Jump to content



Refurbish σε Laptop-> που βρίσκω Thermal Pads?


Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλη την παρέα του thelab.gr και χρόνια πολλά σε όλους/ες.

Θα μπω κατ'ευθείαν στο ψητό...
Μου χάρισαν ένα Vaio με σπασμένη οθόνη και αρκετά βρόμικο! (δεν ειναι το πρόβλημα μας αυτό μιάς και οθόνη βρήκα μέσω e-bay)
 

To laptop ειναι αυτό -> http://www.sony.gr/support/el/content/cnt-specs/VGN-NW21SF/list

Το έλυσα όλο σε επίπεδο case για να το καθαρίσω διεξοδικά μέσα-έξω ..ανεμιστήρα,  καινουργια thermal paste στον επεξεργαστή,σφίξιμο τα screen hinges κτλ κτλ. ωστε να το κρατήσω.

Βγάζοντας την κεντρική ψύκτρα λοιπόν που πατάει σε CPU, GPU, Gpu Mem, και σε άλλο ένα chip.. είχε πάνω κάποια Thermal Pads. (εκτός τις Cpu που φυσικά ειχε εντελώς ξεραμένη thermal Paste)

2 Γκρί χρώματος Διαστάσεων περίπου 1,5cm X 1,5cm και πάχους 1mm
τα οποία είναι εντελώς εύκαμπτα σαν πλαστελίνη ένα πράγμα, που διαλύονται πολύ ευκολα και ήταν ένα στην GPU και ένα στο άλλο chip που δεν ξέρω τί είναι.
και άλλα
2 άσπρου χρώματος.. 1,0cm X 1,5cm πάχους 1,5mm  πιό πολύ "σιλικονούχα" θα μπορούσα να τα χαρακτηρίσω , τα οποία ειναι πιό "ομοιογενή" και δέν χαλάνε αν προσέξεις στο βάλε/βγάλε.

KFpqRp.jpg
zPAB33.jpg
DFJsnZ.jpg
eh6dTD.jpg

Μία βόλτα απο Στουρνάρη.. δεν έλυσε το πρόβλημα..
Γνωρίζει κανείς αν μπορώ να τα βρώ σε Αθήνα μεριά ή να κοιτάξω ξανά προς ebay που εχω βρεί αρκετές καταχωρήσεις?
Επίσης απ ότι είδα υπάρχουν σε διάφορες αποδοτικότητες π.χ 4.0w/mK που δέν ξέρω τί ειναι το "mK"

Πως μπορώ να επιλέξω τα σωστά? και που θα τα βρώ?

Ευχαριστώ προκαταβολικά για τον χρόνο σας.

Φιλικά
Ακης.

 

Link to comment
Share on other sites

Να λύσουμε πρώτα το "θεωρητικό" πρόβλημα :

 

Επίσης απ ότι είδα υπάρχουν σε διάφορες αποδοτικότητες π.χ 4.0w/mK που δέν ξέρω τί ειναι το "mK"

 

Η μονάδα W/mK είναι του συστήματος μονάδων μέτρησης S.I. και είναι μονάδα της Θερμικής αγωγιμότητας (Thermal conductivity) που είναι μια φυσική ιδιότητα των υλικών.

Αυτό που σημαίνει είναι ότι αν πάρουμε  ένα κύβο υλικού διαστάσεων 1m x1m x1m, ισχύει ότι

Αν θερμάνουμε την μιά του επιφάνεια ομοιόμορφα και μετράμε την θερμοκρασία αυτής της πλευράς καθώς και της ακριβώς απέναντί της, φροντίζοντας όλες οι άλλες πλευρές να είναι πολύ καλά θερμομονωμένες...

 

....Τότε για το συγκεκριμένο υλικό αρκούν 4 Watt για να έχουμε διαφορά 1 βαθμού Kelvin μεταξύ των δύο επιφανειών σε σταθερή και ισορροπημένη κατάσταση εννοείται .

 

Όσο πιο μεγάλο είναι αυτό το νούμερο τόσο πιο εύκολα η  θερμότητα διαπερνάει το υλικό αυτό, χαρακτηριστικά μπορείς να δεις την θερμική αγωγιμότητα μερικών υλικών:

 

Material           Thermal Conductivity (W/mK)
Diamond          1000 W/mK
Copper             90..400 W/mK
Gold                 290 W/mK
Aluminium         50..235 W/mK
Steel (low carbon)     66 W/mK
Boron Nitride     39 W/mK
Solder               20..50 W/mK
Stainless Steel  20 W/mK
Alumina             27 W/mK
Mica                  0.7 W/mK
Water                0.5 W/mK
Heat sink compound         0.5..4 W/mK
FR4                  0.3 W/mK
Epoxy               0.2 ..0.3 W/mK
Mylar                0.2 W/mK
Air                    0.027 W/mK

 

Όπως βλέπεις τα θερμοαγώγιμα παρεμβύσματα (πάστες, pads κλπ) δεν είναι και τόσο θερμοαγώγιμα, αλλά τι να κάνουμε αρκούμαστε σε αυτά που έχουμε.

