Jump to content



Ψάχνω κουτι με συγκεκριμένα χαρακτηριστικά.


Eaglos

Recommended Posts

παντως, ετσι για να ριξω και μια ιδεα,  στο http://www.phanteksusa.com/products/phanteks-enthoo-pro-white

 

το οποιο, αν κιεφοσον σου αρεσει και τηρει τις υπολοιπες προυποθεσεις,  στο επανω μερος, θα εβαζα - κολλουσα απλα ενα πλεξιγκλας, ωστε να καλυφθει η σιτα, κια να γινει και τραπεζακι..!!    σαν ιδεα το λεω..!  

 

αν υπαρχει και καποιο αλλο που ειναι ηδη κλειστο, οπως πχ το H440, αλλα κι αυτο εχει τις θυρες και το κοντρολ πανελ, να κοιταζει πανω, οποτε με το νερο, μπορει να εχεις θεμα..!

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που είπες ειναι ο ορισμός της θετικής πίεσης.

Τριπλάσιος εισερχόμενος αερας του εξερχόμενου ,και περίπου έτσι ειναι και το σωστό .

Είσαι σίγουρος ότι παντα υπάρχει απόθεμα εισερχομένου αερα ,και δεν πιάνεις σκόνη ποτε .

Ναι έχεις δίκιο και καλά έκανες και με διόρθωσες. Άλλο είχα στο νου και άλλο άλλο έγραψα. Το σωστό μπορεί να είναι για σένα. Οι απόψεις πάνω σε αυτό το θέμα positive or negative διίστανται. Προσωπικά είμαι περισσότερο της αrνητικής πίεσης(περισσότερα exhaust fans) που προσφέρουν καλύτερο cooling. Και η σκόνη πάντα θα μπαίνει στο κουτί αλλά η αλήθεια είναι ότι με την θετική πίεση την περιορίζεις αισθητά. Μάλιστα από την στιγμή που τα πεισσότερα κουτιά έχουν φίλτρα σκόνης έχεις λιγότερες ανησυχίες.

Link to comment
Share on other sites

 

Δεν σου πρότεινα μόνο 2. 4 συνολικά. Το Η440 έχει αυτά που ζητάς πάντως.

 

 

 

Σαφώς, απλά τα Η440 και R5 τα είχα ήδη εξετάσει οπότε δεν τα ανέφερα.

 

Για το H440 πιστεύω ότι είναι πολλά τα λεφτά για τις θερμοκρασίες που διαβάζω

στα διάφορα benchmark (ειδικά στην GPU). Μιλάμε για παραπλήσια νούμερα με

το Define S των 80 Ευρώ.... Στα λεφτά του 440, προτιμώ να "κάψω" την επίπεδη

οροφή για Phantom 530 ή Noctis 450 ή να ρίξω τη διαφορά για ψύξη στο Define S

και να ξέρω ότι θα έχω καλές θερμοκρασίες.

 

Το R5 κατά τη γνώμη μου το έχει κάψει η ίδια η εταιρία. Αν δεν θες 5.25'' πας στο

S με 40-50 Ευρώ λιγότερα. Αν πάλι θες 5.25'' τότε πας στο XL R2 με 15-20 Ευρώ

περισσότερα. Μόνος λόγος υπάρξης είναι το άσπρο χρώμα.

Link to comment
Share on other sites

Για το H440 πιστεύω ότι είναι πολλά τα λεφτά για τις θερμοκρασίες που διαβάζω

στα διάφορα benchmark (ειδικά στην GPU). Μιλάμε για παραπλήσια νούμερα με

το Define S των 80 Ευρώ.... Στα λεφτά του 440, προτιμώ να "κάψω" την επίπεδη

οροφή για Phantom 530 ή Noctis 450 ή να ρίξω τη διαφορά για ψύξη στο Define S

και να ξέρω ότι θα έχω καλές θερμοκρασίες.

 

Το R5 κατά τη γνώμη μου το έχει κάψει η ίδια η εταιρία. Αν δεν θες 5.25'' πας στο

S με 40-50 Ευρώ λιγότερα. Αν πάλι θες 5.25'' τότε πας στο XL R2 με 15-20 Ευρώ

περισσότερα. Μόνος λόγος υπάρξης είναι το άσπρο χρώμα.

 

To ότι τώρα είναι πολλά τα λεφτά για Η440, θα συμφωνήσω. Το είχα πάρει κάτω από 120€ προ καιρού. 

