Jump to content



Aνεπαρκης επεξεργαστης?...


alcohol

Recommended Posts

Φιλε μου, δεν υπαρχει κανενα προβλημα σε αυτα.

Δεν κανω ολο το 24ωρο ταυτοχρονες μεταφορες/επεξεργασιες αρχειων... μια στο τοσο συμβαινει.

Οπως ειπα, περισσοτερους δισκους εχω, αλλα σε αλλο συστημα.

Δε νομιζω πως οσοι λενε "παρτε εναν ssd να πεταει το συστημα" εννοουν κιολας να ειναι αυτος ο μοναδικος δισκος του συστηματος... Εγω ειμαι που το αποφασισα ετσι, γιατι ετσι με βολευει.

Για να λες "Απλα, αν ενας ειχε λιγοτερα λεφτα αλλα ειχε 3 μηχανικους δισκους αντι για εναν ssd, θα εκανε καλυτερα τις δουλειες που θες να κανεις εσυ τωρα" σημαινει οτι δεν εχεις καταλαβει το θεμα του θρεντ. Μιλαει για dvd δισκο, οχι για σκληρο.

Μια χαρα το καταλαβα οτι το συγκεκριμενο σου προβλημα ηταν το ενα dvd, αλλα αυτο ειχε απαντηθει ηδη και εγω το γενικευσα.

Αν εσυ μου λες οτι για τις ταυτοχρονες αυτες χρησεις δεν εχεις προβλημα με τον ενα δισκο, δεν επιμενω και σταματαω εδω.

Ένα mini test στον ολίγον παλιό WD - 320GB (16ΜΒ cache).

Αναπαραγωγή 720p ταινίας ταυτόχρονα με downloads από torrent στον ίδιο δίσκο (δεν φαίνεται αλλά δεν έχει σημασία - αγνόησέ το αν θέλεις) ταυτόχρονα με αντιγραφή μεγάλου αρχείου από τον WD σε άλλο φάκελο του WD (ανάγνωση και εγγραφή μαζί με λίγα λόγια) ταυτόχρονα με scan από το avira ταυτόχρονα με scan από το malwarebytes. Απλά δες τα fps της ταινίας.

ομοιως, αν μου λες οτι ολα αυτα γινονται χωρις να σου καθυστερουν εκτος απο την ταινια και οι υπολοιπες εργασιες, εγω θα σε πιστεψω και παω πασο.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 57
  • Created
  • Last Reply
ομοιως, αν μου λες οτι ολα αυτα γινονται χωρις να σου καθυστερουν εκτος απο την ταινια και οι υπολοιπες εργασιες, εγω θα σε πιστεψω και παω πασο.

Τώρα τι να σου πω; Τα fps της ταινίας τα βλέπεις ή δεν θέλεις να τα δεις; Αν δεν θέλεις να τα δεις ας σου απαντήσω με δικά σου λόγια

Εδω δεν μπορω να πω τιποτα. Μιλαω σε τοιχο.
Link to comment
Share on other sites

δεν καταλαβαινω το υφος σου.

Σου ειπα, εκτος απο την ταινια που φαινεται οτι δεν εχει προβλημα, αν μου λες οτι και τα υπολοιπα που γινονται δεν καθυστερουν, εγω σε πιστευω.

Μα είναι δεδομένο ότι θα υπάρχει καθυστέρηση στα υπόλοιπα σε σχέση με το αν έτρεχε το κάθε ένα μόνο του, αλλά γιατί μου το πας αλλού και υποβαθμίζεις το γεγονός ότι η ταινία παίζει νεράκι; Το παραπάνω test αποδεικνύει ότι μπορείς να κάνεις πολλές εργασίες ταυτόχρονα στον δίσκο, όχι ότι αυτές θα γίνονται στον ίδιο χρόνο που θα γίνονταν αν έτρεχε η κάθε μία μόνη της. Από εκεί και πέρα το παραπάνω σενάριο είναι απλά ανούσιο διότι κανείς δεν κάνει τόσες εργασίες ταυτόχρονα στο PC του.

Όσο για το ύφος μου, άλλος μίλησε για "γιαγιά PC". Αν νιώθεις advance user με τους 128 μαγνητικούς στο PC σου, ένα έχω να σου πω. Χαλάρωσε.

Link to comment
Share on other sites

Τωρα που το ξαναδιαβασα, πραγματι δεν ημουν σαφης στο 1ο post.

To dvd εχει μεσα 5-6 ταινιες avi. Μεταφερω την μια στον σκληρο και ταυτοχρονα παιζω μια αλλη, απ το ιδιο dvd. Aπ οτι μου'πατε ειναι λογικο αυτη να κολαει και η ταχυτητα μεταφορας να μειωνεται.

