Jump to content



Πιο αξιόπιστο benchmark για SSD


Recommended Posts

-Επιπλέον στοιχεία για τον παραπάνω.

-Πώς άλλαξες τους δίσκους στο pc του? Είσαι εξουσιοδοτημένος τεχνικός?

... και ιδού τι (θα μπορούσε να) ήθελα να μάθω (η και κάποιος άλλος που διαβάζει το thread).

Μα ποιός είσαι, η ΕΥΠ :081:

tristeno added 10 Minutes and 19 Seconds later...

Για όποιον έχει ασχοληθεί έστω και λίγο με στατιστική, όλες οι λεπτομέρειες μετράνε.

Αυτά που έθεσα σαν ερωτήματα δεν είναι λεπτομέρειες, αλλά βασικές παράμετροι του πειράματος.

Δυσκολεύομαι να καταλάβω ποιές εννοείς ότι είναι οι βασικές παράμετροι. Ποιά είναι η μεταβλητή σε αυτό το πείραμα? Με ενδιαφέρει να το συζητήσουμε μιας και ασχολούμαι σε τακτική βάση με στατιστική.

tristeno added 7 Minutes and 45 Seconds later...

τα 40GB ειναι λιγα για εναν απλο χρηστη σαν εμας, θελει πιο πολλα για win+βασικα προγραμματα

Με ενδιαφέρει να ακούσω ποιά είναι αυτά τα προγράμματα του απλού χρήστη που χρειάζονται παραπάνω από 40GB μαζί με το λειτουργικό (αν και ξεφεύγουμε από το θέμα και ίσως είναι καλύτερα να επαναφέρω το παλαιότερο thread).

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 76
  • Created
  • Last Reply
@john

Τι να πω. Τόσα χρόνια και πάλι αδιάβαστος και τόσο προβλέψιμος (αχ αυτά τα edit σου, μήπως θέλεις το screenie με το Post σου?)

Μπορώ να σου εξηγήσω τι βλέπεις αλλά πιστεύω ότι όλο και κάποιος άλλος θα προθυμοποιηθεί να σε βοηθήσει μιας και έχω κουραστεί :022:

:064: μάλλον άλλος δεν γνωρίζει ότι υποστηρίζουν ότι θέλεις

Αυτό που ξέρω εγώ, ο αδιάβαστος, είναι ότι η Intel δεν έδωσε στην Kingston το firmware που υποστήριζε trim με αποτέλεσμα και η Kingston να σταματήσει να χρησιμοποιεί Intel controllers.

Βέβαια υπάρχει τρόπος να χακάρεις το drive και να του προσθέσεις trim support και βεβαίως να βρεις και screenshots που να το αποδεικνύει. Αυτό που όμως δεν νομίζω να μπορείς να κάνεις είναι να μου δείξεις την σελίδα στο site της Kingston που υποδηλώνει trim support στα παλιά Kingstons με τον Intel controller.

How to get your Kingston 40GB SSD to support TRIM

Link to comment
Share on other sites

Φυσικά και δεν το γνώριζες. Σου πήρε λίγη ώρα αλλά τουλάχιστον το έψαξες μόνος σου και δεν χρειάστηκε να ασχοληθώ πάλι.

Για δείξε μου το συγκεκριμένο μοντέλο στο site της Kingston γιατί εγώ νομίζω ότι έχει καταργηθεί (ίσως να ξέρεις κάτι άλλο εσύ βέβαια) τώρα που τα έψαξες.

Πείστηκες τουλάχιστον ότι μπορείς να έχεις ΤΡΙΜ στο συγκεκριμένο μοντέλο?

Link to comment
Share on other sites

Με ενδιαφέρει να ακούσω ποιά είναι αυτά τα προγράμματα του απλού χρήστη που χρειάζονται παραπάνω από 40GB μαζί με το λειτουργικό (αν και ξεφεύγουμε από το θέμα και ίσως είναι καλύτερα να επαναφέρω το παλαιότερο thread).

