τα φερνει αλλος πιο αξιοπιστος τα μικρα ΕΑΤΟΝ, τεσπα, εμενα με ενδιαφερει το UPS να ειναι σχετικα αξιοπιστο, το προγραμμα ελεγχου του να δουλευει καλα, ειχα δοκιμασει κατι turbo-x ups 1000 και 1500VA και οτι θελανε κανανε, 3 στις 4 φορες σε πτωση τασης δεν γυριζαν σε μπαταρια, οταν το κανανε ομως η μπαταρια κραταγε, ηταν προβλημα των ηλεκτρονικων τους, και δεν ηταν ενα και δυο, 4 ειχα παρει ( τρια 1500 και ενα 1000 ), γιαυτο λεω, αν το EATON τουλαχιστον δουλευει σχετικα καλα..

Link to comment
Share on other sites

Βρεθήκαμε Viper, AgAl, ENT, να θέλουμε αλλαγή μπαταρίας.

Στη δική μου περίπτωση πρόωρα έχοντας Windows 7.

Πρόωρα άλλαξε μπαταρία και ο AgAl. Μήπως την είχες με Windows 7?

Στις 15 Δεκ 2009 είχα τρέξει την εντολή powercfg -energy και έδειξε μπαταρία 100%.

Δείτε το σχετικό μου post. Μέσα σε λίγες μέρες η μπαταρία ήθελε αλλαγή. Εντελώς ξαφνικά δεν μπορούσε να φορτιστεί ούτε για λίγο.

Δείτε αυτά τα νέα.

Microsoft investigate Windows 7 battery problems

Microsoft investigating Windows 7 battery issue

Is Windows 7 wrecking notebook batteries?

MSFT Investigating Windows 7 Battery Problems

Link to comment
Share on other sites

Εγώ μιλάω για μπαταρία για UPS.

Εσύ νόμιζα ότι έλεγες για μπαταρία για το laptop.

Πάντως στο laptop που έχω και εκεί τα 7, χωρίς να το χρησιμοποιώ συχνά, μια χαρά μου κρατάει η μπαταρία.

Link to comment
Share on other sites

@AgAl: Ψάξε το και πήγαινε το UPS για έλεγχο γιατί μπορεί να μην τις φορτίζει σωστά

Πρέπει να το ψάξω γιατί με έχει πιάσει φόβος ότι μπορεί να συμβεί και με τα άλλα ups...

Βέβαια το θέμα είναι που να τα πας για έλεγχο!

Link to comment
Share on other sites

Πήρα τελικά την μπαταρία από τον ΦΑΝΟ.

Μόλις την έβαλα για την 1η φόρτιση στο mustek και κάθε 2-3 δεύτερα κάνει και 1 beep.

Είναι νορμάλ?

Δεν έχω συνδέσει τίποτα πάνω.

Ok το φτιαξα

Link to comment
Share on other sites

O Δήσιος (Πλατεία Καρύτση) αναλαμβάνει έλεγχο και αν πας με αμάξι είναι βολικός, αφού έχει 2 πάρκιν στα 40μ.

Είχα πάρει τις μπαταρίες από το Δήσιο στα Βριλήσσια (Λ.Πεντέλης) οπότε νομίζω ότι πρέπει να τις πάω εκεί για τσεκάρισμα.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.