Παρομοιο θεμα εχω οταν μεταφερω ασυρματως ενα αρχειο απο αλλο pc και ταυτοχρονα παιζω και μια ταινια επισης απο το αλλο pc... Αλλα αυτο εχει να κανει με θεμα wifi και το εχω ηδη αναρτησει στην αναλογη ενοτητα.

Τα dvd/cdrom εχουν τεραστιο ( σε σχεση με δισκους ) latency, λογικο ειναι αν διαβαζεις δυο αρχεια απο το ιδιο dvd να καθυστερει, η κεφαλη με το laser παει μπρος-πισω στα δυο σημεια που διαβαζει τα δυο αρχεια.. το wifi πρωτον ειναι half dublex, δεν μπορει να στελνει και να λαμβανει δεδομενα, και ολο το ευρος του διαιρειται με τα wifi devices που εχει επανω, πχ σε περιπτωση δυο pc συνδεδεμενα σε ενα wifi ap/router, στελνει καποια δεδομενα το 1ο pc στο ρουτερ, και κατοπιν το ρουτερ στο 2ο pc, και καθε φορα η μεταφορα ειναι προς μια κατευθυνση και μεταξυ δυο μονο wifi devices..

Link to comment
Share on other sites

Μην μαλωνετε γτ θα πεσουν bann!!!ετοιμος ειμαι....
...................................................................

Διαχωριστική Γραμμή

Θα σας παρακαλεσω κυριοι οι μεταξυ σας διαμαχες δεν χωρουν σε αυτην την κοινωνια!

7ημερος ΑΠΟΚΛΕΙΣΜΟΣ και για τους δυο!

Δεν νομίζω ότι σε όρισε κανένας Διαχειριστή της Συζήτησης ή μέλος της Συντονιστικής Ομάδας, ούτε καν για αστείο.

Στο επόμενο "αστειάκι" αυτός που θα πάρει το επταήμερο θα είσαι εσύ.

Link to comment
Share on other sites

για να εξηγήσουμε κάποια πράγματα που μάλλον έχεις χάσει και αναρωτιέσαι γιατί κολλάει

το DVD σου έχει μια κεφαλή η οποία κινείται με ένα μοτεράκι και ρίχνει την δέσμη της εκεί που του έχεις πει να διαβάσει

οπότε βάζοντας μια ταινία να παίζει λες στο μοτεράκι ξεκίνα και διάβαζε συνεχόμενα αυτό το αρχείο και δίνε μου συνεχεια data

ξαφνικά του λες αντέγραψε μου το άλλο αρχείο

και το μοτεράκι αρχίζει να παίζει ping pong μεταξύ 2 διαφορετικών σημείων στο δίσκο(DVD)μια στο σημείο αντιγραφής μια στο σημείο αναπαραγωγής

αν του βάλεις και δεύτερη αντιγραφή...να είσαι ευτυχισμένος που το μοτεράκι δεν έχει στόμα :p

Link to comment
Share on other sites

.....το wifi πρωτον ειναι half dublex, δεν μπορει να στελνει και να λαμβανει δεδομενα, και ολο το ευρος του διαιρειται με τα wifi devices που εχει επανω, πχ σε περιπτωση δυο pc συνδεδεμενα σε ενα wifi ap/router, στελνει καποια δεδομενα το 1ο pc στο ρουτερ, και κατοπιν το ρουτερ στο 2ο pc, και καθε φορα η μεταφορα ειναι προς μια κατευθυνση και μεταξυ δυο μονο wifi devices..

Εισαι σιγουρος οτι δεν μπορει να στελνει και να λαμβανει δεδομενα ταυτοχρονα? γιατι εχω εχω δει οτι μπορει να το κανει.

Βασικα δεν μιλαω για 2 pc συνδεδεμενα ασυρματως σε ενα router, το ενα ειναι καλωδιομενο στο router. Θα μπορουσες ισως να με βοηθησεις στο αναλογο θρεντ που εχω κανει εδω:-)

Link to comment
Share on other sites

Εισαι σιγουρος οτι δεν μπορει να στελνει και να λαμβανει δεδομενα ταυτοχρονα? γιατι εχω εχω δει οτι μπορει να το κανει.

Βασικα δεν μιλαω για 2 pc συνδεδεμενα ασυρματως σε ενα router, το ενα ειναι καλωδιομενο στο router. Θα μπορουσες ισως να με βοηθησεις στο αναλογο θρεντ που εχω κανει εδω:-)

Το οτι το wifi ειναι half duplex, ειναι σιγουρο.. δοκιμασε να συνδεσεις δυο pc μεταξυ τους με wifi, μετεφερε μεγαλα αρχεια απο και προς, θα εχεις στο καθενα το μισο bandwidth απο οσο να μετεφερες ενα αρχειο μονο απο το ενα στο αλλο pc. οσο για το προβλημα που αναφερεις, μπορουν να παιζουν πολλα ρολο: απο το να εχεις παρεμβολες απο καποιο γειτονα που εχει και αυτος wifi στα ιδια καναλια που παιζεις κι εσυ, μεχρι ψιλοασυμβατοτητες μεταξυ των δυο wifi devices, προβληματικους drivers, υπολειτουργουντα devices κλπ..

