Jump to content



dell u1412h


Recommended Posts

καλησπέρα ένας γνωστός μου πουλάει την dell u2412m και σκέφτομαι να την αγοράσω. επειδή δεν έχω καθολου εμπειρία με μεταχειρισμένα περιφεριακά/hw θέλω να ρωτήσω τι πρέπει να προσέξω ωστε να μην την πατήσω με την αγορά.Πρέπει να ελέγξω κάτι συγκεκριμένο? να κάνω κάποιο benchmark?

μου την δίνει 170 ευρώ, είναι καλή τιμή γενικά?

 

θα μπορώ να την αξιοποιήσω πλήρως στο λάπτοπτ της υπογραφής?(έξοδο έχει μόνο hdmi και vga, με αντάπτορα hdmi to dvi θα έχω θέμα? γιατί το μόνιτορ έχει dvi μόνο)

 

edit έκανα λάθος το μοντέλο στον τίτλο

Έγινε επεξεργασία από haris013
Link to comment
Share on other sites

Μην την παρεις, αγοραζεις καλυτερες καινουριες με τα ιδια χρηματα, και επιπλεον η U2412m εχει PWM dimming και πολυ grainy coating. 170 ειναι απαραδεκτη τιμη, στα 70 αρχιζεις να το σκεφτεσαι. Και παλι ομως δε τη συστηνω και τζαμπα να στη δωσει.

Έγινε επεξεργασία από XMorsX
Link to comment
Share on other sites

αρα δεν αξίζει αποτι κατάλαβα.

το θέμα είναι οτι πρέπει να τα σκάσω για να πάρω καλή οθόνη.θα μαζέψω λεφτά και θα κάνω υπομονή λοιπόν :)

ευχαριστώ για τις συμβουλές σας!

Link to comment
Share on other sites

αρα δεν αξίζει αποτι κατάλαβα.

το θέμα είναι οτι πρέπει να τα σκάσω για να πάρω καλή οθόνη.θα μαζέψω λεφτά και θα κάνω υπομονή λοιπόν :)

ευχαριστώ για τις συμβουλές σας!

Το καλύτερο που θα κάνεις. Είναι κάτι που το λέω συνεχώς.  :T:

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Το καλύτερο που θα κάνεις. Είναι κάτι που το λέω συνεχώς.  :T:

αλήθεια γύρω στα 300-350 πέρνω τίποτα της προκοπής ή να αναίβω κιάλλο?

μιλάμε για 24 ίντσες πάντα άντε 25 το πολύ.

Link to comment
Share on other sites

Η οθόνη έχει 270 τωρα. Οπότε γενικώς ,τα 170 δεν ειναι πολλά .

Για την ποιότητα της όμως είναι πολλά αυτά που έχουν ακουστεί .

Τα 270 δεν συμφέρουν για κανένα λόγο, είναι τιμή που έχει ξεμείνει διότι είτε τόσο θα έκανε το '11 που κυκλοφορησε είτε τόσα του λείπουν του πωλητή. Δεν αποτελούν λόγο να την προτιμήσεις. Με 150 ευρώ αγοράζεις σύγχρονη ah-ips καλύτερη.

Με 300-350 παίρνεις καλύτερη οθόνη από ότι με 200 (1200p, 21:9 1080p και 25" 1440p), μετα πας στα 450-550 για ακόμη καλυτερη (27" 1440p), καθ τέλος στα 650+ για 144hz ips οθόνες.

Link to comment
Share on other sites

8ms delay όμως...

8ms είναι το response time και όχι το input lag. Το πρώτο είναι μικρό οπότε η οθόνη δεν έχει σχεδόν καθόλου ghosting, το δεύτερο είναι γύρω στα 9-10ms, αρκετά μικρό για να θεωρείται delay free.

Μόνο για competitive cs θα έψαχνες κάτι μικρότερο, και πάλι δε θα το καταλαβαίνεις κατά πάσα πιθανότητα.

Έγινε επεξεργασία από XMorsX
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Κατι τελευταιο. Αναμεσα στη u2515h και στη http://www.e-shop.gr/othoni-lg-29um57-p29-ultrawide-ips-led-full-hd-p-PER.170477 ;

δεν είναι άμεσα συγκρίσιμες καθώς είναι διαφορετική κατηγορία η κάθε οθόνη. εξαρτάται για τη χρήση την θες.