 

Οι θερμοκρασίες φτιάχνονται, ειδικά αν κάνεις έξυπνη κατανομή των δίσκων. Έχει δύο θέσεις 2.5" πάνω από την καλύπτρα psu και μία 2.5/3.5" στον πάτο, μπροστά από το psu. Άνετα μπαίνει 2xssd και 1xhdd και αφαιρείς όλες τις συρταρωτές θήκες hdd μπροστά από τους 3x120 ανεμιστήρες που έχει μπροστά. Έτσι υπάρχει τέλειο airflow. Εγώ αυτή την στιγμή έχω X61 Kraken σε push-pull μπροστά, 1 140άρη πίσω και άλλον ένα επάνω και οι θερμοκρασίες είναι πολύ ικανοποιητικές. 

 

Και κάτι για το R5, όχι ότι υπάρχει ανάγκη υπεράσπισης. Στο εξωτερικό πουλάει σαν ζεστά ψωμάκια (αυτό διαπιστώνω από διάφορα forum που συμμετέχω). Η αίσθηση που έχω αποκομίσει είναι ότι μόνο "καμμένο" δεν είναι. Πρέπει να είναι από τα πιό επιτυχημένα κουτιά αυτή την στιγμή στην αγορά.  

 

Εξάλλου, να πούμε και κάτι για αυτά τα δύο κουτιά που ίσως δεν έχει τονιστεί. Δεν είναι κουτιά για high airflow. Ανήκουν στην κατηγορία silent cases. Οι θερμοκρασίες είναι λογικό να μην είναι το forte τους, αλλά μια χαρά τα πάνε και εκεί αναλογικά. 

 

Τέλος πάντων, είσαι απαιτητικός χρήστης και δύσκολος στην απόφασή σου (και καλά κάνεις). Όταν πάρεις μια απόφαση πες μας τί αποφάσισες και με ποιά λογική. Θα είναι χρήσιμο. 

 

Edit: Κάτι για τις θερμοκρασίες της gpu στο Η440 επειδή αναφέρθηκε και μπορεί να ενδιαφέρει. Σε idle είναι 29-30° το χειμώνα και 34-35° το καλοκαίρι η gtx 780 (asus directcuii) που έχω. Σε full load (gpu rendering, ή κανένα benchmark που τρέχω) είναι κάτω από 70°. Τους ξεπερνάει και φτάνει τους 75° μόνο όταν την κλοκάρω για δοκιμές (+200MHz).

Έγινε επεξεργασία από pnick
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

@pnick

Η έκδοση R5 με το παράθυρο θεωρώ φυσιολογικό να πουλά σαν τρελή μιας και

μόνο δυο Define μοντέλα έχουν παράθυρο και η διαφορά τους στην τιμή είναι της

πλάκας (πχ newegg 10$ ακριβότερο το R5 από το S). Για την έκδοση χωρίς παρά-

θυρο η διαφορά είναι πάρα πολύ μεγάλη για να προτιμήσει κάποιος το R5 από το S.

 

Η440 στα 120 κάπως πάει να γίνει ελκυστικό αλλά κανονικά αυτό και το και R5 δεν θα

έπρεπε να ξεπερνούν τα 110 Ευρώ. Ο στόχος είναι να τραβήξεις κόσμο από τα φθη-

νότερα midi tower και όχι να έρθεις σε απόσταση 20άρικου από τα full (Η630, XL R2).

 

Πέραν της κακής οικονομικής συγκυρίας, είναι γενικότερα ατυχής στιγμή για αγορά κου-

τιού καθώς είμαστε σε σημείο καμπής όσον αφορά τα αποθηκευτικά μέσα. Καμία σχέ-

ση ένα κουτί που σχεδιάζεται για να χωρά 3.5'' μηχανικούς δίσκους με ένα άλλο που

σχεδιάζεται μονο για 2.5'' ssd και με ένα τρίτο που σχεδιάζεται κυρίως για M.2/PCI-E

φλασάκια.

 

Θεωρώ δεδομένο ότι σε 1-2 χρόνια το πολύ δεν θα υπάρχει 3.5'' δίσκος στο κουτί μου

και διατηρώ πολλές αμφιβολίες για το αν θα υπάρχει και 2.5'' SSD. Επομένως το να πλη-

ρώσω για hdd cage 7-8 θέσεων και να καταλήξει στα σκουπίδια, δεν έχει και πολύ νόη-

μα εφόσον μπορώ να έχω εξαρχής άδειο όλο το χώρο της μητρικής.