τα δικα μου win πιανουν 37GB.

oποτε ηδη σε εναν 40αρη δεν χωρανε (ποσα GB καθαρα ειναι ο 40αρης?)

οπως εξηγησα και παραπανω, απλο χρηστη εννοω εναν απο εμας, (οχι ενα PC γραφειου)

Θεωρητικα θα μπορουσα να απεγκαταστησω μερικα προγραμματα και να τα κανω install σε εναν μαγνητικο δισκο.

Για να πω ομως οτι θα μπω σε τετοια διαδικασια πειραματισμου, και παλι θα ηθελα εναν πιο φτηνο SSD, ας πουμε στα 50Ε και οχι στα 90.

ή να πεις οτι υπηρχε στις τιμες που λες ενας 64αρης (ή εστω 50αρης που δεν υπαρχει σαν μεγεθος)

Παντως δεν υπαρχει αμφιβολια οτι προς τα εκει πηγαινουμε και συντομα θα φτασουμε.

post-11-1442175656,9172_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

τα δικα μου win πιανουν 37GB.

oποτε ηδη σε εναν 40αρη δεν χωρανε (ποσα GB καθαρα ειναι ο 40αρης?)

οπως εξηγησα και παραπανω, απλο χρηστη εννοω εναν απο εμας, (οχι ενα PC γραφειου)

Θεωρητικα θα μπορουσα να απεγκαταστησω μερικα προγραμματα και να τα κανω install σε εναν μαγνητικο δισκο.

Για να πω ομως οτι θα μπω σε τετοια διαδικασια πειραματισμου, και παλι θα ηθελα εναν πιο φτηνο SSD, ας πουμε στα 50Ε και οχι στα 90.

ή να πεις οτι υπηρχε στις τιμες που λες ενας 64αρης (ή εστω 50αρης που δεν υπαρχει σαν μεγεθος)

Παντως δεν υπαρχει αμφιβολια οτι προς τα εκει πηγαινουμε και συντομα θα φτασουμε.

Αυτό που δείχνεις είναι το C:

Τι μέγεθος έχει ο φάκελος Win?

Link to comment
Share on other sites

Τις παραχωρήσεις τις κάνεις στην ταχύτητα. Έχω και εγώ φίλους που είναι ευχαριστημένοι να παίζουν παιχνίδια χωρίς εφέ και σε χαμηλά frames στην ενσωματωμένη GPU και δεν θέλουν κάτι παραπάνω. Άλλοι πάλι θέλουν να το "ευχαριστηθούν" και παίρνουν μια κάρτα γραφικών. ΄-)

Link to comment
Share on other sites

α να μπραβο, τωρα ερχεσαι στα λογια μου :003:

για μενα λες.

εδωσα το 200αρι για να παρω 5850, οχι για να παρω SSD

το αλλο το 200αρι το εδωσα για οθονη 24αρα, οχι για SSD

αλλα 2 200αρια εδωσα για mobo+cpu+water blocks, οχι για SSD

αλλο 1 200αρι εδωσα για μνημες και 1Τ δισκο, οχι για SSD

αλλο 1 200αρι κανουν οι υπολοιποι δισκοι που ηδη ειχα,

αλλο 1 200αρι κανει η αθορυβη υδροψυξη που ειχα και λοιπα ψιλολοιδια,

και αν ειχα ακομα 1 200αρι θα το δινα να αλλαξω κουτι και τροφοδοτικο, οχι για SSD

ποσα 200αρια μαζεψαμε μεχρι τωρα? 8? 1600Ε δηλ.

ενταξει μετα απο αυτο μπορουμε να αρχισουμε να μιλαμε για SSD

οχι λαθος, γιατι τα επομενα 2-3 200αρια αν τα ειχα μαλλον θα τα εδινα για καλυτερη οθονη, ακομα καλυτερο κουτι/τροφοδοτικο,

και πιθανοτατα μετα θα κοιταγα για 5870 και αλλες 2 οθονες να κανω eyefinity να ευχαριστηθω στα αληθεια αναβαθμιση.

