Jump to content



Επιλογή ηχείων ~150


Recommended Posts

Καλησπέρα σας, ψάχνω ηχεία για τον υπολογιστή μου..Η χρήση θα είναι για παιχνίδια, ταινίες καθώς και μουσική..Πριν είχα τα edifier s530d από τα οποία είχα μείνει πάρα πολύ ευχαριστημένος..Η κάρτα μου είναι η sound blaster Z.. Τι έχετε να προτείνετε με budget γύρω στα 150;;

Αυτην την στιγμή μου έχουν δώσει τα fostex pm 0.3 αλλά δεν κάνουν για την χρήση που τα θέλω, δεν έχουν σχεδόν καθόλου μπάσο.. Εαν πάω στα fostex pm0.4 ή παρόμοια θα έχει μεγάλη διαφορά στο μπάσο ή πρέπει να κοιτάω μόνο για 2.1 σύστημα;;

Έγινε επεξεργασία από Andrewk
Link to comment
Share on other sites

δες και τα http://www.skroutz.gr/s/5180945/Mackie-CR4.html .

δεν είναι 2.1 αλλά δεν τα λες και καθαρά μόνιτορς αλλά multimedia.

έχουν αρκετά καλή ποιότητα και σωστό μπάσο. Μπορείς να πας να τα ακούσεις live κιόλας, πολλά απο τα σκρουτζομάγαζα που τα πουλάνε έχουν εκθέσεις.

Παντως τα μπάσα δεν πρέπει να υπερκαλύπτουν τις άλλες συχνότητες και να είναι υπερβολικά, μπορεί να έχουν φάση σε ένα fps game με εκρήξεις κλπ αλλά για μουσική είναι καταστρεπτικό :)

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

@panos444 το μονο που με φοβιζει ειναι οτι διαβαζω για δυνατο φισιμα των ηχειων οταν δεν παιζει κάτι και επισης οτι δεν ειναι magnetically shielded..Κατι αλλο σε αυτα τα χρηματα υπαρχει??

Link to comment
Share on other sites

Σε αυτά τα λεφτά διαβάζες για τα μακι ότι είναι καλύτερα; Έχω μόνο τα καλύτερα να πω. Ειδικά για 4αρι δεν τα βάζει το μάτι σου τσαμπουκα που έχουν. Πήγαινε να τα ακουσεις θα έλεγα με ένα δικό σου cd.

Link to comment
Share on other sites

Σε αυτά τα λεφτά διαβάζες για τα μακι ότι είναι καλύτερα; Έχω μόνο τα καλύτερα να πω. Ειδικά για 4αρι δεν τα βάζει το μάτι σου τσαμπουκα που έχουν. Πήγαινε να τα ακουσεις θα έλεγα με ένα δικό σου cd.

πάνο είμαι λίγο οφτοπικ αλλά θέλω να σε ρωτήσω αξίζει να δώσω γύρω στα 350-400 για σύστημα ήχου hifi(ενισχυτής + active ηχεία) με πηγή τον υπολογηστή και και χρήση,

 αναπαραγωγή flac, σύνδεση με daw και ηλεκτρική κιθάρα για παίξιμο και ηχογράφηση στο pc, ταινίες και παιχνίδια.

 

Η να πάω σε ένα set σχετικά καλών monitor(οχι πάνω απο 200 ευρώ όμως) για όλα τα παραπάνω?

θα έχουν πολύ μεγάλη διαφορά στην ποιότητα?

Link to comment
Share on other sites

Τα ενεργά ηχεία δεν χρειάζονται ενισχυτή. Είναι τι θες να πάρεις από αυτά που θα δώσεις. Με μια κάρτα ήχου πχ: focusrite 2i2 κτλ και ένα τέτοιο σετ είναι μια χαρά για κιθάρα και ακρόαση κοντινή. Αν θες να "γεμίζει" τι αυτί σου στο σαλόνι δεν αξίζει.

Οσον αφορά τα μακι αυτό διαβάζω ακριβώς ότι δεν έχουν την ανάλυση των μικρών ταννου. Και από το youtube μια χαρά παίζουν τα ταννου, το θέμα είναι τι θα τα ταίζει και τι ζητάς. Αν ψαχνεις λίγο απολα χωρίς ιδιαίτερες απαιτήσεις μπορείς να δεις τα logitech 623, που δεν έχουν καμία σχέση με μόνιτορ ηχείο.

Link to comment
Share on other sites

Επειδή τα είχα τα CR4 να αναφέρω ότι δεν είναι κάτι ιδιαίτερο, συγκεκριμένα δεν έχουν καμία σχέση με studio monitors. Τα Tannoy είναι πραγματικά monitors, εντελώς flat ήχος, δεν νομίζω να σε ικανοποιήσουν, προσωπικά δεν έμεινα καθόλου ικανοποιημένος από τις χαμηλές τους και τα επέστρεψα.

 

Σε αυτά τα χρήματα είναι πολύ δύσκολο να βρεις κάτι "καλό" για μουσική, καλύτερα πήγαινε σε ένα σύστημα 2.1 όπως σου προτείνει ο panos444 γιατί νομίζω ότι θα απογοητευτείς από τα 4".

 

Τσέκαρε και το review μου για τα Mackie

 

Έγινε επεξεργασία από music
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δώσε το 70ρι παραπάνω και τράβα στα  LSR 305 να τελειώνεις. Αργότερα τσιμπάς και ένα sub άμα θες περισσότερο μπάπα-μπούπα και έχεις ένα setup που μπορείς να το χρησιμοποιήσεις και στο σαλόνι.

Έγινε επεξεργασία από Volrath
Link to comment
Share on other sites

Τα μόνιτορ είναι μια χαρά για μουσική, βασικά είναι ότι πρέπει για μουσική. Σίγουρα καλύτερα από τα τύπου λοτζιτεκ για μένα, ειδικά σε αυτά τα χρήματα. Τα jbl είναι κάτι παραπάνω σε μέγεθος για επάνω στο γραφείο κατά τη γνώμη μου. (Λέω εγώ που κοίταζα 6,5" ηχεία για γραφείο..!)

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.