Jump to content



Hybrid Crossfire, Αξίζει?


qyte

Recommended Posts

Γειά σας,

Ξέρω από πριν ότι το θέμα αυτό είναι λογικά παλιό αλλά πρόσφατα υποχρεώθηκα να βοηθήσω ένα ξαδερφάκι μου να στήσει ένα PC (νομίζω ότι αρκετοί έχουμε βιώσει παρόμοια εμπειρία:062:)

Τέλος πάντων καθώς έψαχνα γενικά βρήκα ότι υπάρχει αυτή η δυνατότητα όταν υπάρχει On-Board καρτούλα να κάνεις Crossfire με την καρτούλα σου την κανονική.

Συνεπώς έχω 2 ερωτήσεις...

1] Εγώ έχω disabled στην μητρική μου μια ATI HD3200 και έχω κανονική μια HD4850, δεν ξέρω αν παίζει σε εμένα καν να το δοκιμάσω καταρχάς;

2] Μπορεί κάποιος να με παραπέμψει σε κάποιο Thread/Link όπου μπορώ να αξιολογήσω τα προτερήματα/μειονεκτήματα της τεχνολογίας SLI/Crossfire έναντι του κάποιος να πάρει μια πιο ισχυρή κάρτα; (το παιδί διαθέτει περίπου 300-350 και δεν ξέρω αν είναι προτιμώτερο 2 πιο αδυναμες κάρτες στην θέση μιας ισχυρότερης.)

Ευχαριστώ πολύ.

Link to comment
Share on other sites

οχι.

τοσο απλα.

το hybrid δουλευει μονο με μικρη καρτα, τυπου 4300 κατι. Δεν δουλευει με 4850. Ουτε καν με 4650.

Γενικα ειναι καλυτερα μια καρτα δυνατη παρα 2 μεσαιες σε CF/SLI.

Αν προκειται δηλ εξ αρχης να αποφασισεις.

Εκει που ισως αξιζει να το σκεφτει κανεις το CF/SLI ειναι αν εχει ηδη μια καρτα και καποια στιγμη βρει φτηνη μια ιδια. (αν και παλι, ισως ειναι προτιμοτερο να πουλησει την παλια και να παρει μια καλυτερη)

επισης το CF/SLI αξιζει για οσους θελουν το μεγιστο δυνατο, οποτε πανε και αγοραζουν 2 απο την πιο τοπ καρτα.

Αλλα δεν συζηταμε για τετοια περιπτωση εδω.

για valye for money δεν αξιζει.

Δηλ για το ξαδελφο σου αν εχει 300-350 για vga, καλυτερα να παρει μια 5870 παρα 2 5770 σε CF

Αν τα 350 που ειπες ειναι για ολο το συστημα, παλι θα βρει μια καλουτσικη vga

(που θα ειναι απειρως καλυτερη απο hybrid CF με 3200+4300)

Link to comment
Share on other sites

Βασικά ήταν 850 για mobo-cpu-ramakia-gpu-Power (και κουτί).

Εγώ το υπολογίζω κάπου στα 350 για gpu αλλα γενικά ήθελα να γνωρίζω τι παίζει με το SLI/CF και με το πως είναι το σωστό να χρησιμοποιήται.

Thanks :)

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.