 

Για τις θερμοκρασίες ανέφερα στο αρχικό ότι παίζω μόνο με αέρα οπότε το ζητούμενο εί-

ναι να τις διαχειρίζεται εξαρχής σωστά το κουτί. Όσο ανεβαίνουν οι τιμές περιμένω και την

αντίστοιχη πτώση στης θερμοκρασία. Όταν όμως βλέπω μικρές διαφορές τότε απλά θα

προτιμήσω το φθηνότερο κουτί και θα ρίξω τη διαφορά σε fans.

 

ΥΓ: 170+ βλέπω την X61 Kraken, αυτό έλειπε να μην έχεις ικανοποιητικό αποτέλεσμα ;)

Link to comment
Share on other sites

ΥΓ: 170+ βλέπω την X61 Kraken, αυτό έλειπε να μην έχεις ικανοποιητικό αποτέλεσμα ;)

 

Την κάρτα δεν την κρατάει δροσερή η Kraken...  ;)

 

Σου είπα. Είσαι ζόρικος :p . Καλή επιλογή, απλά πες μας ποιό είναι εκείνο το κουτί που σε ικανοποίησε, γιατί δεν σε βλέπω να βρίσκεις κάτι που να σε καλύπτει πλήρως. 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

 

Πέραν της κακής οικονομικής συγκυρίας, είναι γενικότερα ατυχής στιγμή για αγορά κου-

τιού καθώς είμαστε σε σημείο καμπής όσον αφορά τα αποθηκευτικά μέσα. Καμία σχέ-

ση ένα κουτί που σχεδιάζεται για να χωρά 3.5'' μηχανικούς δίσκους με ένα άλλο που

σχεδιάζεται μονο για 2.5'' ssd και με ένα τρίτο που σχεδιάζεται κυρίως για M.2/PCI-E

φλασάκια.

 

Θεωρώ δεδομένο ότι σε 1-2 χρόνια το πολύ δεν θα υπάρχει 3.5'' δίσκος στο κουτί μου

και διατηρώ πολλές αμφιβολίες για το αν θα υπάρχει και 2.5'' SSD. Επομένως το να πλη-

ρώσω για hdd cage 7-8 θέσεων και να καταλήξει στα σκουπίδια, δεν έχει και πολύ νόη-

μα εφόσον μπορώ να έχω εξαρχής άδειο όλο το χώρο της μητρικής.

 

Για τις θερμοκρασίες ανέφερα στο αρχικό ότι παίζω μόνο με αέρα οπότε το ζητούμενο εί-

ναι να τις διαχειρίζεται εξαρχής σωστά το κουτί. Όσο ανεβαίνουν οι τιμές περιμένω και την

αντίστοιχη πτώση στης θερμοκρασία. Όταν όμως βλέπω μικρές διαφορές τότε απλά θα

προτιμήσω το φθηνότερο κουτί και θα ρίξω τη διαφορά σε fans.

 

ΥΓ: 170+ βλέπω την X61 Kraken, αυτό έλειπε να μην έχεις ικανοποιητικό αποτέλεσμα ;)

κανενα κουτι δεν σχεδιαζεται με γνωμονα, να χωραει μονο 3.5" ή μονο 2.5" δισκους..!!  

 

και κανενα κουτι, επισης, δεν σχεδιαζεται, με γνωμονα τα προσωπικα μας γουστα..!   αυτο το κουτι θα το φτιαξεις μονος σου.....custom made..!

αλλιως... απλα παιρνεις οποιο ειναι πιο κοντα στις προδιαγραφες σου...!

 

οπως επισης, 3.5" HDD  -καλως ή κακως- θα υπαρχουν για αρκετα χρονια ακομα..!   οι SSD και οι Μ.2 θα αργησουν να φθασουν σε κοστος/gb τους HDD. οποτε οταν χρειαζεσαι χωρο, 2 τροπους θα εχεις.

ή θα τα σκας χοντρα για 1ΤΒ SSD, ή θα βολευεσαι με τους 6+gb  HDD....!! 

Link to comment
Share on other sites

Custom κουτί ε; Αγορά υλικών, τρυπάνια, βίδες και τέτοια;

Θα πρέπει να πέσει διάβασμα μιας και δεν έχω προλάβει να ασχοληθώ με το αντικείμενο.

