Jump to content



The A64 E3 step "Venice Core" thread


SlotKiller

Recommended Posts

  • Replies 477
  • Created
  • Last Reply
Αρχική απάντηση από ΑΝ7 OverClocker [Σήμερα, στις 16:03]

ΛΑΘΟΣ

Υπάρχει SanDiego 3500+ 2.2ghz 512cache....που λογικά θα αναβαίνει περισσότερο από έναν venice

εκει που σταματαει η λογικη ξεκινα το κεντραρισμα του μπαφερ και ο κοντρολέρ

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από ΑΝ7 OverClocker

ΛΑΘΟΣ

Υπάρχει SanDiego 3500+ 2.2ghz 512cache....που λογικά θα αναβαίνει περισσότερο από έναν venice

Για βρες τον...

Θεωριτικα,κ αν δεν απατομαι, η μονη διαφορα αναμεσα στον Diego-Venice ειναι το μεγεθος της L2.Αρα απο τη στιγμη που λες 512,ειναι στην ουσια Venice.Εκτως αμα απλα απενεργοποιησαν τα αλλα 512 του κανονικου Diego,αλλα δε βλεπω ΚΑΝΕΝΑ μα κανενα λογο να κανει κατι τετοιο η AMD απο τη στιγμη που εχει τους Venice στην παραγωγη...

Link to comment
Share on other sites

Μηπως λεω... μηπως... καποιο online αναφερει εσφαλμενα τον Venice 3500 ως San Diego?

Εγω ξερω οτι η μονη διαφορα τους ειναι η L2... και δεν εχω δει ποτε τετοιο πραγμα...

και για να το θεσω καλυτερα... εχετε δει 3500+ ΒΝ ?

Link to comment
Share on other sites

στην αρχή είχαν πει οτι θα κυκλοφορήσουν 3500+ , 3700+ και 4000+ San diego

Δεν πιστεύω οτι η μόνη διαφορά μεταξύ san diego και venice είναι η διπλάσια cache. H διπλάσια cache δεν δικαιολογεί την πτώση κατα 300mb/s unbuffered του san diego στο memtest σε σχέση με ενα winnie με τις ίδιες ρυθμίσεις - και δεν είναι θέμα μητρικής. Με 265*11 και 200 διαιρέτη με το ζόρι ξεπερνάω τα 3000mb/s (timings σφικτά). Δεν ξέρω ποιος απο τους 2 κλοκάρει καλύτερα (san diego ή venice) αλλά απο οτι βλέπω ο san diego γουστάρει μειον.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από SlotKiller [Σήμερα, στις 19:33]

Μηπως λεω... μηπως... καποιο online αναφερει εσφαλμενα τον Venice 3500 ως San Diego?

Εγω ξερω οτι η μονη διαφορα τους ειναι η L2... και δεν εχω δει ποτε τετοιο πραγμα...

και για να το θεσω καλυτερα... εχετε δει 3500+ ΒΝ ?

Πάντως στη διεύθυνση αυτή

http://www.c627627.com/AMD/Athlon64/

έχει Athlon 64 3500+ με πράσινα γράμματα (πράσινοι είναι οι San Diego) στην κατηγορία AMD Athlon 64 FX, πάνω από τον Athlon 64 3700+

Αν δεν κάνει λάθος, σημαίνει οτι οι Venice διαφέρουν από τους San Diego ανεξάρτητα από την cache. Μήπως ο πυρήνας Venice δεν σηκώνει 1ΜΒ cache;

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Athens2004

Δώσε κανα info , αποκλειεται να μην πήγες για maχ post ακόμη :hehe:

LOL

Αναμενατε,περνω ενα back up για παν ενδεχομενο(μπας κ στραβωσει το raid μου ;) )

Φυλαγε τα αρχεια σου,να χεις τα μισα :p

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από ΑΝ7 OverClocker [Σήμερα, στις 01:23]

Δεν φαίνεται για καλό κομμάτι....

Το Batch του είναι ΠΟΛΥ μεγάλο.... "1253"

Για να δούμε όμως...για 0519 δεν έχω δεί τίποτα.....αν και ΟΛΟΙ οι 3500+ πάνε πάνω από 2700

Αυτα που ηξερες απο τους Athlon XP ξεχνα τα ΑΝ7 OverClocker απλα δεν υσχειουν στους Venice. Ο Chroma που εχει πολυ καλο Venice εχει Batch number 1272 και τα παει καλα, 2800 με νερο, μνημες τσιτα και 1.4 ταση. Απο οτι φενεται οι βδομαδες κανουν εμφανη διαφορα.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από ΑΝ7 OverClocker

Κι όμως φίλε μου....

Πέτυχα ένα thread sto XS και ήταν 2 ακριβώς ίδια Stepping το ένα <100 και το άλλο >1000

μάντεψε ποιο πήγε καλύτερα....

Κι ομως δεν ειναι στανταρ αυτο που λες. Αν δηλαδη του Chroma ηταν 272 πως θα πηγαινε, 3 γιγα με αερα?

Link to comment
Share on other sites

Με τους Α64 συνηθισμένος από τους ΧΡ πάντα δοκίμαζα όσο πιο χαμηλό νούμερο έβρισκα σε αυτό το υποτιθέμενο που έχει να κάνει με τη θέση πάνω στο waffer. Εν ολίγοις με τους winnies έπεσα σε τραγικές μπανάνες και ας ήταν από 0042 μέχρι 0916, μέχρι που έκατσε ένας καλός 0025. Τα ίδια χάλια και με τους 754. Τώρα έρχεται ένα καλό venice στα 1272 να ενισχύει τη θεωρία του "ό,τι κάτσει". Περισσότερο μετράει η βδομάδα, μετά το step πχ. CBBHD, LBBLE και GPMW κλπ. και το batch δε το κοιτάζω καθόλου πλέον.

Link to comment
Share on other sites

Ρε παίδες να ρωτήσω κάτι? Ξέρει κανείς όσα κομμάτια βγάζει απο ένα waffer 0.09 η AMD?

Το λέω γιατί έχω μια υποψία οτι μετά απο έναν αριθμό μάλλον 3ψήφιο ίσως "μηδενίζει" ο μετρητής. Αποκλείεται να βγάζει 1500 κομμάτια ένα Waffer.

Δεν εξηγείται αλλιώς να υπάρχουν κομμάτια 0044 που να πηγαίνουν χειρότερα απο 1230.

Και εγώ πάω με την νοοτροπία των ΧΡ, chroma, ακόμα....

Απο την άλλη για τα κομμάτια που ανέφερες.. μήπως ήταν διαφορετικών εβδομάδων? γιατί άλλο να συγκρίνεις εβδ519 0033 και άλλο εβδ504 1100..

έτσι νομίζω..

Και παίζει και κάτι άλλο ακόμα στο συνολικό stepping που κοιτάω για να βγάλω το πόρισμα εκτός απο βδομάδα +step....

Η εικόνα αναφέρεται σε Venice:

venice.jpg

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από NoDsl

Και παίζει και κάτι άλλο ακόμα στο συνολικό stepping που κοιτάω για να βγάλω το πόρισμα εκτός απο βδομάδα +step....

το οποίο κρατάς ως επτασφράγιστο μυστικό και δεν θες να μας το πεις; :p

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.