ΟΚ τωρα μπορουμε επιτελους να μιλησουμε και για SSD.

Ειδικα απο τη στιγμη που ξεχναμε λιγακι τα 200αρια (του Intel 80GB) και πεφτουμε κατω απο 100, σιγουρα πιο καλα.

Οταν εχεις εναν καλο 40ρη (που να μη χρειαζεται να σπαζοκεφαλιασω με 100 ρυθμισεις μεχρι να παιξει) στα 50Ε μου λες.

:033:

Link to comment
Share on other sites

Χμμ. Δεν είμαι της ίδιας άποψης (και πολλοί άλλοι που σου έχουν απαντήσει κατά καιρούς). Πόσα είπες ότι έδωσες για CPU κτλ 200? Θα έδινα τα μισά και θα έπαιρνα μικρότερη CPU, πιο αργές μνήμες και με τα ρέστα θα έπαιρνα τον SSD.

Μετά θα έβαζα οποιονδήποτε να δοκιμάσει και τα δυο συστήματα και μπορώ να σου πω με σιγουριά ποιό θα ήταν πιο ευχάριστο και άμεσο στην χρήση. Διαφωνείς?

Link to comment
Share on other sites

Οχι δεν το διαβασες ακριβως τι εγραψα σε καθε 200αρι (εβαζα συνδιασμους επιτηδες για να βγαινουν 200 συνολο),

μνημες πηρα τις φτηνοτερες στα 4GB (μαζι με ενα δισκο κανανε 200) και cpu στα μισα λεφτα του PhenomII ουτε Athlon X4 δεν βγαινει.

Απλα ηθελα να τονισω οτι πρωτα κανεις παιρνει καλα κομματια σε ολα τα υπολοιπα και στο τελος και SSD που ειναι ειδος πολυτελειας ακομα.

Οταν φτηνηνουν ακομα λιγο, θα γινουν κι αυτοι mainstream.

Δεν μπορω να πω παντως, με εβαλες σε σκεψεις τουλαχιστον για μοντελο μικροτερης χωρητικοτητας.

Ισως συντομα ενας 64αρης ή 40ρης να εχουν λογικες τιμες.

Link to comment
Share on other sites

Μα έδωσες ήδη 200 που είναι πολλά. Θα μπορούσες να γλιτώσεις πολύ εύκολα τα λεφτά και να τα δώσεις σε SSD. Όσο φτηνές και να πήρες τις μνήμες ή την CPU ή την μητρική σίγουρα υπήρχαν φθηνότερες ΄-)

Link to comment
Share on other sites

Φυσικά και δεν το γνώριζες. Σου πήρε λίγη ώρα αλλά τουλάχιστον το έψαξες μόνος σου και δεν χρειάστηκε να ασχοληθώ πάλι.

Για δείξε μου το συγκεκριμένο μοντέλο στο site της Kingston γιατί εγώ νομίζω ότι έχει καταργηθεί (ίσως να ξέρεις κάτι άλλο εσύ βέβαια) τώρα που τα έψαξες.

Πείστηκες τουλάχιστον ότι μπορείς να έχεις ΤΡΙΜ στο συγκεκριμένο μοντέλο?

Τρίχες κατσαρές. Πάλι παίζεις με τις λέξεις και αυτοθαυμάζεσαι προσπαθώντας να σώσεις την κατάσταση. Η πλάκα είναι ότι πουλάς και εξυπνάδα αναφέροντας πράγματα που γράφονται στα links που σου έδωσα. Απίστευτο; Όχι. Μιλάμε για σένα. Τυπικό.

Θα μπορούσες να πεις απλά ότι τα 70€ που ανέφερες αρχικά δεν ισχύουν αλλά σου ήταν όμως πολύ δύσκολο. Αντί για αυτό προτίμησες για άλλη μια φορά την παραποίηση της πραγματικότητας.

