Jump to content



Αγορά οθόνης 27" 1440p


Recommended Posts

Μέχρι τώρα είχα την Dell U2412M και μια παλιότερη samsung 22" που μας άφησε χρόνους.

 

Σκέφτομαι να πάω σε μια 27" 1440p γενικής χρήσεως και δεν είμαι απαιτητικός gamer που να με ενδιαφέρουν 144Hz και εξαιρετικά χαμηλό response time, Ποιότητα χρωμάτων και γωνίες θέασης είναι πιο σημαντικά για μένα χωρίς πάλι να θέλω πιστότητα επαγγελματικών προδιαγραφών.

 

Με λίγο ψάξιμο βλέπω τις παρακάτω (ενδεικτικά links)

 

  1. Dell U2715H
  2. Samsung S27D850T
  3. Samsung L27D85KTSN

Οι 2 Samsung δείχνει να έχουν ίδιας τεχνολογίας πάνελ με την μία να είναι περίπου €100 φθηνότερη, ίσως είναι παλιότερο μοντέλο;

Άλλες γνώμες -  επιλογές σε αυτό το budget; (500-600 ευρώ)

Link to comment
Share on other sites

Φοράει το ίδιο panel με τη Samsung, αλλά σαφώς καλύτερα ηλεκτρονικά, ρυθμίσεις, software και 5 χρόνια εγγύηση (νομίζω έχει και 0 pixel) από μια κορυφαία αντιπροσωπεία. Καμία σχέση με το service της Samsung...

 

http://www.msystems.gr/index.php?category=2323&product=19138

 

http://www.tftcentral.co.uk/reviews/eizo_ev2736w.htm

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Κοιτάζω reviews προσπαθώντας να καταλήξω.

 

Στα μείον της Eizo η έλλειψη HDMI, ο μεγάλος χρόνος παράδοσης και βγαίνει λίγο εκτός budget. Στα θετικά τα 5 χρόνια εγγύηση και το όνομα Eizo αν και δεν είχα ποτέ πάρε δώσε με την εδώ αντιπροσωπεία.

 

Στα μείον της Dell το 1 bright, 6 dark της εγγύησης. Στα θετικά οι επαφές που είχα με την αντιπροσωπεία για διάφορα θέματα μέσα στα χρόνια ήταν πάντα θετικές.

 

Για τα Samsung θετικά είναι το ουσιαστικά ίδιο πάνελ που δίνει και στην Eizo, να έχεις 2 διαφορετικές πηγές προβολής ταυτόχρονα αλλά και το zero pixel.

Ακόμα και το φθηνό μοντέλο δίνει 3 χρόνια και zero pixel με €150 λιγότερα από την Eizo που στο budget μου είναι σημαντική διαφορά.

 

Επειδή δεν είχα ποτέ επαφή με το Service της Samsung τί θέματα υπάρχουν;

Link to comment
Share on other sites

Στα μείον της Eizo η έλλειψη HDMI, ο μεγάλος χρόνος παράδοσης και βγαίνει λίγο εκτός budget. Στα θετικά τα 5 χρόνια εγγύηση και το όνομα Eizo αν και δεν είχα ποτέ πάρε δώσε με την εδώ αντιπροσωπεία.

 

Ακόμα και το φθηνό μοντέλο δίνει 3 χρόνια και zero pixel με €150 λιγότερα από την Eizo που στο budget μου είναι σημαντική διαφορά.

 

Επειδή δεν είχα ποτέ επαφή με το Service της Samsung τί θέματα υπάρχουν;

Ο μεγάλος χρόνος παράδοσης νομίζω είναι ένα μείον, αλλά όταν μιλάμε για οθόνη, μια συσκευή δηλαδή που θα έχεις 5-7-10 χρόνια, οι 10 μέρες δεν είναι θέμα.

 

Το φθηνό της Samsung νομίζω φοράει άλλο panel, οπότε δεν είναι άμεσα συγκρίσιμο.

 

Για το service, κανένα θέμα...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

αν και χωρίς επιφύλαξη προτιμώ τις EIZO θεωρώντας τις καλύτερες οθόνες, θα αγόραζα την Samsung αν νόμιζα ότι είναι καλύτερη οθόνη. Δηλαδή αν θεωρείς τα δύο προϊόντα ισοδύναμα τότε αγόρασε το πολύ φτηνότερο. Όπως βεβαίως σου επισήμανε ο Wizard η διαφορά με το αντίστοιχο Samsung είναι κάτω από 50€.

