Jump to content



Ανταπτορας ανεμιστηρα 120mm σε 140mm θεση?


Blinky

Recommended Posts

Εχω εναν Thermalright TY-147 και θελω να τον τοποθετησω στην πισω θεση κουτιου που εχει 140mm τρυπες.

350-2.jpg

Οπως μπορειτε να δειτε ο ανεμιστηρας χρησιμοποιει 120mm τρυπες και εκει ειναι το προβλημα.

Γνωριζω οτι υπαρχουν ανταπτορες που ειναι για να τοποθετησεις 120αρη ανεμιστηρα σε θεση 140mm τετοιοι :

WC-372-BP_67892_350.jpg

ωστοσο δε μου φαινονται καλη λυση αφου ο ανεμιστηρας ειναι 140mm και τμημα του airflow θα χτυπαει στο περιβλημα του ανταπτορα και θα γυριζει πισω.

Οποτε σκεφτομαι ιδανικα οτι θα χρειαζοταν κατι τετοιο :

bkt-adt120140_p1-700x700.jpg

ή κατι τετοιο (4 για την ακριβεια) :

b41a07ff_fanmount.jpeg3

 

Το κακο ειναι οτι τα πρωτα ειναι πανακριβα και δυσευρετα, και τα δευτερα τα δινει η noctua μαζι με καποιους ανεμιστηρες της μονο.

 

Εχετε να προτεινετε κατι αντιστοιχο-οικονομικο για να κανω τη δουλεια χωρις να καταληξω σε γυφτο-κατασταση με zip-ties?

Link to comment
Share on other sites

Δεν απαντάω στο βασικό σου ερώτημα, αλλά μεταξυ δεματικών και του πρώτου μετατροπέα που παραθέτεις μάλλον είναι προτιμότερος ο μετατροπέας γιατί (λογικά) αφήνει λιγότερα κενά ανοίγματα στο χείλος του ανεμιστήρα.

Link to comment
Share on other sites

Στην δεύτερη εικόνα μπορείς νομιζω να βρεις μονο το καφέ κομματι ( το έχω βρει σκέτο σε ψυκτρα για cpu ). Είναι ελλαστικο και κανει τη δουλεια της βίδας. Θα σου κανει για τη διάφορα που θες. Δεν ξέρω να σου οω όμως πως λέγεται η πως να το ζητησεις :(

Link to comment
Share on other sites

Στην δεύτερη εικόνα μπορείς νομιζω να βρεις μονο το καφέ κομματι ( το έχω βρει σκέτο σε ψυκτρα για cpu ). Είναι ελλαστικο και κανει τη δουλεια της βίδας. Θα σου κανει για τη διάφορα που θες. Δεν ξέρω να σου οω όμως πως λέγεται η πως να το ζητησεις :(

τετοιες ελαστικες βιδες εχω,ο ρολος τους ειναι μονο για απορροφηση κραδασμων. το ζουμι ειναι ομως στο μεταλλικο κομματι, αυτο "μετατοπιζει" τις τρυπες...

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει μια πολύ απλούστερη λύση !

Μιλάω για το λαμάκι που κάνει όλη τη δουλειά !

 

 

gallery_15018_749_1416089195_11916.jpg

 

 

Η περίπτωσή σου είναι η ( Α ).

Πας σε ένα μαγαζί με είδη κιγκαλερίας (εργαλεία, πόμολα, κλειδαριές  κλπ κλπ ) και παίρνεις το πιο κοντό λαμάκι που θα βρεις, για στερέωση ντουλαπιών.

Αυτά είναι συνήθως γωνιακά , αλλά υπάρχουν και ευθεία τέτοια.

Αν τώρα έχεις και κάποια στοιχειώδη εργαλεία, το μαστορεύεις τέλεια και το κάνεις σαν της Noctua! :)

 

Οι λύσεις με τις "φλάντζες" είτε κωνικές είτε επίπεδες, θα σου κόψουν περιμετρικά αέρα από την περιοχή που κυρίως βγαίνει ο αέρας και αυτό θα μειώσεις αρκετά την απόδοση του ανεμιστήρα!

Έγινε επεξεργασία από Seafalco
  • Like 9
Link to comment
Share on other sites

Επισης αναμεσα στο λαμακι-κουτι μπορεις να βαλεις ενα κομματι λαστιχο(πχ απο λεπτο λαστιχο ποτισματος) για να αποροφα και τους κραδασμους.

Έγινε επεξεργασία από DJman
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

^^Σωστή η παρατήρηση !

Το ιδανικό είναι σε κάποιο από τα σημεία της σειράς στήριξης  (Α: Λαμάκι με ανεμιστήρα, και Β: Λαμάκι με κουτί) να μην υπάρχει "σκληρή" επαφή!

Η παρακάτω εικόνα δίνει μια καλή εικόνα μιας τέτοιας "μαλακής" σύνδεσης που διακόπτει τη μεταφορά κραδασμών.

 

gallery_15018_749_1416089195_11912.png

 

Αλλά επειδή τέτοια ωραία πράματα σπανίζουν μπορούμε να αξιοποιήσουμε το λαμάκι πιο "δημιουργικά" ! :)

 

gallery_15018_749_1416089195_11915.jpg

 

Τα rubber fan mounting screws είναι σιλικόνης και αυτά ευτυχώς τα βρίσκουμε σχετικά εύκολα στα σχετικά μαγαζιά !

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Αν δε βρεις κάτι από τα εργοστασιακά που φαίνονται στις φωτο -και τα οποία είναι πραγματικά εμφανίσιμα- θα πρότεινα και την απλούστερη λύση όλων: Λάστιχα.

 

Ο,τι πιο αντικραδασμικό μπορείς να χρησιμοποιήσεις και απλούστατο στην εφαρμογή του.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.