Jump to content



Ψάχνω κουτι με συγκεκριμένα χαρακτηριστικά.


Eaglos

Recommended Posts

Χαιρετώ το εργαστήριο.

 

Μετά από 10 χρόνια με το ίδιο σύστημα (amd 64 X2 4400+) ήρθε η ώρα να πάω σε καινούργιο το

οποίο θα με βγάλει άλλα τόσα χρόνια. Από AMD δεν υπάρχει σωτηρία οπότε μιλάμε για Intel 6core

με τουλάχιστον 32GB ram για χρήση Photoshop, AutoCad, κάποια renders σε 3ds Max και ταινίες

1080p.

 

Ψάχνω ένα κουτί με τα εξής

  1. Ύψος, βάθος μεταξύ 55-60εκ.
  2. Σίτες μπροστά και κάτω.
  3. Χωρίς άνοιγμα στην οροφή αλλά με γρίλιες για τον ανεμιστήρα (όπως πχ nzxt h630).
  4. Τα IO ports στην οροφή και όχι στην πρόσοψη ή στο πλάι.
  5. Τα καλώδια και το όλο βάλε/βγάλε των δίσκων να γίνεται από τη δεξιά πόρτα (πίσω από τη μητρική).
  6. Δεν με ενδιαφέρει αν θα έχει ευκολίες για υδρόψυξη. Δεν μπαίνουν υγρά μέσα στο κουτί μόνο αέρας.
  7. Κατά προτίμηση άσπρου χρώμματος και μεταλλική κατασκευή.
  8. Όχι in da hood καγκούριές οπτικά.

Το "3" είναι απαραίτητο καθώς επάνω στο κουτί τοποθετούνται μικροπράγματα, ποτήρια με νερό κτλ οπότε το

τελευταίο που θέλω είναι να το κάνω ενυδρείο. Το "4" με έχει βολέψει καλυτερα σε σχέση με τις άλλες λύσεις,

άσε που δεν υπάρχει και φόβος να "κουρέψει" κάποιος περαστικός τα στικάκια από την πρόσοψη (έχει γίνει).

Το "5" διότι το κουτί θα τοποθετηθεί στο πάτωμα κολλητά σχεδόν σε γραφείο οπότε η αριστερή πλευρά αχρη-

στεύεται.

 

Το "4" είναι το μόνο που θα μπορούσα να κάνω τα σταβά μάτια.

 

Τα πιο κοντινά που έχω βρει είναι τα Η440/630 της NZXT αλλά το μεν πρώτο είναι λίγο μπασμένο, το δε 2ο έ-

χει τα IO ports σε εντελώς άκυρο σημείο για full tower μιας και δεν θα βάλεις 20 κιλά επάνω στο γραφείο σου

για να βλέπεις τα ports.... Επίσης και τα δυο με προβληματίζουν στο αν θα τραβάνε αέρα από μπροστά καθώς

φαίνονται λίγο μπουκωμένοι οι ανεμιστήρες στο σημείο αυτό.

 

Phantek Enthoo/Evolv και Fractal Define/Arc απορίφθηκαν είτε λόγω ανοιγμάτων στο πάνω μέρος είτε λόγο

μικρού μεγέθους.

 

Υπάρχει κάποια άλλη ποιοτική μάρκα που θα μπορούσα να δω;

 

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

κοντα σε αυτα που ψαχνεις. Αλλα δε νομιζω οτι αξιζει. 

 

Πας σε μια Caselabs , τα σκας γερα ,και στο κανουν οπως γουσταρεις εσυ. Ή επιλεγεις τη λυση του προλαλησαντα! 

Link to comment
Share on other sites

Custom κουτί ε; Αγορά υλικών, τρυπάνια, βίδες και τέτοια;

Θα πρέπει να πέσει διάβασμα μιας και δεν έχω προλάβει να ασχοληθώ με το αντικείμενο.

