Jump to content



Πρόβλημα με Wind και πρόωρη διακοπή συμβολαίου


Recommended Posts

Καλημέρα, είχα στη wind συμβόλαιο για σταθερό και κινητό με πάγιο 53 ευρώ το μήνα 24μηνο. Περίπου 4 μήνες πριν λήξει άλλαξα εταιρία, αφού πρώτα κάλεσα αρκετές φορές στην εξυπηρέτηση και παραπονέθηκα για το μηδενικό σήμα. Μου είπαν οτι όντως δεν υπάρχει καλό σήμα στην περιοχή. Στο σπίτι δεν είχα ουτε ιντερνετ ούτε τηλέφωνο για μήνες και μου έλεγαν οτι είναι θέμα δικό μου και όχι της σύνδεσης. Μόλις έκανα αίτηση στην άλλη εταιρία αφού είχα χάσει τους μισούς μου πελάτες λόγο του οτι έχανα όλα τα τηλέφωνα από σήμα, μου λένε οτι έχω πρόστιμο 300 ευρώ. Λέω από το να χάσω κι αυτους που μου έμειναν θα τα πληρώσω. Τελικά κυρίες και κύριοι μου ήρθε πρόστιμο 812 ευρω!!!!!!!!! Για 53 ευρω παγιο!!!!! Με παίρνουν απο τον Χανεκιάν, μου έστειλαν εξώδικο και μου είπαν οτι θα μου κάνουν διαταγή πληρωμής. Το πρόστιμο είχε μέσα επιδότηση συσκευής που εγώ δεν πήρα ποτε!!! Οταν πήρα να ρωτήσω στη wind μου είπαν οτι δεν εμφανίζεται καρτέλα γιατί έχει πάει σε δικηγόρο και απο το Χανεκιάν δεν έχουν λεπτομέρειες παρά μονο ποσά! Μπορεί κάποιος να μου πει τι να κάνω γιατι έχω αγχωθεί πολύ και δεν έχω τόσα χρήματα. Οταν τους είπα να κάνουμε διακανονισμο μου είπαν 150 ευρώ το μήνα που και πάλι δεν μπορώ να πληρώσω! Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

12 hours ago, mmr said:

Το σκέφτηκα, αλλά αυτό θα κοστίσει πού παραπάνω. Διάβαζα και κάτι ειδήσεις που βγάλαν απ το σπίτι ανθρώπους για 1000 ευρω και έχω φάει μαγκιά....

Στο πρώτο μέρος: δεν είναι αναγκαστικό. Εξαρτάται πόσο πολύ θα τους κυνηγήσεις. Το πιθανότερο είναι να λήξει χωρίς να πάτε καν στα δικαστήρια, ειδικά εάν μπορείς να αποδείξεις αποθετικές ζημίες από τις ελλείψεις της WIND. Αχμ, ναι, τί είναι αποθετικές ζημίες... Αυτό που λέμε πολύ απλά «διαφυγόντα κέρδη». Πιθανολογώ ότι εάν εσύ τους κυνηγήσεις όχι μόνο για να μην πληρώσεις τα 800 αλλά και για να βγάλεις τα σπασμένα από την χασούρα του τότε μάλλον θα λήξει το θέμα.
Στο δεύτερο μέρος: δεν είναι τόσο απλό να σε βγάλουν από το σπίτι για χρέος προς πάροχο. Βασικά είναι αδύνατο! Αυτοί που έχασαν το σπίτι τους είτε είχαν χρέη προς το δημόδιο είτε χρέη προς τράπεζες όπου το σπίτι ήταν η υποθήκη του/των δανείων...

ΥΓ. Πάντως ένα εξώδικο στοιχίζει λιγότερο από 800 ευρώ...

