Jump to content



Πρόβλημα με Dual Boot - Grub Windows 7 Boot Fail


CrookedPenguin

Recommended Posts

Καλησπέρα, χρειάζομαι επειγόντως τη βοήθειά σας.

Έχω Dual Boot στον υπολογιστή μου αλλά δεν χρησιμοποιώ τα ubuntu πλέον, οπότε εδώ και περίπου ένα χρόνο στην οθόνη εκκίνησης διαλέγω τα Windows 7. Σήμερα για κάποιο λόγο δεν μπόρεσε να κάνει Boot στα 7 και o Grub μου έβγαζε ένα μήνυμα "boot failed". Συνέχιζα στις επόμενες οθόνες και μου έβγαλε το λεγόμενο red screen of death( και τα 'χω παίξει λιγάκι). Οι λύσεις που βρήκα στο intenet έλεγαν να γίνει boot από cd και επιδιόρθωση. Ξεκίνησα να το κάνω, επέλεξα στο bios boot from cd, κλείνω και ξαναανοίγω τον υπολογιστή και ο grub συνεχίζει να δουλεύει, βγάζωντας με στο menu όπου επιλέγω πάλι με ποιο λειτουργικό να bootάρει.

Το μόνο που μπορώ να φανταστώ ότι έχει κάποια σχέση είναι ότι χθες έτρεχα στο spyhunter και έσβησε ορισμένα αρχεία αλλά όχι κάτι της microsoft/windows folder.

Υπάρχει εναλλακτική; Πώς μπορώ να το αντιμετωπίσω; Δεν έχω πρόβλημα με το να διαγραφεί ο grub ή τα linux γενικά. Απλά θέλω τα windows 7 και τα αρχεία μου αυτούσια.   :help!:   :help!:   :help!: 

Link to comment
Share on other sites

Με την ανωτέρω λύση, ακυρώνεις την ύπαρξη του linux.

Θα έλεγα κράτα το και αν δεις να σου δημιουργείται ξανά θέμα, κάνε το παραπάνω.

Πάντως software που τρέχει μέσα σε wingdows, δεν μπορεί -εύκολα- να πειράξει κάτι του linux.

Τα ίδια τα wingdows όμως (και ειδικά η επαναφορά του συστήματος στα εργοστασιακά, ακόμη κι αν δεν επιλέξεις να την κάνεις), μπορούν.

Δυστυχώς δοκιμασμένο...

Link to comment
Share on other sites

δοκίμασε αυτή τη λύση που προτείνει ο dellman για να επαναφέρεις τα windows.

απλά δίνοντας.

bootrec /fixmbrbootrec /fixboot

Αν θες να επαναφέρεις και τα ubuntu δες εδώ, να μην μείνει παραπονεμένος και ο print3r :rap:

Και πες αν δούλεψε ο τρόπος.

 

και μια ερώτηση αν επιτρέπεις, γιατί σταμάτησες να χρησιμοποιείς τα ubuntu σου φάνηκαν δύσκολα;

Έγινε επεξεργασία από xaris2335
Link to comment
Share on other sites

δοκίμασε αυτή τη λύση που προτείνει ο dellman για να επαναφέρεις τα windows.

απλά δίνοντας.

bootrec /fixmbrbootrec /fixboot

Αν θες να επαναφέρεις και τα ubuntu δες εδώ, να μην μείνει παραπονεμένος και ο print3r :rap:

Και πες αν δούλεψε ο τρόπος.

 

και μια ερώτηση αν επιτρέπεις, γιατί σταμάτησες να χρησιμοποιείς τα ubuntu σου φάνηκαν δύσκολα;

Καλησπέρα,

ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας. Τις εντολές που μου λες σε ποιο σημείο θα πρέπει να τις δώσω; Προσπαθώ ακόμη να καταλάβω γιατί δεν ξεκινάει το boot απ' το dvd και συνεχίζει να ανοίγει ο Grub.

 

 

Για να απαντήσω στην άλλη σου ερώτηση, τα είχα βάλει λόγω ορισμένων project της σχολής, αλλά μετά άρχισα το gaming και όλα ερχόντουσαν δεύτερα. Επιπλέον με εκνεύριζε το γεγονός ότι δεν είχε έτοιμες λύσεις όπως είχα συνηθίσει με τα windows και για οτιδήποτε ήθελα να κάνω πέραν των βασικών λειτουργιών καθόμουν και έψαχνα στο internet. Πλέον θα τα χρησιμοποιώ. Θα κάνω ένα wipe αλλά χρειάζομαι αρχεία από τα windows καθώς δεν έχω κάνει backup και για καλή μου τύχη έγινε αυτό σε αυτή την περίοδο! :(

Link to comment
Share on other sites

Μιλάμε για φορητό ή σταθερό?

Desktop

 

 

Update: Έχω την asus p8p67 moba, πατάω del όταν ξεκινάει το boot και βάζω στο boot priority 1o το οπτικό μέσο αλλά και πάλι δεν κάνει boot από εκεί παρ' όλο που έχω μέσα το cd των windows. Συνεχίζει κανονικά στην οθόνη του Grub όπου επιλέγω με ποιο os να γίνει boot.

Έγινε επεξεργασία από CrookedPenguin
Link to comment
Share on other sites

Μήπως αντί να πατήσεις DEL στο POST σου λέει να πατήσεις κάτι άλλο για να επιλέξεις boot device; Το cd δουλεύει κανονικά (δίσκος και συσκευή);

Del είναι στο manual και ανοίγει κανονικά το boot menu της asus. Στο post λέει "

  1. Put the Windows Vista or Windows 7 media in the DVD drive, and then start the computer.

Press a key when you are prompted." 

Αν δεν κάνω κάτι δεν βγαίνει καν κάποιο παράθυρο για να μου πει "press a key" . Επιπλέον η συσκευή δουλεύει κανονικά(την δευτέρα είχα κάνει import κάποια cd στο itunes) και έχω δοκιμάσει 2 recovery δίσκους, τον δικό μου και ενός φίλου. Τώρα κατεβάζω τα 7 για να δοκιμάσω να κάνω boot από usb μέσω rufus.

Link to comment
Share on other sites

Update/Bump.

 

Τελικά είχατε δίκιο δεν έχει καμία σχέση με το dual boot/linix. Startup recovery πρέπει να γίνει. Έχω κατεβάσει ένα torrent το έκανα μέσω rufus αλλά ήταν διαφορετική έκδοση από την δικιά μου. Που μπορώ να βρω σε torrent/dl (σε νόμιμα πλαίσια) τα win 7 με το τελευταίο service pack? Στην έκδοση που κατέβασα υπήρχε ασυμβατότητα εκδόσεων.

 

p.s: να κλείσει το θέμα να το ανοίξω στο thread των windows? Η λύση είναι αυτή που πρότεινε ο dellman απλά χρειάζομαι την κατάλληλη έκδοση.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.