 

Το 3300 όντως δεν λεει, δείχνει φθηνιάρικο και από φινίρισμα της πλάκας. Εκτός αυτών,

ποτέ δεν κοιτάω ενδοιάμεσες κατηγορίες τιμής. Είτε θα πάω σε φθηνό είτε θα πάω σε

καλό και ακριβό.

 

Ευχαριστώ για τις προτάσεις πάντως. Αν έχετε και κάποια links για DIY κουτιά, στείλτε.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

δες και αυτό 

 

GEAD_006_10g%20copy.jpg

http://www.anidees.com/ai6

 

και υπάρχει και v2

http://www.anidees.com/ai6-v2 αλλά όχι σε άσπρο

 

 

.................

  1. Χωρίς άνοιγμα στην οροφή αλλά με γρίλιες για τον ανεμιστήρα (όπως πχ nzxt h630).

δεν καταλαβαίνω την εμμονή με τις γρίλιες πάνω αλλά Ok περί ορέξεως.

 

πρακτικά δεν κερδίζεις κάτι πάντως.  

Έγινε επεξεργασία από Dem
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Ενδιαφέρουσα η πρόταση Dem, δεν γνώριζα την εταιρία.

 

Το σχόλιο για τις γρίλιες δεν το κατάλαβα. Εννοείς ότι γενικά δεν κερδίζεις κάτι με το να

έχει ανοίγματα το κουτί στην οροφή ή ότι ο ανεμιστήρας οροφής έχει νόημα μόνο με

διάτρυτη οροφή και όχι με γρίλιες;

 

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Οτι με διατρητη οροφη , εχεις περισσοτερες επιλογες για να βγει ο αερας (ή να μπει , οπως επιθυμει ο καθενας). Αυτο πιστευω οτι εννοει. Περιοριζεις το airflow με κλειστη οροφη. Ventilation θα βρεις μονο σε πολυ ελαχιστα κουτια αλλα θα χασεις καπου αλλου (πανω σε αυτα που επιθυμεις να εχεις). Μαλλον μονοδρομος ειναι η custom υλοποιηση , με το αντιστοιχο κοστος.

 

Επισης καλο θα ειναι να μη κανεις "τραπεζακι" το κουτι , γιατι ακομη και με κλειστη οροφη, η ζημια μια χαρα μπορει να γινει :)

 

ΥΓ: Ωραια τα ανιδεεα κουτια :p  Kαι μαλλον ψιλοδυσευρετα , Ελλαδα δε τα βρισκεις παντως. Δε τα ηξερα ουτε εγω! (να προσθεσω ομως οτι το ασπρο - προσωπικα - το βρισκω τρισαθλιο . Δες ενα ριβιου που υπαρχει και θα καταλαβεις ) 

Έγινε επεξεργασία από tommybertsen
Link to comment
Share on other sites

Το "3" είναι απαραίτητο καθώς επάνω στο κουτί τοποθετούνται μικροπράγματα, ποτήρια με νερό κτλ οπότε το

τελευταίο που θέλω είναι να το κάνω ενυδρείο. 

Περισσότερο για ανέκδοτο μου ακούγεται παρά για προϋπόθεση.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ενδιαφέρουσα η πρόταση Dem, δεν γνώριζα την εταιρία.

 

Το σχόλιο για τις γρίλιες δεν το κατάλαβα. Εννοείς ότι γενικά δεν κερδίζεις κάτι με το να

έχει ανοίγματα το κουτί στην οροφή ή ότι ο ανεμιστήρας οροφής έχει νόημα μόνο με

διάτρυτη οροφή και όχι με γρίλιες;

 

Ευχαριστώ.

εφόσον δεν σκοπεύεις να βάλεις ποτέ νερά, χωροταξικά και πρακτικά δεν είναι μεγάλης σημασίας πως θα είναι πάνω. 