 

Αφού είσαι στην Αθήνα θα σου έλεγα να ρωτούσες μήπως μπορούσες κάπου να τις δεις -όχι απαραιτήτως στο ίδιο μέρος- ώστε να κρίνεις μόνος σου ποιο προτιμάς. Τα χρήματα δεν είναι για πέταμα κι αξίζει να το ψάξεις προσεκτικά.

 

Πήγα να σου γράψω να έριχνες μια ματιά και στις HP αλλά κοιτώντας τιμές στο skroytz είναι μάλλον εξωπραγματικές. Παρομοίως η P27T της Fujitsu και η ΕΑ της NEC. Άλλες μάρκες που θα έβλεπα θα ήταν iiyama και Viewsonic αν και θα έπρεπε να ήταν πολύ φτηνότερες για να τις προτιμήσω από την EIZO.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Τελικά παρήγγειλα την Samsung L27D85KTSN με την λογική οτι αν δεν είναι καλή μπορώ να την επιστρέψω λόγω online αγοράς και να χρησιμοποιήσω την διαφορά για μια καλύτερη κάρτα γραφικών στο άμεσο μέλλον αν όλα είναι οκ με την οθόνη.

Το μόνο παράπονο που διάβασα για αυτή είναι fiddly controls αλλά μια φορά θα την φέρω στα μέτρα μου οπότε μικρή σημασία έχει.

 

Fingers crossed.

Link to comment
Share on other sites

Τελικά παρήγγειλα την Samsung L27D85KTSN με την λογική οτι αν δεν είναι καλή μπορώ να την επιστρέψω λόγω online αγοράς και να χρησιμοποιήσω την διαφορά για μια καλύτερη κάρτα γραφικών στο άμεσο μέλλον αν όλα είναι οκ με την οθόνη.

Το μόνο παράπονο που διάβασα για αυτή είναι fiddly controls αλλά μια φορά θα την φέρω στα μέτρα μου οπότε μικρή σημασία έχει.

 

Fingers crossed.

 

Θα προτεινα να την αλλαζες με αλλη, αυτες οι samsung εχουν pwm dimming στις φωτεινοτητες απο 30% και κατω, κανοντας τες ακαταλληλες για σκοτεινους χωρους.

 

Το πλαισιο βεβαια δεν εχει ποικιλια απο οσο βλεπω. Τελος παντων, καλη οθονη ειναι, απλως εχε στο νου σου το παραπανω που σου ειπα.

Link to comment
Share on other sites

Πρώτες εντυπώσεις πολύ καλές.Σύνδεση με Displayport, κανένα θέμα σε pixel, δεν παρατηρώ bleeding. Τα χρώματα πιο ζωντανά από την U2412(είναι κάπως σκοτεινή με πιο μπλε χροιά) και παρατήρησα λεπτομέρειες που δεν ήταν εύκολα αντιληπτές πριν. Νομίζω η samsung είναι 10bpc με την dell 8bpc οπότε είναι λογικό.

 

Gaming mode καλύτερα να μην είναι ενεργό, ανεβάζει φωτεινότητα/sharpness υπερβολικά. Πλήθος ρυθμίσεων και έχει και sensor για αυτόματη ρύθμιση εικόνας ανάλογα την φωτεινότητα του χώρου που έχει 3 επίπεδα ρυθμίσεων ή μπορείς να απενεργοποιήσεις εντελώς. Είναι τεράστιο και βαρύ με εκτενή χρήση πλαστικού αλλά η βάση είναι εξαιρετική με ότι ρύθμιση θέλεις. Δεν χρειάστηκε συναρμολόγηση γιατί ήρθε έτοιμο σε μια τεράστια κούτα με καλώδια hdmi/dp/dual link dvi/ usb3 pass through.

 

To dimming έχει να κάνει με αυξομειώσεις της τάσης και εμφανίζει τρέμουλο, σωστά; Με φωτεινότητα στο 25 δεν παρατηρώ κάτι τέτοιο.

 

Το μόνο που παρατηρώ είναι οτι το λευκό νομίζω δεν δείχνει τόσο καλά σε χαμηλή φωτεινότητα αλλά δεν έχω καμία εμπειρία σε ρυθμίσεις, μπορεί να θέλει να παίξω με χρώματα/gamma. Αν γνωρίζει κανείς κάποιο προγραμματάκι να με βοηθήσει στις χρωματικές ρυθμίσεις θα ήμουν υπόχρεος.