Έγινε επεξεργασία από cna
Link to comment
Share on other sites

να επικοινωνήσεις με την Γενική Γραμματεία Καταναλωτή αλλά θα καταλήξεις σε δικηγόρο. Μην το αφήσεις και μην κάνεις κινήσεις πανικού. Ούτε να μασάς σε ο,τιδήποτε σου λένε από την Wind. Βρες κάποιον δικηγόρο που εμπιστεύεσαι.

Link to comment
Share on other sites

Kαλημερα.Διαβαστε εδω και για την δικη μου ταλαιπωρια με τους απατεωνες.
Εχω ταλαιπωρηθει πολυ απο την wind, ειμαι εδω και εναν μηνα χωρις σταθερο τηλεφωνο και χωρις ιντερνετ.Για να γινει οσο το δυνατον πιο κατανοητο το προβλημα, αναφερω το ιστορικο απο το 2014 που εβαλα wind,
Απο οταν εβαλα wind (Μαρτιος 2014) ειχα αποσυνδεσεις.Βροχερες μερες κυριως οι αποσυνδεσεις, και νυχτα,μου εκανε καθε μιση ωρα και πιο συχνα καποιες φορες.Τους το λεω στελνουν τεχνικο, μου λεει φταει το ρουτερ.Το αλλαζω40€ κοστος ενα καπως καλο TP LIΝΚ,τα ιδια.
Μετα απο καιρο ξαναζηταω να το ελεγξουν ξαναστελνουν τεχνικο(αλλον) δεν βρηκε κατι και μου λεει 99% φταιει το καλωδιο που Ξεκιναει απο την κολονα απεναντι απο το σπιτι μου, και καταληγει μεσα στο σπιτι στην πριζα.Αλλαξε το ολο αυτο και θα εισαι οκ.Φερνω ηλεκτρολογο το αλλαζει.14 μετρα καλωδιο 85€ κοστος, τα ιδια παλι.
Eφοσον το εκανε σε βροχερες μερες κυριως, τους παιρνω τηλ.και επεμενα οτι κατι γινεται με τα καλωδια του ΟΤΕ η κατι τετοιο φταιει εξω απο το σπιτι μου, απο την κολονα ως το καφαο που ειναι στα 50 μετρα απο το σπιτι μου, η απο το καφαο και προς το κεντρο της πολης που ειναι γυρω στο 1,5 χιλιομετρο. Ξαναστελνουν τεχνικο(αλλον παλι) μου λεει φταιει το σπλιτερ (ειναι απο τα φτηνα) και η συσκευη τηλεφωνου( ειναι παλια και κανει παρεμβολες στο σημα).Του λεω πως γινεται αυτο αφου εχω δοκιμασει και κατευθειαν χωρις να μεσολαβουν σπλιτερ-τηλ.συσκευη αφου τα εχω αποσυνδεσει και κανει παλι τα ιδια, αυτος επεμενε.Περνανε 5 μερες, συνεχιζουν οι αποσυνδεσεις ξαναζηταω να ερθει τεχνικος, ερχεται παλι ο ιδιος, τοποθετει ρουτερ-σπλιτερ -συσκευες-πριζες ολα δικα του και αναμεναμε αποσυνδεση, τυχαινει να κανει μια αποσυνδεση οσο ηταν εκει, μετρανε με την wind εχοντας ταυτοχρονα τηλ επικοινωνια ολη αυτην την ωρα αφου μιλουσε με τεχνικο στα κεντρικα της Wind, και τελικα ο τεχνικος διαπιστωνει αυτο που φωναζα τοσο καιρο και μου ελεγαν οτι μετραμε και ειναι ολα οκ εξω απο το σπιτι σου.Διαπιστωνουν οτι το προβλημα ειναι εκτος σπιτιου, ισως στα καλωδια του ΟΤΕ, θα το κοιταξουν την επομενη μερα και ισως δωσουν την βλαβη στον ΟΤΕ.!!! 
Kρατιεμαι, δεν λεω κατι, που επεμενε να λεει και αυτος και οι αλλοι απο τα κεντρικα οτι η βλαβη ειναι μεσα στο σπιτι και εξω ειναι ολα οκ, αφου φανταστηκα οτι επιτελους λυθηκε το προβλημα μου και σε 2-3 μερες θα ειναι ολα ρολοι.
