Jump to content



νεο PC δεν αναβει


Recommended Posts

oι ανεμιστηρες γυρνανε.

το εβγαλα και εξω απο το κουτι.

συνεδεσα και το speaker-ακι αλλα δεν κανει κανενα μπιπ. μας λεει κατι αυτο?

ΥΓ

παλι το φορουμ δεν με αφηνε να κανω νεο thread

επρεπε αν δοκιμασω 100 φορες και το πηρε καποια στιγμη με τις 2 μονο προτασεις...

με αυτα και μ΄αυτα μας εχει αλλαξει τα φωτα και το φορουμ...

Link to comment
Share on other sites

Αλλες μνημες και κανα clear CMOS δοκιμασες?Beep θα πρεπει να ακουσεις αν δοκιμασεις να το ξεκινησεις χωρις μνημες η καρτα γραφικων αλλα πριν πρεπει να bootαρει...

Παιζει να δοκιμασεις αλλη CPU?

stealth

Link to comment
Share on other sites

Αν είναι ασυμβατότητα με cpu δεν θα κάνει beep, αλλά θα συμπεριφερθεί όπως σου συμπεριφέρεται. Τα ίδια θα κάνει αν κάτι έχει καεί στην μητρική.

Για τα beep codes δες εδώ

http://www.pchell.com/hardware/beepcodes.shtml

Μήπως είναι θέμα BIOS πάλι. Αν δεις ότι προσπαθεί να διαβάσει από το DVD δες το CD που δινόταν με την μητρική μήπως και έχει κανένα αρχείο με το BIOS στο root. Αν θυμάμαι καλά κάποιες μητρικές αν τρώγανε BIOS corruption μπορούσαν να το διορθώσουν διαβάζοντας κάποιο αρχείο με το ΒIOS στο root του CD ακολουθώντας διαδικασία αυτόματου BIOS update.

Link to comment
Share on other sites

Ξήλωσε τα όλα, άσε μόνο μητρική, μια μνήμη, κάρτα γραφικών (αν απαιτείται), Οθόνη πληκτρολόγιο.

Βγάλε τη CPU έλεγξε τα ποδαράκια, βάλε τη CPU, κάνε reset BIOS, έλεγξε τα jumpers για το BIOS και γενικά τα άλλα jumpers της μητρικής.

Προσπάθησε να μπεις στο BIOS.

Μεγειά και καλό Πάσχα...

Θα έχεις κάτι να ασχολείσαι ΛΟΛ.

Link to comment
Share on other sites

οπως ειπα το εβγαλα και εξω απο το κουτι μονο με τα βασικα. (και clear CMOS)

ενταξει, ειναι ολα απο το Πλαισιο και στην τελικη εκει θα καταληξω να τα ελεγξουν.

παιζει μηπως σημερα δοκιμασω cpu & ram στου αδελφου μου.

τη ram την υποπτευομαι, επειδη πηγα Πλαισιο για την Corsair 1333 @96E και βρηκα στη βιτρινα και πηρα μια μπλε Μuschin 1600 @91 που δεν υπαρχει στο site, και λεω μηπως ηταν καμμια ελαττωματικη που ξεμεινε.

δεν νομιζω να ειναι ασυμβατοτητα ram, ή ειναι χαλασμενη ή θα επρεπε να παιζει, ετσι δεν ειναι?

ασυμβατοτητα με cpu-mobo δεν παιζει γιατι ακριβως τα ιδια ειχα φτιαξει τις προαλλες για τον αδεφο μου. (gigabyte 770 usb3/sata3 + 965)

αλλα απο πριν ειχα αποφασισει τη μητρικη παλι να την αλλαξω αυριο και να παρω μια με το 790Χ για να εχω και CF αμα μου τη βαρεσει καμμια στιγμη.

(απο τη στιγμη που αποφασισα την αναβαθμιση, εχω αλλαξει 3 φορες γνωμη προς τα πανω. λεω μια που μπηκα στο τριπακι δε μαμιεται...)

vga δεν ειναι σιγουρα γιατι εχω 2 ελεγμενες.

