Jump to content


144Hz + Nvidia = αυξημένη κατανάλωση συστήματος;


Recommended Posts

Στο PCPerspective μετά από σχόλια αναγνωστών τους, κάνανε ένα τεστ και διαπίστωσαν ότι σε κάποιες περιπτώσεις, όχι πάντα, η κατανάλωση του συστήματος εκτοξεύεται σε idle από 60W - 125W όταν ο ρυθμός ανανέωσης της οθόνης είναι στα 144Hz ή στα 165Hz.

 

Ακόμα δεν υπάρχει κάτι δεδομένο, μπορεί να συμβαίνει κάτω από ιδιαίτερες συνθήκες, αλλά καλό θα ήταν, αν έχετε NVidia κάρτα γραφικών - μάλλον πιο πολύ τις Maxwell αφορά - και παίζεται στα 144Hz ρυθμό ανανέωσης - ίσως να παίζει μεγάλο ρόλο και η ανάλυση της οθόνης, στα 1080p ίσως να μην συμβαίνει - καλό θα ήταν να τσεκάρετε λίγο την κατανάλωση του συστήματός σας/συχνότητα λειτουργίας και θερμοκρασίες της GPU τόσο στα 144Hz όσο και στα 120Hz και ενώ είστε στο desktop. Αν διαπιστώσετε ότι τα 144Hz ανεβάζουν καταναλώσεις/συχνότητες/θερμοκρασίες, καλύτερα να θέσετε ως default τα 120Hz και στα 3D Settings τον ρυθμό ανανέωσης στο highest available ώστε να έχετε 144Hz+ στα games.

 

Testing GPU Power Draw at Increased Refresh Rates using the ASUS PG279Q | PC Perspective

 

powerdraw.png

 

πάτε στο 38:10 αν δεν πάει αυτόματα

 

Έγινε επεξεργασία από yanni
  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Ισχυει, μολις βαλω 144hz στην οθονη η πρωτη καρτα μενει στα 705mhz και δεν κανει downclock ακομα και idle το ρευμα ειναι ψιλοτερα και η θερμοκρασια προφανως. Μολις γυρισεις την οθονη στα 120 ολα επανερχονται στα φυσιολογικα επιπεδα.

Link to comment
Share on other sites

Αυτο το προβλημα το ειχα με τις 290/390 και αναγκαζομουν να γυρναω σε 120Hz οταν δεν επαιζα.

 

Τωρα με την 980 δεν εχω κανενα θεμα. Μονιμα στα 144 και idle-αρει κανονικα στα 135/162

Link to comment
Share on other sites

Καλα εμενα μου κανει και αλλα στα 144, στα παιχνιδια το κανει μονο κανα διλεπτο αλλα στα υπολοιπα κανει κατι σαν tearing στην οθονη για κανα 10 λεπτο. Στα 120 δεν κανει τπτ.

Θα δοκιμασω και τη ρυθμιση σας και θα δω.

Έγινε επεξεργασία από fatalara
Link to comment
Share on other sites

οι fermi εχουν επισης θεμα με τα 120hz απο τοτε που βγηκαν :/

 

παντα ειχα την οθονη 100hz και highest available στο NVCP για να μπαινει αυτοματα στα 120 

 

(μονο που αυτο δεν δουλευε ποτε στο titanfall :wall:

 

σε 5850 δεν ειχα τετοιο προβλημα ουτε στην 390 που εχω τωρα, ξεφτιλες :p 

Link to comment
Share on other sites

Θα συμφωνησω με τον φιλο @fatalara, και σε μενα το ιδιο κανει.

Βεβαια εγω απο την αρχη την εχω 120 Hz στο desktop και στο 3D ανεβαινουν στα 144 Hz 

 

Καλα βρε με GSYNC δεν παιζεις ? Το HZ της οθονης ειναι μεταβαλομενο αναλογα το fps

 

Τακη βαλε framelimiter 144 fps και βγαλε το vsync απο τα 144fps και πανω....

 

Δηλαδη, GSYNC + VSYNC OFF + Frame limiter 144fps 

Έγινε επεξεργασία από sebastian
Link to comment
Share on other sites

Καλα βρε με GSYNC δεν παιζεις ? Το HZ της οθονης ειναι μεταβαλομενο αναλογα το fps

 

Τακη βαλε framelimiter 144 fps και βγαλε το vsync απο τα 144fps και πανω....

 

Δηλαδη, GSYNC + VSYNC OFF + Frame limiter 144fps 

Οχι το εχω κλειστο, τρεχει καλυτερα σε υψηλα fps.

Link to comment
Share on other sites

Οχι το εχω κλειστο, τρεχει καλυτερα σε υψηλα fps.

 

Καλα ναι...Aπλα καλο θα ειναι το fps να ειναι παντα ιδιο με το hz! Αλλα και να μην βαλεις frame limiter δεν τρεχει κατι, αλλα δεν χρειάζεται να μπει το VSYNC. 

 

Αν και το  VSYNC στα εκει ψηλα 144 δεν εχει καμια μα καμια σχεση με το VSYNC στα 60 fps.

Έγινε επεξεργασία από sebastian
Link to comment
Share on other sites

Καλα ναι...Aπλα καλο θα ειναι το fps να ειναι παντα ιδιο με το hz! Αλλα και να μην βαλεις frame limiter δεν τρεχει κατι, αλλα δεν χρειάζεται να μπει το VSYNC. 

 

Αν και το  VSYNC στα εκει ψηλα 144 δεν εχει καμια μα καμια σχεση με το VSYNC στα 60 fps.

Δεν βαζω ουτε vsync. Ο κυριος λογος που το βαζω στα 120 ειναι αυτο το σπασιμο που κανει, θα το βγαλω βιντεο και θα στο δειξω.

Link to comment
Share on other sites

Τακη βαλε framelimiter 144 fps και βγαλε το vsync απο τα 144fps και πανω....

 

Δηλαδη, GSYNC + VSYNC OFF + Frame limiter 144fps 

 

Γιατί να κάνω όλα αυτά ρε Ορέστη; Έχω G SYNC + VSYNC ON και όλα είναι άψογα, πχ στο Mad Max που είναι ελαφρύ παίζει κολλημένο στα 135,5 μόνιμα.

 

Να σου θυμίσω ότι έχω Sli

 

Τι άλλο να ζητήσω;

Έγινε επεξεργασία από takis-pa
Link to comment
Share on other sites

Γιατί να κάνω όλα αυτά ρε Ορέστη; Έχω G SYNC + VSYNC ON και όλα είναι άψογα, πχ στο Mad Max που είναι ελαφρύ παίζει κολλημένο στα 135,5 μόνιμα.

 

Να σου θυμίσω ότι έχω Sli

 

Τι άλλο να ζητήσω;

 

Μα οταν πας να περασεις τα 144fps τρως το vsync, ποιος ο λογος ? (αν και το input lag ειναι μικρο εκει ψηλα) 

 

Το vsync on προσθέτει input lag. Οι καλυτερες επιλογες για τον gamer ειναι οι εξης:

 

1. GSYNC + VSYNC OFF + Frame limiter 144fps 

2. GSYNC + VSYNC OFF 

 

Με afterburner ανοιχτό δεν παιζεις ? Πατα στο rivatuner το frame limit 144 fps και μην ασχοληθείς ξανα. Ωστε να εισαι παντα FPS = HZ με ταβανι τα 144ΗΖ (χωρις vsync)

 

Tακη βασικα βαλε οτι σου κανει κεφι.... 

Έγινε επεξεργασία από sebastian
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.