Αμ, δε.Μολις ξεκινησε η περιπετεια.Την επομενη μερα (1 Νοεμβριου 2017), τελειως κομμενο και ιντερνετ και τηλεφωνο.Τους παιρνω τηλ,μου λενε δωσαμε την βλαβη στον ΟΤΕ πιθανον κανουν εργασιες και το εχουν αποσυνδεσει.Εκτιμωμενη ημ/νια λυσης προβληματος 9 Νοεμβριου.Τους ζηταω αν γινεται να εχω ιντερνετ εστω με αποσυνδεσεις μεχρι να φτιαχτει μου λενε οχι και αυτο εξαρταται απο τον ΟΤΕ αφου πιθανοντα οι τεχνικοι του ΟΤΕ το εκοψαν τελειως για να το φτιαξουν
Στις 9 Νοεμβριου τιποτα,ξαναπαιρνω τηλ.μου λενε οτι η ενημερωση που εχουν απο τον ΟΤΕ ειναι οτι χρειαζονται εκτεταμενες εργασιες και η νεα εκτιμωμενη ημ/νια λυσης προβληματος ειναι 13 Νοεμβριου.
Στις 13 Νοεμβριου τιποτα, παιρνω τηλ,παλι τα ιδια,νεα αναβολη για 20-Νοεμβριου.Την επομενη μερα (14 Νοεμβριου) μου στελνουν SMS νεα αναβολη για 21 Νοεμβριου.
Στις 21 Νοεμβριου, νεα εκτιμωμενη ημ/νια λυσης προβληματος ειναι 1 Δεκαμβριου.
Προχθες νεα εμημερωση, νεα αναβολη με εκτιμωμενη ημ/νια λυσης του προβληματιος για τις 6 Δεκεμβριου.
Ολες αυτες τις μερες τους λεω καντε κατι πιεστε τον ΟΤΕ μου λενε κανουμε οτι μπορουμε αλλα δεν εξαρταται απο εμας η καθυστερηση αλλα απο τον ΟΤΕ που πιθανον σκαβουν η περνανε καλωδια στην περιοχη σας, αφου οπως μας ενημερωσαν δεν εχετε προβλημα μονο εσεις αλλα και αλλοι κατοικοι εκει που μενετε.Πιανω και ρωταω εναν εναν τους γειτονες,(τουλαχιστον 30 ατομα) ολοι κανονικα ιντερνετ-τηλεφωνο και μαλιστα χωρις καν αποσυνδεσεις, καποιοι σε wind καποιοι αλλου, γενικα σε ολες τις εταιριες.Και αφου ολες αυτες τις μερες δεν ειδα πουθενα καποιο συνεργειο ΟΤΕ να κανουν κατι στην περιοχη, πχ να σκαβουν η εστω να περνανε καλωδια κτλ.τους παιρνω τηλ ρωταω πως γινεται να μου λετε οτι εχει προβλημα η περιοχη γενικα αφου ολοι οι γειτονες εχουν κανονικα ιντερνετ+τηλεφωνο,και πως γινεται αυτο που μου ειπατε οτι κανουν εργασιες αφου εγω ολες αυτες τις μερες δεν εχω δει καν καποιο συνεργειο στην περιοχη ουτε υπαρχει καποιο μερος που να εχουν σκαψει κτλ., μου απαντανε λες και μιλαει αυτοματος τηλεφωνητης και μου λενε αυτη ειναι η ενημερωση που εχουμε απο τον ΟΤΕ, δεν μπορυμε εμεις να κανουμε κατι.
Φυσικα εχοντας σπασει τα νευρα μου με ολη αυτην την κοροιδια, τα ακουσαν λιγακι, και τους λεω οτι εφοσον ο ΟΤΕ παιρνει καποιο ποσο απο τα 22€ που πληρωνω καθε μηνα,ειναι υποχρεωμενος να φτιαξει την βλαβη μεσα σε λογικο χρονικο διαστημα.Και στο κατω κατω .δεν με ενδιαφερει απο ποιον εξαρταται, ουτε εχω καμια δουλεια με τον ΟΤΕ εγω με εσας εχω συμβολαιο.Και οπως δεν θα δεχοσασταν εσεις να σας πληρωνω καθυστερημενα ενα μηνα μετα, λεγοντας σας οτι δεν φταιω εγω αλλα ο εργοδοτης μου που δεν με πληρωνει στην ωρα του, ετσι κι εγω δεν δεχομαι αυτο που μου λετε οτι δεν φταιτε εσεις για την καθυστερηση αλλα ο ΟΤΕ.Αν φταιει ο ΟΤΕ πρεπει να τον πιεσετε, και δεν το κανετε.