 

1. το σημαντικό είναι να έχεις ένα όσο γίνεται καθαρό ρεύμα αέρα. Αν το ενοχλήσεις με πανω κατω δεξια αριστερά fans υπο συνθήκες μπορεί να έχεις χειρότερα αποτελέσματα, συνήθως απλά θα προσθέσεις θόρυβο χωρίς κανένα αποτέλεσμα και στην καλύτερη πολυ μικρή διαφορά που δεν αξίζει τον κόπο.

 

2. Σε μια συνηθισμένη  διάταξη με οριζόντια ροή 2/3 intakes με λίγα rpm με ένα από τα λεγόμενα high airflow (φτερά καθετα και στενά) πίσω είναι υπεραρκετά. Πάνω ας είναι τελείως κλειστά, δεν θα έχεις πρόβλημα. 

 

3. Στην περίπτωση που έχεις πολλά εμπόδια μπροστά drive cages καλώδια κτλ μερικοί βάζουν από τα λεγόμενα static pressure fans μπροστά για να εξασφαλίσουν θετική πίεση, δεν είναι κακή ιδέα και συνήθως αυτά έτσι κι αλλιώς έχουν και καλύτερο cfm από αυτά που συνήθως είναι προεγκατεστημένα στα κουτιά οπότε καλό κάνουν κακό δεν κάνουν. 

 

Αυτό που θέλω να πω είναι πως δεν είναι και τόσο απαραίτητο να αποκλείσεις κάτι αν δεν έχει γρίλιες πάνω εφόσον σε καλύπτει στα υπόλοιπα και δεν είναι θέμα αισθητικής. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

εφόσον δεν σκοπεύεις να βάλεις ποτέ νερά, χωροταξικά και πρακτικά δεν είναι μεγάλης σημασίας πως θα είναι πάνω. 

 

1. το σημαντικό είναι να έχεις ένα όσο γίνεται καθαρό ρεύμα αέρα. Αν το ενοχλήσεις με πανω κατω δεξια αριστερά fans υπο συνθήκες μπορεί να έχεις χειρότερα αποτελέσματα, συνήθως απλά θα προσθέσεις θόρυβο χωρίς κανένα αποτέλεσμα και στην καλύτερη πολυ μικρή διαφορά που δεν αξίζει τον κόπο.

 

2. Σε μια συνηθισμένη  διάταξη με οριζόντια ροή 2/3 intakes με λίγα rpm με ένα από τα λεγόμενα high airflow (φτερά καθετα και στενά) πίσω είναι υπεραρκετά. Πάνω ας είναι τελείως κλειστά, δεν θα έχεις πρόβλημα. 

 

3. Στην περίπτωση που έχεις πολλά εμπόδια μπροστά drive cages καλώδια κτλ μερικοί βάζουν από τα λεγόμενα static pressure fans μπροστά για να εξασφαλίσουν θετική πίεση, δεν είναι κακή ιδέα και συνήθως αυτά έτσι κι αλλιώς έχουν και καλύτερο cfm από αυτά που συνήθως είναι προεγκατεστημένα στα κουτιά οπότε καλό κάνουν κακό δεν κάνουν. 

 

Αυτό που θέλω να πω είναι πως δεν είναι και τόσο απαραίτητο να αποκλείσεις κάτι αν δεν έχει γρίλιες πάνω εφόσον σε καλύπτει στα υπόλοιπα και δεν είναι θέμα αισθητικής. 

Με 1 μόνο exhaust και 3 intake και εντελώς κλειστό από πάνω, χλωμό το κόβω για θετική πίεση. Πρέπει να έχεις ισχυρή έξοδο για να εξάγεις τον θερμό αέρα.  

Έγινε επεξεργασία από pasjohn
Link to comment
Share on other sites

Περισσότερο για ανέκδοτο μου ακούγεται παρά για προϋπόθεση.

 

Πριν από 20 χρόνια θα σου απαντούσα ακριβώς το ίδιο.