Link to comment
Share on other sites

Κατι τελευταιο. Αναμεσα στη u2515h και στη http://www.e-shop.gr/othoni-lg-29um57-p29-ultrawide-ips-led-full-hd-p-PER.170477 ;

Αυτό που είπε ο haris. Και οι δυο καλές οθόνες είναι, ίσως η dell να είναι μια ιδέα καλύτερη όσον αφορά τις επιδόσεις τους, αλλά Λέρος να σκεφτείς τι προτιμάς. Μικρότερη οθόνη με μεγαλύτερη άναλυση η το αντίθετο? Πόσο συχνά θα βλέπεις ταινίες σε αυτή? Πόσο δυνατή gpu έχεις?

Εγώ προτιμω την dell, αλλά θέλει δυνατή gpu για να την τρέχεις χωρίς πολλούς συμβιβασμούς, δεν ξέρω αν την έχεις.

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που είπε ο haris. Και οι δυο καλές οθόνες είναι, ίσως η dell να είναι μια ιδέα καλύτερη όσον αφορά τις επιδόσεις τους, αλλά Λέρος να σκεφτείς τι προτιμάς. Μικρότερη οθόνη με μεγαλύτερη άναλυση η το αντίθετο? Πόσο συχνά θα βλέπεις ταινίες σε αυτή? Πόσο δυνατή gpu έχεις?

Εγώ προτιμω την dell, αλλά θέλει δυνατή gpu για να την τρέχεις χωρίς πολλούς συμβιβασμούς, δεν ξέρω αν την έχεις.

Δεν βλέπω ποτέ ταινίες. Έχω την gtx 770 windforce (oc) και το Budget αντέχει μονο αλλαγή οθόνης για τους επόμενους 12 μηνες για αυτό έλεγα την lg. Επίσης διάβασα οτι αν καταπιάνεσαι με video editing/ photoshop η 29αρα ειναι χάρμα... Και γενικά ειμαι πολυ ικανοποιημένος με ότι lg (συμπεριλαμβανομένου οθόνης) είχα ως σήμερα. Γι αυτό κλείνω προς τα εκεί. Τι λες αναφορικά με τα επιχειρήματα μου ως προς την προτίμηση στην lg?

Link to comment
Share on other sites

Δεν βλέπω ποτέ ταινίες. Έχω την gtx 770 windforce (oc) και το Budget αντέχει μονο αλλαγή οθόνης για τους επόμενους 12 μηνες για αυτό έλεγα την lg. Επίσης διάβασα οτι αν καταπιάνεσαι με video editing/ photoshop η 29αρα ειναι χάρμα... Και γενικά ειμαι πολυ ικανοποιημένος με ότι lg (συμπεριλαμβανομένου οθόνης) είχα ως σήμερα. Γι αυτό κλείνω προς τα εκεί. Τι λες αναφορικά με τα επιχειρήματα μου ως προς την προτίμηση στην lg?

 

Kαλα επιχειρηματα ειναι. Παρε την LG.

Link to comment
Share on other sites

Δεν βλέπω ποτέ ταινίες. Έχω την gtx 770 windforce (oc) και το Budget αντέχει μονο αλλαγή οθόνης για τους επόμενους 12 μηνες για αυτό έλεγα την lg. Επίσης διάβασα οτι αν καταπιάνεσαι με video editing/ photoshop η 29αρα ειναι χάρμα... Και γενικά ειμαι πολυ ικανοποιημένος με ότι lg (συμπεριλαμβανομένου οθόνης) είχα ως σήμερα. Γι αυτό κλείνω προς τα εκεί. Τι λες αναφορικά με τα επιχειρήματα μου ως προς την προτίμηση στην lg?

Και εγώ πιστεύω ότι ή lg θα σου ταιριάξει καλύτερα , go for it ;)
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω παιδες για τη βοηθεια. Το μόνο που δεν γνωρίζω (αν και εχει port για hdmi )αν η gtx 770 windforce υποστηρίζει την 29UM57-P, αναφορικά με συνδεσιμότητα η χρειάζεται να πάρω κανένα display port 

Έγινε επεξεργασία από Telumetar
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.