Εχω φτασει στο αμην, το μονο που με κρατησε τοσες μερες και δεν εχω κινηθει προς αλλη εταιρια ειναι οτι εχω προς το παρον ιντερνετ απο τον γειτονα, αφου μου εδωσε τον κωδικο του.Ομως δεν ειναι λυση αυτο, πχ να πρεπει να ανοιγω παραθυρα μεσα στο κρυο για να εχω σημα.
Γενικα δεν ξερω τι να κανω γιατι απο οτι βλεπω πειμενωντας να το φτιαξουν και αυτοι να δινουν αναβολη στην αναβολη, ειναι πολυ πιθανον να μπει το 2018 και ακομα να μην εχει φτιαχτει η βλαβη .
Μια σκεψη που κανω ειναι οτι ισως επιτηδες καθυστερει ο ΟΤΕ, ισως να μην εχουν ασχοληθει καν με την βλαβη, και απλα να ειναι αυτη η πολιτικη τους, να σε κανουν να φτασεις στο αμην να φυγεις απο την wind και να πας σε αυτους. Οποτε, να παω σε αλλη εταιρια πχ κοσμοτε και μεσα σε 3-4 μερες να εχω καθαρισει αφου πιθανον να μην χρειαστει καν επεμβαση απο τεχνικο, αφου ισως μου δωσουν ιντερνετ απο αλλη γραμμη? 
Επισης με το τελος αποσυνδεσης δεν ξερω τι ακριβως ισχυει.Εννοω αυτο το 70αρι η κι εγω δεν ξερω ποσο βγαινει, που χρεωνουν αν διακοψεις πριν την ημερομηνια ληξης του συμβολαιου.Και τι ακριβως σημαινει αυτο το τελος αποσυνδεσης.Αν δηλαδη ειναι μια αποζημιωση που δινεις στην εταιρια για τον εξοπλισμο που σου εδωσε,.η απλα αν ειναι κατι σαν νταβατζιλικι για να στα παρουν, και να φοβασαι να πας αλλου.
Εχουμε υπογραψει 2 συμβολαια, ενα απο Μαρτιο 2014 ως Μαρτιο 2016 (περιλαμβανε και εξοπλισμο (ρουτερ σπλιτερ καλωδια) και ανανεωση απο Μαρτιο 2016 εως Μαρτιο 2018.(Αρχες Μαρτιου) Αρα μιλαμε για 2+2 χρονια 2 συμβολαια, με 3 ακριβως μηνες να απομενουν μεχρι να ληξει η δευτερη διετια.
Φυσικα μετα απο ολη αυτην την κοροιδια-ανυπαρκτη εξυπηρετηση-ασχετους τεχνικους δεν προκειται να το πληρωσουμε στην Wind το τελος αποσυνδεσης σε περιπτωση που καθυστερησουν και αλλο να το φτιαξουν και παω σε αλλη εταιρια, και αν μου πουν οτι χρωσταω 70€ η κι εγω δεν ξερω ποσα για τελος αποσυνδεσης , θα παρουν την καταλληλη απαντηση, οτι κανονικα θα επρεπε να μου πληρωσουν αυτοι και μαλιστα πολυ πανω απο 70€ αν υπολογισουμε αυτα που πληρωσα 125€ για καλωδιο-ρουτερ ενω ηταν ενταξει, συν το οτι ειχα ιντερνετ προβληματικο επι 4 χρονια με συνεχεις αποσυνδεσεις συν το οτι για μια βλαβη με εχουν ενα μηνα χωρς τηλεφωνο-ιντερνετ (και θα εχει και συνεχεια οπως φαινεται ισως παμε σε διμηνο και βαλε)
Χθες εστειλα email στην wind και τους ζητησα να μου πουν(γραπτως) τον μοναδικο κωδικο που εχουν δωσει στην βλαβη, την πληρη καταγραφη του προβληματος και ολες τις ενεργειες που εχουν κανει για την επιλυση της βλαβης.Αναμενω απαντηση τους και σκεφτομαι να κανω καταγγελια στην EETT.