Link to comment
Share on other sites

Ότι πεις εσύ. Περιμέναμε ξέρεις το δικό σου link :082:

Το βασικό είναι ότι εσύ τουλάχιστον μαθαίνεις κάτι κάθε φορά.

PS Ακόμα περιμένουμε το link από το site της Kingston

Link to comment
Share on other sites

Ότι πεις εσύ. Περιμέναμε ξέρεις το δικό σου link :082:

Το βασικό είναι ότι εσύ τουλάχιστον μαθαίνεις κάτι κάθε φορά.

PS Ακόμα περιμένουμε το link από το site της Kingston

Μια ζωή παραπληροφορούσες, μια ζωή θα παραπληροφορείς και μια ζωή θα ακολουθείς τις κλασικές τακτικές με τα παιχνίδια λέξεων και εντυπώσεων.

Αλλά τουλάχιστον μας βοηθάς να περνάμε και την ώρα. :033:

Link to comment
Share on other sites

Άντε πάλι για SSD. Για διαφήμιση και νέες πωλήσεις SSD μόνο κάνει η δήθεν στατιστική μελέτη που αναφέρθηκε. Μετράει και η αξιοπιστία της πηγής. Μέχρι να επαληθευτεί και από άλλους, το συμπέρασμα δεν έχει καμιά αξία.

Το συμπέρασμα για μένα, αν όλα έγινα σωστά και αντικειμενικά θα μπορούσε να είναι ότι ένας μικρότερος δίσκος δίνει αίσθηση ξεμπουκώματος. Δεν μας αναφέρεις το μέγεθος των δίσκων, ούτε άλλα στοιχεία. Και στην καλύτερη το συμπέρασμα το πολύ πολύ να είναι ότι ο συγκεκριμένος SSD δίνει καλύτερη αίσθηση από τον σκληρό δίσκο που συγκρίθηκε, χωρίς γενικεύσεις.

Δεν είναι δυνατή η σύγκριση με αυτό τον τρόπο σωστά και αντικειμενικά, γιατί απαιτεί fresh image και στο σκληρό δίσκο και μέτρηση μετά από 2 μήνες ισόποσης και εναλλάξ λειτουργίας ώστε το λειτουργικό να αναδιοργανώσει το σκληρό δίσκο και να φανούν τα προβλήματα των SSD. Αλλά όταν αλλάζει ο δίσκος εναλλάξ η δουλειά του χρήστη με ποιο τρόπο σώζεται και στους δύο δίσκους?

Link to comment
Share on other sites

Άντε πάλι για SSD. Για διαφήμιση και νέες πωλήσεις SSD μόνο κάνει η δήθεν στατιστική μελέτη που αναφέρθηκε. Μετράει και η αξιοπιστία της πηγής. Μέχρι να επαληθευτεί και από άλλους, το συμπέρασμα δεν έχει καμιά αξία.

Το συμπέρασμα για μένα, αν όλα έγινα σωστά και αντικειμενικά θα μπορούσε να είναι ότι ένας μικρότερος δίσκος δίνει αίσθηση ξεμπουκώματος. Δεν μας αναφέρεις το μέγεθος των δίσκων, ούτε άλλα στοιχεία. Και στην καλύτερη το συμπέρασμα το πολύ πολύ να είναι ότι ο συγκεκριμένος SSD δίνει καλύτερη αίσθηση από τον σκληρό δίσκο που συγκρίθηκε, χωρίς γενικεύσεις.

Δεν είναι δυνατή η σύγκριση με αυτό τον τρόπο σωστά και αντικειμενικά, γιατί απαιτεί fresh image και στο σκληρό δίσκο και μέτρηση μετά από 2 μήνες ισόποσης και εναλλάξ λειτουργίας ώστε το λειτουργικό να αναδιοργανώσει το σκληρό δίσκο και να φανούν τα προβλήματα των SSD. Αλλά όταν αλλάζει ο δίσκος εναλλάξ η δουλειά του χρήστη με ποιο τρόπο σώζεται και στους δύο δίσκους?

Aυτο ακριβως που λεγετε παραπανω.