Κοίτα επειδή θέλεις πολύ συγκεκριμένα πράγματα, αμφιβάλω αν θα βρεις κουτί που να τα έχει όλα όπως τα θες... Οπότε καλύτερα βρες ένα παλιό και φτηνό κουτί, αγόρασε ένα dremel και ξεκίνα το κόψιμο...

 

Να δεις που θα γουστάρεις τρελά την όλη φάση μετά του custom made κουτιού!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

Για την ιστορία, κατέληξα στο Define S χωρίς παράθυρο. Η αγορά έγινε από εξωτερικό

μιας και Ελλάδα είτε δεν το έβρισκα, είτε ερχόταν πιο ακριβά από ότι να το φέρω από

Γερμανία/Αγγλία και αναμονή τουλάχιστον 15 ημερών...<_< Η τιμή από έξω δεν πέρασε

το 100άρικο αλλά δεν ήταν και στα 80 Ευρώ που το έβρισκα εδώ τον 09/2015.

 

Παράλληλα αποκτήθηκαν από αγγελία τα εξής: Fx 6300, Gigabyte 990XA UD3 rev 3.1 και

μια Xigmatek HDT-S1283. Κόστος 160 Ευρώ για τα παραπάνω + 46 Ευρώ HyperX 8GB 1600.

Μόνη "παραφωνία" ο προσανατολισμός της ψύκτρας ο οποίος είναι κάθετος, δηλαδή ο α-

νεμιστήρας κοιτά την κάρτα γραφικών οπότε θα πρέπει να ανοίξω ένα από τα καπακία της

οροφής και να μετακινήσω εκεί τον πίσω ανεμιστήρα...

 

Έγινε επεξεργασία από Eaglos
Συμπλήρωμα κειμένου
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Πρώτες εντυπώσεις.

 

Η ποιότητα κατασκευής είναι για τα 70-80 Ευρώ το πολύ και τα πλαϊνά λυγίζουν εύκολα.

Οι χειρόβιδες στις pci θύρες ήθελαν κατσαβίδι. Οι usb θύρες στο μπροστινό panel είναι

αρκετά σφιχτές και υπάρχει μια αβεβαιότητα όταν κουμπώνεις συσκευή. Ο μπροστά α-

νεμιστήρας κάνει ένα έλαφρύ "γρού γρού" όταν πας το αυτί σου κοντά.

 

Τα ηχομονωτικά με πάχος 2χιλ φαίνονται της πλάκας. Τα καπάκια της οροφής θα έπρεπε

είτε να ήταν μαγνητικά είτε απλά ακουμπηστά. Σίγουρα όχι με τα πλαστικά κλιπς που έχουν

τώρα τα οποία ανοίγουν μόνο από μέσα. Ανοίγουν μεν και από έξω αλλά κάποια στιγμή θα

σπάσει το κλιπ και θα μείνεις με το καπάκι στο χέρι.

 

Το 18εκ 750W τροφοδοτικό μου μού "έφαγε" σχεδόν το μισό άνοιγμα για τα καλώδια

και η όλη δρομολόγηση ήταν λίγο στριμώκωλη. Θεωρώ ότι τροφοδοτικά 20εκ δεν θα

μπορέσουν εύκολα να χρησιμοποιήσουν το συγκεκριμένο άνοιγμα.

 

Η πίσω μεριά είναι σχετικά οκ από θέμα χώρου. Το μεγαλύτερο πρόβλημα το είχα με την

τροφοδοσία των Sata καθώς τα εξτρά βύσματα σχήματος "Γ" δεν καθόντουσαν καλά και

πίεζαν το ηχομονωτικό. Χρησιμοποίησα ένα (1) καλώδιο για να δώσω ρεύμα στον SSD και

στον HDD. Το επίπεδο βύσμα πήγε στον SSD και το Γ στον HDD αλλά θα ήταν καλύτερα χω-

ροταξικά αν ο κάθε δίσκος είχε το δικό του καλώδιο ώστε να συνδεθούν με το επίπεδο

βύσμα. Γενικά δεν μου φαίνεται πολύ εύκολη η φάση αν κάποιος θέλει να βάλει και τους

5 δίσκους.