Έγινε επεξεργασία από Dim45
Link to comment
Share on other sites

είναι το πρώτο σου μήνυμα στο thelab. Έχεις παράπονο από μια εταιρεία και θες να δημοσιοποιήσεις, προφανώς ελπίζοντας ότι η δημοσιότητα μπορεί να σε διευκολύνει στην υπόθεσή σου κι αν όχι τουλάχιστον να «εκδικηθείς». Γράφεις ένα μεγάλο κείμενο. Μπες τουλάχιστον στον κόπο να χρησιμοποιήσεις τις δυνατότητες format κειμένου που σου προσφέρει το thelab ώστε να διευκολύνεις τυχόν αναγνώστες. Παραγράφους έστω.
Καλή τύχη

Link to comment
Share on other sites

πριν 20 ώρες, το μέλος salde έγραψε:

είναι το πρώτο σου μήνυμα στο thelab. Έχεις παράπονο από μια εταιρεία και θες να δημοσιοποιήσεις, προφανώς ελπίζοντας ότι η δημοσιότητα μπορεί να σε διευκολύνει στην υπόθεσή σου κι αν όχι τουλάχιστον να «εκδικηθείς». Γράφεις ένα μεγάλο κείμενο. Μπες τουλάχιστον στον κόπο να χρησιμοποιήσεις τις δυνατότητες format κειμένου που σου προσφέρει το thelab ώστε να διευκολύνεις τυχόν αναγνώστες. Παραγράφους έστω.
Καλή τύχη

Μαλιστα.Προφανως εννοεις οτι βαριομουν να χρησιμοποιησω τις δυνατοτητες format κειμενου που μου προσφερει το φορουμ, ετσι ωστε να διευκολυνω τυχον αναγνωστες, και εγραψα το κειμενο οπως με βολευε εμενα.
Το αν δεν γνωριζω γενικα απο τροπους συνταξης κειμενου σε υπολογιστη, η αν δεν γνωριζω να χρησιμοποιω τις δυνατοτητες format κειμενου του φορουμ, το σκεφτηκες? Αν οχι θα επρεπε να το σκεφτεις , αφου το λες και απο μονος σου οτι ειναι το πρωτο μου μηνυμα σε αυτο το φορουμ.
Το κειμενο μου μια χαρα μου φαινεται γραμμενο, μαλλον δεν εχει σοβαρα ορθογραφικα λαθη , σιγουρα δεν εχει greeklish , κατα τα αλλα επειδη ειναι μεγαλο σιγουρα ειναι κουραστικο για αρκετους αναγνωστες , πολλοι δεν θα μπουν  καν στον κοπο να διαβασουν , εδω ναι συμφωνω οτι "κουραζω" αλλους αναγνωστες. Απλα ηθελα να γραψω αναλυτικα τι συμβαινει, γιαυτο το εκανα τοσο μεγαλο.
Κατα τα αλλα δεν ειχα σκοπο να διευκολυνει η δημοσιοτητα την υποθεση μου , ουτε το να "εκδικηθω" την wind. Aπλα διαβασα σε προηγουμενα μηνυματα αυτου του θεματος καποια σχολια απο μελη που προτειναν λυσεις και απο οσο καταλαβα ξερουν και 5 πραγματα πανω σε τετοια θεματα, και σκεφτηκα οτι ισως μου προτεινουν καποια λυση που δεν εχω σκεφτει εγω.Μονο και μονο για αυτο το εγραψα. 
Σε ευχαριστω για την καλη τυχη