 

Σήμερα όμως που το PC είναι εργαλείο δουλειάς, "του σπιτιού", και κοινής χρήσης

με την κοπέλα μου και υπάρχει και ένα τερατάκι 9 μηνών που ανακαλύπτει το κόσμο,

έχω αναθεωρήσει πολλά πράγματα όπως ότι η οροφή του tower θα είναι και τραπεζά-

κι ή ότι θα βρίσκω παιδικές κάλτσες σφηνωμένες μέσα στον laser εκτυπωτή :lol:

 

@Dem

Αν δεν είχα το θέμα χρήσης "case-τραπεζάκι" θα είχα πάει σε κάτι τύπου Core V51,

Phantom 410 ή ακόμα και στο Arc midi r2 (όλα με παραχωρήσεις σε μέγεθος, IO,

υλικό ή χρώμα) αλλά είμαι σίγουρος ότι μια μέρα θα βρω χαρτιά και σημειωματάρια

να κλείνουν τις εξόδος της οροφής...

 

Επομένως είμαι αναγκασμένος να ψάξω κάτι το οποίο δεν θα είναι σχεδιασμένο με τη

λογική της διάτρητης οροφής ή του ανεμιστήρα οροφής για να διαχειριστεί τις θερμοκρασίες.

Μέχρι και το RV04 της Silverstone σκέφτηκα σε κάποια στιγμή "απελπισίας" το οποίο

στηρίζεται σε οριζόντιο airflow και φαίνεται να την παλεύει μια χαρά με μόνο δυο 180άριδες

μπροστά, αλλά είναι απίστευτα άσχημο και παλαιομοδήτικο.

 

Σε κάθε περίπτωση θα νερώσω αρκετά το κρασί μου διότι δεν νομίζω να βρω κάτι έτοιμο

που να με καλύπει. Λογικά κάτι πλαστικό με το ports στην πρόσοψη θα μου δώσει περισ-

σότερες επιλογές.

 

ΥΓ: Έχεις κάποιος κανένα εκ των Core V51, Arc midi r2 ή Phantom 410 για να γράψει γνώμη;

Έγινε επεξεργασία από Eaglos
Link to comment
Share on other sites

Το define r5 που εχει vents αφαιρουμενα, απορριπτεται και αυτο; Ειναι αρκετα κλειστο κουτι , εχει πορτακι μπροστα, και τις usb στο πανω μερος , οπως ζητας. 

 

Το arc midi r2 νομιζω το εχει ο @Lazy Dog

 

Eπισης , στο phantom 410 ,  μπορεις να ακουμπησεις ποτηρια επανω ετσι οπως ειναι; Δε το νομιζω... 

 

Γενικα δες review του Define r5 μηπως σε καλυπτει... Εγω ημουν αναμεσα σε αυτο και στο Phanteks, απλα προτιμησα ευρυχωρια over ησυχια...

 

Ξεχασα κατι... Ρωτα και τον @pasjohn, , που το εχει στην κατοχη του ;) 

Έγινε επεξεργασία από tommybertsen
Link to comment
Share on other sites

@Eaglos 

 

βλέπω έχεις 2 hdd και ας πούμε ότι μπορεί να πάρεις στο μέλλον άλλα 1-2 hdd/ssd ....

 

Tα περισσότερα αν όχι όλα, στα Thermaltake F51, Define S, Thermaltake Core V51/V41 θα τα έχεις στην πλάτη πίσω από την mb.

Όλα αυτά έχουν πολύ χώρο  και για τα καλώδια πίσω. Μέσα στο κουτί δεν θα έχεις τίποτα να ενοχλεί τον αέρα. Αυτά έχουν από 2 fans.

Θα πάρεις άλλα 2 ή 3. Ένα από αυτά ας είναι και static pressure που θα το έχεις μπροστά. Το πίσω θα είναι ένα καλό ήσυχο και ακριβούτσικο High Airflow.

Τα 2-3 μπροστά θα τα ελέγχεις αν γίνεται να μην πηγαίνουν σε πολλές στροφές κάτω από 800-900 αν έχεις 2 και μη σου πω και 600 αν έχεις 3. Πάνω ας είναι όλα κλειστά. Θα είσαι ήσυχος και κρύος. (και παίζει και το cpu cooler βέβαια ρόλο) 

 

Μην κρίνεις από το ΑOpen με τα 80αρια fan.