Η 5770 ηταν και η αφορμη για την πληρη αναβαθμιση, γιατι η παλια asus 939 που ειχα δεν ειναι συμβατη με την σειρα 5 της ΑΤΙ και η #%$Αsus τοσο καιρο δεν βγαζει BIOS...το μπουλο λοιπον, μονο Gigabyte στο εξης.

sakattack added 9 Minutes and 56 Seconds later...

Για τα beep codes δες εδώ

http://www.pchell.com/hardware/beepcodes.shtml

thanks

No beepPower supply or system board problem

λες να ειναι μητρικη?

ελπιζω να μην ειναι ασυμβατοτητα τροφοδοτικου. εχω ενα Enermax 465 με 31Α στη 12αρα, δεν πιστευω να μην σηκωνει τον 965. τον δοκιμασα και με καρτα 6200 της πλακας για να μην τραβαει ρευμα τιποτα αλλο εκτος απο την cpu.

Ειχα δουλεψει και ενα ΑΜ2 Gigabyte για λιγο και δεν ειχε προβλημα, παρα το γεγονος οτι εβαζα 8πινο στη cpu με μετατροπεα απο το 4πινο του τροφοδοτικου.

Link to comment
Share on other sites

Αν δοκιμάσεις να ξεκινήσεις χωρίς καθόλου μνήμες ή κάρτα γραφικών κάνει beep?

Αν όχι 99% μητρική .

Η μητρική μήπως θέλει κάνα bios update για να δει τον 965?

Το τροφοδοτικό είναι 1 χαρά , υπεραρκετό

Link to comment
Share on other sites

[

τη ram την υποπτευομαι, επειδη πηγα Πλαισιο για την Corsair 1333 @96E και βρηκα στη βιτρινα και πηρα μια μπλε Μuschin 1600 @91 που δεν υπαρχει στο site, και λεω μηπως ηταν καμμια ελαττωματικη που ξεμεινε.

Αυτη την ram εβαλα και εγω και δεν εχω κανενα προβλημα!

απο το καταστημα του συνταγματος (πλαισιο).

Link to comment
Share on other sites

ναι, τελικα δεν ηταν η ram, τη δοκιμασα και δουλευει.

(παρεπιπτοντως, τι 1600 λεει? αφου 1333 τη βλεπει το μηχανημα και στο cpu-z εχει SPD μονο μεχρι τα 1333. τα παραπανω ειναι o/c εκτος επισημων specs?)

oποτε μολις αλλαξω μητρικη θα δω τι θα γινει.

Link to comment
Share on other sites

ναι, τελικα δεν ηταν η ram, τη δοκιμασα και δουλευει.

(παρεπιπτοντως, τι 1600 λεει? αφου 1333 τη βλεπει το μηχανημα και στο cpu-z εχει SPD μονο μεχρι τα 1333. τα παραπανω ειναι o/c εκτος επισημων specs?)

oποτε μολις αλλαξω μητρικη θα δω τι θα γινει.

και εμενα 1333 βλεπει γιατι δεν υποστηριζει η μητρικη 1600.

Αγοραζοντας την μητρικη απο πλαισιο εγραφε στην περιγραφη οτι υποστηριζει 1600 αλλα χλωμιασε τελικα!

Link to comment
Share on other sites

Στο bios δεν εχει επιλογη για πολλαπλασιαστη 2/8 για να παιξουν οι μνημες στα 800MHz DDR3 1600 σε stock FSB?Αν εχει η μητρικη αυτον τον πολλαπλασιαστη τοτε μια χαρα υποστηριζει 1600MHz και το προβλημα ειναι στις μνημες που το profile τους ειναι στα 1333ΜHz και με αυτο bootαρει η μητρικη.

stealth

Link to comment
Share on other sites

Ακριβώς τα ίδια μου έκανε παλιά μια μητρική όταν φύσηξα τους ανεμιστήρες για να καθαρίσουν.

Αν και είχα βγάλει το ρεύμα από το τροφοδοτικό, τα λαμπάκια των ανεμιστήρων φώτιζαν όταν έριχνα αέρα πάνω τους.

Όταν στη συνέχεια σύνδεσα το ρεύμα στο PC, γύρναγαν οι ανεμιστήρες αλλά η μητρική δεν έμπαινε BIOS.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.