Jump to content



Recommended Posts

Καλησπέρα παιδιά! Έχω το σύστημα της υπογραφής μου και όπως βλέπετε έχω λίγη ram (προσωρινή ήταν υποτίθεται αλλά ουδέν μονιμότερο του προσωρινού)

Εγκυκλοπαιδικά, μέχρι πρότινος δεν είχα θέμα με την ram, ώσπου έβαλα τα windows 10 και πλέον δεν φτάνουν τα 4G.

Χρειάζομαι τα φώτα σας, λοιπόν, γιατί έψαξα να βρω ποιες είναι οι καλύτερες επιλογές μου για ram (είδα benchmarks, διαβασα τι ειναι το latency κτλ) και μπερδεύτηκα περισσότερο.

H ram που έχω την τρέχω στα 1866, αξίζει να πάρω κάτι πιο γρήγορο; Θα δω διαφορά;

Το pc το χρησιμοποιώ για ταινίες, video games, media editing

Το budget που διαθέτω είναι 100€

Έγινε επεξεργασία από MonkeyDpeter
Link to comment
Share on other sites

Είδες τι χρησιμοποιεί στα windows 10 περισσότερη ram ; , γενικά είναι αρκετά ποιο ελαφριά απο τα 7.

 

Της ram που έχεις θα της κρατήσεις ή θα πας εξ ολοκλήρου σε καινούριες ; .

Link to comment
Share on other sites

Δεν βλέπω κάτι που να ξεχωριζει σε μέγεθος στο task manager. Δεν ξέρω αν έχει σχέση, την ιδια περιοδο άλλαξα και οθόνη με μεγαλύτερη ανάλυση.

Δεν είχα ποτέ μου τα 7. Πριν ειχα τα 8.1

 

Αυτην που έχω θα την βάλω σε άλλο σύστημα

Link to comment
Share on other sites

Κανονικα δεν πρεπει να τραβαει αρκετα παραπανω απο 1GB .... με upgrade εβαλες τα windows10 ? Αν ναι δοκιμασε καθαρη εγκατασταση 

Οσο για μνημες παρε απλα τις φτηνοτερες 2x 4GB που σου αρεσουν οπτικα , μην κατσεις να σκασεις για ταχυτητα και latency 

Link to comment
Share on other sites

.....μην κατσεις να σκασεις για ταχυτητα και latency 

 

^^ αυτο!

 

Μην κατσεις να "σκασεις", ειδικα για το latency. Πριν λιγες μερες αγορασα ενα kit 2x8GB 2400MHz. Δεν κοιταξα καν τι latency εχει :p

 

Αυτη τη στιγμη οι RAM ειναι σε αρκετα προσιτες τιμες. Αν σκοπευεις να κρατησεις το συστημα σου για αρκετο καιρο (πχ μια διετια+), σκεψου την αγορα ενος kit 2x8GB. Αν οχι, τοτε παρε το πιο φτηνο kit 2x4GB να κανεις τη δουλεια σου και μετα πας σε DDR4.

 

Για 2x4GB (αν θελεις να δεις τα αντιστοιχα σε 2x8GB, πηγαινε στα φιλτρα και επελεξε 16GB):

 

2x4GB 1600MHz

2x4GB 1866MHz

2x4GB 2133MHz

2x4GB 2400MHz

 

Βαζω kit με συχνοτητες μεχρι και 2400MHz για εχει αρκετες περιπτωσεις οπου οι υψηλοτερα χρονισμενες μνημες εχουν πολυ μικρη χρηματικη διαφορα απο τις αντιστοιχες στα 1600MHz, οποτε why not?

 

Καλες αγορες και καλες γιορτες!

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Κανονικα δεν πρεπει να τραβαει αρκετα παραπανω απο 1GB .... με upgrade εβαλες τα windows10 ? Αν ναι δοκιμασε καθαρη εγκατασταση 

Οσο για μνημες παρε απλα τις φτηνοτερες 2x 4GB που σου αρεσουν οπτικα , μην κατσεις να σκασεις για ταχυτητα και latency 

 

Ναι με upgrade. Οταν το εκανα δεν ειχα προβλημα, μολις εκανε το πρωτο update ξεκινησε το προβλημα με την μνημη.

 

^^ αυτο!

 

Μην κατσεις να "σκασεις", ειδικα για το latency. Πριν λιγες μερες αγορασα ενα kit 2x8GB 2400MHz. Δεν κοιταξα καν τι latency εχει :p

 

Αυτη τη στιγμη οι RAM ειναι σε αρκετα προσιτες τιμες. Αν σκοπευεις να κρατησεις το συστημα σου για αρκετο καιρο (πχ μια διετια+), σκεψου την αγορα ενος kit 2x8GB. Αν οχι, τοτε παρε το πιο φτηνο kit 2x4GB να κανεις τη δουλεια σου και μετα πας σε DDR4.

 

Για 2x4GB (αν θελεις να δεις τα αντιστοιχα σε 2x8GB, πηγαινε στα φιλτρα και επελεξε 16GB):

 

2x4GB 1600MHz

2x4GB 1866MHz

2x4GB 2133MHz

2x4GB 2400MHz

 

Βαζω kit με συχνοτητες μεχρι και 2400MHz για εχει αρκετες περιπτωσεις οπου οι υψηλοτερα χρονισμενες μνημες εχουν πολυ μικρη χρηματικη διαφορα απο τις αντιστοιχες στα 1600MHz, οποτε why not?