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

Γεια σας παιδια. Το απριλιο με πηρε η wind τηλεφωνο και ειπε οτι το συμβολαιο που υπαρχει στο σπιτι ληγει στο τελος του μηνα( ειναι στο ονομα του πατερα μου που εχει πεθανει) . Αποφασισα να μην το ανανεώσω και να συνεχίσω με ένα φοιτητικό πακετο της cosmote το οποιο ε΄χω στο ονομα μου. Ολα ενταξει μεταφέρεται ο λογαριασμος εξοφλω την wind και σήμερα μου ηρθε ενα λογαρισμος 400€ και καλα ως προστιμο για την διακοπη συνεργασιας . Τι να κανω?

Link to comment
Share on other sites

33 minutes ago, chrisfis said:

Γεια σας παιδια. Το απριλιο με πηρε η wind τηλεφωνο και ειπε οτι το συμβολαιο που υπαρχει στο σπιτι ληγει στο τελος του μηνα( ειναι στο ονομα του πατερα μου που εχει πεθανει) . Αποφασισα να μην το ανανεώσω και να συνεχίσω με ένα φοιτητικό πακετο της cosmote το οποιο ε΄χω στο ονομα μου. Ολα ενταξει μεταφέρεται ο λογαριασμος εξοφλω την wind και σήμερα μου ηρθε ενα λογαρισμος 400€ και καλα ως προστιμο για την διακοπη συνεργασιας . Τι να κανω?

Θα πρέπει να κάνεις έγγραφη αμφισβήτηση χρέωσης στην Wind, με κοινοποίηση σε ΕΕΤΤ και Συνήγορο του Καταναλωτή.

Θα αναφέρεις ότι η διακοπή έγινε μετά την λήξη της συμβατικής υποχρέωσης παραμονής σου στο πρόγραμμα και την μετατροπή της σε αορίστου χρόνου, και ότι δεν υπάρχει καμία συμφωνία σου για ανανέωση του συμβολαίου.

Επίσης, εάν σου χρέωσαν και εξοπλισμό, θα πρέπει να επιστρέψεις το modem/router που σου είχαν δώσει.

Link to comment
Share on other sites

πριν 13 λεπτά, το μέλος minast έγραψε:

Θα πρέπει να κάνεις έγγραφη αμφισβήτηση χρέωσης στην Wind, με κοινοποίηση σε ΕΕΤΤ και Συνήγορο του Καταναλωτή.

Θα αναφέρεις ότι η διακοπή έγινε μετά την λήξη της συμβατικής υποχρέωσης παραμονής σου στο πρόγραμμα και την μετατροπή της σε αορίστου χρόνου, και ότι δεν υπάρχει καμία συμφωνία σου για ανανέωση του συμβολαίου.

Επίσης, εάν σου χρέωσαν και εξοπλισμό, θα πρέπει να επιστρέψεις το modem/router που σου είχαν δώσει.

Μπορω στην αρχή να επικοινωησω στην αρχη με wind μέσω email να δω αμα καταφέρω κατι ,και αν δεν γινει κατι , να κανω αναφορα στον συνηγορο του καταναλωτη ώστε να ρυθμιστει η υποθεση?

 

Link to comment
Share on other sites

ΑΝ ΈΧΕΙ ΤΗΝ ΔΥΝΑΤΌΤΗΤΑ.

