Jump to content



The A64 E3 step "Venice Core" thread


SlotKiller

Recommended Posts

  • Replies 477
  • Created
  • Last Reply
Αρχική απάντηση από FrOsT [Σήμερα, στις 21:48]

:happy2: τάση?

Stable 24/7 βρήκες που είναι?

Στα 3G για το 1Μ ήταν 1.325 + 123%. 24/7 ακόμα δε μπορώ να πώ, 3 μέρες έχω το cpu αλλά είναι αρκετά σταθερό στα 2910 (s&m, prime) με 1.375 + 113%.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από chroma

Στα 3G για το 1Μ ήταν 1.325 + 123%. 24/7 ακόμα δε μπορώ να πώ, 3 μέρες έχω το cpu αλλά είναι αρκετά σταθερό στα 2910 (s&m, prime) με 1.375 + 113%.

Γιατι δεν ανεβαζεις λιγο ακομα ταση; θεωρητικα εισαι στο 1,63 ακομα!

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από SlotKiller

Γιατι δεν ανεβαζεις λιγο ακομα ταση; θεωρητικα εισαι στο 1,63 ακομα!

Δε χρειάζεται στη παρούσα φάση, δοκίμασα παραπάνω τάση και δε διορθώνει τίποτα. Είναι οι ρυθμίσεις στις μνήμες που το περιορίζουν, το bios ίσως. Τώρα έχω το 414-2.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από ΑΝ7 OverClocker

από 1.4 όμως.......

Από 1.7 και πάνω για τον venice είναι θάνατος για κάθε μέρα...

Για καθε μερα μεχρι 1.7 πιστευω και γω οτι ειναι οκ, αλλα αυτη τη στιγμη ο chroma σιγουρα δεν ψαχνει το 24/7 setup!

Αρχική απάντηση από chroma

Δε χρειάζεται στη παρούσα φάση, δοκίμασα παραπάνω τάση και δε διορθώνει τίποτα. Είναι οι ρυθμίσεις στις μνήμες που το περιορίζουν, το bios ίσως. Τώρα έχω το 414-2.

:hmm: ευχομαι να λυσεις τα προβληματα της μνημης συντομα! δοκιμασε και tccd ;)

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από ΑΝ7 OverClocker [Χθες, στις 22:09]

ρε γμτ...

Τώρα μου βάζετε ιδέες...και άμα πέσω σε μπανάνα....άσε καλά είναι και τα 2960 με νεράκι κι αυτό...

Tι πι έχεις στα 2960 ,,, έτσι να κάνουμε μια σύγκριση On the fly ?

Link to comment
Share on other sites

Τώρα να με συγχωρήσετε που πάσχω από υπερέκκριση καχυποψιασικού οξέος αλλά και οι γουίνιδες στην αρχή πηγαίνανε φέτες.Μετά έκατσε η βάρκα (μπανανοποίηση εργοστασίου παραγωγής)

Link to comment
Share on other sites

Θα μου επιτρέψετε να διατηρήσω τις επιφυλάξεις μου, μέχρι να δω το όριο του unbuffered στα όρια του συστήματος (πάγος κλπ).

Περιμένω έναν IMC γιατρεμένο από τις παιδικές ασθένειες, όχι απλά ένα "ταβάνι" 200Mb υψηλότερο...

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Chosen

Θα μου επιτρέψετε να διατηρήσω τις επιφυλάξεις μου, μέχρι να δω το όριο του unbuffered στα όρια του συστήματος (πάγος κλπ).

Περιμένω έναν IMC γιατρεμένο από τις παιδικές ασθένειες, όχι απλά ένα "ταβάνι" 200Mb υψηλότερο...

Συμφωνω απολυτα και ελπιζω τα προβληματα του chroma να μην οφειλοντε στον imc......... αν ισχυει κατι τετοιο την κατσαμε!

Link to comment
Share on other sites

με το 24πινο είδα οτι βγάζει το s&m στα 2800 με μικρότερο vcore. Kατα τα άλλα μια απο τα ίδια. Πάνω απο τα 2820 δεν είμαι σταθερός ακόμη και με 0.75 παραπάνω vcore. Ελπίζω να είναι πρόβλημα bios/μνημών και να λυθεί με κάποιο update. Bλέπω και κάτι post σαν αυτό και δεν ξέρω αν χρειάζεται να την ψάξω παραπάνω τώρα http://xtremesystems.org/forums/showpost.php?p=856569&postcount=195

(Σημ ο OPB χρησιμοποιούσε UTT και το 414-2 )

Θα δοκιμάσω με relaxed timings μπας και γίνει τίποτα. Αλλαγή απο το 414-3 στο official 310 δεν βοήθησε

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Athens2004

Tι πι έχεις στα 2960 ,,, έτσι να κάνουμε μια σύγκριση On the fly ?

Όταν πάρω τις μνήμες μου από το RMA και τις τρέξω χωρίς divider...γιατί τώρα το χαμηλώτερο είναι που έχω είναι 30 sec...με devider και τις ρυθμίσεις στο Auto επειδή δεν ξέρω από windbond ch-5..ενώ με τις ocz στα 2800 ειχα 29....

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.