Jump to content



Team Cup 2013 ... τί κάνουμε ... τι έχουμε ?


TASOS

Recommended Posts

  • Replies 125
  • Created
  • Last Reply
Τα links στο quote δεν φαίνεται να δουλεύουν.

Ναί Γιάννη

Αυτό έγραψα και εγώ παραπάνω στο πόστ με τα Link.

Δυστυχώς ενώ υπήρχαν αρκετά modded bios για την Abit , τα περισσότερα δέν είναι πλέον διαθέσιμα για download.

Δέν πειράζει , θα κάνουμε δουλειά ... ούτως ή άλλως για χαβαλέ θα παίξουμε στο cup.

Link to comment
Share on other sites

Οπότε, αφού έχω ήδη σχεδόν όλα τα "Modded by Trats" μάλλον καλά είμαστε...

Πάντως δεν είχα εμπιστοσύνη να τα περάσω... αν αποτύχει το update, ή το bios είναι corrupt γίνεται recover οεο?

Κοίτα , όντως οι μητρικές τότε ήταν πρωτόγονες σε σχέση με τις σημερινές.

Πολλές φορές στα όρια , έκαναν corrupt bios.

Οσον αφορά πρόβλημα κατά τη διάρκεια φλασαρίσματος ήταν μικρό το ποσοστό απότυχίας.

Πλέον υπάρχουν διαθέσιμα bios chip στο ebay ... οπότε υπάρχει λύση άν κάτι πάει στραβά.

Επίσης υπάρχει και η λύση του hot flash στα τυφλά.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν , νεότερα σχετικά με το hardware.

Η αναζήτηση στη μυστική κρύπτη στο πατάρι ... έφερε στο φώς μιά abit nf7-s v2.0 (η οποία ευτυχώς είναι μιά χαρά λειτουργική).

Το ένα cpu που βρήκα (ένας XP 2400+) δέν λέει να ανάψει με τίποτα ... και δέν ξέρω γιατί.

Τον είχα μοντάρει παλιά σε MP ... του καθάρισα και τα bridges για να γυρίσει σε XP ... τίποτα πάλι ... τέσπα.

Δουλεύουν μιά χαρά όμως οι παρακάτω :

XP-M 2200+

http://www.cpu-world.com/CPUs/K7/AMD-Mobile%20Athlon%20XP-M%202200+%20-%20AXMH2200FQQ3C.html

XP 2600+

http://www.cpu-world.com/CPUs/K7/AMD-Athlon%20XP%202600+%20-%20AXDA2600DKV3D.html

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Βλέπω Τάσο άρχισες δοκιμές για το 462 :)

Αν θέλεις τα cpu που έχω για δοκιμές, πες μου να το κανονίσουμε γιατί δεν θα μείνω και πολύ ακόμα Ελλάδα... εγω δεν έχω χρόνο να ασχοληθώ και με αυτή την πλατφόρμα...

Προσωπκά θα ασχοληθώ τελικά με northwoοd, gallatin/prescott & ελπίζω και με coppermine.

Μόνο λοιπόν για το 1m stage παίζουμε, ε;

Link to comment
Share on other sites

Πρός το παρόν προσπαθώ να βγάλω άκρη με τη μητρική , γιατί μου κάνει κάτι κουλά στο άσχετο και το ψάχνω ... λογικά αυτό το ΣΚ θα ασχοληθώ πάλι.

Υ.Σ.

Πού την τσίμπησες την P4C800 ?

Link to comment
Share on other sites

Σε αγγελία την βρήκα... σχετικά φτηνά...

Δίνει περισσότερο ρεύμα vcore απο το bios ενώ η albatron που είχα με περιόριζε σε αυτό... λύνεται βέβαια αυτό εύκολα με vcore mod το οποίο ακόμα δεν αξιώθηκα να το κάνω...

Από την άλλη πάλι η albatron δίνει για μνήμες ένα διαιρέτη ακόμα άρα έχεις περισσότερες επιλογές για μνήμες με επεξεργαστές με χαμηλότερο fsb...

Ζυγίζοντας πλεονεκτήματα και μειονεκτήματα όμως δεν υπάρχει αμφιβολία...

P4C800 δαγκωτό :033:

Κανόνισε να έρθεις από εδώ να σου δώσω μητρική και επεξεργαστές να κάνεις δοκιμές όσες θες στους AMD! Ρίξε ΡΜ να συνεννοηθούμε...

Από Northwwod πιστεύω το cpu (2.8B/133) είναι πολλά υποσχόμενο που βρήκα. Στο κρύο θα ακούσει σίγουρα. Κι αφού έπιασε 4Ghz στον αέρα για πλάκα αφήνει ελπίδες για πολύ παραπάνω στο SS.

Προς το παρόν περιμένω Δευτέρα Gallatin SL7NF και όλη την σειρά 5xx για εκτεταμένες δοκιμές.

Βλέπω όμως στα ίδια ρολόγια να έχω ΜΕΓΑΛΕΣ διαφορές από DDR3 σε DDR2 πλατφόρμα με καλύτερη κατά ΠΟΛΥ την DDR2 πλατφόρμα λογικό; θα περίμενα καλύτερη την Χ48/DDR3 παρά την P965/DDR2 :017:

Link to comment
Share on other sites

Μόνο λοιπόν για το 1m stage παίζουμε, ε;

Εγώ προσωπικά θα παίξω για το κέφι μου , με ότι έχω στα χέρια μου ... όπως μπορώ , χωρίς να με νοιάζει το σόι σκόρ θα βγάλω , απλά κάνω κέφι τη συμμετοχή.

Οπότε θα παίξω γενικώς 1M , 3D , ότι νά'ναι.

http://www.hwbot.org/submission/2364316_

Όπως το περίμενα...

Πήγε καλά ο μικρουλης..

Στο άζωτο δε θα πάρει λίγο ακόμα; ε;

Το cpu πήγε πάααρα πολύ καλά !!!

Link to comment
Share on other sites

Έλεγα στην αρχή να δώσω ενα σκορ λίγο πιο πανω απ τον 2o...

Δε μου αρέσει το sandbagging όμως, οποτε έδωσα το καλυτερο μου...

Οι μνήμες μου παιζουν με 2-2-2-5 μέχρι τα 225.

Αν βρω χρονο για άζωτο πιστεύω το cpu θα παίξει στα 4700+ και θα πεσει κάτω απο 30sec. Γιατί είδα ότι δεν του έλειπε ρεύμα, αλλά κρύο...

Link to comment
Share on other sites

Ναι έχω , αλλά είναι δώρον-άδωρο ...

Γιατί είναι socket 754 και η μητρική είναι με τα πρώτα NF3 chipset με single channel μνήμες.

Ασε που άμα κρεμάσει το bios από ρυθμίσεις ... ξεκινάς τα τρισάγια :080:

Link to comment
Share on other sites

Ναι έχω , αλλά είναι δώρον-άδωρο ...

Γιατί είναι socket 754 και η μητρική είναι με τα πρώτα NF3 chipset με single channel μνήμες.

Ασε που άμα κρεμάσει το bios από ρυθμίσεις ... ξεκινάς τα τρισάγια :080:

Δεν πειράζει... σημασία όπως είπες έχει η συμμετοχή...

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.