Δηλαδη ολοι οι αλλοι ειμαστε τρελοι και εσυ τα ξερεις ολα και εχεις και αποψη περι τι ειναι οχι απλα μελετη αλλα και επιστημονικη!

Επιστημονικη μελετη λοιπον ειναι κατι που θα μπορουσα με την ιδια μεθοδο και εγω και οποιοσδηποτε να επαληθευσει και ΝΑΙ χρειαζονται τα benches και να δουμε και την ταξη μεγεθους.

Ειναι πιο σημαντικο και συμφωνω μαζι σου το user experience αλλα υπαρχει αντικειμενικα υποκειμενικοτητα που εγκειται στο γεγονος του ποιος ειναι ο χρηστης!! Εμπειρος που ενθουσιαζεται ευκολα σαν σε διαφημιση σε telemarketing??

Επειδη προσπαθεις να προμοταρεις το οποιο προιον σου μην οπως ειπε και ο johnDr λυγιζεις την πραγματικοτητα ουτως ωστε να δημιουργησεις εντυπωσεις!

Οταν γινει με πολλα ατομα και το αποτελεσμα ειναι επαληθευσιμο θα λεγετε και επιστημονικη η ερευνα σου.

Αυτα απο μενα.

Link to comment
Share on other sites

Δεν απαιτούνται benches ώστε μια μελέτη να είναι επιστημονική.

Αρκεί η καταγραφή των εντυπώσεων ενός στατιστικά επιλεγμένου δείγματος.

Τα αποτελέσματα θα έχουν αξία μετά από επανάληψη του πειράματος και επαλήθευση και από άλλους ερευνητές.

Η παραπάνω αναφορά στο πρώτο ποστ, δεν έχει καμιά σχέση με επιστήμη ή με στατιστική. Είναι μαγεία.

Link to comment
Share on other sites

Άντε πάλι για SSD. Για διαφήμιση και νέες πωλήσεις SSD μόνο κάνει η δήθεν στατιστική μελέτη που αναφέρθηκε. Μετράει και η αξιοπιστία της πηγής. Μέχρι να επαληθευτεί και από άλλους, το συμπέρασμα δεν έχει καμιά αξία.

Το συμπέρασμα για μένα, αν όλα έγινα σωστά και αντικειμενικά θα μπορούσε να είναι ότι ένας μικρότερος δίσκος δίνει αίσθηση ξεμπουκώματος. Δεν μας αναφέρεις το μέγεθος των δίσκων, ούτε άλλα στοιχεία. Και στην καλύτερη το συμπέρασμα το πολύ πολύ να είναι ότι ο συγκεκριμένος SSD δίνει καλύτερη αίσθηση από τον σκληρό δίσκο που συγκρίθηκε, χωρίς γενικεύσεις.

Δεν είναι δυνατή η σύγκριση με αυτό τον τρόπο σωστά και αντικειμενικά, γιατί απαιτεί fresh image και στο σκληρό δίσκο και μέτρηση μετά από 2 μήνες ισόποσης και εναλλάξ λειτουργίας ώστε το λειτουργικό να αναδιοργανώσει το σκληρό δίσκο και να φανούν τα προβλήματα των SSD. Αλλά όταν αλλάζει ο δίσκος εναλλάξ η δουλειά του χρήστη με ποιο τρόπο σώζεται και στους δύο δίσκους?

Ποιό πρόβλημα του SSD θα φανεί ακριβώς μετά από έναν μήνα όταν υποστηρίζει TRIM?

Οι δίσκοι εναλλάσονταν σε τυχαίες μέρες οπότε για ποιό λόγο να χρειάζεται fresh image? Όπως σωζότανε στον ένα δίσκο το ίδιο γινότανε και στον άλλο τυχαία (οι δίσκοι είχαν μόνο λειτουργικό και προγράμματα).

Για μαγείες μιλούσανε και οι αρχαίοι ΄-) (εύκολη λύση για όσους δεν θέλουν ή ξέρουν να σκέφτονται)

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.