Jump to content



The A64 E3 step "Venice Core" thread


SlotKiller

Recommended Posts

  • Replies 477
  • Created
  • Last Reply

Δεν έχει να κάνει. Καλύτερη απομόνωση των αγωγών μεταξύ τους, αυξηση της αγωγιμότητας και λιγότερες διαρροές ρεύματος. Αυτά συνεπάγονται δυνατότητα για μεγαλύτερες συχνότητες, clock per clock δε δίνει τίποτα.

Link to comment
Share on other sites

This strained silicon process is called "dual stress liner", which the firms claim improve n-channel and p-channel transistors on chips, by "stretching" silicon atoms in one transistor and "compressing" them in the other.

Why does it matter? The chip firms say that it will boost speeds of chips by up to a quarter using the same power levels as non-SOI chips.

αυξημενη ταχυτητα στα transistor αναφερεται αρα αν σκεφτομαι σωστα μεγαλυτερη ταχυτητα. Σε καμια περιπτωσε σε επιπεδο MHz δεν θα ειναι το sSOI 24% ποιο γρηγορο αλλα ενα κατι τις θα υπαρχει (οπως newcastle - winchester)

Link to comment
Share on other sites

improve n-channel and p-channel transistors on chips, by "stretching" silicon atoms in one transistor and "compressing" them in the other.

τα στριμωχνουμε καλυτερα δηλαδη..

it will boost speeds of chips by up to a quarter using the same power levels

...και στα ιδια watt, μπορουμε να δωσουμε ενα Multi παραπανω, και να δινουμε τον 3200+ για 3500+.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Στο overclockers.co.uk κάνουν την εμφάνιση τους σιγά σιγά οι Venice & Diego με καπέλο 15-20 λίρες με τους αντίστοιχους παλιούς. Μάλιστα ο 3700+ Diego είναι πιο φθηνός απο 3800+ Venice. Τι λέει, θα κάνουμε καμια ομαδική; Diego 3500+ δεν έχει;

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από mariosalice

Όλοι θα είναι διπλοπύρηνοι και θα υποστηρίζουν DDR2 μνήμη 667.

Αυτό που το είδες?

Από αυτά που έχω δει εγώ οι dualcore θα μπενουν στα υπάρχοντα 939 m/b με ένα bios update αρα DDR μνημες...

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από mariosalice

Η AΜD θα κυκλοφορήσει τους επεξεργαστές Athlon 64 X2 με διπλό πυρήνα τον Ιούνιο toy 2005 για socket 939 σε εκδόσεις 4200+, 4600+ με πυρήνα Toledo1 (1MB L2 cash) και 4400+, 4800+ με πυρήνα Toledo2 (2MB L2 cash).

Επίσης το 2006 θα βγάλει επεξεργαστές σε socket M. Όλοι θα είναι διπλοπύρηνοι και θα υποστηρίζουν DDR2 μνήμη 667.

ΠΑντου το ιδιο ποσταρεις???τι γινεται?

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από FrOsT

Από αυτά που έχω δει εγώ οι dualcore θα μπενουν στα υπάρχοντα 939 m/b με ένα bios update αρα DDR μνημες...

Απλα το αναφερει οτι θα μπαινουν και σε μητρικες που θα βγουν αργοτερα με μνημες DDR2. Αλλωστε στην συγκεκριμενη περιπτωση των Dual Core το bottleneck στο συστημα θα ειναι το memory Bandwith που δινει ο IMC. Αν μπουνε DDR2 μνημες ξεχναμε τα 6.4GB/s bandwith και ανεβαινουμε κατακορυφα προς τα πανω...

Με λιγα λογια...θα ξεμπουκωσει το συστημα...

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από jax7480 [Σήμερα, στις 20:58]

Μάλλον για αυτό μιλάει.

’λλο "αυτό" και άλλο "παντού"

Εδώ έγινε παραπομπή.

Αρχική απάντηση από FrOsT [Σήμερα, στις 20:59]

Με το ίδιο ποστ έκανες και καινούριο θέμα

http://www.thelab.gr/showthread.php?s=&threadid=15036

Ένα URL δεν δικαιολογεί το "παντού" του Βασίλη

Το αρχικό κείμενο το έγραψα εδώ, μετά όμως είδα οτι πουθενά δεν είχε γραφεί κάτι σχετικό με DDR2 και μαζική διάθεση AMD dual core για 939 τον Ιούνιο. Έτσι το έκανα νέο θέμα και έβαλα εδώ παραπομπή.

Δεν άξιζε να γίνει καινούργιο post η είδηση αυτή και να μπει εδώ παραπομή;

Το να ποστάρει όμως ο Βασίλης και να λέει οτι το γράφω παντού το θεωρώ τουλάχιστον κακοπροαίρετο spamming που το κάνει συστηματικά.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από mariosalice

’λλο "αυτό" και άλλο "παντού"

Εδώ έγινε παραπομπή.

Δεν άξιζε τον κόπο;

Εγω αυτο που δεν μπορω να καταλαβω ειναι γιατι τα παίρνεις με το καθετι που σου λεει ο καθενας. Σε εχω παρακολουθησει και σε αλλα thread και βλεπω οτι ποιανεσαι με το παραμικρο. Υπαρχει καποιος λογος?

Βλεπεις οτι το μονο πραγμα που απανταω ειναι η ερωτηση σου , πού αλλου ειδα την συγκεκριμενη απαντηση. ΔΕΝ ΜΕ ΕΝΔΙΑΦΕΡΕΙ ΑΝ Ο ΒΑΣΙΛΑΚΗΣ ΤΟ ΘΕΩΡΕΙ ΠΑΝΤΟΥ, ή ΑΥΤΟ ή ΠΑΡΑΠΟΜΠΗ ή δεν ξερω κι εγω τι αλλο.....

Και μην μου πεις οτι δεν τα πηρες ή οτι δεν απευθυνεσαι σε μενα γιατι το δικο μου ονομα βλεπω σε QUOTE.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.