 

Στις κριτικές (στις οποίες δεν πρέπει και να δίνεις και πολύ σημασία) που βλέπεις πχ στο Define S είναι με 2 fan σχετικά αδύναμα σε σχέση με κάποια των 15-20 Ε που μπορείς να προσθέσεις επιπλέον.

Έγινε επεξεργασία από Dem
Link to comment
Share on other sites

Δες λίγο και το Switch 810 της NZXT. http://www.skroutz.gr/s/4542515/NZXT-Switch-810.html

Λίγο παλιότερο μοντέλο, αλλά (νομίζω) καλοσχεδιασμένο και έχει περίπου αυτά που θέλεις (εκτός από τα ΙΟ ports που τα έχει μπροστά αλλά πίσω από θυρίδα). 

 

Το ΝΖΧΤ Η440 έχω και δεν το λές μπασμένο. Μπροστά έχει 3 ανεμιστήρες και το μόνο που χρειάζονται για καλή λειτουργία είναι τακτικό καθάρισμα του φίλτρου. Όντως, ο σχεδιασμός εισαγωγής αέρα μπροστά δεν είναι και ο καλύτερος, και αν και το φίλτρο πιάσει σκόνη μειώνεται το airflow και φαίνεται στην θερμοκρασία. Εγώ προσωπικά καθαρίζω το φίλτρο 2 φορές το μήνα και είναι ΟΚ. 

 

Επίσης, δες λίγο και το Antec P380 http://www.skroutz.gr/s/6261769/Antec-P380.html. Έχει εξαιρετική ποιότητα κατασκευής. 

 

Από αυτά που προτάθηκαν, είναι εξαιρετικό και το Fractal Design R5, αλλά αρκετά μπασμένο και αυτό σε σχέση με τις προτιμήσεις σου. 

Link to comment
Share on other sites

υπερπανακριβα αυτα που δειχνεις pnick πλην πολυ ομορφα αμφοτερα! Απ'οτι καταλαβα δεν ειναι προβλημα η τιμη οποτε ας τα εξετασει ο φιλος! Τo switch ομολογω οτι δε το ηξερα!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

@Dem

Το Define S το έχω ζαχαρώσει από την άρχη και το έχω σαν τελευταία επιλογή όταν αποτύχουν

όλα τα άλλα :) Είναι μεν αρκετά μικρότερο από τις διαστάσεις που ψάχνω για να μην έχω ψυχο-

λογικά και θα με αναγκάσει να το βάψω, αλλά κερδίζει τρελούς πόντους που τόλμησαν να δουν

μπροστά και δεν χαράμσαν χώρο για κλωβούς συσκευών 3.5/5.25''. Άσε που έχει και αφαιρού-

μενες πλακέτες στην οροφή ώστε να μπορώ και να ακουμπώ το Martini αλλά και να έχω ανεμι-

στήρα στο πίσω άνοιγμα :D

 

Τις κριτικές τις χρησιμοποιώ μόνο συγκριτικά για να δω πόση διαφορά θερμοκρασίας έχουν δυο

κουτιά στο ίδιο site με το ίδιο test system και την ίδια μεθοδολογία. Κατά τα άλλα δεν δίνω ση-

μασία μιας και ο ένας τεστάρει το κουτί με AMD A10 και υδρόψυξη και ο άλλος με i7 4790k και

αερόψυξη...

 

@Pnick

Ευχαριστώ για τις προτάσεις αλλά και τα δυο κουτιά είναι σαν να βλέπω το υπάρχον κουτί μου με

μικρές βελτιώσεις (μεγαλύτεροι ανεμιστήρες και φίλτρα). Η σχεδιαστική τους λογική είναι αρκετά

παρωχημένη. Είναι και τα δυο ωραία κουτιά για να στήσεις κάποιο file server, nas κτλ αλλά τόσες

πολλές θέσεις μπροστά για μηχανικούς δίσκους και 5.25'' συσκευές, όταν σήμερα μιλάμε για M.2,

PCI-E ssd και μεταφορά αρχείων μέσω cloud services, είναι απλά σπατάλη χώρου δεν έχουν νόημα.