Όπως και να έχει η τιμή 4 είναι πάρα πολύ καλή !

 

Τώρα για την αντικατάστασή τους.

Για θερμοαγώγιμη πάστα μπορείς να πάρεις όποια σου αρέσει, προτιμάμε βέβαια κάποια καλή (π.χ. Arctic MX-4, Αλλά και άλλες πολλές υπάρχουν, που είναι εξίσου καλές η και καλύτερες)

 

Για thermal pads, στις διαστάσεις που θέλεις μπορείς να δείς εδώ:

 

http://www.e-shop.gr/ek-water-blocks-thermal-pad-f-15mm-120x16mm-p-PER.816103

 

και να κόψεις κομμάτια με ένα κοφτερό ψαλιδάκι, πάντα προσεκτικά στο θέμα της καθαριότητας, αλλά μπορείς να δείς και γενικότερα στο skroutz.

Μπορείς να βάλεις και τα ίδια, αλλά μια και το άνοιξες το σωστό είναι να τα αλλάξεις για να έχουν την καλύτερη δυνατή συμπεριφορά!

 

Καλή συνέχεια !

Έγινε επεξεργασία από Seafalco
  • Like 6
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλη την παρέα του thelab.gr και χρόνια πολλά σε όλους/ες.

Θα μπω κατ'ευθείαν στο ψητό...

Μου χάρισαν ένα Vaio με σπασμένη οθόνη και αρκετά βρόμικο! (δεν ειναι το πρόβλημα μας αυτό μιάς και οθόνη βρήκα μέσω e-bay)

To laptop ειναι αυτό -> http://www.sony.gr/support/el/content/cnt-specs/VGN-NW21SF/list

Το έλυσα όλο σε επίπεδο case για να το καθαρίσω διεξοδικά μέσα-έξω ..ανεμιστήρα, καινουργια thermal paste στον επεξεργαστή,σφίξιμο τα screen hinges κτλ κτλ. ωστε να το κρατήσω.

Βγάζοντας την κεντρική ψύκτρα λοιπόν που πατάει σε CPU, GPU, Gpu Mem, και σε άλλο ένα chip.. είχε πάνω κάποια Thermal Pads. (εκτός τις Cpu που φυσικά ειχε εντελώς ξεραμένη thermal Paste)

2 Γκρί χρώματος Διαστάσεων περίπου 1,5cm X 1,5cm και πάχους 1mm

τα οποία είναι εντελώς εύκαμπτα σαν πλαστελίνη ένα πράγμα, που διαλύονται πολύ ευκολα και ήταν ένα στην GPU και ένα στο άλλο chip που δεν ξέρω τί είναι.

και άλλα

2 άσπρου χρώματος.. 1,0cm X 1,5cm πάχους 1,5mm πιό πολύ "σιλικονούχα" θα μπορούσα να τα χαρακτηρίσω , τα οποία ειναι πιό "ομοιογενή" και δέν χαλάνε αν προσέξεις στο βάλε/βγάλε.

KFpqRp.jpg

zPAB33.jpg

DFJsnZ.jpg

eh6dTD.jpg

Μία βόλτα απο Στουρνάρη.. δεν έλυσε το πρόβλημα..

Γνωρίζει κανείς αν μπορώ να τα βρώ σε Αθήνα μεριά ή να κοιτάξω ξανά προς ebay που εχω βρεί αρκετές καταχωρήσεις?

Επίσης απ ότι είδα υπάρχουν σε διάφορες αποδοτικότητες π.χ 4.0w/mK που δέν ξέρω τί ειναι το "mK"

Πως μπορώ να επιλέξω τα σωστά? και που θα τα βρώ?

Ευχαριστώ προκαταβολικά για τον χρόνο σας.

Φιλικά

Ακης.

Ο hac έφερνε τέτοια, πήγες και δεν είχε;

Υπάρχει ακόμη ελπίζω...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Χρόνια Πολλά και Καλή Χρονιά ! ! !

 

Δυστυχώς την τελευταία φορά που κάτι χρειάστηκα (ήταν καλή πηγή σε κάτι "περίεργα" ),

το Hac δεν ήταν ψηλά στη Στουρνάρη και δεν μπόρεσα ρωτώντας να  βρώ που πήγε, αν δηλαδή  δεν πήγε "σπίτι" του! :(

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.