Link to comment
Share on other sites

Δεν αμφισβητησα ότι είναι half duplex γιατι βασικα δεν εχω ιδεα τι σημαινει half duplex:) Λογικο είναι όταν μεταφερεις 3 αρχεια το bandwidth να μοιραζεται στα 3. Παρεμβολες μαλλον δεν παιζουν γιατι μειωσα την εμβελεια στο minimum. Καλυτερα ομως να τα πουμε στο άλλο θρεντ, εχω κανει συγκεκριμενα ερωτηματα.

Link to comment
Share on other sites

half duplex σημαινει οτι οταν στελνει κατι προς μια κατευθυνση, δεν μπορει να στειλει προς την αλλη.. ακομα και για τα ACK packets του TCP, πρεπει να διακοψει την μεταδοση, ωστε το παραλαμβανων device να μπορεσει να στειλει αυτα τα ACK packets.. σε full duplex links, πχ ethernet, ολα σχεδον τα busses/links στο εσωτερικο του υπολογιστη ( pci/pcie/sata κλπ ) μπορεις να στελνεις και να λαμβανεις ταυτοχρονα.

Link to comment
Share on other sites

η απαντηση ειναι μια φιλε μου.

ειναι απολυτός φυσιολογικό αυτο που σου κανει γιατη ετσι πρέπει να γίνει για τους λογους της μεταφοράς της βελονας Ping-pong.δεν εισαι ο πρώτος, στους περισσότερους θα συμβεί αμα τους βαλεις να κάνουνε το ιδιο.:002:

Link to comment
Share on other sites

half duplex σημαινει οτι οταν στελνει κατι προς μια κατευθυνση, δεν μπορει να στειλει προς την αλλη.. ακομα και για τα ACK packets του TCP, πρεπει να διακοψει την μεταδοση, ωστε το παραλαμβανων device να μπορεσει να στειλει αυτα τα ACK packets.. σε full duplex links, πχ ethernet, ολα σχεδον τα busses/links στο εσωτερικο του υπολογιστη ( pci/pcie/sata κλπ ) μπορεις να στελνεις και να λαμβανεις ταυτοχρονα.

Τοτε το δικο μου δεν ειναι half duplex διοτι μπορει να στελνει προς μια κατευθυνση και ταυτοχρονα να λαμβανει απ αυτην. Μπορει να πεφτει η ταχυτητα και γινονται κολληματα αλλα οι μεταφορες γινονται.

Δεν καταλαβαινω γιατι αποφευγεις να πας στο αλλο μου θρεντ, μερες τωρα περιμενω καποιον να απαντησει...:085:

Link to comment
Share on other sites

Τοτε το δικο μου δεν ειναι half duplex διοτι μπορει να στελνει προς μια κατευθυνση και ταυτοχρονα να λαμβανει απ αυτην. Μπορει να πεφτει η ταχυτητα και γινονται κολληματα αλλα οι μεταφορες γινονται.

Δεν καταλαβαινω γιατι αποφευγεις να πας στο αλλο μου θρεντ, μερες τωρα περιμενω καποιον να απαντησει...:085:

Μα αυτο ακριβως σου λεω, οτι η ταχυτητα σου θα πεσει στο μισο και πιο κατω, αν μεταφερεις ταυτοχρονα και προς τις δυο κατευθυνσεις.. το αλλο θρεντ το αποφευγω γιατι διαγνωσεις σε wifi προβληματα απο αποσταση δεν γινονται, μπορει να ειναι χιλιοι λογοι, πχ αλλο wifi του γειτονα στα ιδια καναλια, παρεμβολες απο αλλα μηχανηματα στα 2.4GHz ( πχ ασυρματα dect τηλεφωνα ), ασυμβατοτητες μεταξυ wifi devices, προβληματικοι drivers, προβληματικα firewalls, προβληματικες εγκαταστασεις windows κλπ.

Link to comment
Share on other sites

Το ειπαμε αυτο, ειναι λογικο αν μεταφερεις 3 αρχεια η ταχυτητα να διαιρεθει στα 3, πλην ομως εχω κι αλλα κολληματα που δε τα ειχα στα xp.

Για τους αλλους λογους το ξερω βεβαια οτι ολοι αυτοι παιζουν, παντα στα προβληματα παιζουν πολλοι λογοι, ωστοσο θα μπορουσες να απαντησεις σε απλα πραγματα, πχ. πόση ειναι η δικη σου ταχυτητα οταν μεταφερεις ενα αρχειο.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.