 

Ο λόγος που ψάχνω σήμερα για μεγάλες διαστάσεις σε κουτί είναι για να υπάρχει αξιοποιήσιμος χώρος

από την πίσω μεριά για να βάλεις δίσκους ώστε να έχεις ελευθερία και ανεμπόδιστη ροή αέρα στην μπρο-

στινή. Όχι για να στακάρω μηχανικούς 3.5'' ή να θυμηθώ τα παλιά και να βάλω διπλά DVDs για ripping :p

 

Ευχαριστώ για άλλη μια φορά. Με έχετε καλύψει με τις προτάσεις και τις επισημάνσεις σας. Θα ποστάρω

μόλις γίνει η αγορά.

Link to comment
Share on other sites

Αυτο που κοιταζω πρωτα στο κουτι που θα στεγαζει το μηχανημα μου , ειναι η πρακτικοτητα. Το ποση ελευθερια θα μου δωσει να βαλω-βγαλω ο,τι εγω θελω απο μεσα. Ειτε αυτο ειναι δισκος, ειτε ειναι καρτα γραφικων , και ολα αυτα επειδη ειμαι λιγο "ψειρας" και θελω να ειναι καθαρο παντοτε. Και φυσικα μεσα στην πρακτικοτητα ερχεται να προστεθει και η δυνατοτητα αυτα που εχω μεσα, να ειναι οσο το δυνατον πιο δροσερα, με τις επιλογες cooling που εγω θελω, και πλεον εχω και μανια με το παραθυρο , γιατι θελω να εχω hardware που ειναι "εμφανισιμο", just for the sake of it ( τοσα χρονια ειχα κουτια της πλακας).

Αν overall αυτο που βλεπω με καλυψει, τοτε σιγουρα θα πρεπει να κοιταξω την εμφανιση, σωστα; Κατι που το βλεπεις καθημερινα , πρεπει να σου αρεσει κιολας :) Σημαντικο κι αυτο (οποτε προτασεις για κουτια ειναι λιγο στον "αερα" απο τη στιγμη που κατι μπορει να ειναι κοντα στα θελω σου, αλλα να μη σου αρεσει οπτικα ). Τοσο καιρο εκει εδινα βαση ,και συνηθως επαιρνα αποτυχημενα κουτια , η στην καλυτερη μετρια.

 

Σχεδιαστικα τα κουτια που παρουσιασε ο νικ ειναι μια χαρα πιστευω. Αν πεις , το ΝΖΧΤ που ειναι κουτι του 2012, εχει πρωτοποριακες ιδεες για την εποχη του. Απλα στις μερες μας και 180€ που κοστιζει, τα θεωρω υπερβολικα. Το define r5 ειναι ο,τι πιο κοντινο βλεπω στα θελω σου, αλλα ειναι μικροτερο απο full tower. (παρολα αυτα φαινεται να εχει αρκετους χωρους, και να ειναι και ησυχο συν τοις αλλοις )

 

Εαν δε σε καλυπτει τιποτα , πρεπει ειτε να δεις κατι σε custom υλοποιηση , ειτε να το φτιαξεις εντελως μονος σου, from scratch που λεμε... Απαιτει χρονο,χωρο,κοπο και σιγουρα οχι καποιον μπομπιρα τριγυρω  :p 

Link to comment
Share on other sites

Χαιρετώ το εργαστήριο.

Μετά από 10 χρόνια με το ίδιο σύστημα (amd 64 X2 4400+) ήρθε η ώρα να πάω σε καινούργιο το

οποίο θα με βγάλει άλλα τόσα χρόνια. Από AMD δεν υπάρχει σωτηρία οπότε μιλάμε για Intel 6core

με τουλάχιστον 32GB ram για χρήση Photoshop, AutoCad, κάποια renders σε 3ds Max και ταινίες

1080p.