 

Καλες αγορες και καλες γιορτες!

 

Σίγουρα πάνω από 2 χρόνια θα το κρατήσω.

 

Τι λέτε γι' αυτές;

https://www.skroutz.gr/s/4046773/Corsair-Vengeance-Pro-16GB-DDR3-2400MHz-CMY16GX3M2A2400C11A.html

Link to comment
Share on other sites

 

Αυτες πηρα κι εγω πριν λιγες μερες, αλλα σε κοκκινο χρωμα ( για να ταιριαζει με τα υπολοιπα components :p ). Μια χαρα! Μπολικη ποσοτητα, υψηλος χρονισμος, εντος budget που θετεις! Κομπλαδουρα εισαι!

Έγινε επεξεργασία από AnimaTronic
Link to comment
Share on other sites

γενικά είναι αρκετά ποιο ελαφριά απο τα 7.

 

Πώς το εννοεις αυτο? Γιατι σε απολυτα νουμερα σιγουρα χρησιμοποιουν αρκετη παραπανω τα 10αρια (λεγε με + μισο γιγα), ασχετα αν ειναι πιο γρηγορα (και αυτο debatable)

Link to comment
Share on other sites

 Έχε στο νου σου και το θέμα μεγέθους ψύκτρας αν έχεις ή θέλεις να βάλεις γιατί είναι high profile μνήμες.

Link to comment
Share on other sites

Πώς το εννοεις αυτο? Γιατι σε απολυτα νουμερα σιγουρα χρησιμοποιουν αρκετη παραπανω τα 10αρια (λεγε με + μισο γιγα), ασχετα αν ειναι πιο γρηγορα (και αυτο debatable)

 

 Δεν το έψαξα σε απόλυτα νούμερα απλά από δυο μέρες στα windows 10 και απο γνώμες φίλων κατάλαβα οτι ειναι πιο ελαφριά

Link to comment
Share on other sites

Αυτες πηρα κι εγω πριν λιγες μερες, αλλα σε κοκκινο χρωμα ( για να ταιριαζει με τα υπολοιπα components :p ). Μια χαρα! Μπολικη ποσοτητα, υψηλος χρονισμος, εντος budget που θετεις! Κομπλαδουρα εισαι!

 

Κι εγώ πιστεύω θα ταιριάζει με την μητρική μου.

 

 Έχε στο νου σου και το θέμα μεγέθους ψύκτρας αν έχεις ή θέλεις να βάλεις γιατί είναι high profile μνήμες.

 

Λες να χρειαστει; δεν έχω σκοπό να κλοκάρω τις μνήμες

Link to comment
Share on other sites

Λες να χρειαστει; δεν έχω σκοπό να κλοκάρω τις μνήμες

Δε με κατάλαβες. Αν χρειαστεί να βάλεις 16 giga και έχεις ψύκτρα που σκεπάζει θέση από μνήμη θα έχεις θέμα. Εξαρτάται και από την ψύκτρα βέβαια γιατί π.χ. την Be quiet Dark Rock Pro 3 μπορείς να σηκώσεις το fan πιο πάνω οπότε θα είσαι οκ. 

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Καλημέρα παιδιά!

Παρέλαβα χθες τις μνήμες τελικά https://www.skroutz.gr/s/4046773/Corsair-Vengeance-Pro-16GB-DDR3-2400MHz-CMY16GX3M2A2400C11A.html

αλλά έχω πρόβλημα. Από την στιγμή που τις έβαλα με πετάει απ' τα παιχνίδια και μια φορά έκανε και restart στο pc.

Έτρεξα το windows memory diagnostic αλλά δεν δείχνει να έχουν πρόβλημα.

Μπήκα και στο σάιτ τις κορσαιρ και δείχνει, αν κατάλαβα καλά, ότι είναι συμβατές http://www.corsair.com/en/memory-finder

 

Heeeeelp

Link to comment
Share on other sites

Τις έχεις τοποθετήσει σωστά? Στο Α1-Β1 ή στο Α2-Β2? Έχεις βάλει και τις παλιές? Έχουν κουμπώσει καλά?

Ναι τις έχω βάλει Α2-Β2. Την παλια την έβγαλα, μόνο αυτές έχω πάνω. Φαντάζομαι ότι καλά κούμπωσαν, αφού μου τις αναγνωρίζει

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον δεν έχουν κουμπώσει καλά .

Το έχουμε πάθει όλοι μονο κατι χιλιάδες φορές .

Ελπίζω να ειναι αυτό .

Επίσης δες μήπως ειναι σε xmp και αν ειναι βαλτες στο στοκ χρονισμό για δοκιμή.

Και όπως λέει ο pasjohn ,και ένα clear mos

Έγινε επεξεργασία από das
Link to comment
Share on other sites

Καθάρισα τα slots, τις κούμπωσα καλά, έκανα και clear το cmos, άλλαξα και slots και τα πήγα Α1-Β1

αλλά μου έκανε πάλι τα ίδια.

Ενώ στο απλό σερφάρισμα δεν έχω πρόβλημα, όταν "τρέχω" παιχνίδι κρασαρει.

 

Έβαλα τη στοκ συχνοτητα 1333 και παίζει χωρις πρόβλημα μέχρι στιγμής. Αν ήθελα όμως αυτή τη συχνότητα δεν θα έπαιρνα αυτές τις ram.

Τι φταίει; :wacko:

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.