1.Βαλε δικηγόρο να τους κάνει μύνηση γιατί ήταν η αιτία που έχασες τους πελάτες σου. Άρα έχασες και χρήματα από την δουλειά σου. Είναι πολύ εύκολο αυτό να φανεί από τις κλήσεις τις επαγγελματικές που είχες στο δίκτυο τους. 

2.Δεν πρόκειται να σε πάνε στα δικαστήρια, η απειλές είναι πλέον πολιτική..... Μπας και πάρουν χρήματα. 

 

Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος chrisfis έγραψε:

Μπορω στην αρχή να επικοινωησω στην αρχη με wind μέσω email να δω αμα καταφέρω κατι ,και αν δεν γινει κατι , να κανω αναφορα στον συνηγορο του καταναλωτη ώστε να ρυθμιστει η υποθεση?

 

Ναι εννοείται πρώτα μίλα με wind και αν δεν βγάλεις άκρη τότε ότι σου έγραψε ο minast. Και φυσικά δεν πληρώνεις μία. Τώρα έχεις κανονικά σύνδεση ΟΤΕ? 

Μία ώρα πριν, το μέλος def έγραψε:

ΑΝ ΈΧΕΙ ΤΗΝ ΔΥΝΑΤΌΤΗΤΑ.

1.Βαλε δικηγόρο να τους κάνει μύνηση γιατί ήταν η αιτία που έχασες τους πελάτες σου. Άρα έχασες και χρήματα από την δουλειά σου. Είναι πολύ εύκολο αυτό να φανεί από τις κλήσεις τις επαγγελματικές που είχες στο δίκτυο τους. 

2.Δεν πρόκειται να σε πάνε στα δικαστήρια, η απειλές είναι πλέον πολιτική..... Μπας και πάρουν χρήματα. 

 

Δικηγόρο για ποιον λόγο? Να πληρώνει κερατιάτικα? Υπάρχει ο ΕΕΤΤ και ο συνήγορος του καταναλωτή.

Link to comment
Share on other sites

Σε περίπτωση θανάτου μπορεί να γίνει άμεση διακοπή του συμβολαίου χωρίς πρόστιμο αρκεί να ήταν στο όνομα του.

Πριν πάρεις δικηγόρους και τον συνήγορο του καταναλωτή πάρε τηλέφωνο την wind και εξήγησε τους την κατάσταση, μπορεί να είναι απλά λάθος η χρέωση και ίσως την αφαιρέσουν άμεσα.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

πριν 1 ώρα, το μέλος pasjohn έγραψε:

Ναι εννοείται πρώτα μίλα με wind και αν δεν βγάλεις άκρη τότε ότι σου έγραψε ο minast. Και φυσικά δεν πληρώνεις μία. Τώρα έχεις κανονικά σύνδεση ΟΤΕ? 

Δικηγόρο για ποιον λόγο? Να πληρώνει κερατιάτικα? Υπάρχει ο ΕΕΤΤ και ο συνήγορος του καταναλωτή.

ναι κανονικα είμαι τωρα με την cosmote ολα ενταξει έχω και τα μηνυματα που μου λένε οτι όλα εχουν τακτοποιηθει (φορητότες και τα λοιπα)

Μία ώρα πριν, το μέλος rip_noob έγραψε:

Σε περίπτωση θανάτου μπορεί να γίνει άμεση διακοπή του συμβολαίου χωρίς πρόστιμο αρκεί να ήταν στο όνομα του.

Πριν πάρεις δικηγόρους και τον συνήγορο του καταναλωτή πάρε τηλέφωνο την wind και εξήγησε τους την κατάσταση, μπορεί να είναι απλά λάθος η χρέωση και ίσως την αφαιρέσουν άμεσα.