Ψάχνω ένα κουτί με τα εξής

  • Ύψος, βάθος μεταξύ 55-60εκ.
  • Σίτες μπροστά και κάτω.
  • Χωρίς άνοιγμα στην οροφή αλλά με γρίλιες για τον ανεμιστήρα (όπως πχ nzxt h630).
  • Τα IO ports στην οροφή και όχι στην πρόσοψη ή στο πλάι.
  • Τα καλώδια και το όλο βάλε/βγάλε των δίσκων να γίνεται από τη δεξιά πόρτα (πίσω από τη μητρική).
  • Δεν με ενδιαφέρει αν θα έχει ευκολίες για υδρόψυξη. Δεν μπαίνουν υγρά μέσα στο κουτί μόνο αέρας.
  • Κατά προτίμηση άσπρου χρώμματος και μεταλλική κατασκευή.
  • Όχι in da hood καγκούριές οπτικά.
Το "3" είναι απαραίτητο καθώς επάνω στο κουτί τοποθετούνται μικροπράγματα, ποτήρια με νερό κτλ οπότε το

τελευταίο που θέλω είναι να το κάνω ενυδρείο. Το "4" με έχει βολέψει καλυτερα σε σχέση με τις άλλες λύσεις,

άσε που δεν υπάρχει και φόβος να "κουρέψει" κάποιος περαστικός τα στικάκια από την πρόσοψη (έχει γίνει).

Το "5" διότι το κουτί θα τοποθετηθεί στο πάτωμα κολλητά σχεδόν σε γραφείο οπότε η αριστερή πλευρά αχρη-

στεύεται.

Το "4" είναι το μόνο που θα μπορούσα να κάνω τα σταβά μάτια.

Τα πιο κοντινά που έχω βρει είναι τα Η440/630 της NZXT αλλά το μεν πρώτο είναι λίγο μπασμένο, το δε 2ο έ-

χει τα IO ports σε εντελώς άκυρο σημείο για full tower μιας και δεν θα βάλεις 20 κιλά επάνω στο γραφείο σου

για να βλέπεις τα ports.... Επίσης και τα δυο με προβληματίζουν στο αν θα τραβάνε αέρα από μπροστά καθώς

φαίνονται λίγο μπουκωμένοι οι ανεμιστήρες στο σημείο αυτό.

Phantek Enthoo/Evolv και Fractal Define/Arc απορίφθηκαν είτε λόγω ανοιγμάτων στο πάνω μέρος είτε λόγο

μικρού μεγέθους.

Υπάρχει κάποια άλλη ποιοτική μάρκα που θα μπορούσα να δω;

Ευχαριστώ.

Με 1 μόνο exhaust και 3 intake και εντελώς κλειστό από πάνω, χλωμό το κόβω για θετική πίεση. Πρέπει να έχεις ισχυρή έξοδο για να εξάγεις τον θερμό αέρα.

Αυτό που είπες ειναι ο ορισμός της θετικής πίεσης.

Τριπλάσιος εισερχόμενος αερας του εξερχόμενου ,και περίπου έτσι ειναι και το σωστό .

Είσαι σίγουρος ότι παντα υπάρχει απόθεμα εισερχομένου αερα ,και δεν πιάνεις σκόνη ποτε .

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

@Eaglos, Δεν σου πρότεινα μόνο 2. 4 συνολικά. Το Η440 έχει αυτά που ζητάς πάντως. Σου ανέφερα ότι το έχω στην κατοχή μου κιόλας και δεν είναι καθόλου μπασμένο.

 

Όπως και να έχει, καλή αγορά εύχομαι. Πες μας τί σε ικανοποίησε τελικά (έτσι για το σασπένς... :ph34r:  :)  )

Έγινε επεξεργασία από pnick
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.