 

Εντυπώσεις από παιχνίδια δεν έχω ακόμα, απλώς έτρεξα κάτι Civ 5, Civ:BE και μου άρεσε ο έξτρα οπτικός χώρος στον χάρτη :wub:

 

Update

Χρησιμοποίησα το Calibrize που βρήκα σε ένα από τα sticky εδώ και διορθώθηκε και το μικρό θεματάκι που έβλεπα.

Ανώτερο μόνιτορ από το U2412 που έβλεπα και άψογο μέχρι τώρα. Τελικά είναι αρκετά υποκειμενικό και το μάτι συνηθίζει σε αυτό που έχεις μπροστά σου.

 

Update 2

Βρήκα review που δίνει ρυθμίσεις calibration. Εφαρμόζοντάς τες νομίζω ήρθε τέλεια.

Χάριν πληρότητας τις αναφέρω σε περίπτωση που κάποιος έχει ίδιο μόνιτορ.

Brightness 20

Contrast 85

Sharpness 60

RGB  44/32/41

 

Magic Bright/ Game Μode/ Eco Sensor στο OFF

Έγινε επεξεργασία από Efialtis
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Σαφώς και ειναι καλύτερη από την παλιά dell σου, δεν υπάρχει θεμα συγκρισης. Δες review και εδώ. Στη δεύτερη σελίδα έχει presets. Δεν υπάρχει λόγος να βάλεις icc profiles, εχει ήδη άριστα color presets.

http://wecravegamestoo.com/forums/monitor-reviews-discussion/15418-samsung-s27d850t-review-2560x1440-semi-glossy-8-bit-frc-pls.html

Το PWM dimming έχει να κάνει με εναλλαγές φωτεινής και σκοτεινής οθόνης σε μεγάλη συχνότητα για να μειώσει τη φωτεινότητα. Ακόμη και αν δεν το καταλαβαίνεις μέχρι το 15%, υπάρχει και σου προκαλεί motion blur. Στο 30% πλέον εξαφανίζεται, αλλά εκεί ειναι πολύ φωτεινή για σκοτεινό δωμάτιο.

Υπάρχει όμως μια εύκολη και απλή λύση για τα παραπάνω. Χρησιμοποίησε bias lighting, βάλε δλδ μια δυνατή λευκή λάμπα πίσω από την οθόνη να φωτίζει προς ένα τοίχο. Μια cfl Philips 6500k 2600lumens είναι ιδανική. Έτσι θα μπορείς να την χρησιμοποιείς σε δωμάτιο με σβηστά φώτα (εκτός από αυτή τη λάμπα) στο 30brightness χωρίς να κουράζεσαι και θα αυξήσεις και την αντιλαμβανομενη αντίθεση. Δες εδώ για περισσοτερες πληροφοριες: http://www.howtogeek.com/213464/how-to-decrease-eye-fatigue-while-watching-tv-and-gaming-with-bias-lighting/

Έγινε επεξεργασία από XMorsX
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ για τις πολύ εμπεριστατωμένες συμβουλές σου. Την φωτεινότητα την έχω στο 20 σύμφωνα και με τις υπόλοιπες ρυθμίσεις που ανέφερα και ειλικρινά δεν παρατηρώ κάτι ενοχλητικό λόγω pwm dimming.

Χρόνια τώρα έχω ένα μικρό φωτιστικό πίσω από την οθόνη και τώρα έχει μια λάμπα 900Lm που είχα πάρει κάποια στιγμή από ΙΚΕΑ και πάντα το έχω αναμμένο το βράδυ.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Nαι καταλαβαινω, αν διαβασεις το review θα δεις οτι το camera test δεν πιανει pwm dimming μεχρι το 15brightness οπου εχει υψηλοτερη συχνοτητα. Ετσι κανενα ματι δε θα καταλαβαινε το τρεμοπαιγμα. Στο motion blur test ομως (μπορεις να το κανεις και εσυ, οριστε: http://www.testufo.com/#test=blurtrail) φαινεται η επιβαρυνση στην κινηση και η προκληση motion blur, σε σχεση με το 30 brightness.

 

Στο review προτεινει αυτο το setup:

Custom Mode:
Brightness: 30
Contrast: 75
Sharpness: 60
Color>Color Tone: Normal or Red-47 Green-50 Blue-48 Gamma Mode 2
Response Time: Faster

 

Τελος παντων, μη σε ζαλιζω αλλο χωρις λογο, να χαιρεσαι τη νεα σου οθονη!

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.