Jump to content



The A64 E3 step "Venice Core" thread


SlotKiller

Recommended Posts

  • Replies 477
  • Created
  • Last Reply

Ας ειναι καλα η δεη που εχε κοψει μιση μερα το ρευμα...

Με default ταση δυστυχως επαληθευτικα ο γκαντεμης, δεν τον κοβω να περναει τα 2550, χθες τον ειχα αφησει να τρεχει occt στα 2540 με 1.4 και τον βρηκα με το screensaver κολλημενο.

Link to comment
Share on other sites

new info..

εψες ετρεξε στα 2403 με 1.3βολτ, και περασε occt,snm,spi32,realstorm bench (παλια αν ηταν οριακα η cpu μου κρασαρε με τη μια για αυτο το χρησιμοποιω.Δοκιμασα και για 10 λεπτα πριμε95 , αλλα βαρεθηκα (περισοτερα σημερα το βραδυ).Όλα αυτα με Hyper και η θερμοκρασια χτυπησε μαξ 45 βαθμους στο ....snm .Είναι καλα γιατρέ μου...? έχει ελπίδες..?Όπως καταλάβατε απο 1.4 και πάνω θα αργήσω να δώσω για αυτο ψαχνω το μαξ με 1.4

Link to comment
Share on other sites

μπορεί να μου πει κανεις γιατι "χτυπάει" στο -συγκεκριμενο- venice πρωτα η L1 cache?? στο γουινι , στο Σ+Μ , χτύπαγε οταν αρχισε να παρατσιτωνεται ,το float test,ενω εδώ αυτός λίγο undevoltaged να ναι πετάει με τη μια failed στο L1 (+ L2 μετα) cache τεστ.Ετσι μαλλον εξηγείται οτι στο spi τρώει freeze το pc ακομη και στο 1Μ , ενω με το winch , απλά πέταγε λάθος στον υπολογισμό.

εδιτ : να τον "κηδεψω" με συνοπικες διαδικασιες ? και να παω για rma στο πλαίσιο ? να τον ξαποστείλω και όποιος τον αγοράσει..?

Link to comment
Share on other sites

Και ο δικός μου venice αυτή τη συμπεριφορά έχει ακριβώς. Βασικά FPU ζήτημα να έχω δει 1-2 φορές να χτυπάει, συνήθως cache ή απλά freeze. Μπορεί να χτυπάει το cache και από μνήμες όμως καμιά φορά, κυρίως από πολυ σφικτό max async.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από chroma

san diego 3700+ δοκίμασα και πρώτα χτύπουσε FPU.

Εξαρτάται απο ρυθμίσεις και άλλα πράγματα από ότι έχω δεί...απλα άμα κάτι δεν ειναι οκ με ρυθμίσεις σε ψοντρόλερ χτυπάει εύκολα....

Όσο για το fpu λογικό είναι...απλα χτυπάει ΠΟΛΥ πιο εύκολα η L2 από έναν winnie ή έναν Claw...και ας μην είναι στα "όρια" του////

Link to comment
Share on other sites

πηρα εναν βενετσιανο 3000+ το stepping ειναι ADA3000DAA4BP LBBLE 0521BPGW Z710656F53704 λοιπον τι λεει αυτο... θα κανει τιποτα? ειμαι με το cpu στα χερια... και δεν εχω την dfi μου, υπαρχει ελλειψη στην αγορα μου ειπαν...

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

συγνώμη παιδιά για τη χαλάστρα που θα σας κάνω. είμαι εντελώς άσχετος (σε σχέση με σας) αλλά είστε οι μόνοι που βρήκα σχετικοί με αυτό που θέλω να ρωτήσω. βασικά σκέφτομαι να πάρω την υβριδική πλατφόρμα για να βάλω πάνω την 6800 256 που έχω γιατι την πηρα ακριβά. η μόνη εταιρία με agp θύρα σε 939 ειναι της biostar όποτε θα πάρω αυτή. θα ήθελα να σχολιάστε το τελευταίο, αλλά άλλο θέλω να ρωτήσω. για athlon64 θέλω να βάλω τον E6 3άρη ή 3.2. οι ερωτήσεις μου είναι:

1. κυκλοφορεί αυτή τη στιγμή στην ελληνική αγορα; γιατι βλέπω σε διαφορα e-shops αλλα λενε BP κι αποτι ξέρω αυτός ειναι ο Ε3 ή κανω λαθος;

2.Όντως χρειάζεται bios αναβαθμιση και αν ναι όλες οι εταιρίες έχουν βγάλει μεχρι τώρα; ο Ε3 ήθελε bios αναβαθμηση όταν βγήκε ή η μητρική που θα πάρω να θέλει πάλι αναβάθμιση ακόμα κι αν πάρω τον Ε3;

2. Αν δεν κυκλοφορεί ο Ε6, αξίζει να περιμένω;

3. Στην τελική τι διαφορές εχουν οι 2 εκδόσεις (δεν ενδιαφερομαι για υπερχρονισμο η οποιαδήποτε άλλη μετατροπη-ρυθμιση) σε επιδόσεις και σταθερότητα. αποτι είδα στο σαιτ η μόνη διαφορά ήταν στη θερμοκρασία (65 εναντι 70)

4. ποιός συμφέρει πιο πολύ. ο 3αρης η ο 3.2

σας ευχαριστω πολυ και χιλια συγνωμη για το σπασιμο που σας εκανα.

ΥΓ. δειξτε έλεος και εξηγήστε οσο πιο απλα γίνεται. σα να μιλάτε σε ατομο με βαθμό νοημοσύνης 2 λολ

Link to comment
Share on other sites

Τελευταία μόνο Ε6 βλέπω να κυκλοφορεί, δε νομίζω να μη βρεις εκτός από τίποτα ξεχασμένους Ε3. Οι διαφορές είναι αμελητέες, κάποια bugs διορθώθηκαν στον Ε6 αλλά τίποτα ιδιαίτερα σοβαρό (με Ε3 είμαι πολύ καιρό τώρα και δεν έχω παρατηρήσει κάτι περίεργο, τουλάχιστον οχι σε default καταστάσεις). Περισσότερα μπορείς να δεις εδώ, revision guide. Το bios καλό θα ήταν να είσαι έτοιμος από πριν να το αναβαθμίσεις με μια δισκέτα, κανείς δεν εγγυάται οτι θα έρθει η μητρική με φρέσκο bios ή οτι θα μπαίνει windows.

To να μη γνωρίζεις δε σε κάνει χαζό πάντως, ούτε να γνωρίζεις σε κάνει έξυπνο. Anyway, καλως ήρθες στο thelab :D

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ φίλε μου chroma. Τώρα θέλω να ρωτήσω αν μπορώ να ξεχωρήσω απο το κουτι αν προκειται για Ε3 ή Ε6. φαίνεται σε κάποιο νούμερο; επίσης μπορειτε να μου πείτε αν συμφέρει ο 3000 η ο 3200 περισοτερο; ευχαριστω και παλι

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.