Jump to content



SKC = καταστροφή !!!


firegarden

Recommended Posts

Πριν λιγες μερες διαπιστωσα οτι περιπου 40 δισκακια DVD-R SKC που γραφτηκαν πριν λιγους μηνες (το πολυ 6) δεν διαβαζονται!!!Ολα τα δισκακια τα αγορασα σποραδικα απο το Πλαισιο και τα ειχα γραψει με ενα Nec 2500.Τα δοκιμασα εκτος απο το Nec 2500 και σε αλλα drives (BenQ 1620,Toshiba dvd-rom&Xbox) αλλα κανενα δε μπορεσε να τα διαβασει!!(Ολα βγαζουν το γνωστο CRC).Μαλιστα,δοκιμασα και κατι cd Skc που εχω εδω και χρονια και ουτε αυτα λειτουργουν.Οπως καταλαβαινετε,εχω χασει πανω απο 160gb δεδομενων και ειμαι απιστευτα εκνευρισμενος γιατι τα δισκακια ηταν το καθενα μεσα σε Jewel Case χωρις καμια γρατζουνια και μακρια απο ζεστη ,υγρασια κτλ.Γι'αυτο ΜΑΚΡΙΑ ΑΠΟ SKC!!!

Link to comment
Share on other sites

δυστυχώς τα cd-dvd media θέλουν πολλή προσοχή.

εγώ μόνο tayio yuden χρησιμοποιώ πια, δε δοκιμάζω τίποτα άλλο.

εντάξει και τα ricoh japan είναι πολύ καλά αλλά και πιο ακριβά;)

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από mefistofelis

Taiyo παιδια εχουν την καλυτερη σχεση τιμης αποδοσης

δεν τα εχω δοκιμασει αλλα θα παρω να τα δοκιμασω!

βασικα τωρα εχω TDK. καλα δεν ειναι!?

Link to comment
Share on other sites

Το ίδιο είχα πάθει κι εγώ με τα πρώτα Princo :TD: που έγραψα. Αναγκάστηκα να ξαναγράψω ότι είχα σε Princo (100 τεμ.) και από τότε παίρνω πάντα επώνυμα. Αυτό το καιρό γράφω σε Ritek R03.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Suedehead [Σήμερα, στις 12:46]

χμμμ με εβαλες σε σκεψεις, εχω καμια 50αρια SKC...

Xωρις μ@λ@κιες ,αρχισε να τα γραφεις αλλου γιατι δε θα προλαβεις να τα σωσεις.Εμενα λειτουργουσαν ολα καλα ωσπου καποια στιγμη χαλασαν ολα μαζι ταυτοχρονα!Και μιλαμε οτι γρατζουνια,δαχτυλια κλπ δε μπορεις να βρεις ουτε με μικροσκοπιο.

Better safe than sorry

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Bobi Rhoads

δεν τα εχω δοκιμασει αλλα θα παρω να τα δοκιμασω!

βασικα τωρα εχω TDK. καλα δεν ειναι!?

ανάλογα τι είναι το κάτω μέρος. αν και η tdk έχει ένα στάνταρ ποιότητας σε αντίθεση π.χ. με τη philips...

τα skc νομίζω έχουν και skc επιφάνεια (ή κατί παρόμοια απατεώνικο)

Link to comment
Share on other sites

Και τα Datawrite τα κόκκινα γράφονται μια χαρά στα 2500.

Εγώ πλέον πάντα βάζω verify στο Νερο. Και αν δεν περάσει το τεστ ( 1 SKC που εχω δεν... ) δοκιμάζω να τα διαβάσω μέσω του LG. Αν δεν... και εκεί τότε παίρνει το δρόμο για τα σκουπίδια.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ αγοράζω κάτι philips x8 τώρα τελευταία και είναι αρκετά ποιοτικά αν και τσιμπιμένα (14.60 τα 25). Τι να κάνουμε όμως, τα δεδομένα είναι το δεύτερο μεγαλύτερο αγαθό της εποχής μας και πρέπει να τα φιλάμε.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.