 

Και φτάνουμε στο καυτό θέμα της ηχομόνωσης. Το σύστημα είναι αυτό που έγραψα από

πάνω + 1ΤΒ WD Se + 1 SSD + TwinTech GTS 250. Ο ανεμιστήρας του cpu δούλευε περίπου

στις 850 σ.α.λ, ο μπροστά περίπου στις 700 και ο πίσω στο τέρμα (1000) μιας και είναι επά-

νω στο "Sys_Fan" και δεν υπάρχει έλεγχος.

 

Εν συντομία, Twintech vs Define S σημειώσατε άσσο με σκορ 10-0.

 

Με την κάρτα αυτή, η διαφορά στον ήχο, αναλογικά με το προηγούμενο κουτί (AOpen H700B)

ήταν  ανύπαρκτη (το AOpen είχε δυο 80mm στις 2500 σ.α.λ και 2 "silent" 80mm στις 1500). Όσο

φασαρία έκανε το AOpen (πολύ) άλλη τόση κάνει αναλογικά και το Define S (σχεδόν πολύ). Η

κάρτα απλά καλύπτει τα πάντα.

 

Προς επιβεβαίώση έβγαλα την κάρτα από το PC και με άνοικτο καπάκι πάτησα το power on.

Το αποτέλεσμα αναμενόμενο, ένα ανεπαίσθητο φύσημα μέχρι το 1,5 μέτρο (με συνειδητή

προσπάθεια να ακούσεις θόρυβο) και το απόλυτο τίποτα όσο αποκρυνόσουν. Φυσικά με

το καπάκι κλειστό ο θόρυβος είναι πρακτικά μηδέν.

 

Συμπεράσματα για το θόρυβο (προφανώς αφορούν μόνο τα δικά μου αυτιά):

 

1. Τα κουτί δεν είναι αθόρυβο, τα ηχομονωτικά του είναι κυρίως "για τα μάτια".

2. Αν κάποιος θέλει πραγματικά ήσυχο κουτί ας κοιτάξει καλύτερα σε άλλες εταιρίες με πιο

χοντρά και σε περισσότερα σημεία ηχομονωτικά καθώς μόνο στα πλαϊνά δεν κάνουν δουλειά.

3. Τα "αθόρυβα" parts κάνουν το κουτί αθόρυβο και όχι το αντίστροφο. Κατ' επέκταση, αν έχεις

"αθόρυβα" εξαρτήματα, πιθανόν να μην χρειάζεται να θυσιάσεις τη ροή του αέρα για ένα "αθό-

ρυβο" μπουκωμένο κουτί.

 

Κατά τα άλλα το κουτί είναι η χαρά του στησίματος και θα το αγόραζα ξανά χωρίς δεύτερη σκέψη,

ειδικά στην κανονική τιμή των 80 Ευρώ. Το επίπεδο της φασαρίας δεν μου προκάλεσε την παραμι-

κρή έκπληξη καθώς δεν περίμενα να γίνει κάποιο μαγικό και να σταματήσει ο ήχος της συγκεκρι-

μένης gpu. Στην τελική δεν με νοιάζει μιας και το κουτί αγοράστηκε για τον άπλετο και καθαρό

χώρο και όχι για τις (ανύπαρκτες) ηχομονωτικές του ιδιότητες. Μόλις μπει και η fanless Palit

KalmX 750ti το ζήτημα του θορύβου δεν θα υφίσταται.

 

Στο θέμα της θερμοκρασίας και λαμβάνοντας υπ' όψιν τους περιορισμούς της μητρικής (μόνο δυο

θέσεις για ανεμιστήρες) και της Xigmatek (μόνο κάθετη τοποθέτηση - o ανεμιστήρας κοιτά την gpu),

τα αποτελέσματα ήταν ψιλο οκ. Με ένα ελαφρύ OC (μέσω FSB) του 6300 στα 4.1Ghz και τα διάφορα

power savings απενεργοποιημένα στο bios, η θερμοκρασία στα 12 λεπτά prime95 έμενε κολλημένη

στους 44 βαθμούς (cpu) με θερμοκρασία δωματίου στους 20.

 

Αυτά τα ολίγα για αρχή. Θα επανέλθω μόλις μπει η KalmX και άλλος ένας 140άρης μπροστά. Κανονικά

ήθελα να βάλω και τη Thermalright Macho Zero για τελείως fanless φάση αλλά φαίνεται ψιλο-οκ αυτή

που έχει τώρα. Θα δείξει το καλοκαίρι.

Έγινε επεξεργασία από Eaglos
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.