φιλε η κατασταση ειναι λιγο περιπλοκη γιατί βρήκα μια ανανεώση συμβολαιου που είχε γινει το 11/05/2016  ημερομηνια που είχε πεθανει ο πατερας μου (μαλλον έκανε τηλεφνωικη ανανέωση η μητερα μου σε αυτο) απλα στο συμβολαιο δεν γραφει ημερομηνια ληξης αλλα αυτα τα πακετα εως 24μηνα δεν ειναι? Θα πάω αυριο να δώ τι θα μου πει . Αν μου πουν δεν γινεται τιποτα θα παω να κανω αναφορα στο συνηγορο του καταναλωτη

Link to comment
Share on other sites

Just now, chrisfis said:

φιλε η κατασταση ειναι λιγο περιπλοκη γιατί βρήκα μια ανανεώση συμβολαιου που είχε γινει το 11/05/2016  ημερομηνια που είχε πεθανει ο πατερας μου (μαλλον έκανε τηλεφνωικη ανανέωση η μητερα μου σε αυτο) απλα στο συμβολαιο δεν γραφει ημερομηνια ληξης αλλα αυτα τα πακετα εως 24μηνα δεν ειναι? Θα πάω αυριο να δώ τι θα μου πει . Αν μου πουν δεν γινεται τιποτα θα παω να κανω αναφορα στο συνηγορο του καταναλωτη

 

Ακόμα χειρότερα για την εταιρία, εφόσον το συμβόλαιο ήταν στο όνομα του πατέρα σου. Το τονίζω αυτό γιατί είναι σημαντικό ποιο όνομα φαίνεται.

Θα χρειαστεί να στείλεις την ληξιαρχική πράξη στη wind στην οποία φαίνεται η ημερομηνία θανάτου και θα τους πεις να αφαιρέσουν τυχόν εξτρά χρεώσεις από πρόωρη αποσύνδεση.

Link to comment
Share on other sites

πριν 8 λεπτά, το μέλος rip_noob έγραψε:

 

Ακόμα χειρότερα για την εταιρία, εφόσον το συμβόλαιο ήταν στο όνομα του πατέρα σου. Το τονίζω αυτό γιατί είναι σημαντικό ποιο όνομα φαίνεται.

Θα χρειαστεί να στείλεις την ληξιαρχική πράξη στη wind στην οποία φαίνεται η ημερομηνία θανάτου και θα τους πεις να αφαιρέσουν τυχόν εξτρά χρεώσεις από πρόωρη αποσύνδεση.

μα αυριο θα παω  σε ενα κατάστημα με ολα τα χαρτια που έχω στην κατοχή μου (συμβολαιο , λογαρισασμος και ληξιαρχικη πραξη) και θα τους πω ότι δεν υπαρχει περίπτωση να τα πληρώσω γιατι εκτός το οτι εληγε το συμβολαοιο έγινε και παράνομη ανανεωση ή οποια ακομα δέν εχω καταλάβει πώς εχει γινει και θα τους παραθέσω και τον πινακα 5.3 που υπάρχει στην 2ή σελιδα αυτου του topic σχετικα με τις ποινες σε περίπτωση που σπάσει το συμβόλαιο  αλλιως πάμε καρφί για καταγγελία

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει πιθανότητα να σου ζητήσουν και βεβαίωση πλησιέστερου συγγενή αν είναι τόσο κάφροι. 

Αφού είσαι κανονικά τώρα με οτε στην θέση σου θα τους έγραφα στα .....

Link to comment
Share on other sites

πριν 10 ώρες, το μέλος pasjohn έγραψε:

Υπάρχει πιθανότητα να σου ζητήσουν και βεβαίωση πλησιέστερου συγγενή αν είναι τόσο κάφροι. 

Αφού είσαι κανονικά τώρα με οτε στην θέση σου θα τους έγραφα στα .....

θα τους εγραφα γιατι δεν νομιζω να κυνηγησουν καποιον που εχει πεθανει αλλα ειναι τοσο ηλιθιοι σε αυτην την εταιρεια που δεν ξερει κανεις τι να πει μαζι τους

 

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.